Protokół VIII/07 z obrad VIII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 31 maja 2007 r.

VIII sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Adama Mirona Łęczyckiego odbyła się 31 maja 2007 roku w budynku przy ul. 11 Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady VIII sesji rozpoczęły się o godzinie 9.10, zakończyły o godzinie 10.20.

Sesję protokołowała Joanna Popławska.

Przewodniczący Rady Powiatu Adam Miron Łęczycki otwierając obrady VIII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim pogratulował Panu Markowi Antoniemu Łukaszewiczowi uzyskania mandatu radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Życzył owocnej pracy z pożytkiem dla całego powiatu. Następnie stwierdził, iż zgodnie z listą obecności w obradach sesji uczestniczy 17 radnych, zatem obrady są prawomocne (lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu).

W chwili rozpoczęcia obrad na sesji nieobecny był radny Zbigniew Jan Szpakowski.

Ponadto na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu w sesji wzięli udział (lista gości stanowi załącznik nr 2 do protokołu):
1. Ewa Czerwińska – Radca Prawny,
2. Bożena Zwolińska – Skarbnik Powiatu,
3. Ryszard Anusiewicz – Sekretarz Powiatu,
4. Pan Marek Antoni Łukaszewicz – radny Sejmiku Województwa Podlaskiego,
5. Pan Leszek Aleksiejuk – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim,
6. Pan Andrzej Niewiński – Naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego,
7. Bogdan Komarzewski – Naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego Starostwa Powiatowego.

Przewodniczący Rady powitał wszystkich obecnych oraz poinformował o porządku obrad (porządek obrad stanowi załącznik nr 3 do protokołu), który radni otrzymali wraz z zaproszeniem (potwierdzenie odbioru materiałów sesyjnych przez radnych stanowi załącznik nr 4 do protokołu). Zgłaszając jednocześnie wniosek o wprowadzenie do porządku obrad – po punkcie 2 – punktu 3 o treści: „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego”. Kolejne punkty ulegną odpowiednio przesunięciu. Radni nie zgłosili innych wniosków i propozycji zmian do przedstawionego porządku obrad dzisiejszej sesji, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i zarządził głosowanie nad przyjęciem porządku obrad z ww. zmianą.

W wyniku głosowania jawnego, stosunkiem głosów: 17 „za”, przy braku głosów przeciwnych i 0 głosów wstrzymujących się, przyjęty został następujący porządek obrad VIII sesji Rady Powiatu:

Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.

Przyjęcie porządku obrad.
1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego.
4. Przyjęcie protokołów z VI i VII Nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu.
5. Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
6. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie ustalenia wysokości opłat za usuwanie i parkowanie pojazdów.
7. Ocena stanu technicznego dróg powiatowych.
8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego w 2007 roku.
9. Interpelacje i zapytania radnych.
10. Wnioski i oświadczenia radnych.
11. Sprawy różne.
12. Zamknięcie obrad.

Ad 3.

Przystępując do realizacji punktu – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Marka Antoniego Łukaszewicza (projekt uchwały stanowi załącznik nr 5 do protokołu) Przewodniczący zwrócił się do radnych z zapytaniem czy mają pytania i wnioski. Uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 17 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się (w obecności 17 radnych) podjęła uchwałę nr VIII/53/07 w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego, stanowiącą załącznik nr 6 do protokołu.

