Protokół V z dnia 27 lutego 2007 r.

Protokół V sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 27 lutego 2007 r.

V sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Adama Mirona Łęczyckiego odbyła się w dniu 27 lutego 2006 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego przy ulicy Mickiewicza w Bielsku Podlaskim. Obrady V sesji rozpoczęły się o godzinie 14.00, zakończyły o godzinie 15.40.

Sesję protokołowała Joanna Popławska.

Przewodniczący Rady otworzył obrady V sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim stwierdzając, iż zgodnie z listą obecności w obradach sesji uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne (lista obecności w załączeniu).

W chwili rozpoczęcia obrad na sesji nieobecni byli radni: Zdzisław Tworkowski, Witold Sysuła, Roch Andrzej Charyton, Marek Antoni Łukaszewicz.

Ponadto na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu w sesji wzięli udział (lista gości w załączeniu):
1. Pani Ewa Czerwińska – Radca Prawny,
2. Pani Bożena Zwolińska – Skarbnik Powiatu,
3. Pan Ryszard Anusiewicz – Sekretarz Powiatu,
4. Pan Marek Kostulski –  pracownik PCPR w Bielsku Podlaskim,
5. Pan Henryk Barwiński – Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych im. Krzysztofa Kluka w Rudce,
6. Pan Anatol Grzegorz Tymiński – Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.
7. Pan Mirosław Szmurło – Członek Zarządu Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Brańskiej.

Przewodniczący Rady powitał wszystkich obecnych oraz poinformował o propozycji porządku obrad, którą radni otrzymali wraz z zaproszeniem. Następnie zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie wniosków i propozycji zmian do przedstawionego porządku obrad dzisiejszej sesji. Wniosków nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i zarządził głosowanie nad przyjęciem porządku obrad.

W wyniku głosowania jawnego, stosunkiem głosów: 12 „za”, przy braku głosów przeciwnych i 1 wstrzymującym się, przyjęty został następujący porządek obrad V sesji Rady Powiatu:
1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
4. Podjęcie uchwał Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie:
a) zamiaru przekazania Zespołu Szkół Rolniczych im. Krzysztofa Kluka w Rudce ul. Ossolińskich 1 do prowadzenia Ministrowi Rolnictwa   i Rozwoju Wsi.
b) zamiaru przekształcenia i likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. Krzysztofa Kluka w Rudce ul. Ossolińskich 1.
5. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie określenia zadań na które Powiat Bielski przeznacza środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2007 roku.
6. Interpelacje i zapytania radnych.
7. Wnioski i oświadczenia radnych.
8. Sprawy różne.
9. Zamknięcie obrad.
 
O godzinie 14.06 na salę obrad przybył radny Witold Sysuła. Od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 16 radnych.

Ad 3.

Przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji Przewodniczący Rady poprosił Starostę o złożenie sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 15 do 27 lutego 2007 r. (sprawozdanie w załączeniu).

Następnie Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą o zgłaszanie uwag do sprawozdania. Uwag nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.
Rada Powiatu zapoznała się ze sprawozdaniem z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 15 do 27 lutego 2007 roku.

O godzinie 14.15 na salę obrad przybyli radni Marek Antoni Łukaszewicz oraz Roch Andrzej Charyton. Rada Powiatu od tej chwili obradowała w składzie 18 radnych.
 
Ad 4a.

Przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru przekazania Zespołu Szkół Rolniczych im. Krzysztofa Kluka w Rudce ul. Ossolińskich 1 do prowadzenia Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Przewodniczący poinformował, iż radni wraz z materiałami sesyjnymi otrzymali projekt uchwały Rady Powiatu w przedmiotowej sprawie (projekt uchwały w załączeniu). Następnie zapytał, czy radni mają uwagi do przedłożonego projektu uchwały.

