Protokół nr XI/07 z obrad XI sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 28 września 2007 r.

Protokół nr XI/07 z obrad XI sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 28 września 2007 roku.

XI sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Adama Mirona Łęczyckiego odbyła się 28 września 2007 roku w budynku przy ul. 11 Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady XI sesji rozpoczęły się o godzinie 1005, zakończyły o godzinie 1405

Sesję protokołowała Joanna Popławska.

Przewodniczący Rady Powiatu Adam Miron Łęczycki otwierając obrady XI sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim stwierdził, iż zgodnie z listą obecności w obradach sesji uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne (lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu). W chwili rozpoczęcia obrad na sesji nieobecni byli radni: Roch Andrzej Charyton, Jerzy Ignatiuk, Zdzisław Tworkowski, Marek Malinowski (kopia zwolnienia lekarskiego radnego Marka Malinowskiego stanowi załącznik nr 2 do protokołu). 

Ponadto na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu w sesji wzięli udział (lista gości stanowi załącznik nr 3 do protokołu): 

1)Ewa Czerwińska – Radca Prawny,
2)Bożena Zwolińska – Skarbnik Powiatu,
3)Ryszard Anusiewicz – Sekretarz Powiatu,
4)Pan Leszek Smolak – Rektor Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Bielsku Podlaskim,
5)Pan Anatol Grzegorz Tymiński – Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego,
6)Pani Walentyna Tokajuk – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Brańsku,
7)Pan Leszek Aleksiejuk – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim,
8)Pan Artur Bańkowski – p.o. Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim,
9)Pani Zdzisława Gass – Inspektor ds. Ochrony Zdrowia i Współpracy
z Organizacjami Pozarządowymi Starostwa Powiatowego,
10)Pani Bożena Grotowicz – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim,
11)Pani Katarzyna Sidorska – Główna Księgowa Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim,
12)Pan Bogdan Komarzewski – Naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego Starostwa Powiatowego,
13)Pan Leszek Aleksiejuk – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim. 

O godzinie 1007 na obrady sesji przybył radny Jerzy Ignatiuk, a o godzinie 1010 radny Zdzisław Tworkowski. Od tej chwili w sesji uczestniczyło 17 radnych.

Przewodniczący Rady powitał wszystkich obecnych oraz poinformował o porządku obrad (proponowany porządek obrad stanowi załącznik nr 4 do protokołu), który radni otrzymali wraz z zaproszeniem (potwierdzenie odbioru materiałów sesyjnych przez radnych stanowią załączniki nr 5, 6, 7 do protokołu). Zgłosił wniosek o zmianę kolejności punktów porządku obrad, tj. przeniesienie punktu 18 o treści: „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2007 rok” na pozycję nr 17 porządku obrad, a dotychczasowego punktu 17 o treści: „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zaciągnięcia przez Powiat Bielski komercyjnego kredytu długoterminowego w 2007 r.” na pozycję nr 18. Przewodniczący zwrócił się następnie do radnych z prośbą o zgłaszanie kolejnych wniosków i propozycji zmian do przedstawionego porządku obrad dzisiejszej sesji. Wniosków nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i zarządził głosowanie nad przyjęciem porządku obrad z uwzględnieniem w/w zmiany. 

W wyniku głosowania jawnego, stosunkiem głosów: 14 „za”, przy braku głosów przeciwnych i 1 wstrzymującym się, przyjęty został następujący porządek obrad XI sesji Rady Powiatu: 

1.Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
2.Przyjęcie porządku obrad.
3.Przyjęcie protokołu z X sesji Rady Powiatu.
4.Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
5.Informacja Rektora Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Bielsku Podlaskim o działalności uczelni.
6.Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie ustalenia wysokości opłat za zakwaterowanie w Bursie Szkolnej w Bielsku Podlaskim ul. Mickiewicza 122. 7.Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmiany uchwały Nr IX/48/03 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie szczegółowych zasad udzielania i rozmiaru zniżek obowiązkowego wymiaru godzin dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oświatowych Powiatu Bielskiego oraz szczegółowych zasad zwalniania od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
8.Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia oraz zatwierdzenia wartości jednego punktu dla poszczególnych kategorii zaszeregowania miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w Domu Pomocy Społecznej w Brańsku.
9.Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie wartości punktu i ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Bielski.
10.Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie wartości punktu i ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego I kategorii zaszeregowania w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w Powiatowym Zarządzie Dróg w Bielsku Podlaskim.
11.Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie wartości punktu i ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego I kategorii zaszeregowania w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie
w Bielsku Podlaskim.
12.Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie wartości punktu i ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w Gospodarstwie Pomocniczym przy Starostwie Powiatowym w Bielsku Podlaskim – Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Bielsku Podlaskim.
13.Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie określenia zadań na które powiat bielski przeznacza środki PFRON w 2007 roku.
14.Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Bielsku Podlaskim za rok 2007.
15.Przyjęcie Informacji o przebiegu wykonania planu finansowego SP ZOZ
w Bielsku Podlaskim za I półrocze 2007 roku.
16.Przyjęcie Informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu w Bielsku Podlaskim za I półrocze 2007 r.
17.Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmian
w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2007 rok.
18.Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zaciągnięcia przez Powiat Bielski komercyjnego kredytu długoterminowego w 2007 r.
19.Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie wypowiedzenia warunków umowy o pracę radnemu Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.
20.Przyjęcie sprawozdań z działalności komisji stałych i Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w I półroczu 2007 r.
21.Interpelacje i zapytania radnych.
22.Wnioski i oświadczenia radnych.
23.Sprawy różne.
24.Zamknięcie obrad.

Ad. 3

Przewodniczący Rady poinformował, iż zgodnie z wymogami statutowymi protokół obrad X sesji Rady Powiatu z dnia 13 sierpnia 2007 r. był wyłożony do wglądu wraz z załącznikami w Wydziale Organizacyjno-Prawnym Starostwa Powiatowego (pok. nr 309) oraz był dostępny tuż przed rozpoczęciem sesji. Żadne uwagi do w/w protokołu nie wpłynęły. Zapytał następnie, czy radni w tej chwili chcą zgłosić pytania i wnioski do protokołu. Radny Edward Karpiesiuk stwierdził, iż protokół nie odzwierciedla stanu faktycznego przebiegu sesji. Radny, zgłaszając wniosek, chciał powziąć wiedzę o prowadzonych robotach drogowych, bieżących remontach w zakresie rzeczowym i finansowym w rozbiciu na roboty prowadzone w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego w podziale czasowym na 2 bądź 3 lata. Stwierdził również, iż wniosek o przedłożenie informacji Radzie Powiatu zgłosił także radny Jerzy Ignatiuk. W protokole natomiast wypowiedź radnego odnotowano lakonicznie. Ponadto radny Karpiesiuk stwierdził, iż wiedzy nie zgłębił, bowiem informacji nie otrzymał. Niemniej jednak radny poinformował, iż roszczeń nie wnosi oraz będzie głosował za przyjęciem protokołu. Starosta Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż protokół nie jest stenogramem, nigdy nie będzie więc odzwierciedlał wszystkiego, co zostało powiedziane na sesji. Z wypowiedzi radnego wynika, że jest jakiś problem z odpowiedziami. W związku z tym Starosta zaznaczył, iż składanie wniosków na piśmie wyeliminuje nieprawidłowości. Ponadto Starosta poinformował, iż Zarząd Powiatu zatwierdził odpowiedź na wniosek radnego. Starosta zapytał więc radnego Karpiesiuka, czy radny pismo w tej sprawie otrzymał, czy też nie otrzymał. Radny Edward Karpiesiuk poinformował, iż otrzymał odpowiedź na wniosek dotyczący zakresu drogownictwa zgłoszony przez Komisję Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego, natomiast odpowiedzi na zgłoszony przez siebie na poprzedniej sesji wniosek nie otrzymał. Ze względu na fakt, iż informacja została zatwierdzona przez Zarząd Powiatu, Starosta zwrócił się do Sekretarza Powiatu z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy.
Kolejnych uwag i zastrzeżeń nie wniesiono, wobec tego Przewodniczący zamknął dyskusję i zarządził głosowanie nad przyjęciem w/w protokołu. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 13 „za”, 0 przeciwnych i 3 wstrzymujących się przyjęła protokół z obrad X sesji.

Ad. 4

Przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji Przewodniczący Rady poprosił Starostę o złożenie sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 13 sierpnia 2007 roku do 28 września 2007 roku (sprawozdanie stanowi załącznik nr 8 do protokołu). O godzinie 1030 na obrady sesji przybył radny Roch Andrzej Charyton. Od tej chwili w sesji uczestniczyło 18 radnych. Następnie Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą o zgłaszanie uwag do sprawozdania. Radny Jan Radkiewicz, odnosząc się do zapisu o treści: „Zarząd Powiatu podjął decyzję w sprawie ustanowienia na czas nieoznaczony trwałego zarządu na rzecz Zespołu Szkół Nr 1 im. Marszałka J.K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim ul. Szkolna 12” zapytał, o jaki majątek chodzi. Ponadto radny zapytał w czyim zarządzie w chwili obecnej jest lub będzie majątek Zespołu Szkół Nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Bielsku Podlaskim. Starosta wyjaśnił, iż ustanowienie trwałego zarządu dotyczy przejętej, za zgodą Rady, hali sportowej po byłym MOSiR. Odnośnie drugiego pytania Starosta wyjaśnił, iż majątek dawnego Zespołu Szkół Nr 2, tj. budynku przy ul. Wojska Polskiego 17, będzie w trwałym zarządzie Zespołu Szkół Specjalnych, gdzie od września 2008 r. mieścić się będzie siedziba tejże szkoły. W chwili obecnej opracowywana jest dokumentacja techniczna modernizacji budynku, remont zaś będzie nadzorowany przez dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych. Kolejnych uwag nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Rada Powiatu zapoznała się ze sprawozdaniem z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 13 sierpnia 2007 roku do 28 września 2007 roku.