Głos zabrał Marek Antoni Łukaszewicz, który poinformował, iż przez prawie 9 lat uczestniczył w sesjach Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim. Przez ten czas z większością obecnych na sali obrad radnych borykali się i wspierali się w różnych sprawach. W miarę własnej wiedzy oraz informacji jakie radnym przekazywano, starał się być obiektywny i uczciwy. Podkreślił, iż chciałby być zapamiętany jako człowiek, który we wszystkim co robił widział dobro tego powiatu, naszej społeczności. Poinformował, iż Sejmik Województwa Podlaskiego został ukonstytuowany, powołano Zarząd, władze, prezydium, została stworzona koalicja PiS – PSL. Po kilku pierwszych spotkaniach z koalicjantami, w gronie 17 radnych, jest nadzieja, że grupa ludzi pochodząca z trochę skrajnych opcji politycznych będzie w stanie podjąć wyzwanie i działać na rzecz województwa przez najbliższe 3,5 roku, tak aby ta działalność pod koniec kadencji była zauważalna i widoczna. Jest na to naprawdę duża szansa. Radny przeprosił wszystkich, których czymkolwiek uraził: słowem, czynem, gestem. Poprosił także o zapamiętanie go w normalny sposób. Poinformował także, iż nie odważy się wyciągnąć ręki do Pana Starosty, deklaracji także składać nie będzie (pamiętając co spotkało Pana Łuczaja po złożeniu deklaracji). Nawiązując do wypowiedzi przewodniczącego, powiedział: iż trochę oderwanie się od naszej rzeczywistości i spojrzenie z innego pułapu, z innej półki na to co się dzieje tutaj u nas może dać nowe spojrzenie na sprawy. Radny wyraził nadzieję, że tak właśnie będzie. Podziękował za współpracę oraz poinformował, iż być może spotkają się za 3,5 roku.

Przewodniczący Rady podziękował Panu Łukaszewiczowi za zabranie głosu oraz życzył powodzenia w pracy na rzecz województwa. Następnie zamknął dyskusję przechodząc do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji.

O godzinie 9.25 Marek Antoni Łukaszewicz – radny Sejmiku Województwa Podlaskiego opuścił obrady VIII sesji.

Ad 4.

Przewodniczący Rady poinformował, iż zgodnie z wymogami statutowymi protokoły obrad: VI sesji Rady Powiatu z dnia 29 marca 2007 r. oraz VII Nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu z dnia 24 kwietnia 2007 r. były wyłożone do wglądu wraz z załącznikami w Wydziale Organizacyjno-Prawnym Starostwa Powiatowego (pok. nr 309) oraz były dostępne tuż przed rozpoczęciem sesji. Żadne uwagi do ww. protokołów nie wpłynęły. Zapytał następnie, czy radni w tej chwili chcą zgłosić pytania i wnioski do protokołu.

Żadnych uwag i zastrzeżeń nie wniesiono, wobec tego Przewodniczący zamknął dyskusję i zarządził głosowanie nad przyjęciem ww. protokołów.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 12 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się przyjęła protokół VI sesji i VII Nadzwyczajnej sesji.

Ad 5.

Przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji Przewodniczący poprosił Starostę Bielskiego o złożenie sprawozdania.

Głos zabrał Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski, który zauważył, iż obrady dzisiejszej sesji odbywają się w wyremontowanej sali. Prace zostały wykonane w celu podkreślenia wagi zdarzeń, które tutaj miały miejsce i które będą miały miejsce. Poniesione zostały wydatki na zakup materiałów, remont natomiast został wykonany przez osoby zatrudnione w ramach robót publicznych.

Starosta odnosząc się do wypowiedzi Pana Marka Antoniego Łukaszewicza zauważył, iż chciał podziękować Panu Łukaszewiczowi za współpracę, jednak Pan Łukaszewicz opuścił już obrady sesji. Stwierdził, iż z jego strony ręka jest zawsze wyciągnięta, nie oczekuje deklaracji. Z racji sprawowania funkcji Starosty będzie zabiegał o współpracę. Będzie do tego okazja na zwołanym w dniu dzisiejszym, pierwszym posiedzeniu Komisji Rozwoju Regionalnego, w skład której wchodzą wszyscy starostowie województwa podlaskiego, w tym także Starosta Bielski. Ponadto Starosta jest w Zarządzie Głównym Związku Powiatów Polskich, gdzie reprezentuje starostów województwa podlaskiego.