Starosta Sławomir Jerzy Snarski zabrał głos. Stwierdził, że Rada Powiatu staje przed bardzo trudnym zadaniem jakim jest  reorganizacja systemu oświaty. W związku z otrzymaniem w dniu 31 stycznia 2007 r. pisma z Kancelarii Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odnośnie możliwości przejęcia określonych kierunków kształcenia rolniczego (pismo w załączeniu), Zarząd Powiatu podjął szybkie działania, które miały na celu stworzenie warunków do przejęcia szkoły. Odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Powiatu z Radą Pedagogiczną Zespołu Szkół Rolniczych w Rudce, mające na celu zapoznanie środowiska nauczycielskiego z zaistniałą sytuacją. Po przeprowadzonych rozmowach  ustalono, że korzystnym rozwiązaniem będzie przejęcie kierunków rolniczych przez Ministerstwo. Starosta zaznaczył, że wymieniona szkoła była już wcześniej pod opieką Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (przed utworzeniem powiatów). Szkoła w Rudce, podobnie jak i inne szkoły, liczyć się musi z trudnościami takimi jak niż demograficzny, który powoduje malejącą liczbę uczniów. Już na dzień dzisiejszy wystąpił problem niewystarczającej subwencji oświatowej na prowadzenie Zespołu Szkół Rolniczych w Rudce. Różnica, jaką musi pokryć Powiat wynosi około 300 tys. zł. Po przejęciu przez Ministra Rolnictwa będzie łatwiej organizować wszelkie zamierzenia inwestycyjne. Ministerstwo obejmie opieką sieć szkół rolniczych w całym kraju w liczbie nie przekraczającej 70 placówek. W opinii Zarządu Powiatu, zaistniała sytuacja jest korzystna zarówno dla szkoły i jej uczniów, jak również dla powiatu. Decyzje odnośnie przekazania Zespołu Szkół Rolniczych powinny być podjęte możliwie szybko ze względu na wymóg ministerialny odnośnie zebrania danych do końca maja br. co związane jest z organizowaniem środków finansowych na działalność placówek. Starosta stwierdził, że trzeba podjąć również decyzje odnośnie stopniowego wygaszania liceum ogólnokształcącego oraz rozdzielenia istniejącego technikum na dwa oddziały, z których jeden – Technikum  Ekonomiczne – zostanie  przejęte przez Starostwo, drugie zaś – Technikum  Rolnicze – przejdzie pod opiekę Ministra Rolnictwa. Decyzje w tej sprawie muszą zostać podjęte najpóźniej do miesiąca maja, stąd prośba  o podjęcie uchwały w podmiotowej sprawie.

Radny Jerzy Ignatiuk zadał pytanie, jak będzie wyglądało prowadzenie kierunków kształcenia, które nie znalazły się pod opieką Ministra i będą prowadzone przez Starostwo.

Starosta udzielił odpowiedzi, że po przeprowadzonych rozmowach z Ministerstwem Rolnictwa, Starostwo Powiatowe prowadząc pozostałe kierunki kształcenia będzie uczestniczyło w kosztach i nieodpłatnie korzystało z bazy materialno-lokalowej szkoły. Dotyczy to głównie prowadzenia przez Starostwo Technikum Ekonomicznego oraz  Liceum Ogólnokształcącego do momentu jego wygaszenia.

Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, że nie podlega wątpliwości, że należy przekazać Zespół Szkół Rolniczych w Rudce dla Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednak należy się  zastanowić nad innymi kwestiami, które wydają się być związane z tego typu decyzjami. Radny zapytał o los szkoły rolniczej w Bielsku Podlaskim. Zadał pytanie, czy sytuacja gdy w systemie szkół rolniczych znajdzie się szkoła w Rudce nie spowoduje zmniejszenia znaczenia szkoły kształcącej w kierunkach rolniczych, która znajduje się w Bielsku Podlaskim. Czy w ogóle szkoła o profilu rolniczym będzie mogła istnieć poza systemem prowadzonym  przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi? Jeśli nie jest to możliwe, należy wziąć pod uwagę dobro szkoły w Bielsku Podlaskim. Radny powiedział, że ostatnie sesje dotyczące szkolnictwa, wymuszają podejmowanie przez radnych trudnych decyzji odnośnie likwidacji kierunków kształcenia oraz całych placówek kształcących w zakresie zawodowym w Bielsku Podlaskim, na dzisiejszej sesji radni ponownie muszą podejmować podobne decyzje, ale związane ze szkołą w Rudce.

