Protokół VII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 29 kwietnia 2003 r.

VII sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Władysława Jagiełłę odbyła się w dniu 29 kwietnia 2003 r. w sali konferencyjnej budynku powiatu przy ulicy 11 Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady rozpoczęły się o godzinie 10.05, zakończyły o godzinie 12.20.

Pan Przewodniczący otworzył obrady VII Sesji Rady Powiatu stwierdzając, iż zgodnie z listą obecności (stanowiącą załącznik do protokołu) uczestniczy w nich 19 Radnych, zatem są one prawomocne.

Ponadto na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu w sesji udział wzięli m.in. (lista gości w załączeniu):
1. Sekretarz Powiatu Pan Ryszard Anusiewicz.
2. Skarbnik Powiatu Pani Bożena Zwolińska.
3. Pani Marzena Sielicka – Radca Prawny.
4. Pan Bogdan Komarzewski – Kierownik Wydziału Organizacyjno-Prawnego Starostwa Powiatowego.

Sesję protokołowała: Joanna Popławska.

Przewodniczący Rady Powiatu otwierając obrady VII Sesji Rady Powiatu powitał wszystkich obecnych na sali Radnych Rady Powiatu, Zarząd Powiatu, Panią Skarbnik, Pana Sekretarza, Panią Marzenę Sielicką – nowego Radcę Prawnego i obsługę sesji Rady Powiatu. Następnie poinformował Radnych o przedstawionym porządku obrad zwracając się z prośbą o zgłaszanie uwag i propozycji. Wobec ich braku Przewodniczący poddał proponowany porządek obrad pod głosowanie. Rada Powiatu w głosowaniu jawnym przy 17 głosach „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się (1 Radny nie brał udziału w głosowaniu) przyjęła proponowany porządek obrad w następującej formie:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z VI Sesji Rady Powiatu.
5. Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
6. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2002 rok.
a) opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej z wykonania budżetu
b) opinia Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu
c) dyskusja
7. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu.
a) wniosek Komisji Rewizyjnej
b) opinia składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej o wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium
8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2003 rok.
9. Sprawy różne.
10. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
11. Zamknięcie obrad.

Ad 4.

Pan Przewodniczący przystąpił do głosowania nad przyjęciem protokołu VI sesji Rady Powiatu. Podziękował za napisanie 67 stron protokołu z VI sesji Rady Powiatu oraz poinformował Radnych, iż protokół wyłożony był wraz z załącznikami do wglądu w budynku Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim w pokoju nr 311 przez okres 7 dni, oraz przed sesją przy liście obecności. Radni mieli czas na zapoznanie się z jego treścią. Następnie zwrócił się do Radnych z prośbą o zgłaszanie uwag do protokołu.

Ponieważ żaden z Radnych nie zabierał głosu w tej sprawie, Przewodniczący poddał omawiany punkt pod głosowanie. Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 0 przeciwnych i 6 wstrzymujących się przyjęła protokół VI Sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.

Ad 5.

Pan Przewodniczący przystąpił do realizacji punktu 5 porządku obrad sesji: „Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym”.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 01 kwietnia do 29 kwietnia 2003 roku (sprawozdanie w załączeniu).

Pan Przewodniczący poprosił Radnych o zgłaszanie uwag do przedstawionego sprawozdania. Poinformował również zebranych o powołaniu Powiatowego Zespołu ds. Obchodów Świąt i Rocznic Patriotycznych., w skład którego w przypadku odbywania się uroczystości poza obszarem miasta Bielsku Podlaski wchodzą również przedstawiciele zainteresowanych miast i gmin z terenu powiatu bielskiego.

Radny Marek Malinowski poprosił o wyjaśnienie czy przyznanie 2.000 zł Zespołowi Szkół nr 4 ma związek z przyszłą uroczystością nadania szkole imienia Ziemi Podlaskiej?

Starosta Bielski potwierdził, iż dotyczy to zarówno zakupu sztandaru jak i nadania Zespołowi Szkół nr 4 imienia Ziemi Podlaskiej.

Pan Przewodniczący poprosił o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ Radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 6.