Ad. 5

Przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji Przewodniczący Rady poprosił Rektora Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Bielsku Podlaskim o przedstawienie informacji na temat działalności uczelni. Głos zabrał Rektor Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Bielsku Podlaskim Pan Leszek Smolak, który podziękował Przewodniczącemu za możliwość zaprezentowania pracy uczelni. Poinformował, iż podczas dwukrotnych wystąpień na sesjach Rady Miasta Bielsk Podlaski, wypowiedziom towarzyszyły emocje związane z planami dotyczącymi zmiany siedziby uczelni. Jednak dzięki uprzejmości Pana Starosty, Zarządu oraz radnych Rady Powiatu szkoła pozostaje w dotychczasowym obiekcie. Poinformował, iż uczelnia wplata się w działalność powiatu, regionu, dzięki temu, iż poza działalnością dydaktyczną prowadzoną na dwóch kierunkach: ekonomia i filologia, dostrzegane są problemy demograficzne czy społeczne, prowadzone jest kształcenie na studiach dla nadzoru budowlanego oraz firm budowlanych. Podejmowane są także inne formy działań, np. prowadzenie kursów przygotowujących do matury. Uczelnia prowadzi także działalność naukową. Organizowane są m.in. konferencje, fora edukacji pracy, forum mediów regionalnych. Chodzi bowiem o to, by promować uczelnię, ale także by promować powiat, region. Temu mają także służyć planowane w roku akademickim 2007/2008 konferencje pt. „Marketing pogranicza” oraz „Ekonomiczne aspekty związane z budownictwem”. Z informacji uzyskanych od dwóch dyrektorów wojewódzkiego urzędu wynika, iż zakazano w tych instytucjach przyjmowania do pracy absolwentów Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku, z uwagi na to, iż większość z nich po zakończeniu studiów nie wie np. co to jest Kodeks postępowania administracyjnego. W związku z tym przez długi czas trzymano mocną rękę na pulsie, jeżeli chodzi o kwestie związane z poziomem kształcenia, uznając że taryfy ulgowej na ekonomii nie powinno być. Rektor poinformował, iż czołowa renomowana uczelnia w Polsce, tj. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, walcząc z konkurencją (uczelniami warszawskimi i nie tylko) podejmuje formy presji na kadrę. Polega to na tym, że jeżeli profesor  a wykładzie ma poniżej 200 słuchaczy, to odbierane jest to jako złe prowadzenie zajęć, zaś wykładowcom, którzy nie wzbudzają zainteresowania studentów, proponuje się odejście z uczelni. W praktyce wygląda to w ten sposób, że duża ilość studentów uczęszcza na te wykłady, gdzie profesorzy stosują obniżone wymagania na egzaminie. Efekt jest taki, że czołowe uczelnie warszawskie, by walczyć z konkurencją (mniejszymi uczelniami, np. Uniwersytetem w Białymstoku, WSWMiR w Bielsku Podlaskim) stosują presję w stosunku do mniejszych uczelni powodując ich trudną sytuację. Jako przykład rektor podał sytuację, jaka miała miejsce na trzech wydziałach Politechniki Warszawskiej, mieszczących się w Płocku, gdzie kadra profesorska, która „oblewała” studentów na egzaminach z podstawowych przedmiotów (matematyka, fizyka, chemia itp.), przestała pracować w danej uczelni. Rektor stwierdził, iż wobec walki politycznej, która się toczy na szczeblach centralnych, nikt nie ma czasu by zająć się tym co trapi ludzi, jak również tym co stanowi o tym, że poziom nauczania zamiast rosnąć maleje. Pokazuje to jak trudno jest działać, zwłaszcza uczelniom mniejszym, które borykają się z trudnościami naboru słuchaczy, w sytuacji gdy inni pozyskują ich w sposób niekoniecznie uczciwy. Rektor poinformował, iż podczas wakacji odbyto liczne spotkania z rektorami innych uczelni. Ponadto szkoła bardzo aktywnie uczestniczyła w imprezach lokalnych, promując miasto, powiat oraz szkołę m.in. na organizowanych wspólnie z Urzędem Miasta w Bielsku Podlaskim juwenaliach, które odbyły się w maju br. Podczas tych imprez rozdano również liczne ulotki czy plakaty promocyjne. Władze miasta Bielsk Podlaski nie potrafią jednak zrozumieć potrzeb edukacyjnych miasta. Wielokrotne wypowiedzi oraz zgłaszane wnioski na sesji Rady Miasta Bielsk Podlaski nie uzyskały bowiem akceptacji. Podziękował w tym miejscu Pani Bożenie Zwolińskiej, radnej Rady Miasta Bielsk Podlaski, za wsparcie zgłaszanych inicjatyw. Poinformował także, iż dwukrotnie w miesiącu wrześniu br. miała miejsce sytuacja gdy „ekipa” z Urzędu Miasta zrywała plakaty, które zostały chwilę wcześniej powieszone na słupach ogólnie dostępnych przez pracownice uczelni. Rektor stwierdził, iż nie może zrozumieć ludzi pracujących w Mieście, ich działań oraz metod pracy. Wystąpiono także do 200 przedstawicieli władz miasta i państwa z inicjatywą utworzenia klubu dla młodzieży. Władze miasta Bielsk Podlaski przez dwa miesiące nie udzieliły odpowiedzi na złożony pisemny wniosek, chociaż zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego odpowiedź powinna być udzielona. Inicjatywę utworzenia w Bielsku Podlaskim klubu dla młodzieży popiera ks. Biskup Drohiczyński, a dzięki uprzejmości Zarządu Powiatu klub będzie się mieścił w budynku przy ul. Wojska Polskiego 17. Nie może być bowiem tak, że wieczorem np. o godzinie 2200 młodzi ludzie oblegają stację benzynową oraz cztery sklepy w mieście, gdzie sprzedawany jest alkohol. Rektor zaapelował w tym miejscu o stworzenie nieformalnego ciała w postaci Społecznej Rady Edukacyjnej, łączącej Radę Powiatu oraz Radę Miasta, po to by nie dzielić, a łączyć oraz dyskutować nad działaniami zmierzającymi do zatrzymania ludzi młodych na tym terenie. Odnotowuje się bowiem spadek liczby osób zamieszkujących miasto czy powiat, pomimo licznych sygnałów iż pracy w mieście i powiecie nie brakuje. Rektor poinformował, iż także przez dwa miesiące nie otrzymał odpowiedzi na wystosowane do Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski pytanie dotyczące udostępnienia jednej sali na odbycie zajęć w tworzonej w Bielsku Podlaskim Policealnej Szkoły Farmaceutycznej. Burmistrz informował także, iż w mieście Bielsk Podlaski nie ma miejsca na klub dla młodzieży, podczas gdy na terenie miasta cztery budynki niszczeją. Następnie Rektor podziękował Zarządowi Powiatu za dotychczasową współpracę oraz wyraził nadzieję na dalszą pomoc. Wszelkie działania podejmowane są po to by młodzi ludzie mogli się tutaj uczyć, ale także wypoczywać, tak by postrzegali miasto jako przyjazne miejsce dla siebie, dla spokojnej nauki, pracy i życia. Przewodniczący podziękował Rektorowi za szerokie przedstawienie informacji. Następnie otworzył dyskusję w tym punkcie. Radny Jan Radkiewicz poinformował, iż cieszy się, że uczelnia się rozwija, bowiem uczelnia w mieście, w powiecie jest bardzo potrzebna. Radny nie wnika w to jakie były kontakty z administracją miasta, Panem Burmistrzem. Z powyższej wypowiedzi wynika, iż tylko Zarząd Powiatu docenia wysiłki rektora oraz osób, które czynią starania by uczelnia funkcjonowała. Radny zwrócił jednak uwagę, iż całe społeczeństwo miasta, jak również powiatu przyczynia się do rozwoju szkoły, gdyż po części każdy z podatników łoży na utrzymanie szkoły, która wnosi symboliczną opłatę za korzystanie z pomieszczeń. Podziękowania należą się więc nie tylko Zarządowi Powiatu, ale całemu społeczeństwu tego powiatu. Radny Roch Andrzej Charyton zauważył, iż z przykrością słuchało się wystąpienia rektora, który przytoczył metody stosowane przez uczelnie, w celu przyciągnięcia studenta oraz przedstawił w bardzo negatywnym świetle władze miasta Bielsk Podlaski. Na bielskiej uczelni zajęcia prawdopodobnie prowadzone są przez profesorów z Warszawy, którzy traktują studentów w taki sposób, że ci nie chcą się tutaj uczyć. Mówi się bowiem, iż to profesorowie akademiccy zniechęcają swoim zachowaniem, swoim stosunkiem do studentów. Być może właśnie dlatego jest taki niski nabór. Radny stwierdził, iż kategorycznie należy potępić brak jakiejkolwiek współpracy, przeszkadzanie rozwojowi uczelni. Nie powinno się także stosować metod polegających na dziękowaniu za współpracę wykładowcy, na którego zajęciach nie będzie iluś studentów. Odnosząc się do wypowiedzi radnego Jana Radkiewicza rektor zauważył, iż dziękuje społeczeństwu ziemi bielskiej, a podziękowania zostały skierowane do Zarządu Powiatu, czyli do przedstawicieli tegoż społeczeństwa. Dzisiejsze wystąpienie miało także na celu złożenie podziękowania na ręce Rady Powiatu. Odnośnie klimatu na uczelni, rektor wyjaśnił, iż część nauczycieli chciała podwyższać poziom w bielskiej szkole, a nie na macierzystej uczelni.
W związku z tym, z niektórymi wykładowcami, także z powodów przejawianej arogancji, uczelnia się rozstała. Wybrano natomiast wykładowców, którzy mają najlepszą opinię. Każda uczelnia ma prawo porównywać się z najlepszymi uczelniami. Takie same standardy kształcenia obowiązują bowiem na wszystkich uczelniach. Dzięki systemowi (punkty transferowe) możliwe jest np. po roku podjęcie nauki na innej uczelni, różnica w kształceniu nie powinna być więc znacząca. Często występuje sytuacja, gdy małe uczelnie mają dobre wyniki kształcenia, a ich absolwenci są doceniani. Uczelnia ma więc prawo tak prowadzić działalność dydaktyczną, by sprostać wysokim wymaganiom kształcenia, które są ustalane w standardach. Radny Roch Andrzej Charyton, odnośnie krytycznej wypowiedzi dotyczącej władz obecnego rządu, stwierdził iż łączenie uczelni z polityką mija się z celem i jest niepotrzebne. Jak informuje prasa, niektórzy profesorowie, władze uczelni z dużym doświadczeniem próbują funkcjonować „na rynku politycznym”. Radny przestrzegł władze uczelni, by jednak pomimo trudności we współpracy z władzami samorządowymi, lokalnymi, ten temat zostawić „na boku”. Starosta zauważył, iż uczelnia bielska jest bliska Zarządowi Powiatu, Radzie Powiatu, jak również bliska społeczeństwu. Podziękowania należą się głównie dla Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” oraz jego prezesa Pana Stanisława Zagórskiego, który podjął decyzję o powstaniu uczelni w Bielsku Podlaskim. Zdaniem Starosty, uczelnia ma prawo wyrażać swoją opinię w tych aspektach, które jej dotyczą, ponieważ prowadzi kształcenie młodzieży w murach uczelni, jak również poza jej murami. Starosta poinformował, iż nie będzie prowadził polemiki na temat poziomu kształcenia. Zauważył jednak, iż każda uczelnia chciałaby mieć jak najwyższy poziom kształcenia, a jego utrzymanie zależy zarówno od kadry, jak również od studentów. Podziękował także za organizowanie konferencji, podczas których promowany jest powiat. Starosta stwierdził, iż warte rozważenia jest także powołanie Społecznego Forum Edukacyjnego, o którym mówił rektor. Wymiana poglądów: przedstawicieli uczelni, Rady Miasta, Rady Powiatu, ale przede wszystkim zapoznanie się z opiniami samej młodzieży pozwoli na podjęcie dalszych kroków w celu rozwoju uczelni, miasta oraz powiatu. Materiały zaś wypracowane podczas posiedzeń w/w forum mogą być przedmiotem obrad Komisji Rady Miasta bądź Komisji Rady Powiatu. Ze względu na ubieganie się o mandat posła w najbliższych wyborach zarówno przez Pana rektora oraz radnych Snarskiego i Charytona, Starosta zaproponował powołanie w/w forum w okresie powyborczym. Uczelnia płaci skromne środki za korzystanie w soboty i niedziele z pomieszczeń budynku przy ul. Wojska Polskiego 17. Niemniej jednak organizowane przez uczelnię konferencje stanowią doskonałą okazję do promocji powiatu, która zakupiona w mediach kosztowałaby dużo więcej. Starosta podziękował rektorowi za działania, bowiem zarówno uczelnia, jak i powiat potrzebują promocji. Uczelnie tego typu będą miały problem z naborem, ponieważ w uczelniach renomowanych również jest problem z naborem. Młodzież z mniejszych miejscowości często chce zmienić środowisko, wyjeżdża więc do większych miejscowości. Nawiązując do zrywania plakatów radny Zdzisław Tworkowski stwierdził, iż działanie to jest naganne, zgodnie bowiem z maksymą: „jeżeli się nie pomaga to przynajmniej nie wolno przeszkadzać”. Radny zgodził się z wypowiedzią radnego Charytona, iż uczelnia nie powinna się tak bardzo mocno utożsamiać z wybraną opcją polityczną. Ze względu na demokrację, a w konsekwencji na zmiany władz, działanie takie nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić uczelni.  Wiceprzewodniczący Rady Powiatu radny Bazyli Leszczyński zaproponował zamknięcie dyskusji, bowiem w chwili obecnej dyskusja dotyczy kampanii wyborczej. Radni nie zabierali więcej głosu w dyskusji, Przewodniczący zamknął więc dyskusję w tym punkcie oraz stwierdził, iż Rada Powiatu zapoznała się „Informacją Rektora Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Bielsku Podlaskim o działalności uczelni”. Następnie przeszedł do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji.