Głos zabrał Starosta Bielski. Zaznaczył, że w Bielsku Podlaskim funkcjonuje Zespół Szkół nr 4, w którym jednym z kierunków kształcenia jest Technikum Rolnicze, a nie tak jak w przypadku Zespołu Szkół Rolniczych w Rudce, szkoła o profilu typowo rolniczym. Obie szkoły, zarówno w Rudce jak i w Bielsku Podlaskim, dobrze prosperują i nabierają rokrocznie sporą, zważywszy na sytuację demograficzną, liczbę uczniów. Nie można więc podchodzić do zaistniałej sytuacji jak do problemu konkurencji pomiędzy szkołami. Starosta powiedział, że nie mamy do czynienia z likwidacją kierunków kształcenia zawodowego w Bielsku Podlaskim, jest jedynie taka sytuacja, iż łączy się dwa zespoły szkół w jeden, celem zabezpieczenia kształcenia w kierunkach, które mają szansę na rozwój. Zaznaczył jednocześnie, że podejmowane są w tej chwili uchwały intencyjne, które dają tylko pewien obraz sytuacji. Pozwalają na stwierdzenie, czy cały proces ma szanse powodzenia i akceptacji przez kuratorium oświaty.

Radny Roch Andrzej Charyton zabrał głos w dyskusji. Powiedział, że wszyscy doskonale rozumieją sytuację w jakiej znajduje się szkolnictwo oraz potrzebę reorganizacji systemu oświaty. Wystarczy dokonać analizy danych statystycznych i problem jest zauważalny dla wszystkich. Radny jednocześnie stwierdził, że zmiany jakie zachodzą w szkolnictwie nie są bardzo dynamiczne i należy dyskusję zaplanować i przeprowadzać z dużym wyprzedzeniem, ponieważ nikt nie chce podejmować pochopnych decyzji odnośnie likwidacji  szkół. Radny poprosił Zarząd o wyjaśnienie, czy są opracowane koncepcje odnośnie systemu szkolnictwa w powiecie i jeśli takowe są, to trzeba poinformować radnych o zamierzeniach i planach, a nie działać na zasadzie niedoinformowania. Radny zaznaczył, że szkoła w Rudce, jego zdaniem, to inwestycja przedwyborcza Starosty, tak jak ujęcie w planach inwestycyjnych budowy krytej pływalni w Rudce.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poprosił o wyjaśnienie, jak będzie funkcjonowało Technikum Ekonomiczne w Rudce, które musi być odłączone od Zespołu Szkół Rolniczych przechodzącego pod opiekę Ministerstwa Rolnictwa. Radny stwierdził, że jego zdaniem zaistniała sytuacja stwarza wrażenie, że za wszelką cenę chce się utrzymać Technikum Ekonomiczne, które nie ma żadnych realnych szans na rozwój.