Pan Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: „Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2002 rok” (sprawozdanie w załączeniu). Ponieważ zarówno opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej jak i opinia Komisji Rewizyjnej z wykonania budżetu są pozytywne Przewodniczący przeszedł do realizacji punktu 6c) dyskusja nad przedstawionym sprawozdaniem. Następnie przewodniczący poprosił Radnych o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie.

Radna Helena Buszko – Członek Zarządu Powiatu poinformowała zebranych o tym, iż sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za 2002 rok było poprzedzone sporządzeniem i przedłożeniem w Regionalnej Izbie Obrachunkowej licznych szczegółowych sprawozdań. Przy sporządzaniu budżetu powiatu w 2002 r. została zachowana równowaga pomiędzy dochodami a wydatkami. Uchwałą nr 2/04/02 z dnia 02.12.2002 r. w sprawie dodatkowych ograniczeń zaciągania zobowiązań i dokonywania wydatków w toku wykonywania budżetu Powiatu Bielskiego Zarządu Powiatu podjął działania w celu ograniczenia deficytu poprzez zmniejszenie wydatków do niezbędnego minimum. Pozwoliło to zamknąć rok budżetowy z mniejszym deficytem oraz wesprzeć znajdujący się w trudnej sytuacji szpital bielski. Radna Helena Buszko podkreśliła, iż budżet został zrealizowany prawidłowo i przedłożony Radnym wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu jest zasadny.

Pan Przewodniczący podziękował Radnej Buszko za udzielenie wyjaśnień do przedłożonego sprawozdania. Następnie przypomniał, iż opinia Komisji Rewizyjnej oraz uchwała nr II/5-7/70/03 Składu Orzekającego RIO w Białymstoku pozytywnie opiniują wykonanie budżetu za 2002 rok (opinia i uchwała w załączeniu).

Radny Sergiusz Łukaszuk powiedział, iż materiały dotyczące sprawozdania świadczą o wysokich wskaźnikach wykonania budżetu powiatu za 2002 rok (około 100%). Radny postawił wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz podziękował za wysoką ocenę pracy poprzedniego Zarządu Powiatu, podziękował również członkom byłego Zarządu Powiatu za pracę nad sporządzeniem i wykonaniem budżetu.

Pan Przewodniczący poprosił o zabieranie głosu i zgłaszanie kolejnych uwag. Ponieważ Radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 7.

Pan Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu”. Następnie Przewodniczący odczytał wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu z tytułu wykonania budżetu powiatu za 2002 rok (wniosek w załączeniu) oraz poprosił o zgłaszanie uwag i pytań w tym punkcie. Ponieważ Radni nie zabierali głosu Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść przedmiotowej uchwały i zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 15 „za”, 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się przyjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr VII/41/03 w załączeniu).

Pan Przewodniczący pogratulował Staroście Bielskiemu i całemu Zarządowi Powiatu za uzyskanie absolutorium.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski podziękował za udzielenie absolutorium obecnemu Zarządowi Powiatu, Zarządowi Powiatu poprzedniej kadencji oraz Pani Skarbnik za prawidłowe wykonanie budżetu przy maksymalnym obniżeniu wydatków.

Pan Przewodniczący zwrócił się do Radnych o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ Radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

O godzinie 10.50 Przewodniczący ogłosił 10-minutową przerwę.

Ad 8.

Po wznowieniu obrad Przewodniczący przystąpił do realizacji 8 punktu porządku obrad sesji: „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2003 rok”. Następnie zwrócił się do Radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie. Ponieważ Radni nie zabierali głosu Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść przedmiotowej uchwały i zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 17 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujące się przyjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr VII/42/03 w załączeniu).

Ad 9.

Pan Przewodniczący przystąpił do realizacji 9 punktu porządku obrad sesji: „sprawy różne”. Następnie Przewodniczący zwrócił się do Radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie. Ponieważ Radni nie zabierali głosu Przewodniczący przypomniał o obowiązku złożenia oświadczenia majątkowego do dnia 30 kwietnia br. a następnie zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 10.