Ad. 6

Przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie ustalenia wysokości opłat za zakwaterowanie w Bursie Szkolnej w Bielsku Podlaskim ul. Mickiewicza 122 (projekt uchwały stanowi załącznik nr 9 do protokołu), Przewodniczący poinformował, iż komisje nie zgłosiły uwag, po czym zwrócił się z pytaniem, czy radni mają uwagi do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie. Uwag nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść rozpatrywanego projektu uchwały, po czym poddał go pod głosowanie.
Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 15 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się podjęła uchwałę Nr XI/71/07 w przedmiotowej sprawie (uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokołu). O godzinie 1110 za zgodą Przewodniczącego obrady sesji opuścił radny Zdzisław Tworkowski, w dalszej części posiedzenia uczestniczyło 17 radnych.

Ad. 7

Przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmiany uchwały Nr IX/48/03 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie szczegółowych zasad udzielania i rozmiaru zniżek obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oświatowych Powiatu Bielskiego oraz szczegółowych zasad zwalniania od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (projekt uchwały stanowi załącznik nr 11 do protokołu), Przewodniczący poinformował, iż radni przed rozpoczęciem obrad sesji otrzymali odpowiedź Zarządu Powiatu na wnioski komisji (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu stanowią załącznik nr 12 do protokołu). Radni nie zgłosili żadnych uwag, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść rozpatrywanego projektu uchwały, po czym poddał go pod głosowanie. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się podjęła uchwałę Nr XI/72/07 w przedmiotowej sprawie (uchwała stanowi załącznik nr 13 do protokołu).


Ad. 8

Przechodząc do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia oraz zatwierdzenia wartości jednego punktu dla poszczególnych kategorii zaszeregowania miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w Domu Pomocy Społecznej w Brańsku (projekt uchwały stanowi załącznik nr 14 do protokołu), Przewodniczący poinformował, iż komisje nie zgłosiły żadnych wniosków do rozpatrywanego materiału. Zwrócił się następnie z pytaniem, czy radni chcą zabrać głos w tej sprawie. Żadnych uwag nie wniesiono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść rozpatrywanego projektu uchwały, po czym poddał go pod głosowanie. Zaznaczył przy tym, iż uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z mocą obowiązującą od dnia 1 lipca 2007 r. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 15 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się podjęła uchwałę Nr XI/73/07 w przedmiotowej sprawie (uchwała stanowi załącznik nr 15 do protokołu), z uwzględnieniem zmiany w § 4 polegającej na uzupełnieniu zapisu o datę obowiązywania uchwały od dnia 1 lipca 2007 r.

Ad. 9

Przechodząc do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie wartości punktu i ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Bielski (projekt uchwały stanowi załącznik nr 14 do protokołu), Przewodniczący poinformował, iż komisje nie zgłosiły żadnych wniosków do rozpatrywanego materiału. Zwrócił się następnie z pytaniem, czy radni chcą zabrać głos w tej sprawie. Żadnych uwag nie wniesiono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść rozpatrywanego projektu uchwały, po czym poddał go pod głosowanie.
Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 13 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się podjęła uchwałę Nr XI/74/07 w przedmiotowej sprawie (uchwała stanowi załącznik nr 16 do protokołu). Wiceprzewodniczący Rady Powiatu radny Bazyli Leszczyński zgłosił wniosek o odstąpienie od czytania projektów uchwał, do których nie zostały zgłoszone żadne uwagi i wnioski na posiedzeniach Komisji. Poinformował, iż także w Sejmie RP praktykowane jest czytanie tylko tytułu tych projektów ustaw, do których nie było żadnej dyskusji. Radny Roch Andrzej Charyton zauważył, iż często do radnych trafiają uchwały wraz z autopoprawką. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu radny Bazyli Leszczyński stwierdził, iż wnosił o nieczytanie całości tych projektów uchwał, których treść nie uległa zmianie, nie zgłoszono żadnych do nich uwag na posiedzeniach komisji oraz nie ma dyskusji w dniu sesji. Wobec powyższego Przewodniczący zarządził głosowanie nad w/w zgłoszonym wnioskiem. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów 15 „za”, 1 przeciwnym i 0 wstrzymujących się w/w wniosek radnego Leszczyńskiego przyjęła.

Ad. 10

Przechodząc do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie wartości punktu i ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego I kategorii zaszeregowania w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w Powiatowym Zarządzie Dróg w Bielsku Podlaskim (projekt uchwały stanowi załącznik nr 14 do protokołu), Przewodniczący poinformował, iż komisje nie zgłosiły żadnych wniosków do rozpatrywanego materiału. Zwrócił się następnie z pytaniem, czy radni chcą zabrać głos w tej sprawie. Żadnych uwag nie wniesiono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie, zgodnie z przyjętym na sesji wnioskiem radnego Leszczyńskiego, Przewodniczący poddał pod głosowanie rozpatrywany projekt uchwały, odczytując przy tym jedynie tytuł tejże uchwały. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 15 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się podjęła uchwałę Nr XI/75/07 w przedmiotowej sprawie (uchwała stanowi załącznik nr 17 do protokołu).

Ad. 11

Przechodząc do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie wartości punktu i ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego I kategorii zaszeregowania w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim (projekt uchwały stanowi załącznik nr 14 do protokołu), Przewodniczący poinformował, iż komisje nie zgłosiły żadnych wniosków do rozpatrywanego materiału. Zwrócił się następnie z pytaniem, czy radni chcą zabrać głos w tej sprawie. Żadnych uwag nie wniesiono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał pod głosowanie rozpatrywany projekt uchwały. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 15 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się podjęła uchwałę Nr XI/76/07 w przedmiotowej sprawie (uchwała stanowi załącznik nr 18 do protokołu).

Ad. 12

Przechodząc do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie wartości punktu i ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w Gospodarstwie Pomocniczym przy Starostwie Powiatowym w Bielsku Podlaskim – Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Bielsku Podlaskim (projekt uchwały stanowi załącznik nr 14 do protokołu), Przewodniczący poinformował, iż komisje nie zgłosiły żadnych wniosków do rozpatrywanego materiału. Zwrócił się następnie z pytaniem, czy radni chcą zabrać głos w tej sprawie. Żadnych uwag nie wniesiono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał pod głosowanie rozpatrywany projekt uchwały. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 15 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się podjęła uchwałę Nr XI/77/07 w przedmiotowej sprawie (uchwała stanowi załącznik nr 19 do protokołu). O godzinie 1130 Przewodniczący zarządził 10-minutową przerwę
w obradach sesji. Podczas przerwy, za zgodą Przewodniczącego, obrady sesji opuścił Starosta Sławomir Jerzy Snarski. W dalszej części obrad uczestniczyło 16 radnych.