W odpowiedzi  Starosta Bielski wyjaśnił, że Starostwo nie będzie płaciło za bazę materialno-lokalową, co było już zaznaczane, jednak będzie uczestniczyło w kosztach utrzymania uczniów w oddziałach, które znajdują się poza zarządzaniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Subwencja oświatowa powinna w takim wypadku być wystarczająca jeśli chodzi o utrzymanie pozostających oddziałów. Technikum Ekonomiczne cieszy się zainteresowaniem wśród osób, które podejmują naukę w szkole w Rudce. Likwidacja tego kierunku kształcenia spowoduje osłabienie funkcjonowania całej szkoły, co przemawia za pozostawieniem kierunku. Ważne jest to aby zapewnione zostały dobre warunki pracy kadry zatrudnionej w placówce. Baza, jaka obecnie działa w powiecie bielskim w zupełności wystarczy, aby kształcić w zakresie liceów ogólnokształcących, właśnie dlatego w stan likwidacji zostało postawione liceum znajdujące się w Zespole Szkół w Rudce.  Starosta stwierdził, iż nie należy przekazywać fragmentu istniejącej szkoły, gdzie zainteresowane szkołą osoby są poinformowane o istnieniu oddziałów ekonomicznych, przemawia to za pozostawieniem Technikum Ekonomicznego. Jeśli chodzi o budowę pływalni w Rudce, to decyzje odnośnie tej inwestycji, w sytuacji przekazania placówki dla Ministerstwa, będą należały do organu prowadzącego szkołę, nie można więc stwierdzić, że basen w Rudce nie powstanie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poprosił o dokładne przedstawienie sytuacji pozostawianego technikum. Pytał o to, czy będzie odrębna administracja, czy tylko jedna prowadzona wspólnie z administracją podległą Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zaznaczył, że w materiałach jakie radni otrzymali nie ma dokładnych informacji odnośnie Technikum Ekonomicznego, podana jest jedynie liczba uczniów bez informacji jakie klasy działają i jak wygląda nabór na ten kierunek.

Starosta Bielski jeszcze raz przypomniał o prowadzonych rozmowach z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi odnośnie nieodpłatnego korzystania z bazy materialnej przekazywanej szkoły. W zaistniałej sytuacji nie zachodzi potrzeba prowadzenia odrębnej administracji pozostawianych kierunków kształcenia. Będzie zatem jedna administracja, Starostwo natomiast będzie uczestniczyło w kosztach ponoszonych na kształcenie uczniów uczących się w pozostawianych pod opieką Starostwa kierunkach.

Głos zabrał Naczelnik Wydziału Kultury i Oświaty Anatol Grzegorz Tymiński, celem uzupełnienia informacji. Zaznaczył, że szkoła funkcjonująca w Bielsku Podlaskim (Zespół Szkół nr 4) nie ma charakteru typowo rolniczego, prowadzi ona nabór do Technikum Rolniczego, ale jest to tylko jeden z działów w którym można się tam kształcić. Technikum Ekonomiczne w Rudce liczy 47 uczniów i  są to uczniowie klas pierwszej i trzeciej, nie funkcjonują klasy druga i czwarta.

Radny Radkiewicz zabierając głos w dyskusji zauważył, że Starosta zaznaczał, że niewydolne ekonomicznie szkoły to takie które mają 5-6 działających oddziałów, a w przypadku pozostawienia Technikum Ekonomicznego w Rudce szkoła musiałaby funkcjonować z dwoma oddziałami. Radny nie zauważa więc sensu pozostawiania technikum w zaistniałej sytuacji. Pozostawienie takiej szkoły w miejscowości takiej jak Rudka jest złym rozwiązaniem. Szuka się oszczędności w Bielsku Podlaskim, natomiast utrzymuje się szkołę, która nie ma szans na normalne funkcjonowanie i rozwój. Radny stwierdził również, że założenia, iż tego typu placówka się rozwinie to iluzja, tak samo jak iluzją jest również możliwość wybudowania krytej pływalni przy Zespole Szkół Rolniczych w Rudce.

Starosta zasygnalizował, aby Technikum Ekonomicznego pozostawianego przy Zespole Szkół Rolniczych przekazywanych dla Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie traktować jak odrębnej szkoły, tylko jako oddziały wchodzące w skład przekazywanej szkoły. Wyjaśnił również, że subwencja w przypadku utrzymania uczniów pozostających oraz tych, którzy zadeklarują chęć nauki w technikum w zupełności wystarczy, a być może nawet przyniesie oszczędności, gdyż nieodpłatne korzystanie z bazy materialnej szkoły spowoduje dogodną sytuację finansową do funkcjonowania technikum. Zespołowi Szkół Rolniczych w Rudce potrzebne są zmiany, a w zaistniałej sytuacji wszystko wskazuje na to, że są to zmiany korzystne. Kryta pływalnia może powstać przy Zespole Szkół, który będzie pod opieką Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i nikt nie może stwierdzić, że są to tylko iluzje, ponieważ decyzje odnośnie inwestowania w tego typu przedsięwzięcia będą należały do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przejmującego szkołę.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, że nie ma żadnych podstaw aby utrzymywać Technikum Ekonomiczne w Rudce i tym samym uczestniczyćw kosztach związanych z prowadzeniem szkoły, bo koszty na pewno będą pomimo obietnic, jakie otrzymał Starosta w rozmowach z Ministerstwem odnośnie nieodpłatnego korzystania z bazy szkoły. Radny Łukaszewicz złożył również wniosek formalny o możliwość wygaszania Technikum Ekonomicznego w Rudce i w następstwie likwidacji tego kierunku kształcenia.

