Protokół XIII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 28 listopada 2003 r.

XIII sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Władysława Jagiełłę odbyła się w dniu 28 listopada 2003 roku w sali konferencyjnej budynku powiatu przy ulicy 11 Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady rozpoczęły się o godzinie 10.05, zakończyły o godzinie 15.55.

Sesję protokołowała Joanna Popławska.

Przewodniczący otworzył obrady XIII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim stwierdzając, iż zgodnie z listą obecności uczestniczy w nich 19 radnych, zatem są one prawomocne (lista obecności w załączeniu).

Przewodniczący poinformował, iż w poniedziałek 24 grudnia br. w Domu Nauczyciela została otwarta wystawa poświęcona martyrologii narodu żydowskiego i pomocy ze strony polskiej osobom prześladowanym pt., „Kto ratuje jedno życie ratuje cały świat”.

Następnie Przewodniczący powitał obecnych na sali radnych z Białorusi, radnych Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim, Zarząd Powiatu, Panią Skarbnik, Pana Sekretarza, radcę prawnego, obsługę sesji Rady Powiatu oraz zaproszonych gości.

Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu w sesji udział wzięli m.in. (lista gości w załączeniu):
1. Pan Ryszard Anusiewicz – Sekretarz Powiatu,
2. Pani Bożena Zwolińska – Skarbnik Powiatu,
3. Pani Małgorzata Grażyna Niewińska – Radca Prawny,
4. Pani Beata Dawidziuk – Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim,
5. Pan Lech Januszko z-ca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Białymstoku,
6. Pan Piotr Kondratiuk – Przewodniczący Rady Miasta w Bielsku Podlaskim,
7. Pan Anatol Grzegorz Tymiński – Przewodniczący Rady Gminy w Bielsku Podlaskim.

Następnie Przewodniczący poinformował radnych o propozycji porządku obrad, który radni otrzymali wraz z zaproszeniem, zwracając się z prośbą o zgłaszanie uwag i propozycji. Ponieważ żaden z radnych nie zabierał głosu Przewodniczący poddał proponowany porządek obrad pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 19 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się przyjęła następujący porządek obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z XII sesji Rady Powiatu.
5. Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
6. Informacja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Białymstoku o stanie środowiska na terenie powiatu bielskiego.
7. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zmieniającą uchwałę nr II/11/02 w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty Bielskiego.
8. Przyjęcie informacji o stanie bezrobocia w powiecie bielskim oraz o stosowanych formach i efektach przeciwdziałania bezrobociu.
9. Podjęcie uchwały Rady Powiatu Bielsku Podlaskim w spawie zmian w budżecie powiatu na 2003 r.
10. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zatwierdzenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2004 rok.
11. Interpelacje i zapytania radnych.
12. Dyskusja i wolne wnioski.
13. Zamknięcie obrad.

Ad 4.

Przewodniczący przystąpił do głosowania nad przyjęciem protokołu z XII sesji. Poinformował radnych, iż zgodnie z zapisami statutowymi protokół wyłożony był wraz z załącznikami do wglądu w obsłudze Rady Powiatu na 7 dni przed sesją oraz w dniu dzisiejszym przy liście obecności. Radni mieli zatem czas na zapoznanie się z jego treścią. Przewodniczący poinformował także, iż w ww. terminie żaden z radnych nie wniósł uwag do protokołu XII sesji. Następnie Przewodniczący zwrócił się do radnych z pytaniem, czy chcą zgłosić uwagi do protokołu w dniu dzisiejszym.

Radni nie zabierali głosu, w związku z tym Przewodniczący poddał pod głosowanie kwestię przyjęcia protokołu XII sesji Rady Powiatu.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 14 „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się przyjęła protokół XII sesji Rady Powiatu.

Ad 5.

Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie od 31 października do 28 listopada 2003 r. przedstawił Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski (sprawozdanie w załączeniu).

Przewodniczący poprosił radnych o zgłaszanie uwag do przedstawionego sprawozdania.

W związku z tym, iż Zarząd Powiatu przedłużył Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Medycyny Rodzinnej „Medica” w Bielsku Podlaskim umowę dzierżawy lokalu użytkowego w budynku przy ul. Jagiellońskiej 32 do dnia 28.02.2004 r. z możliwością dwutygodniowego wypowiedzenia radny Zdzisław Tworkowski poprosił o wyjaśnienie – czy po dwutygodniowym okresie wypowiedzenia Zarząd Powiatu znajdzie kolejnego dzierżawcę ww. lokalu, czy też lokal nie będzie użytkowany, a koszty związane m.in. z ogrzewaniem zostaną poniesione przez Zarząd Powiatu.