Ad. 13

Po wznowieniu obrad Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie określenia zadań na które powiat bielski przeznacza środki PFRON w 2007 roku (projekt uchwały stanowi załącznik nr 20 do protokołu). Poinformował, iż komisje nie zgłosiły żadnych wniosków do rozpatrywanego materiału. Zapytał następnie radnych, czy chcą zabrać głos w tej chwili. Uwag nie wniesiono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał pod głosowanie rozpatrywany projekt uchwały. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się podjęła uchwałę Nr XI/78/07 w przedmiotowej sprawie (uchwała stanowi załącznik nr 21 do protokołu).

Ad. 14

Przechodząc do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Bielsku Podlaskim za rok 2007 (projekt uchwały stanowi załącznik nr 22 do protokołu), Przewodniczący poinformował, iż komisje nie zgłosiły żadnych wniosków do rozpatrywanego materiału. Zapytał następnie radnych, czy chcą zabrać głos w tej sprawie. Uwag nie wniesiono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał pod głosowanie rozpatrywany projekt uchwały. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się podjęła uchwałę Nr XI/79/07 w przedmiotowej sprawie (uchwała stanowi załącznik nr 23 do protokołu).

Ad. 15

Przechodząc do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Przyjęcie Informacji o przebiegu wykonania planu finansowego SP ZOZ w Bielsku Podlaskim za I półrocze 2007 roku (informacja stanowi załącznik nr 24 do protokołu), Przewodniczący poinformował, iż komisje nie zgłosiły żadnych wniosków do rozpatrywanego materiału. Zapytał następnie radnych, czy chcą zabrać głos w tej sprawie. Radny Jan Radkiewicz zauważył, iż na dzień 30.06.2007 r. wynik finansowy wyniósł: 810.828,51 zł. W związku z tym zapytał, jaka jest sytuacja finansowa na dzień dzisiejszy oraz jakie są dalsze zagrożenia.Radny Kazimierz Krzemień przypomniał, iż nie tak dawno był prowadzony protest lekarzy w bielskim szpitalu. Jak wynika z informacji medialnych, zostało podpisane porozumienie między lekarzami a dyrektorem szpitala. Wobec powyższego radny poprosił o przybliżenie informacji o jakie porozumienie chodzi oraz jakie skutki finansowe będzie to miało dla budżetu szpitala. Przewodniczący poprosił dyrektora SP ZOZ o udzielenie odpowiedzi. Głos zabrała Pani Bożena Grotowicz – dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim, która poinformowała, iż na koniec sierpnia br. zadłużenie spadło do kwoty 575.299,38 zł. Najlepiej finansowo wypadł miesiąc, w którym lekarze strajkowali. Spowodowane jest to tym, iż przyjmowanie mniejszej liczby pacjentów prowadzi do zmniejszenia płaconych kosztów. Ponadto w okresie strajku zmniejszone zostały wypłacane wynagrodzenia. Możliwe było także rozliczenie nadwykonania z miesięcy poprzednich, za które zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia. Zagrożenia są w dalszym ciągu ogromne. NFZ od kilku lat nie zmienia stawki za jeden punkt. Fundusz dysponuje także zwiększonymi środkami, a w ostatnim czasie kontrakt został zwiększony o kwotę około 900.000 zł. Jest więc szansa, że NFZ w 2007 roku zapłaci za wszystkie nadwykonane usługi. Istnieje także szansa na umorzenie zaciągniętej w 2005 roku pożyczki restrukturyzacyjnej. Wpłynie to także na poprawę wyniku finansowego. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnego zagrożenia dla funkcjonowania szpitala, jeżeli chodzi o kadrę lekarską. Pani dyrektor wyjaśniła, iż w wyniku protestu i strajku lekarzy, w dwóch grupach lekarskich (anestezjologicznej i internistycznej) lekarze złożyli wypowiedzenia. W miesiącu sierpniu zawarto porozumienie z internistami (spośród 6 lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia, tylko jedna pani doktor nie zdecydowała się na pozostanie w pracy). Do porozumienia z anestezjologami doszło w dniu wczorajszym. Lekarze, z którymi podpisano porozumienia otrzymali kilkuprocentowe podwyżki. Stanowi to pewne obciążenie finansowe dla szpitala, jednak cena jaką poniósł by szpital w przypadku odejścia tych lekarzy z pracy byłaby znacznie większa. Lekarze ci zostali wyedukowani w naszym szpitalu, znają realia dla pacjentów jak również dla szpitala, w związku z tym każde inne wyjście być może mogłoby zapobiec sytuacji katastrofalnej, byłoby jednak gorsze. Wicestarosta Piotr Bożko, uzupełniając wypowiedź pani dyrektor poinformował, iż w dniu wczorajszym wpłynął faks ze Związku Powiatów Polskich, dotyczący nowych zasad kontraktowania świadczeń zdrowotnych na rok 2008. Zapowiedzi te są bardzo niekorzystne, szczególnie dla szpitali powiatowych, bowiem wprowadzenie proponowanego przez NFZ katalogu może spowodować zmniejszenie opłacalności świadczeń wykonywanych w szpitalach powiatowych. Zgodnie z nowymi zasadami planowane jest wprowadzenie katalogu oceny punktowej za świadczenia. Katalogiem objęty zostanie także pobyt w szpitalu (jednodniowy, wielodniowy). W najbliższy czwartek odbędzie się konferencja organizowana przez Związek Powiatów Polskich, gdzie będzie Pan Andrzej Sośnierz – prezes NFZ. Wicestarosta poinformował, iż będzie uczestniczyć w w/w konferencji wspólnie z dyrektorem SP ZOZ. Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk zapytała, czy kilkuprocentowa podwyżka dotyczy tylko lekarzy tych specjalności, którzy brali udział w strajku, czy też pozostałych lekarzy pracujących w szpitalu (chirurdzy, ortopedzi, ginekolodzy, pediatrzy, zakaźnicy). Pani Bożena Grotowicz wyjaśniła, iż kilkuprocentowe podwyżki dotyczą wyłącznie lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia z pracy, podwyżki nie dotyczą wszystkich lekarzy. Doprowadziło to do pewnej niesprawiedliwości, jednak
w tej chwili szpitala nie stać na sprawiedliwe podwyższenie wynagrodzenia. Sytuacja może ulec zmianie po wejściu w życie tzw. ustawy wedlowskiej, zgodnie z którą dodatek wzrostowy będzie wpisywany do umowy o pracę. Pani dyrektor poinformowała, iż poczyni starania by nie było różnic w wynagrodzeniu lekarzy. Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk zauważyła, iż sprawa musi być uregulowana niezależnie od tego jak trudna jest sytuacja finansowa szpitala. Pozostawienie obecnej sytuacji może się stać niebezpiecznym przyczynkiem do szybkich podobnych działań pozostałych grup lekarzy. Widząc duże zrozumienie ze strony pani dyrektor, radna wyraziła przekonanie, iż mimo potężnych kłopotów zostanie to w jakiś sposób uregulowane. Lekarze zatrudnieni w bielskim szpitalu to ludzie związani z naszym powiatem, ludzie którzy od lat pracują dla tego terenu. Lekarze ci nie chcą stąd wyjeżdżać. Niemniej jednak, jeżeli będzie zróżnicowanie tego rodzaju to stosunki międzyludzkie ulegną zdecydowanemu pogorszeniu, a takich sytuacji należy unikać. Odnosząc się do wypowiedzi radnej Zinaidy Kuprianiuk-Daniluk, która mówiła o pogorszeniu stosunków międzyludzkich, radny Jan Radkiewicz stwierdził, iż stosunki nie ulegną pogorszeniu, stosunki te w odczuciu radnego są tak złe, że nic już nie grozi. Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie kolejnych uwag. Uwag nie wniesiono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał rozpatrywaną Informację pod głosowanie. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 12 „za”, 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się przyjęła Informacji o przebiegu wykonania planu finansowego SP ZOZ w Bielsku Podlaskim za I półrocze 2007 roku.