W odpowiedzi głos zabrał Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski. Stwierdził, że koszty funkcjonowania szkoły są i pozostaną, więc trzeba się liczyć z wydatkami na pozostawiane Technikum Ekonomiczne, jednak tak jak już wcześniej było to mówione, subwencja oświatowa powinna być wystarczająca na pokrycie tych wydatków, zaznaczając jednocześnie, że nieodpłatnie korzystać się będzie z bazy materialnej szkoły. Za pozostawieniem kierunku kształcenia przemawia, w ocenie Starosty, lokalizacja na terenach wiejskich całej szkoły, gdzie powinno się stworzyć możliwość rozwoju i kształcenia młodzieży z terenów wiejskich, nie tylko w zakresie rolnictwa, ale pozostawić do wyboru dla samych zainteresowanych również kształcenie w zakresie ekonomicznym.

Głos zabrał Radny Radkiewicz, prosząc o wyjaśnienie możliwości funkcjonowania dwóch odrębnych podmiotów w jednej placówce. Chciał wyjaśnienia sytuacji prawnej szkoły, w której część oddziałów jest prowadzonych przez Ministra, a część przez Starostwo. Zapytał również, jak takie dwa różne podmioty mogą funkcjonować z jedną dyrekcją. Zadał pytanie odnośnie prawnych rozwiązań zastosowanych przy przekazaniu szkoły.

Głos zabrał Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Anatol Tymiński. Poinformował obecnych o tym, że na poprzedniej sesji było rozważane zlikwidowanie Zespołu Szkół nr 2 celem przeniesienia kierunków kształcenia zawodowego do Zespołu Szkół nr 1. W chwili obecnej należy rozważać możliwość zachowania kierunku kształcenia ekonomicznego w Zespole Szkół Rolniczych w Rudce, a nie tworzenia kolejnej placówki oświatowej z odrębną administracją. W przypadku nieodpłatnego korzystania z bazy szkoły, po zapewnieniach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o takiej możliwości, nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia istniejącego Technikum Ekonomicznego przez Starostwo Powiatowe.

Radny Łukaszewicz złożył wniosek formalny o przekształcenie i likwidację Technikum Ekonomicznego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. Krzysztofa Kluka w Rudce ul. Ossolińskich 1. Podkreślił jednocześnie, że zamieszkuje na terenach wiejskich, prowadzi gospodarstwo oraz zawodowo zajmuje się tematyką rolnictwa i wsi, w związku z tym zależy mu na rozwoju tego środowiska, ale nie zauważa potrzeby utrzymywania Technikum Ekonomicznego, które nie ma żadnych szans na rozwój.

Naczelnik Anatol Grzegorz Tymiński podkreślił, że aby zlikwidować Technikum Ekonomiczne należy rozłączyć istniejące technika i dopiero wtedy przekazać Technikum Rolnicze do prowadzenia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a Technikum Ekonomiczne postawić w stan likwidacji do momentu wygaszenia.

Radny Charyton poprosił o szersze zajęcie się tematem przekazywania szkoły pod opiekę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ze względu na ważność tematu dla całej społeczności powiatu. Wyraził swoją aprobatę dla przejęcia Zespołu Szkół Rolniczych w Rudce przez Ministerstwo, jak również stwierdził, że ważne będzie utrzymywanie kierunków kształcenia takich jak Technikum Ekonomiczne w Rudce ze względu na potrzebę dobrego rozwoju całej szkoły, która powinna być nastawiona na rozwój i sprostanie oczekiwaniom rynku. Złożył propozycję, aby przekazać również Technikum Ekonomiczne pod opiekę Ministerstwa i to rozwiązałoby problem odnośnie kontynuowania naboru do tych oddziałów Zespołu Szkół Rolniczych w Rudce.