Wicestarosta Bielski Piotr Bożko odpowiadając na pytanie poinformował, iż aktualnie z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Medycyny Rodzinnej „Medica” obwiązuje umowa dzierżawy lokalu użytkowego przy ul. Jagiellońskiej 32 do końca grudnia br. Powyższa umowa została przedłużona na dwa miesiące. Okres wypowiedzenia tej umowy wynika z przepisów prawa, które określają, iż przy zawieraniu umów na dwa miesiące obowiązuje dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Wicestarosta stwierdził, iż jest problem z uzyskaniem najemcy na ww. lokal oraz poinformował, iż prowadzone są rozmowy z lekarzami w tym temacie.

Przewodniczący zwrócił się z prośbą o zgłaszanie kolejnych uwag i pytań do przedstawionego sprawozdania Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. W związku z tym, iż radni nie zabierali głosu dyskusja w tym punkcie została zamknięta.

Ad 6.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: Informacja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Białymstoku o stanie środowiska na terenie powiatu bielskiego (informacja stanowi załącznik do protokołu).

Członek Zarządu Powiatu Helena Buszko przedstawiła wnioski Komisji dotyczące przedłożonego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Uzupełniając odpowiedź na wnioski Komisji radna Helena Buszko poinformowała, iż powiat bielski opracowuje Powiatowy Plan Gospodarki Odpadami według propozycji którego ma powstać Zakład Zagospodarowania Odpadów (ZZO) na gruntach wsi Dubiażyn. Grunty we wsi Dubiażyn są własnością Agencji Rolnej Skarbu Państwa, nie są obciążone wieloletnią umową dzierżawy oraz nie ma ustanowionych osób mających prawo pierwokupu. Radna Helena Buszko poinformowała również, iż na spotkaniu wójtów i burmistrzów z terenu powiatu bielskiego w dniu 26 listopada br. specjaliści stwierdzili, iż lokalizacja ZZO w tym miejscu nie stwarza zagrożeń, m.in. nie zagraża ujęciu wody.

Przewodniczący podziękował radnej Helenie Buszko za przedstawienie odpowiedzi na wnioski Komisji oraz powitał redaktora „Serwisu Podlasia” Pana Krzysztofa Kondrata i Kierownika Wydziału Architektury, Budownictwa, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – Pana Tadeusza Leszczyńskiego. Następnie poprosił o zabranie głosu z-cę Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Białymstoku Pana Lecha Januszko.

Pan Lech Januszko uzupełniając przedłożoną radnym informację poinformował, iż podstawowym celem kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) jest wymuszanie na jednostkach organizacyjnych przestrzegania prawa ochrony środowiska. Na terenie powiatu bielskiego znajduje się 60 podmiotów, które mogą wpływać na stan środowiska – WIOŚ przeprowadził kontrole w 22 podmiotach.

Poza działalnością kontrolną WIOŚ prowadzi także działalność monitoringową środowiska, która obejmuje: powietrze atmosferyczne; wody powierzchniowe, płynące i stojące; wody podziemne; hałas; odpady niebezpieczne.

Na terenie powiatu bielskiego największymi źródłami zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego są ciepłownie miejskie i osiedlowe oraz zakłady przemysłowe, m.in. Zakłady Mięsne „Netter” w Bielsku Podlaskim, „Hoop” S.A. w Warszawie, „Mlekovita-Bielmlek” spółka z o.o. w Bielsku Podlaskim, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bielsku Podlaskim, Fabryka Przyrządów i Uchwytów „Bison-Bial” w Bielsku Podlaskim. W 2002 roku w powiecie bielskim wielkość emisji zanieczyszczeń powietrza wynosiła 88 ton dwutlenku azotu, 158 ton dwutlenku siarki, 295 ton tlenku węgla, 49.878 ton dwutlenku węgla. Emisja ww. zanieczyszczeń nie stanowi poważnego zagrożenia dla środowiska. Lech Januszko poinformował, iż WIOŚ określa stan powietrza powiatu bielskiego jako dobry. W 2002 roku zawartość zanieczyszczeń w atmosferze wynosiła: dwutlenek siarki – 1,6 µg/m sześc., przy wartości dopuszczalnej 40 µg/m sześc., natomiast dwutlenku azotu – 23,4 µg/m sześc., przy wartości dopuszczalnej 40 µ/m sześc. W kraju pozostaje nie rozstrzygnięty problem uciążliwości odorowych (fermy drobiu, fermy trzody chlewnej, hodowle bydła). WIOŚ nie ma żadnych narzędzi do egzekwowania tych uciążliwości. Z momentem wejścia do Unii Europejskiej problem powinien zostać rozwiązany poprzez wprowadzenie stosownych aktów prawa.