Ad. 16

Przechodząc do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Przyjęcie Informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu w Bielsku Podlaskim za I półrocze 2007 r. (Informacja stanowi załącznik nr 25 do protokołu), Przewodniczący poinformował, iż radni na posiedzeniach komisji otrzymali:
1)uchwałę Nr II.0131-5-59/07 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 12.09.2007 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonej przez Zarządu Powiatu Bielskiego informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2007 r. (uchwała stanowi załącznik nr 26 do protokołu),
2)oraz uchwałę Nr 30/83/07 Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 14 września 2007 r. w sprawie zmiany uchwały Nr 28/79/07 Zarządu Powiatu
w Bielsku Podlaskim z dnia 23 sierpnia 2007 r. w sprawie informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu w Bielsku Podlaskim za I półrocze 2007 r. (uchwała stanowi załącznik nr 27 do protokołu). Uwag do w/w materiałów nie wniesiono. Przewodniczący zwrócił się więc do radnych z pytaniem, czy chcieliby zabrać głos w sprawie. Radny Kazimierz Krzemień poprosił o wyjaśnienie, jakie należy spełnić kryteria by skorzystać ze środków przyznanych z Europejskiego Funduszu Społecznego z przeznaczeniem na realizację projektu „Fundusz Stypendialny dla studentów z obszarów marginalizowanych”. Wicestarosta Piotr Bożko wyjaśnił, iż są to środki przyznane przez Zarząd Województwa dla Powiatu z przeznaczeniem dla studentów oraz dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Podział tych środków dokonywany jest w Starostwie Powiatowym zgodnie z przyjętymi kryteriami. Bardziej szczegółowych informacji w tym temacie udzieli Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury. Pan Anatol Grzegorz Tymiński – Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury, poinformował, iż jedyne kryterium jakie brane jest pod uwagę stanowi dochód na jedną osobę w rodzinie. Do przyznania stypendium kwalifikuje się student mający dochód na jedną osobę nieprzekraczający 504 zł netto. Natomiast termin „obszary zmarginalizowane” wynika z przepisów, są to obszary „gorsze od innych” pod względem infrastruktury, dochodowości na osobę, dostępu do wyższej uczelni. Nasz powiat, podobnie jak większość powiatów na terenie ściany wschodniej, w całości został zakwalifikowany jako obszar zmarginalizowany. Radny Witold Sysuła zapytał, jakie są przypuszczenia dotyczące możliwości planowanych do realizacji zadań inwestycyjnych. Jak przedstawiono w przedłożonych materiałach, odpłatność za realizację niektórych zadań może być w miesiącu grudniu, listopadzie. Radny zapytał więc, jakie jest zaawansowanie realizacji tych zadań i czy Zarząd jest przekonany, że wymienione zadania zostaną w 2007 roku zrealizowane. Radny zapytał także o powody podjęcia decyzji dotyczącej zmniejszenia o około 150 tys. zł kwoty na realizację zadania związanego z modernizacją hali przy I Liceum Ogólnokształcącym w Bielsku Podlaskim. Radny Witold Sysuła poinformował także, iż Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska na swoim posiedzeniu poruszyła kwestię zapisu z 67 strony rozpatrywanej Informacji, gdzie zapisano, iż dokumentacja techniczna na przebudowę drogi ul. Szpitalnej w m. Bielsk Podlaski oraz dokumentacja techniczna na przebudowę drogi Nr 1572B ul. Binduga
i Kilińskiego w m. Brańsk nie zostaną wykonane przy obecnie zaplanowanych nakładach finansowych. W przypadku dofinansowania zostanie zawarta umowa na podstawie już przeprowadzonego przetargu lub zostanie ogłoszony nowy przetarg. Wobec powyższego radny zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie w/w zapisu.
Wicestarosta Piotr Bożko wyjaśnił, iż projekt przebudowy i rozbudowy I Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku Podlaskim będzie obejmował budowę nowej hali sportowej, przebudowę obecnej sali sportowej na klasy lekcyjne oraz zabudowę wewnętrznego dziedzińca. Koszt wykonania tego zadania wynosi
9 mln zł. Ze względu na brak określonych procedur wniosek na pozyskanie funduszy europejskich zostanie złożony, nie będzie to miało jednak miejsca
w tym roku. W związku z powyższym, zabezpieczone na ten cel środki proponuje się zmniejszyć o 150 tys. zł, z przeznaczeniem tej kwoty dla SP ZOZ w Bielsku Podlaskim na zakup wyposażenia na nowoutworzony oddział rehabilitacji. Odnośnie pytania dotyczącego ulicy Szpitalnej oraz ulic: Binduga i Kilińskiego, Wicestarosta przypomniał, iż jak wyjaśniał na posiedzeniu Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, dokumentacje zostaną wykonane w br., natomiast realizacja inwestycji, wspólnie z samorządami gminnymi, będzie możliwa po uzyskaniu dofinansowania. Odnośnie pytania dotyczącego zakresu i zaawansowania planowanych inwestycji drogowych Wicestarosta wyjaśnił, iż w br. realizowane są te inwestycje, na które zawarto porozumienie z samorządami gminnymi. O bardziej szczegółowe wyjaśnienie realizacji zadań drogowych poprosił dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg. Budowa strażnicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej wykonywana jest ze środków pozapowiatowych, otrzymanych z budżetu centralnego. Odnośnie zadania pn. „Termomodernizacja obiektu oraz modernizacja kotłowni parowo-wodnej opalanej węglem w Domu Pomocy Społecznej w Brańsku na opalaną biomasą” Wicestarosta wyjaśnił, iż został rozstrzygnięty przetarg, otrzymano również dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości ponad 400 tys. zł na to zadanie. „Modernizacja stadionu szkolnego przy Zespole Szkół Nr 1
im. Marszałka J.K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim” – zadanie to pozostaje do rozważenia w związku z przejęciem hali sportowej przy tymże Zespole Szkół. Pomimo złożonego wniosku, na modernizację stadionu szkolnego nie uzyskano dofinansowania. W najbliższym czasie zostanie przygotowana ekspertyza nośności tej hali i możliwości jej modernizacji. Decyzja zostanie podjęta po sporządzeniu ekspertyzy. Remont sali konferencyjnej w budynku Domu Nauczyciela został zakończony. W sali tej odbywa się dzisiejsza sesja Rady Powiatu. Odnośnie zadania pt. „Opracowanie dokumentacji na parkingi przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku Podlaskim ul. 3 Maja oraz ich wykonanie wraz z dojazdem i chodnikiem” Wicestarosta wyjaśnił, iż sporządzono koncepcję rozwiązania problemów komunikacyjnych przy PUP
w Bielsku Podlaskim oraz Wydziale Architektury, Budownictwa, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego. Do momentu rozwiązania problemów z instalacją kanalizacyjną i deszczową przez Urząd Miasta, prace nie będą prowadzone. Pan Leszek Aleksiejuk – dyrektor PZD w Bielsku Podlaskim wyjaśnił, iż zrealizowano już następujące zadania:
 
1)Opracowano dokumentację techniczną na przebudowę ul. Chmielnej
w mieście Bielsk Podlaski.
2)Przebudowano drogę Nr 1704 B ulica w miejscowości Sielc.
3)Opracowano dokumentację techniczną na przebudowę drogi powiatowej
Nr 1679B Mokre - Knorydy – Boćki.
4)Opracowano dokumentację techniczną na przebudowę drogi powiatowej
Nr 1751B w miejscowości Andryjanki.
5)Wykonano zadanie na drodze nr 1695 Popławy – Oleksin (pozostało tylko odebranie drogi).
Odnośnie pozostałych inwestycji drogowych Pan Leszek Aleksiejuk poinformował, iż:
1)Droga nr 1690B w miejscowości Olszewo – roboty są w trakcie realizacji, nie ma żadnych obaw, iż inwestycja nie zostanie zakończona do końca miesiąca.
2)Droga nr 1577B ulica we wsi Godzieby wraz z dokumentacją techniczną – wyłoniono wykonawcę i zawarto umowę. Inwestycja zostanie zakończona do końca października.
3)Droga nr 1581B Filipy – Wyszki wraz z dokumentacją techniczną – wyłoniono wykonawcę, zawarto umowę, inwestycja zostanie zakończona do końca tego miesiąca.
4)Droga nr 1681B od drogi krajowej nr 66 - Koszki wraz z dokumentacją techniczną – od miesiąca trwają roboty, nie ma żadnego zagrożenia że roboty nie zostaną wykonane.
5)Droga nr 1697B Mień – Rudka – Boćki. Zadanie dotyczy częściowej przebudowy ulic w miejscowości Solniki, w miejscowości Widźgowo oraz
w miejscowości Holonki o wartości całkowitej na kwotę 300 tys. zł, na które zawarto umowę. W dniu dzisiejszym odbywa się przekazanie placu budowy. Zadanie to powinno zostać zakończone do końca miesiąca października.
6)Dokumentacja techniczna na przebudowę drogi Nr 2274B ul. Szpitalna w m. Bielsk Podlaski – zawarto umowę z wykonawcą, termin zdania dokumentacji wyznaczono na połowę grudnia.
7)Zawarto umowę z biurem projektowym na opracowanie dokumentacji technicznej na przebudowę drogi Nr 1611B ul. Widowska (od mostu do końca zwartej zabudowy) w m. Bielsk Podlaski.
8)Zawarto umowę z biurem projektowym na opracowanie dokumentacji technicznej na przebudowę drogi Nr 1572B ul. Binduga i Kilińskiego
w m. Brańsk.
9)Droga nr 1608B od drogi krajowej nr 19 – Rzepniewo – Knorozy – inwestycja została zakończona i jako jedyna już rozliczona.
10)Droga nr 1683B Dubiażyn – Kozły – Lewki – do drogi krajowej nr 66 – inwestycja została wykonana.
Na dzień dzisiejszy nie ma umowy zawartej na wykonanie nawierzchni na drodze Nr 1692B Chojewo – Bodaczki oraz na drodze Nr 1573B Markowo – Ferma. Podbudowa została już przygotowana we własnym zakresie. Przetarg na ułożenie nawierzchni bitumicznych odbędzie się 6-7 października br. Roboty będą trwały kilka dni. Pan Leszek Aleksiejuk poinformował, iż na dzień dzisiejszy nie widzi żadnego zagrożenia, aby w/w zadania inwestycyjne nie zostały wykonane. Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie kolejnych uwag. Uwag nie wniesiono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał rozpatrywaną Informację pod głosowanie. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 12 „za”, 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się przyjęła Informację o przebiegu wykonania budżetu powiatu w Bielsku Podlaskim za I półrocze 2007 r.

Ad. 17

Przechodząc do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2007 rok (projekt uchwały stanowi załącznik nr 28 do protokołu), Przewodniczący poinformował, iż Komisja Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego otrzymała odpowiedź Zarządu Powiatu na zgłoszony wniosek (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu stanowi załącznik nr 29 do protokołu). Ponadto wraz z materiałami sesyjnymi radni otrzymali autopoprawkę Zarządu Powiatu do rozpatrywanego projektu uchwały (autopoprawka stanowi załącznik nr 30 do protokołu). Zapytał następnie radnych, czy chcą zabrać głos w tej kwestii. Radny Edward Karpiesiuk poinformował, iż Komisja Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego w zgłoszonym wniosku zauważyła, iż istnieją ogromne dysproporcje między kosztami jednostkowymi 1 km drogi. Komisja jest usatysfakcjonowana informacjami przedłożonymi przez Starostę. Ponadto radny w przerwie obrad uzyskał bardzo szczegółowe informacje w zakresie drogownictwa od dyrektora PZD. Planowane koszty finansowe przy projekcji zadań inwestycyjnych oscylują wokół kwoty przetargowej. Jest to oczywiste, bowiem budżet i gospodarka finansowa są jawne. Z informacji dotyczących rozstrzygniętych przetargów wynika, iż koszt wykonania zadania na drodze np. Chojewo – Bodaczki jest porównywalny z kwotami pierwotnie planowanymi. Projekcja kosztowa zadań finansowych kreuje więc cenę dla wykonawcy. Powiat dysponuje własnym sprzętem, być może więc bardziej opłacalne będzie wykonywanie we własnym zakresie podbudowy dróg. Na terenie powiatu drogi budują dwie firmy bielskie. Wicestarosta Piotr Bożko wyjaśnił, iż zostały narzucone pewne zasady tworzenia budżetu, załączników inwestycyjnych oraz jawności budżetu. Nie ma więc takiej możliwości, by tworząc budżet ukryć kosztorysowe wartości robót. W załączniku inwestycyjnym należy wpisać każdą planowaną robotę, która zostanie skosztorysowania przez inwestora, a każdy z przedsiębiorców, wykonawców może zapoznać się z budżetem. Podczas kosztorysowania brane są najniższe wskaźniki, robi się to w sposób realny nie zawyżając wartości wykonywanej roboty oraz przyjmując taką wartość, by realne było wyłonienie wykonawcy bez konieczności zwoływania Rady Powiatu, celem zwiększenia środków na realizację danego zadania inwestycyjnego. Oprócz dwóch wykonawców z Bielska Podlaskiego, na rynek weszły inne firmy: litewskie, austriackie, które zainteresowane są przejęciem małych polskich firm, tak by stać się monopolistami na naszym rynku. Grozi to tym, iż ceny robót będą znacznie wyższe. Kolejnych uwag nie wniesiono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie, odczytał rozpatrywany projekt uchwały oraz poddał go pod głosowanie.
Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 12 „za”, 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się podjęła uchwałę Nr XI/80/07 w przedmiotowej sprawie (uchwała stanowi załącznik nr 31 do protokołu).