Pan Grzegorz Tymiński podkreślił, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi może przejąć tylko określone kierunki kształcenia, ale nie przejmie Technikum Ekonomicznego, ponieważ nie ma takiego kierunku w wykazie, na bazie którego przejmowane są szkoły rolnicze w całym kraju. Służyć to ma ujednoliceniu systemu kształcenia w zakresie rolnictwa. Dobrym więc projektem jest przejęcie kierunku ekonomicznego przez Starostwo ze względu na poziom zainteresowania Technikum Ekonomicznym przez osoby składające dokumenty do szkoły w Rudce.

Radny Łukaszewicz wystąpił z wnioskiem formalnym o wycofanie wniosku odnośnie likwidacji Technikum Ekonomicznego. Zaznaczył jednocześnie, że myślał – zgłaszając wcześniej wniosek o likwidacji – iż pozostawienie Technikum Ekonomicznego nie będzie miało racji bytu ze względu na koszty utrzymania tego kierunku kształcenia.

Radny Ignatiuk stwierdził, że może warto zastanowić się nad zlikwidowaniem Technikum Ekonomicznego, ponieważ pozostawianie go wprowadza zamieszanie organizacyjne w całej szkole. W sytuacji, gdy szkoła zostaje przekazana Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi i zamierza się stworzyć szkołę o profilu typowo rolniczym, pozostawienie Technikum Ekonomicznego spowoduje dezorganizację pracy całej placówki.

Następnie Przewodniczący zapytał, czy radni mają uwagi do przedłożonego projektu uchwały.

Uwag nie zgłoszono. W związku z powyższym Przewodniczący zamknął dyskusję, odczytał numer, tytuł i treść uchwały, poddając ją pod głosowanie.

W głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 „za”, 2 przeciwnych i 4 wstrzymujących się Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie zamiaru przekazania Zespołu Szkół Rolniczych im. Krzysztofa Kluka w Rudce, ul. Ossolińskich 1 do prowadzenia Ministrowi Rolnictwa  i Rozwoju Wsi (uchwała nr V/35/07 w załączeniu).

Ad 4b.

Przystępując do realizacji kolejnego punktu – Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia i likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. Krzysztofa Kluka w Rudce ul. Ossolińskich 1 –  Przewodniczący poinformował, iż radni wraz z materiałami sesyjnymi otrzymali projekt uchwały Rady Powiatu w przedmiotowej sprawie (projekt uchwały w załączeniu)

Następnie zapytał czy radni zgłaszają uwagi i wnioski do przedstawionego materiału. Radni nie zgłosili uwag i zastrzeżeń, w związku z tym Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść uchwały poddając ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 11 ”za”, 2 przeciwnych i 5 wstrzymujących się, podjęła uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia i likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. Krzysztofa Kluka w Rudce, ul. Ossolińskich 1 (uchwała nr V/36/07 w załączeniu).

Ad 5.

Przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad – Podjęcie  uchwały w sprawie określenia zadań na które Powiat Bielski przeznacza środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2007 roku –  Przewodniczący poinformował, iż radni wraz z materiałami sesyjnymi otrzymali projekt uchwały Rady Powiatu w przedmiotowej sprawie (projekt uchwały w załączeniu). Następnie zapytał czy radni mają uwagi do przedłożonego projektu uchwały.

Głos zabrał Wicestarosta Piotr Bożko informując zebranych o dacie otrzymania pisma z PFRON (12 lutego 2007 r.) w przedmiotowej sprawie. Zarząd Powiatu podjął szybkie kroki, aby wykorzystać przydzielone środki finansowe. Ustalony został plan podziału przyznanych środków finansowych. Wicestarosta poprosił zebranych o przegłosowanie uchwały i możliwie jak najszybsze rozdzielenie przyznanych pieniędzy.