Pan Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: „Interpelacje, zapytania Radnych i wolne wnioski”. Następnie zwrócił się do Radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie wniosków.

Radny Roch Andrzej Charyton odniósł się do wypowiedzi Radnej Heleny Buszko, która w swoim wystąpieniu zachęciła do dyskusji na temat sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2002 rok, kiedy pracowały dwa Zarządy Powiatu. Radny podkreślił, iż próba wywołania dyskusji się nie udała. Radny Roch Andrzej Charyton zwrócił się również o uzupełnienie odpowiedzi na wniosek wypracowany przez Komisję Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny podczas posiedzenia w dniu 23 kwietnia br.: „Jak należy rozumieć odpowiedzialność dyrektora SP ZOZ za kierowanie zakładem, przed kim i za co odpowiada?”, oraz o uzupełnienie odpowiedzi na wniosek zgłoszony na VI sesji Rady Powiatu: „o zweryfikowanie przez Panią Skarbnik rozbieżności jakie wynikają z danych ujętych w uchwale w sprawie projektu budżetu na 2003 r. a obecnym projektem uchwały w sprawie budżetu powiatu na 2003 r. dotyczących: rozdziału 80114 (zespoły ekonomiczno-administracyjne szkół), w którym plan wydatków w wysokości 318.552 zł. (według projektu uchwały w sprawie budżetu powiatu na 2003 r.) obejmuje okres miesiąca stycznia i lutego 2003 roku, zaś uchwała w sprawie projektu budżetu powiatu na 2003 r. zakładała kwotę wydatków w wysokości 967.421 zł. na cały rok”.

Radny zwrócił się również z wnioskiem o wyjaśnienie: „kto i na jakiej podstawie wstrzymał kontrolę w SP ZOZ przez Komisję Rewizyjną w Bielsku Podlaskim skoro została ona ujęta w planie pracy Komisji?” oraz o uzupełnienie odpowiedzi na wniosek Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny o ujawnienie i „przedstawienie informacji o wysokości wynagrodzeń: Dyrektora SP ZOZ, Zastępcy Dyrektora i Głównej Księgowej”(wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu Powiatu w załączeniu).

Radny Aleksander Gołąbiecki w związku z koniecznością złożenia oświadczenia majątkowego do dnia 30 kwietnia br. poprosił o wyjaśnienie czy dotyczy to dochodów uzyskanych na koniec grudnia 2002 r. czy też w oświadczeniu powinny być również ujęte dochody ze stycznia, lutego i marca.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski udzielając wyjaśnienia powiedział, iż dotyczy to dochodów uzyskanych na koniec grudnia 2002 roku.

Radny Zdzisław Tworkowski odniósł się do odpowiedzi Zarządu Powiatu na interpelację złożoną na VI sesji Rady Powiatu (interpelacja wraz ze stanowiskiem Zarządu Powiatu w załączeniu). Radny poprosił o sprostowanie i udzielenie odpowiedzi na wniosek: „czy kiedykolwiek „Sanepid” badał piaskownice na osiedlach mieszkaniowych w mieście Bielsk Podlaski? Jaki jest stan sanitarny tych piaskownic?” Radny wystąpił również z wnioskiem o egzekwowanie przez Policję niestosowania znaku zakazu parkowania na ul. Cegielnianej i ul. Kopernika (przy Szkole Podstawowej nr 5) przez kierowców.

Radna Kuprianiuk-Daniluk zwróciła się do Radcy Prawnego o uzupełnienie na piśmie odpowiedzi na wniosek zgłoszony na VI sesji Rady Powiatu: „Jak należy rozumieć wymaganą na stanowisku kierownika zakładu opieki zdrowotnej liczbę lat pracy w zawodzie po ukończeniu wydziału prawa w odniesieniu do ludzi, którzy ukończyli wydział prawa? Czy można uznać jako pracę w zawodzie prawniczym każdą pracę podjętą po skończeniu wydziału prawa, czy też praca w zawodzie prawniczym liczy się dopiero po uzyskaniu uprawnień w konkretnym zawodzie prawniczym?” (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu Powiatu w załączeniu).