Ad. 18

Przechodząc do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zaciągnięcia przez Powiat Bielski komercyjnego kredytu długoterminowego w 2007 r. (projekt uchwały stanowi załącznik nr 32 do protokołu), Przewodniczący poinformował, iż komisje zgłosiły wnioski do rozpatrywanego materiału, na które Zarząd Powiatu odpowiedzi udzielił (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu stanowią załącznik nr 33 do protokołu). Zwrócił się następnie do radnych z prośbą o zabieranie głosu w tej chwili. Uwag nie wniesiono, w związku z czym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie, odczytał projekt uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał go pod głosowanie. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 12 „za”, 4 przeciwnych i 0 wstrzymujących się podjęła uchwałę Nr XI/81/07 w przedmiotowej sprawie (uchwała stanowi załącznik nr 34 do protokołu).

Ad. 19

Przechodząc do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie wypowiedzenia warunków umowy o pracę radnemu Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim (projekt uchwały stanowi załącznik nr 35 do protokołu), Przewodniczący poinformował, iż materiał został przedłożony w związku z wnioskiem Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Brańsku oraz odpowiedzią zainteresowanego radnego. Ponadto przed rozpoczęciem obrad dzisiejszej sesji członkowie Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny otrzymali odpowiedź na zgłoszony wniosek (wniosek wraz z w/w korespondencją: Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Brańsku oraz radnego Daniela Puchalskiego, stanowi załącznik nr 36 do protokołu). Następnie Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie. Radny Roch Andrzej Charyton zauważył, iż nie wszyscy radni otrzymali odpowiedzi na wniosek Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny, informację przekazano tylko członkom tej właśnie komisji, która to wniosek zgłosiła. Natomiast, zdaniem radnego, z pytaniami komisji należy zapoznawać wszystkich radnych. Zauważył także, iż dostarczenie odpowiedzi na wnioski komisji w przeddzień sesji powoduje, iż nie wszyscy radni zdążą się z tymi materiałami zapoznać. Zapytał następnie, czy wszyscy radni otrzymali odpowiedź na wnioski komisji dotyczące kary nałożonej na SP ZOZ. Radni potwierdzili, iż taki materiał otrzymali. Następnie radny Charyton zapytał, czy radni otrzymali odpowiedź na wnioski Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny dotyczący realizowanego punktu. W związku z tym, iż materiał dostarczono tylko członkom komisji, która zgłosiła wniosek, radny zaproponował, aby materiały trafiały do wszystkich radnych. Radny zademonstrował następnie objętość udzielonej odpowiedzi, zauważył, iż uzasadnienie Rady znajduje się na jednej stronie oraz zapytał, kto opracował uzasadnienie do projektu uchwały. Stwierdził także, iż w sytuacji gdy radni mają kierować się solidaryzmem wynikającym z pełnienia funkcji radnego to taki materiał wystarczy, natomiast jeżeli radni chcą do sprawy podejść  w sumieniu to należałoby się zapoznać z całą dokumentacją. W związku
z powyższym radny stwierdził, iż w głosowaniu nie będzie brał udziału. Zwrócił się także do Przewodniczącego Rady z prośbą o dostarczenie w/w materiału wszystkim radnym. Wicestarosta Piotr Bożko poinformował, iż zgodnie z harmonogramem pracy, posiedzenia komisji odbywają się w tygodniu poprzedzającym sesję.
W miesiącu wrześniu br. posiedzenia komisji odbyły się w dniach 20-21 września (czwartek, piątek), posiedzenie Zarządu było we wtorek (25 września), materiały zostały dostarczone w trybie niezwłocznym, sesja natomiast odbywa się 28 września (piątek). Rozpatrywany materiał był przedmiotem obrad wszystkich komisji. Tylko jedna komisja, tj. Komisja Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny, wniosła o zapoznanie jej członków z całą korespondencją. W związku z tym, iż materiał jest dość obszerny, formę zapoznania z dokumentacją pozostawiono w gestii Przewodniczącej Komisji. Nie chodzi tutaj o ukrywanie faktów, czy też niedostarczenie materiałów. Skoro nie było pytań na innych komisjach, uznano iż radni nie mieli wątpliwości, nie potrzebowali dodatkowych wyjaśnień, czytania uzupełniającej korespondencji znajdującej się w aktach. Ponadto radni mieli możliwość skontaktowania się z radnym Danielem Puchalskim, np. dzisiaj w dniu sesji. Wicestarosta poinformował, iż dotychczas materiały były kserowane wszystkim radnym. Jeżeli więc Rada wyrazi taką wolę to materiały w dalszym ciągu będą przekazywanie wszystkim radnym. Wobec powyższego Wicestarosta stwierdził, iż nie należy się odwoływać do sumień radnych. O godzinie 1300 na obrady sesji powrócił radny Zdzisław Tworkowski. W dalszej części obrad uczestniczyło 17 radnych. Radny Witold Sysuła stwierdził, iż w materiałach się zapisy mówiące o zgłaszaniu wniosków przez komisje, poza tym pojawiły się nazwiska radnych będących członkami komisji. Zdaniem radnego, wnioski zgłaszane na posiedzeniach komisji nie są indywidualnymi wnioskami poszczególnych radnych. Radny Witold Sysuła zauważył także, iż w przedmiotowym projekcie uchwały są skromne zapisy, niewiele się można z nich dowiedzieć, szczególnie dla osób, które chciałyby się w temat wgłębić. W przekonaniu radnego, pojawił się błędny zapis mówiący o ustaleniu, iż radny nie uzyskał urlopu w związku z koniecznością uczestniczenia w pracach Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Lokalnego w dniu 07.08.2007 r. oraz w obradach sesji Rady Powiatu w dniu 13.08.2007 r., co stanowi istotne naruszenie przepisu art. 22 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może uzyskać urlop na żądanie w wymiarze 4 dni w roku kalendarzowym. Natomiast na posiedzenia Komisji czy posiedzenia Rady radnemu przysługuje zwolnienie ze świadczenia pracy po okazaniu zaproszenia na sesję. Naruszenie przepisów prawnych przez pracodawcę następuje w sytuacji, gdy po przedłożeniu w/w zaproszenia pracownik nie uzyskuje zwolnienia. Wobec tego uzasadnianie, iż pracodawca nie pozwolił na świadczenie pracy na rzecz samorządu powiatowego, tym że nie udzielił urlopu, jest uzasadnieniem co najmniej błędnym. Radny Daniel Puchalski zauważył, iż nie rozumie stwierdzenia radnego Sysuły, który mówił o błędnym uzasadnieniu. Pracownik może korzystać z urlopu na żądanie, ustawa nakłada jednak na pracodawcę obowiązek udzielenia urlopu do brania udziału w pracach Rady. Argumentacja pracodawcy, który twierdzi, że nie widział potwierdzenia o posiedzeniu organów powiatu, jest niezasadna. Radny wyjaśnił, iż informując o posiedzeniach, zwrócił się o urlop ustnie, a następnie pisemnie. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z pracodawcą, do listy obecności wpisywany jest urlop, dołączana jest także kserokopia zaproszenia. Jednak pracodawca mimo posiadanej wiedzy o obowiązku zwolnienia, radykalnie odmówił radnemu zwolnienia z pracy celem wzięcia udziału w posiedzeniu komisji i sesji. W związku z tym radny w dniu sesji musiał skorzystać z urlopu na żądanie. Radny Witold Sysuła stwierdził, iż nie podważa zasadności argumentów przedstawianych przez radnego o tym, iż jest szykanowany przez pracodawcę. Podważa natomiast zasadność zapisu w uzasadnieniu do rozpatrywanego projektu uchwały, które nie zostało przez nikogo podpisane. Zdaniem radnego, być może argument użyty w uzasadnieniu odzwierciedla stan faktyczny, jest to jednak argumentacja błędna. Nie można bowiem uzasadniać tego, że ktoś jest szykanowany, tym iż nie otrzymał urlopu. Pracodawca ma obowiązek udzielać pracownikom urlopu zgodnie z planem urlopów. Pracownik ma także możliwość skorzystania z czterech dni urlopu na żądanie. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu radny Bazyli Leszczyński zgodził się z wypowiedzią radnego Charytona, iż odpowiedzi na pytania komisji powinny być znane wszystkim radnym. Wykluczy to sytuację, gdy radny nie znając odpowiedzi na pytanie komisji ponownie wystąpi z pytaniem na sesji. Odnosząc się do wypowiedzi radnego Sysuły radny Bazyli Leszczyński zauważył, iż w/w procedura dotycząca zwolnienia z pracy zawodowej odnosi się do posiedzeń Rady Powiatu. Natomiast zawiadomienie o posiedzeniach komisji radni otrzymują na nieopatrzonej pieczęcią karteczce, na której jest data i godzina posiedzenia komisji. Zdaniem radnego powinna być tam także umieszczona podstawa prawna do uzyskania zwolnienia z pracy na posiedzenie danej komisji. Pracodawca na dotychczas przedkładane zawiadomienie nie ma obowiązku zwolnienia radnego. Jest to błąd administracyjny. Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu potwierdziła, iż w odpowiedzi na zgłoszony wniosek, członkowie Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny otrzymali bardzo obszerny materiał. Dokumenty dostarczono w dniu wczorajszym w godzinach wieczornych, mimo to radna starała się go dokładnie przeanalizować. Z korespondencji bardzo wyraźnie wynika, iż konflikt który istnieje między pracodawcą a radnym Puchalskim utrzymuje się od dłuższego czasu, nie jest to sprawa z wczoraj czy przedwczoraj. Radna zgodziła się z zapisem Zarządu, który w uzasadnieniu do rozpatrywanego projektu uchwały poinformował, iż Rada nie ma kompetencji do rozstrzygania po której stronie znajduje się racja. Zapoznając się z pismami radnego można przyznać rację radnemu Puchalskiemu, natomiast czytając notatki ze spotkań sporządzanych przez Zarząd Spółdzielni odnosi się wrażenie, że Zarząd przedstawiając szeroką ofertę chce iść na duże udogodnienia w stosunku do pracodawcy. Prawdą leży więc gdzieś pośrodku. Niemniej jednak faktem jest, iż Pan Daniel Puchalski jest radnym Rady Powiatu i nie można postąpić inaczej niż zgodzić się z wnioskiem Zarządu Powiatu o nieudzielenie zgody na rozwiązanie tej umowy. Ponadto radna poparła zgłaszane powyżej wnioski dotyczące przedkładania odpowiedzi na zgłaszane przez komisje wnioski dla wszystkich radnych. Wicestarosta Piotr Bożko wyjaśnił, iż intencją Zarządu Powiatu nie było ograniczenie radnym dostępu do materiałów. Komisja Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny zwróciła się z wnioskiem o zapoznanie