Następnie Starosta przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 30 marca 2007 r. do 31 maja 2007 r. (sprawozdanie stanowi załącznik nr 7 do protokołu).

O godzinie 9.50 na obrady sesji przybył radny Zbigniew Jan Szpakowski. W obradach sesji uczestniczyło 18 radnych.

Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą o zgłaszanie uwag do sprawozdania.
Radny Marek Malinowski zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie następujących kwestii:
1) komu zostało powierzone stanowisko dyrektora Bursy Szkolnej w Bielsku Podlaskim,
2) podanie szerszych informacji dotyczących pisma Marszałka Województwa Podlaskiego w sprawie dofinansowania zadania inwestycyjnego pn. „Budowa hali sportowej przy I LO w Bielsku Podlaskim”,
3) jakie jest stanowisko Zarządu Powiatu na propozycję Burmistrza Miasta Bielsku Podlaski w sprawie warunków przekazania na rzecz Powiatu Bielskiego hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 im. Marszałka J. K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim,
4) jaką nieruchomość uchwałą nr 18/42/07 Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim przeznaczono do sprzedaży.

Ad 1) Starosta Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż w związku z tym iż osoba pełniąca funkcję dyrektora Bursy Szkolnej odchodzi na emeryturę, został ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora Bursy. Dokumenty złożyła jedna osoba, jednak ze względu na niespełnienie wymogów formalnych konkurs nie został rozstrzygnięty. W związku z tym pełnienie obowiązków dyrektora zostało powierzone Pani Bożenie Hryniewickiej, osobie dotychczas pracującej w Bursie Szkolnej na stanowisku wychowawcy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami powierzenie obowiązków może obejmować okres pół roku, w tym czasie zostanie podjęta decyzja dotycząca tego stanowiska.

Ad 2) Zarząd Powiatu wystąpił do Marszałka Województwa Podlaskiego z pismem dotyczącym przesunięcia przyznanych dla Powiatu Bielskiego środków z tzw. Totalizatora Sportowego w sposób następujący: 100.000 zł z 2007 r. na 2008 r. i 700.000 zł z 2008 r. na 2009 r. Marszałek Województwa Podlaskiego przychylił się do prośby Zarządu Powiatu.

Ad 3) Zarząd Powiatu czyni starania związane z przejęciem hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 im. Marszałka J. K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim. Warunkiem nieodpłatnego przejęcia hali przez Powiat jest wygaszenie trwałego zarządu przez Miasto Bielsk Podlaski dla MOSiR-u. Gdy będzie jeden gospodarz ww. hali, łatwiejsze będzie przygotowanie projektu modernizacji obiektów sportowych. Ocena modernizacji obiektów sportowych umożliwi podjęcie decyzji dotyczącej remontowania bądź budowania w pierwszej kolejności hali przy Zespole Szkół nr 1 w Bielsku Podlaskim.

Ad 4) Do sprzedaży została przeznaczona nieruchomość przy ul. Kleszczelowskiej w Bielsku Podlaskim. Jest to jedna z kolejnych prób zbycia tej nieruchomości. Cena wywoławcza została ustalona powyżej ceny na jaką nieruchomość została wyceniona. Jeżeli w dalszym ciągu nie będzie zainteresowania nabyciem tej nieruchomości, Zarząd Powiatu odstąpi od jej sprzedaży.

W związku z brakiem kolejnych uwag w tym punkcie Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym zostało rozpatrzone.

Ad 6.

Następnie Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie ustalenia wysokości opłat za usuwanie i parkowanie pojazdów (projekt uchwały stanowi załącznik nr 8 do protokołu).

Komisje nie zgłosiły wniosków do ww. materiału. Następnie Przewodniczący zwrócił się do radnych z zapytaniem czy w dniu dzisiejszym mają jakieś pytania i wnioski. Uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 15 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się podjęła uchwałę nr VIII/54/07 w sprawie ustalenia wysokości opłat za usuwanie i parkowanie pojazdów stanowiącą załącznik nr 9 do protokołu.