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się do Zarządu Powiatu z prośbą o udzielanie właściwych odpowiedzi na wnioski i interpelacje zgłaszane przez Radnych. Następnie Radny zgłosił 3 interpelacje:
1. Czy to prawda, że został odwołany ze stanowiska dyrektor ds. medycznych, jeżeli tak to proszę o podanie przyczyn odwołania?
2. O podanie na piśmie informacji o podwójnych płacach w strukturach powiatowych (łącznie ze szpitalem).
3. Czy w roku 2002 w Starostwie Powiatowym, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznym były udzielone podwyżki dla pracowników?

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zauważył, iż nr 1 „Monitora Powiatowego” z kwietnia br. poza pierwszą stroną zawiera nieprawdziwe informacje. Radny powiedział również, iż Prawica Samorządowa „Jedność” została zaatakowana przez „Kurier Poranny” w związku z pobieraniem diet, liczbą sesji, liczbą komisji. Te informacje reporterzy „Kuriera Porannego” mogli uzyskać jedynie w Starostwie Powiatowym.

Radny Roch Andrzej Charyton przekazał Staroście materiały odnośnie różnicy w prowizorium budżetowym i budżetem powiatu na 2003 rok. Radny odniósł się do kontroli w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim przez Komisję Rewizyjną. W związku z tym ponownie zgłosił wniosek o wyjaśnienie: „kto i na jakiej podstawie wstrzymał kontrolę w SP ZOZ przez Komisję Rewizyjną w Bielsku Podlaskim skoro została ona ujęta w planie pracy Komisji?”

Pan Przewodniczący przypomniał, iż była udzielona odpowiedź w tej sprawie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zauważył, iż na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej zgłaszał wątpliwości, co do pracy Komisji. Opinia RIO dotyczy kwestii budżetu powiatu, nie dotyczy natomiast działalności struktur powiatowych.

Pan Przewodniczący podkreślił, iż po otrzymaniu odpowiedzi z RIO zostanie przeprowadzona kontrola w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Przewodniczący podkreślił, iż RIO nie wstrzymała kontroli tylko zakwestionowała prawne aspekty tej kontroli.

Starosta Bielski w odniesieniu do kontroli przez Komisję Rewizyjną SP ZOZ podkreślił, iż ważne jest przestrzeganie przepisów prawa. Pojawiły się wątpliwości czy Komisja Rewizyjna poza sprawami związanymi z budżetem może przeprowadzić kontrolę w SP ZOZ. W odniesieniu do wypowiedzi Radnego Marka Antoniego Łukaszewicza Starosta Bielski podkreślił, iż jest z „Naszego Podlasia”, natomiast sprawa Brańska dotyczy wójta gminy Brańsk. Starosta Bielski odnośnie artykułu w „Kurierze Porannym” podkreślił, iż życie publiczne jest jawne. Każdy obywatel powiatu może mieć wgląd do dokumentów dotyczących spotkań i posiedzeń Rady Powiatu.

Radny Roch Andrzej Charyton powiedział, iż Wydział Prawa i Nadzoru Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego nie uchylił uchwały nr V/30/03 Rady Powiatu z dnia 4 marca 2003 r. w sprawie planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2003 rok. Opinie RIO zmierzają do zmiany przepisów ustawowych. Radny Charyton wskazał na to, iż materiały dostarczone Radnym nie korelują ze sobą (na wniosek Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny Radca Prawny udziela wyjaśnienia, iż kontroluje się szpital natomiast Rada Powiatu wstrzymuje kontrolę SP ZOZ).

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski udzielając wyjaśnienia powiedział, iż nie widzi sprzeczności tylko rozbieżność w materiałach. Jeżeli Komisja Rewizyjna nie jest uprawniona do kontroli nie znaczy to, że Zarząd Powiatu w imieniu organu założycielskiego nie może kontroli przeprowadzić.