Więcej uwag nie zgłoszono. W związku z powyższym Przewodniczący zamknął dyskusję, odczytał numer, tytuł i treść uchwały, poddając ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 17 „za”, 2 przeciwnych i braku wstrzymujących się, przyjęła uchwałę Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie określenia zadań, na które Powiat Bielski przeznacza środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2007 roku (uchwała nr V/37/07 w załączeniu).

Ad 6.

Przystępując do realizacji punktu „Interpelacje i zapytania radnych” Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu.

Radny  Charyton  poprosił o przedstawienie przez Zarząd raportu o stanie dróg w powiecie, z zaznaczeniem nawierzchni  dróg i stanu, w jakim się one znajdują oraz z zaznaczeniem podziału na drogi gminne i powiatowe. Prośbę swą umotywował zainteresowaniem ze strony mieszkańców powiatu tą sprawą.

Radny Karpiesiuk zapytał o możliwość otrzymania materiałów odnośnie stanu dróg w powiecie, celem rozeznania się w sytuacji, jaka jest na chwilę obecną. Zauważył również, że niemożliwe jest przeprowadzenie wizji w terenie ze względu na stan pogody, który utrudni ocenę sytuacji. Radny zaznaczył również, że w budżecie najważniejsze miejsce zajmuje naprawa i modernizacja dróg.

Radny Łukaszewicz zwrócił się do Przewodniczącego Rady o możliwość ustalenia dokładnego planu pracy Rady Powiatu. Zdaniem radnego, aby usprawnić pracę Rady należałoby ustalić sesje raz w miesiącu po to aby każdy mógł sobie zaplanować i zorganizować uczestnictwo w sesji. Dobrym rozwiązaniem, zdaniem radnego, będzie ustalenie obrad pod koniec miesiąca. Radny, wracając do wypowiedzi przedmówcy zwrócił mu uwagę, że nie przypomina sobie wypracowania wspólnego stanowiska w kwestii modernizacji dróg w powiecie.

Radny Karpiesiuk podkreślił, że po przeprowadzonej dyskusji na temat projektu budżetu został on przyjęty przez radnych, więc w taki sposób radny zrozumiał osiągnięcie porozumienia w sprawie modernizacji dróg.

Starosta zapowiedział, iż raport o stanie dróg będzie przygotowany w kwietniu i trafi do komisji, które po jego sprawdzeniu przekażą go wszystkim radnym. Wcześniej jednak Zarząd Powiatu chciałby ustalić inwestycje łącznie z samorządami lokalnymi i wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie. Zakłada się jednak, iż nastąpi to w kwietniu.

Radny Łukaszewicz zwrócił się z prośbą do Starosty o udzielenie informacji odnośnie włączenia SP ZOZ w Bielsku Podlaskim do sieci  szpitali państwowych. Poprosił jednocześnie o naświetlenie, jak szpital bielski jest przygotowany do tego zadania, a jeśli nie jest przygotowany, co należy uczynić aby placówkę do tego dostosować.
 
Ad 7.

Przystępując do realizacji punktu „Wnioski i oświadczenia radnych” Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu. Nikt nie zabrał głosu, w związku z tym Przewodniczący przeszedł do kolejnego punktu obrad.

Ad 8.

Przystępując do realizacji punktu „Sprawy różne” Przewodniczący poinformował o możliwości zgłaszania przez radnych chęci uczestnictwa w komisjach Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim. Do końca sesji nie dokonano oficjalnie żadnych zgłoszeń chęci uczestnictwa w komisjach.

Ad 9.

Porządek obrad został wyczerpany, w związku z tym Przewodniczący Rady Adam Miron Łęczycki o godzinie 15.40 zamknął posiedzenie V sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała Joanna Popławska.

 

Adam Miron Łęczycki
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Wprowadzający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data wprowadzenia: 2007-04-11

Data modyfikacji: 2007-04-11

Opublikował: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data publikacji: 2007-04-11