z korespondencją, nie o kserowanie materiałów. Zarząd Powiatu ustalił, iż po wejściu w kontakt z Przewodniczącą Komisji podjęta zostanie decyzja czy Komisja otrzyma do wglądu teczkę z dokumentami podczas przerwy w obradach dzisiejszej sesji. Przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej Rodziny podjęła decyzję o skserowaniu i dostarczeniu dokumentu członkom Komisji.Odnośnie wypowiedzi dotyczących odpowiedzi Zarządu na pytania poszczególnych radnych oraz komisji, Wicestarosta wyjaśnił, iż wybranie trybu zgłoszenia wniosku jest wewnętrzną sprawą komisji oraz jej Przewodniczącego, który kieruje wnioski do rozpatrzenia. Dotychczas terminy posiedzeń komisji ustalane były telefonicznie. Członkowie komisji o terminach posiedzeń informowani byli poprzez dołączenie do materiałów sesyjnych stosownej kartki z informacją. Jeżeli radni uznają, iż otrzymywanie zaproszeń na komisje ułatwi im wykonywanie pracy zawodowej, wówczas zaproszenia na posiedzenia komisji będą opatrzone pieczątką urzędu. Sekretarz Powiatu Ryszard Anusiewicz potwierdził, iż do tej pory nie było praktykowane wysyłanie zaproszeń na posiedzenia komisji. Jednak zgodnie z wolą radnych Przewodniczący Komisji będą imiennie zapraszali członków danych komisji, na podstawie dokumentów sporządzonych przez pracowników odpowiedzialnych za obsługę Rady i Zarządu. Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592) pracodawca obowiązany jest zwolnić radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia radnemu brania udziału w pracach organów powiatu. Nie ma tutaj mowy o urlopie, poza tym pracownik nie pobiera za czas pracy w organach powiatu wynagrodzenia za pracę. Uregulowania dotyczące przekazywania odpowiedzi na wnioski komisji nie były dotychczas zapisane w Statucie Powiatu. Stosowano więc zasadę, iż odpowiedzi na wnioski komisji zgłoszone do materiałów sesyjnych dostarczano wszystkim radnym. Natomiast odpowiedzi na wnioski dotyczące pracy danej komisji, kierowano na ręce Przewodniczącego bądź też członków danej komisji. Zgłoszone w dniu dzisiejszym wnioski zostaną wzięte pod uwagę przy wprowadzaniu zmian do Statutu Powiatu.
Radny Roch Andrzej Charyton zauważył, iż na sali obecni są radni, którzy pełnią tę funkcję trzecią kadencję, a uchwała dotycząca wyrażenia zgody na rozwiązania stosunku pracy podejmowana jest po raz trzeci. Zdaniem radnego, niewyrażenie zgody na dokonanie wypowiedzenia warunków umowy o pracę radnemu Rady Powiatu, nie będzie precedensem. Rola pracodawcy jest poważna, radni nie powinni więc „z marszu” podchodzić do podejmowania decyzji. Następnie radny zapytał radcę prawnego, jakie są konsekwencje niewyrażenia zgody. Radca prawny Pani Ewa Czerwińska wyjaśniła, iż zakresem badania Rady w kwestii wyrażenia zgody jest to, czy dana zmiana warunków pracy i płacy jest związana z wykonywaniem mandatu. Jeżeli Rada dojdzie do wniosku, że zmiany podyktowane są innymi, uzasadnionymi względami pracodawcy to powinna zgody udzielić. Jeżeli natomiast zmiana warunków pracy i płacy związana jest z wykonywaniem mandatu, Rada Powiatu nie wyraża zgody. W takiej sytuacji pracodawca nie może skutecznie wręczyć wypowiedzenia warunków umowy o pracę radnemu, zaś pracownik po otrzymaniu takiego wypowiedzenia i wniesieniu sprawy do Sądu Pracy wygra. Nastąpi bowiem dokonanie wypowiedzenia warunków pracy i płacy z naruszeniem przepisów formalnych, tj. nie uzyskania zgody Rady Powiatu. Radny Roch Andrzej Charyton odnosząc się do wypowiedzi Wicestarosty stwierdził, iż rozpoznanie sprawy leży w sumieniu radnych.Radny Edward Karpiesiuk – Przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego, stwierdził iż Komisja bardzo głęboko rozpoznała sprawę. Radny Daniel Puchalski jest członkiem Komisji, w związku z tym Komisja dysponowała pełną korespondencją w rozpatrywanej sprawie, ponadto zapoznała się z wyjaśnieniami zainteresowanego radnego. W związku z tym radny stwierdził, iż Komisja podziela stanowisko przedłożone przez Zarząd Powiatu w przedmiotowym projekcie uchwały o niedokonanie wypowiedzenia warunków umowy o pracę. Radny Jan Radkiewicz stwierdził, iż z materiału który otrzymał bardzo mało wynika, radny nie zna więc sedna sprawy. Nie wiadomo bowiem, czy radny Puchalski jest zwalniany, przenoszony, czy warunki wynagrodzenia ulegają zmianie, czy też nie. Poinformował, iż nie wie czy może ingerować w kwestię wyboru miejsca pracy radnego bez zmiany istotnych warunków umowy. Rada prawdopodobnie wykracza więc poza swoje kompetencje. Stwierdził także, iż radni zbyt ochoczo chcą pracować w dwóch, trzech, czterech komisjach nie patrząc na to, że poza mandatem radnego pracują również zawodowo. Pełnienie funkcji radnego wymaga więc pójścia na ustępstwa przez pracodawcę. Są natomiast takie sytuacje, gdy radni świadczą, że są na sesji, podczas gdy w tym samym czasie wykonują pracę zawodową bez uzyskania stosownego zwolnienia, co grozi odpowiedzialnością karną. W sytuacji, gdy łamane są prawa radnego (być może jest to mobbing) radny powinien również zwrócić się do prokuratury o ściganie. Pod wnioskiem podpisał się Przewodniczący Rady Powiatu, projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie przez radcę prawnego, natomiast uzasadnienie do rozpatrywanego projektu uchwały nie zostało podpisane. Sekretarz Powiatu wyjaśnił, iż projekt uchwały wraz z uzasadnieniem został opracowany przez pracowników obsługujących Radę i Zarząd, w oparciu o fakty, o pisma kierowane przez Prezesa Zarządu Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Brańsku oraz pisemne wyjaśnienia przedłożone przez radnego Daniela Puchalskiego. Komisje, poza Komisją Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny, nie wniosły uwag do analizowanego materiału. W związku z powyższą dyskusją Sekretarz zaproponował zastąpić zapis o treści: „Ponad wszelką wątpliwość ustalono, iż radny nie uzyskał urlopu w związku
z koniecznością uczestniczenia w pracach Komisji (…)” zapisem o treści: „Ponad wszelką wątpliwość ustalono, iż radny nie uzyskał zwolnienia od pracy zawodowej w związku z koniecznością uczestniczenia w pracach Komisji (…)”. Odnosząc się do wątpliwości radnego Jana Radkiewicza, Wicestarosta zwrócił się do radcy prawnego z prośbą o opinię, czy Rada Powiatu ma kompetencje do zajmowania się tą sprawą. Radca prawny wyjaśniła, iż rozpatrzenie sprawy leży w kompetencji Rady Powiatu, która może nie wyrazić zgody na wypowiedzenie warunków pracy i płacy w sytuacji, gdy wypowiedzenie to ma związek z wykonywaniem mandatu radnego. W innych wypadkach, np. ekonomicznych, organizacyjnych, Rada powinna wyrazić zgodę na wypowiedzenie warunków umowy o pracę. Radny Daniel Puchalski odczytał fragment wniesionego przez siebie wyjaśnienia o treści: „Odnośnie sprawy zasadniczej podniesionej w piśmie tzn. wyrażenia zgody przez Wysoką Radę na wypowiedzenie warunków pracy oświadczam, że wypowiedzenie to nie wynika z faktycznej potrzeby funkcjonowania zakładu a jest jedynie celowym działaniem wymierzonym przeciwko mojej osobie, mającym pokazać mi i innym siłę układów panujących w spółdzielni.Propozycja nowego stanowiska pracy, kierownika sklepu spożywczo-przemysłowego w Kalnicy jest dalej idącym działaniem w tym kierunku. Proponuje mi się pracę w sklepie spożywczym, czyli w branży z którą przez
27 lat pracy w spółdzielni nie miałem nigdy do czynienia, której nie znam w ogóle, ponadto w obsadzie jednoosobowej, co wiąże się z tym, że musiałbym zajmować się sprawami które nie są mi w ogóle znane. Propozycja ta nie jest jak by się mogło wydawać nieprzemyślana, wręcz przeciwnie ma ona skłonić mnie do nieb przyjęcia nowych warunków pracy, a przez to bym niejako sam zrezygnował z pracy w spółdzielni. Według mojej wiedzy jest to działanie mobbingowe.Godząc się na nowe warunki pracy został bym pozbawiony możliwości pełnego i sumiennego wykonywania prac związanych z funkcją radnego, które nie polegają tylko na uczestnictwie w obradach sesji i komisji Rady ale także zobowiązują do aktywności w działaniach na rzecz powiatu i społeczności lokalnych. Wymaga to między innymi wysokiej dyspozycyjności radnego. Proponowana praca w związku z obsługą jednoosobową czyli brak możliwości stosowania zastępstw i elastycznego czasu pracy, jak również z miejscem jej wykonywania, związanego z potrzebą dojazdu nie daje mi możliwości należytego wywiązywania się z obowiązków radnego.Oświadczenie zarządu, że zmiana mego miejsca pracy nie wpłynie ujemnie na możliwość uzyskania zwolnień z zajęć zawodowych obliczona jest na uzyskanie aprobaty Wysokiej Rady w realizacji celów o których pisałem powyżej. Myślę że lokalna społeczność obsługiwana przez sklep czynny w nieunormowanych godzinach nie mogąc kupić pieczywa, gdyż sprzedawca pojechał na sesję nie byłaby z tego tytułu usatysfakcjonowana.”Radny Daniel Puchalski zauważył, iż wyrażenie zgody na zmianę stanowiska pracy pogorszy możliwości funkcjonowania radnego w Radzie Powiatu, bowiem przeniesienie go do jednoosobowo prowadzonego sklepu, będzie kolidowało z możliwością rzetelnego, sumiennego wykonywania mandatu radnego powiatu. Odnosząc się do wypowiedzi radnych, którzy stwierdzili iż nie mieli dostępu do dokumentów dotyczących radnego Puchalskiego, radny Kazimierz Krzemień zgłosił wniosek o dostarczenie kompletu materiałów wszystkim radnym oraz przełożenie rozpatrywanego punktu na następną sesję Rady Powiatu. Wicestarosta Piotr Bożko stwierdził, iż nie można argumentować przeniesienia punktu na następną sesję tym, iż radni nie otrzymali materiałów. Tylko Komisja Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny wnosiła o zapoznanie się z informacjami. Przewodnicząca tejże Komisji zdecydowała o dostarczeniu kserokopii materiałów wszystkim członkom komisji. W innej sytuacji Komisja zapoznałaby się jedynie z teczką z materiałami.
Radny Kazimierz Krzemień stwierdził, iż wnioskuje o dostarczenie materiału wszystkim radnym, tak by radni mieli jasny pogląd na sprawę. Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk potwierdziła, iż dwa dni wcześniej zwrócono się do niej z pytaniem, czy materiały przekazać na ręce Przewodniczącej czy też wszystkim członkom komisji. Wniosek został wypracowany przez komisję, ustalono więc, iż materiały zostaną przekazane do wszystkich członków komisji. W kompetencji Przewodniczącej ani też w gestii osób prowadzących obsługę administracyjną Rady nie leżało przekazanie materiałów wszystkim radnym. Przewodniczący Rady zapytał radnego Kazimierza Krzemienia, czy podtrzymuje swój wniosek. Radny Kazimierz Krzemień potwierdził, iż w/w wniosek podtrzymuje. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Powiatu zarządził głosowanie nad wnioskiem radnego Kazimierza Krzemienia dotyczącym przedłożenia materiałów wszystkim radnym oraz przełożenia rozpatrywanego punktu na następną sesję Rady Powiatu. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 4 „za”, 9 przeciwnych i 3 wstrzymujących się (radny Daniel Puchalski nie wziął udziału w głosowaniu) odrzuciła w/w wniosek radnego Kazimierza Krzemienia. Kolejnych uwag nie zgłoszono. Przewodniczący zamknął więc dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść rozpatrywanego projektu uchwały, po czym poddał ją pod głosowanie. Zaznaczył przy tym, iż należy dokonać zmiany w załączniku do projektu uchwały zastępując zapis o treści: „Ponad wszelką wątpliwość ustalono, iż radny nie uzyskał urlopu w związku z koniecznością uczestniczenia w pracach Komisji (…)” zapisem o treści: „Ponad wszelką wątpliwość ustalono, iż radny nie uzyskał zwolnienia od pracy zawodowej w związku z koniecznościąuczestniczenia w pracach Komisji (…)”. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się (radni: D. Puchalski, J. Radkiewicz, R.A. Charyton nie wzięli udziału w głosowaniu) podjęła uchwałę Nr XI/82/07 w przedmiotowej sprawie, z uwzględnieniem w/w zmiany w załączniku do uchwały (uchwała stanowi załącznik nr 37 do protokołu).