Sekretarz Powiatu Pan Ryszard Anusiewicz odnosząc się do wypowiedzi Radnego Łukaszewicza powiedział, iż do Starostwa Powiatowego nie zgłaszał się nikt z „Kuriera Porannego” w sprawie diet Radnych. Natomiast z „Gazety Współczesnej” zgłaszał się redaktor Jankowski w sprawie liczby posiedzeń Komisji i Rady Powiatu (takie informacje nie zostały udzielone). Sekretarz Powiatu podkreślił, iż obowiązkiem powiatu jest wypłacenie diet Radnym na podstawie listy obecności. Zgodnie z ustawą pracodawca jest zobowiązany sprawdzić czy udzielając zwolnienia do prac Rady, lub Komisji zwalnia pracownika za odpłatnością, czy następuje potrącenie za nieobecność w pracy. Odnośnie Komisji Rady Powiatu Sekretarz Powiatu powiedział, iż Komisje działają na podstawie planu pracy i zakresu działania. Kontrola SP ZOZ jest pojęciem bardzo szerokim i bez ustalenia zakresu kontroli przez Komisję Rewizyjną nie można jej przeprowadzić. Na szkoleniu w RIO uzyskano informację, iż Komisja Rewizyjna nie jest upoważniona do kontroli SP ZOZ poza sprawami finansowymi w zakresie udzielonej pomocy finansowej. Po uzyskaniu potwierdzenia tej informacji na piśmie zostaną podjęte działania w sprawie kontroli.

Pan Przewodniczący powiedział, że na następną sesję Rady Powiatu zostanie sporządzony wniosek o podjęcie uchwały zmieniającą uchwałę w sprawie kontroli w SP ZOZ, albo kontrola zostanie przeprowadzona.

Radny Zdzisław Tworkowski w odniesieniu do wypowiedzi Sekretarza Powiatu o dietach Radnych biorących udział w posiedzeniach Komisji i sesji Rady Powiatu i wynagrodzenie w zakładach macierzystych powiedział, iż „na zaproszeniu jest informacja o zwolnieniu od pracy na czas brania udziału w pracy Komisji i Rady Powiatu bez wynagrodzenia”. Radny wystąpił, więc z wnioskiem o ujawnienie czy Radni biorąc udział w posiedzeniach Komisji i obradach sesji Rady Powiatu otrzymują równocześnie wynagrodzenie z zakładów macierzystych. Radny poprosił również o wyjaśnienie czy pracownicy SP ZOZ w Bielsku Podlaskim przychodząc na wiec polityczny powinny pracować (zostawiając pacjenta samego), czy też korzystały z urlopu?

Pan Przewodniczący powiedział, iż na zaproszeniu na sesję Rady Powiatu jest informacja: „niniejsze zaproszenie stanowi podstawę do uzyskania zwolnienia od pracy na czas brania udziału w pracach Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim”.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk zauważyła, iż słowa Radnego Tworkowskiego: „przybycie pracowników szpitala na wiec polityczny” jest obraźliwe dla ciężko pracujących osób. Obecność pracowników SP ZOZ na VI sesji Rady Powiatu wskazuje na ich głębokie zainteresowanie sytuacją szpitala bielskiego.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz powiedział, że działanie Starosty zmierza w niewłaściwym kierunku. Sytuacja jaka miała miejsce w Pruszance wskazuje na podejmowanie działań nie zgodnych z prawem.

Pan Przewodniczący powiedział, że nie powinno się poruszać tematów, które nie są znane Radnym.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz w odniesieniu do wypowiedzi Radnej Kuprianiuk-Daniluk powiedział, iż lepiej jest dyskutować na obradach sesji Rady Powiatu niż posądzać i składać fałszywe donosy do Prokuratury.

Radny Roch Andrzej Charyton zauważył, iż na sesji Rady Powiatu jeden z mieszkańców Powiatu Bielskiego przepraszał Przewodniczącego, o czym Radni nie wiedzieli. Radny powiedział również, iż z § 37, pkt 3: „Komisja Rewizyjna działa na podstawie rocznego planu kontroli, zatwierdzonego przez Radę Powiatu” i § 39 pkt 3: „Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, co najmniej na dwa dni przed przeprowadzeniem kontroli, zawiadamia na piśmie kierownika kontrolowanej jednostki organizacyjnej o zakresie i terminie kontroli” Statutu Powiatu Bielskiego wynika zakres działania Komisji Rewizyjnej.