Ad 7.

Następnie Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad – Ocena stanu technicznego dróg powiatowych informując, iż komisje nie zgłosiły wniosków do ww. materiału. Następnie zwrócił się z pytaniem czy Pan Leszek Aleksiejuk – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim chciałby uzupełnić przedłożoną informację.

Głos zabrał Pan Leszek Aleksiejuk, który dokonał szczegółowej oceny stanu dróg powiatowych Powiatu Bielskiego. Poinformował, iż Powiat Bielski zarządza 654,4 kilometrami dróg, jest to jedna z największych sieci dróg powiatowych na terenie województwa podlaskiego. Większość dróg wymaga przeprowadzenia robót. Na dzień dzisiejszy ocenia się że na przeprowadzenie modernizacji dróg, celem doprowadzenia ich do stanu zadowalającego konieczna jest kwota 320 mln zł. Tymczasem Powiat na zadania drogowe dysponuje rocznie środkami w kwocie około 4,5 – 5 mln zł, z czego połowa środków przeznaczana jest na bieżące utrzymanie dróg oraz administrowanie drogami (wydawanie ponad 100 decyzji rocznie np. na przyłącza wodociągowe, budowę kanałów sanitarnych, przyłączy telekomunikacyjnych). Ponadto Powiat zarządza ponad 60 obiektami mostowymi, wartość środków na ich modernizację jest trudna do oszacowania. Zestawienie kosztów i możliwości są niekorzystne dla Powiatu. Jedyną szansą na polepszenie stanu sieci drogowej jest współpraca z samorządami gminnymi, które partycypują w kosztach przebudowy dróg oraz pozyskanie środków unijnych. Na drogi powiatowe i drogi gminne środki unijne przyznane są w znikomej wysokości w stosunku do potrzeb. Województwo podlaskie do 2013 roku otrzymało na ten cel około 650 mln euro, co w przeliczeniu na jedną jednostkę samorządową stanowi około 2 mln rocznie. Zarząd Województwa kadencji lat 2002-2006 pomniejszył przyznaną województwu kwotę o 100 mln euro na tzw. zadania kluczowe. W związku z tym nie należy spodziewać się wielkiego rozwoju dróg z przyznanych środków. Jednak nadal jedyną szansą dla Powiatu jest ubieganie się o środki unijne.

Współpraca z gminami układa się dość dobrze. Dzięki partycypowaniu gmin możliwe było w 2006 r. wykonanie wielu inwestycji drogowych. W 2007 roku w zasadzie wszystkie inwestycje drogowe oparte są na partycypacji w kosztach przez samorządy gminne.

W 2006 i 2007 r. zakupiono skrapiarkę, która służy remontom dróg o nawierzchni bitumicznej. Planowane jest także wykorzystanie ww. maszyny do bardziej kompleksowej konserwacji nawierzchni bitumicznej, polegającej na uszczelnianiu, wzmacnianiu nawierzchni bitumicznej. Być może zostanie ona przeznaczona również do ulepszania nawierzchni żwirowych. Jako przykład dyrektor podał drogę Truski – Łubin Kościelny, drogę o długości około 3 km. Mieszkańcy wielokrotnie wnosili o wykonanie na tym odcinku nawierzchni bitumicznej, jednak koszt tych prac to kwota 1,5 mln zł, w związku z tym droga ta będzie ulepszana przy użyciu skrapiarki.

Przewodniczący Rady podziękował dyrektorowi za wyczerpującą wypowiedź. Następnie zwrócił się do radnych z zapytaniem czy w dniu dzisiejszym mają jakieś pytania i wnioski. W związku z brakiem uwag w tym punkcie Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja nt. oceny stanu technicznego dróg powiatowych została rozpatrzona (informacja stanowi załącznik nr 10 do protokołu).