Ad. 20

Przystępując do realizacji 20 punktu porządku posiedzenia Przewodniczący zwrócił się z prośbą do przewodniczących komisji stałych Rady Powiatu oraz Komisji Rewizyjnej o przedstawienie sprawozdań z działalności poszczególnych komisji za I półrocze 2007 r. Jako pierwszy sprawozdanie z działalności komisji za okres od 6 grudnia 2006 r. do 31 czerwca 2007 r. przedstawił Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego radny Jerzy Ignatiuk. Radni nie zgłosili żadnych uwag do w/w sprawozdania, w związku z czym Przewodniczący obrad poddał je pod głosowanie. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 13 „za”,
0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się przyjęła przedmiotowe sprawozdanie (sprawozdanie stanowi załącznik nr 38 do protokołu). Następnie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej radny Daniel Puchalski przedstawił Radzie Powiatu sprawozdanie z działalności Komisji za okres od 6 grudnia 2006 r. do 31 czerwca 2007 r.
Przewodniczący obrad poprosił radnych o uwagi do przedstawionego sprawozdania. W związku z brakiem uwag do w/w sprawozdania Przewodniczący poddał je pod głosowanie. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 13 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się przyjęła sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej w okresie od 6 grudnia 2006 r. do 31 czerwca 2007 r. (sprawozdanie stanowi załącznik nr 39 do protokołu). Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska radny Zdzisław Tworkowski przedstawił Radzie Powiatu sprawozdanie z działalności Komisji za okres od 6 grudnia 2006 r. do 31 czerwca 2007 r.
W związku z tym, iż radni nie wnieśli zastrzeżeń Przewodniczący poddał w/w sprawozdanie pod głosowanie. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się przyjęła sprawozdanie z działalności Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w okresie od 6 grudnia 2006 r. do 31 czerwca 2007 r. (sprawozdanie stanowi załącznik nr 40 do protokołu).Następnie Przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk przedstawiła sprawozdanie z działalności Komisji za okres od 6 grudnia 2006 r. do 31 czerwca 2007 r.Po zakończeniu powyższego wystąpienia Przewodniczący obrad poprosił radnych o uwagi do sprawozdania. Radni nie wnieśli żadnych uwag. Przewodniczący obrad poddał więc w/w sprawozdanie pod głosowanie.Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się przyjęła sprawozdanie z działalności Komisji Ochrony Zdrowia Pomocy Społecznej i Rodziny za okres od 6 grudnia 2006 r. do 31 czerwca 2007 r. (sprawozdanie stanowi załącznik nr 41 do protokołu).
Następnie głos zabrał Przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego radny Edward Karpiesiuk, który przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji za okres od 6 grudnia 2006 r. do 31 czerwca 2007 r.Ponieważ radni nie wnieśli zastrzeżeń do w/w sprawozdania. Przewodniczący obrad zarządził głosowanie nad jego przyjęciem. Rada Powiatu, w głosowaniu jawnym, stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się przyjęła sprawozdanie z działalności Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego za okres od 6 grudnia 2006 r. do 31 czerwca 2007 r. (sprawozdanie stanowi załącznik nr 42 do protokołu).

Ad. 21

Interpelacji i zapytań nie zgłoszono.

Ad. 22

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję w punkcie – Wnioski i oświadczenia radnych. Głos zabrał radny Edward Karpiesiuk, który oświadczył, iż podczas obrad dzisiejszej sesji otrzymał satysfakcjonującą informację na temat remontów dróg prowadzonych w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego. Podziękował za dostarczenie informacji oraz stwierdził, iż wobec powyższego postępowanie wyjaśniające w tej sprawie jest niecelowe i bezzasadne. Kolejnych wniosków i oświadczeń nie zgłoszono, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad. 23

Przechodząc do realizacji punktu – Sprawy różne Przewodniczący odczytał pismo Zarządu Powiatu informujące o wydzierżawionych pomieszczeniach przez SP ZOZ w Bielsku Podlaskim (pismo stanowi załącznik nr 43 do protokołu). Następnie odczytał odpowiedź na wnioski Komisji nie związane z tematyką dzisiejszej sesji (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu stanowią załącznik nr 44 do protokołu). Kolejnych spraw różnych nie zgłoszono. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję przechodząc do realizacji kolejnego punktu dzisiejszej sesji.

Ad. 24

Porządek obrad został w tym punkcie wyczerpany, w związku z tym Przewodniczący Rady Powiatu Adam Miron Łęczycki o godzinie 1405 zamknął posiedzenie XI sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim. 

Na tym protokół zakończono.


Protokołowała:

Joanna Popławska

 


Adam Miron Łęczycki
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim

Metryka strony

Udostępniający: Adam Miron Łęczycki Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim

Wytwarzający/odpowiadający: Rafał Miller

Data wytworzenia: 2007-09-28

Wprowadzający: Rafał Miller

Data wprowadzenia: 2007-11-28

Data modyfikacji: 2007-11-28

Opublikował: Rafał Miller

Data publikacji: 2007-11-28