Pan Przewodniczący powiedział, iż po zgłoszeniu uwagi odnośnie przedstawienia rzeczy nie znanej Radnym na jednej z pierwszych sesji Rady Powiatu tej zasady przestrzega.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski podziękował Radnemu Łukaszewiczowi za troskę, jednocześnie powiedział, iż nie oczekuje doradzania jak powinien postępować. Prasa może w pełni korzystać z jawności życia publicznego. Starosta podkreślił, iż działa w interesie mieszkańców, natomiast wszelkie sprawy sporne powinno się rozwiązywać publicznie.

Pan Przewodniczący przypomniał o toczącej się dyskusji w punkcie „interpelacje, zapytania i wolne wnioski”.

Radny Zdzisław Tworkowski powiedział, iż zawsze był przeciwnikiem przyciągania na obrady sesji Rady Powiatu pielęgniarek i lekarzy oraz podkreślił, iż przyszli oni na wiec polityczny. Radny zauważył, iż obecność Radnej Kuprianiuk-Daniluk jako reprezentanta załogi szpitala jest wystarczająca. W związku z tym Radny ponownie zgłosił interpelację: „Czy pracownicy SP ZOZ w Bielsku Podlaskim biorąc udział w posiedzeniu VI sesji Rady Powiatu powinny pracować (zostawiając pacjenta samego), czy korzystały z urlopu?”

Radny Aleksander Gołąbiecki powiedział, iż Podlaski Urząd Wojewódzki nie uchylił uchwały, w związku z tym jest ona ważna i powinna zostać przeprowadzona kontrola w SP ZOZ przez Komisję Rewizyjną. Radny powiedział również, że biorąc udział w posiedzeniu Rady Powiatu zawsze korzysta z urlopu. W związku z tym zwrócił się z wnioskiem: „o podanie na następnej sesji czy podczas posiedzenia sesji Radni korzystają z urlopu, czy też są w tym czasie w pracy i otrzymują podwójne wynagrodzenie?”

Pan Przewodniczący zarządził głosowanie nad wnioskiem formalnym Radnego Aleksandra Gołąbieckiego.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zauważył, iż wniosek nie ma podstaw prawnych, ponieważ poprzez głosowanie nie można zmusić Radnych do złożenia oświadczenia.

Radny Aleksander Gołąbiecki powiedział, iż nie był to wniosek formalny tylko propozycja złożenia oświadczenia.

Radna Raisa Rajecka podkreśliła, iż: „jest „za” złożeniem takiego oświadczenia”.

Pan Przewodniczący powiedział, że na następnej sesji w punkcie „sprawy różne” Radni będą mogli takie oświadczenie złożyć. Następnie Przewodniczący zwrócił się do Radnych o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ nikt nie zabierał głosu dyskusja w tym punkcie została zamknięta.

Pan Przewodniczący poinformował zebranych o powołaniu Powiatowego Zespołu ds. Obchodów Świąt i Rocznic Patriotycznych, który na swym pierwszym posiedzeniu ukonstytuował się i ustalił przebieg święta 3 Maja. Przewodniczącym został Władysław Jagiełło, Zastępcą Przewodniczącego Sergiusz Łukaszuk a Sekretarzem Ryszard Anusiewicz. W związku z tym Przewodniczący w imieniu Zespołu zaprosił na uroczystość 3 Maja z okazji święta Konstytucji, następnie odczytał program uroczystości i wręczył obecnym zaproszenia.

Ad 11.

Porządek obrad został na tym wyczerpany. Pan Przewodniczący podziękował Radnym i zaproszonym gościom za udział w sesji, po czym o godzinie 12.20 zamknął posiedzenie VII sesji Rady Powiatu.

Na tym protokół zakończono.

 

Protokołowała:
Joanna Popławska

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Wprowadzający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data wprowadzenia: 2004-01-15

Data modyfikacji: 2004-01-15

Opublikował: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data publikacji: 2004-01-15