Ad 8.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego w 2007 roku (projekt uchwały stanowi załącznik nr 11 do protokołu). Radni otrzymali także autopoprawkę Zarządu Powiatu do projektu uchwały w rozpatrywanej sprawie (autopoprawka stanowi załącznik nr 12 do protokołu). Poinformował, iż Komisje nie zgłosiły wniosków do ww. materiału. Następnie zwrócił się do radnych z pytaniem czy w dniu dzisiejszym mają pytania i wnioski.

Głos zabrał Starosta, który poinformował, iż Zarząd Powiatu przedłożył radnym drugą autopoprawkę wraz z tekstem jednolitym projektu uchwały w rozpatrywanej sprawie (materiał stanowi załącznik nr 13 do protokołu).

W dniu 28.09.2007 r. do Starostwa Powiatowego wpłynęło pismo Wojewody Podlaskiego, którym poinformowano o przyznaniu dotacji z budżetu państwa dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim w kwocie 1.000.000 zł z przeznaczeniem na realizację zadań wynikających z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2009” na zadanie pn. „Nadbudowa strażnicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim ul. Poniatowskiego 11”. Wprowadzenie tej kwoty do planu dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na rok 2007 pozwoli na ogłoszenie przetargów na wykonanie planowanego zadania.

Radni nie zgłosili żadnych uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie, w związku z tym Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść rozpatrywanego projektu uchwały, po czym poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 13 „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się podjęła uchwałę nr VIII/55/07 w przedmiotowej sprawie (uchwała stanowi załącznik nr 14 do protokołu).

Ad 9.

Interpelacji i zapytań nie zgłoszono.

Ad 10.

Wniosków i oświadczeń nie zgłoszono.

Ad 11.

Przystępując do realizacji punktu poświęconego sprawom różnym Przewodniczący poinformował radnych, że Wojewoda Podlaski stwierdził nieważność § 2 w części zdania „i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego” uchwały nr VII/51/07 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 24 kwietnia 2007 r. o powołaniu Powiatowej Komisji do Spraw Referendum w celu przeprowadzenia w powiecie bielskim referendum wojewódzkiego w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa. Wobec powyższego przedmiotowa uchwała weszła w życie z dniem podjęcia. (rozstrzygnięcie nadzorcze RIO stanowi załącznik nr 15 do protokołu).

Przewodniczący odczytał pisma informujące Radę Powiatu o zawartych umowach najmu:
1) sali komputerowej przez Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielsku Podlaskim (pismo stanowi załącznik nr 16 do protokołu),
2) sali wykładowej przez Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielsku Podlaskim (pismo stanowi załącznik nr 17 do protokołu),
3) pomieszczeń stanowiących własność Powiatu Bielskiego a będących w trwałym zarządzie Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Brańsku (pismo stanowi załącznik nr 18 do protokołu),
4) nieruchomości (stawu) będącego w trwałym Zarządzie Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim (pismo stanowi załącznik nr 19 do protokołu).

Ponadto Przewodniczący Rady zachęcił radnych do wzięcia udziału w I Pielgrzymce Gmin, Powiatów i Województw w VIII Rocznicę Kanonizacji św. Kingi – patronki samorządowców, która odbędzie się w Nowym i Starym Sączu w dniach 16-17 czerwca 2007 r. (pismo stanowi załącznik nr 20 do protokołu).

Kolejnych spraw różnych nie zgłoszono. W związku z tym dyskusja w tym punkcie została zamknięta.

Ad 12.

Porządek obrad został w tym punkcie wyczerpany, w związku z tym Przewodniczący Rady Adam Miron Łęczycki o godzinie 10.20 zamknął posiedzenie VIII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Joanna Popławska.

 

Adam Miron Łęczycki
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Wprowadzający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data wprowadzenia: 2007-07-05

Data modyfikacji: 2007-07-05

Opublikował: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data publikacji: 2007-07-05