Na terenie powiatu bielskiego WIOŚ prowadzi monitoring wód powierzchniowych rzek: Białej, Orlanki (5 punktów pomiarowo-kontrolnych) oraz rzeki Nurzec (7 punktów pomiarowych). Źródłami zanieczyszczeń rzeki Orlanki i Białej są trzy oczyszczalnie: w Bielsku Podlaskim, Dydulach i Łubinie Kościelnym. Oczyszczalnia w Bielsku Podlaskim została zmodernizowana i obecnie nie stwierdzono przekroczeń stężeń i ładunków zanieczyszczeń odprowadzanych do odbiornika – rzeki Białej. W związku z powyższym stan czystości rzeki Białej, który w ostatnich latach mieścił się w III klasie czystości wód ulegnie poprawie. Do tej pory wymagań prawnych nie spełniały oczyszczalnie w Dydulach i Łubinie Kościelnym.

Głównym źródłem zanieczyszczeń rzeki Nurzec są oczyszczalnie w Brańsku, Rudce – zanieczyszczenia typu kałowego. Problem zanieczyszczenia rzeki Nurzec zostanie rozwiązany przez skanalizowanie niektórych miejscowości na tym terenie.

W powiecie bielskim prowadzone są badania wód podziemnych w trzech sieciach pomiarowych. W ciągu ostatnich ośmiu lat nie stwierdzono znaczących zanieczyszczeń wód podziemnych oraz wpływu działalności człowieka.

Odpady składowane są na 7 wysypiskach gminnych. Kontrola przeprowadzona w 2002 roku do dalszej eksploatacji zakwalifikowała 3 wysypiska. Natomiast wysypiska w Boćkach, Orli i Rudce nie spełniały wymogów, a w związku z tym zostały zakwalifikowane do zamknięcia i rekultywacji terenu.

Z-ca WIOŚ Lech Januszko wyraził zadowolenie z faktu, iż powiat bielski realizuje Powiatowy Plan Gospodarki Odpadami, w którym swoje odzwierciedlenie może znaleźć Zakład Zagospodarowania Odpadów.

W powiecie bielskim odpady niebezpieczne wytwarza 7 producentów. Obiekty kontrolowane przez WIOŚ posiadają odpowiednie dokumenty zezwalające na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych, w 2002 roku wytworzono ich ponad 49 ton. Do odpadów niebezpiecznych zalicza się również niebezpieczne odpady szpitalne, których wytwórcą jest SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Szpital wytwarza rocznie ok. 58 ton niebezpiecznych odpadów szpitalnych, z czego część była spalana we własnej kotłowni. Obecnie w szpitalu zastosowano ogrzewanie olejowe, w związku z czym odpady szpitalne przekazywane były, za pośrednictwem firmy PPH-U „Czyścioch” do spalarni odpadów medycznych we Włocławku. Część odpadów przekazano również do spalarni odpadów medycznych, działającej przy Szpitalu Powiatowym w Hajnówce.

Do podstawowych czynników mających wpływ na klimat akustyczny powiatu zalicza się hałas komunikacyjny oraz w znacznie mniejszym stopniu hałas przemysłowy. WIOŚ prowadzi badania hałasu komunikacyjnego i przemysłowego w ramach planowanych kontroli oraz działań interwencyjnych w wyniku skarg społeczeństwa. Aktualnie WIOŚ monitoruje 9 podmiotów gospodarczych. Po przeprowadzonej kontroli właściciele zakładów przemysłowych likwidują źródła hałasu przekraczające dopuszczalne normy.

Trudny do wyeliminowania jest hałas komunikacyjny, który spowodowany jest wzrostem ilości pojazdów mechanicznych, przy jednoczesnym braku właściwych rozwiązań drogowych. Pan Lech Januszko poinformował, iż samorządy powinny prowadzić szczegółowe analizy dotyczące natężenia ruchu komunikacyjnego oraz podejmować działania zmierzające do zapobiegania źródłom hałasu.

Środowisko może zostać zanieczyszczone również w wyniku awarii i katastrof w obiektach przemysłowych zlokalizowanych na terenie powiatu oraz w wyniku wypadków kolejowych i drogowych. Na terenie powiatu bielskiego trzy zakłady mogą spowodować poważne awarie. Są to zakłady, w których stosuje się w procesach produkcji lub w instalacji chłodniczej substancje niebezpieczne: chlor, amoniak, etylen.

Z-ca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska poinformował, iż odpowie na ewentualne zapytania radnych.

Przewodniczący podziękował Panu Lechowi Januszko za uzupełnienie przedmiotowej informacji oraz zwrócił się do architekta powiatowego z pytaniem czy chce zabrać głos w tym punkcie. Tadeusz Leszczyński – architekt powiatowy poinformował, iż nie ma nic do dodania na temat informacji WIOŚ o stanie środowiska na terenie powiatu bielskiego. W związku z tym Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk poprosiła o wyjaśnienie kwestii ilości wytwarzania odpadów medycznych przez SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. W przedmiotowym materiale jest informacja, iż SP ZOZ w Bielsku Podlaskim w 2002 r. wytworzył 18,152 ton odpadów szpitalnych niebezpiecznych, natomiast z-ca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska poinformował, iż szpital bielski w 2002 r. wytworzył 58 ton tych odpadów.

Lech Januszko odpowiadając na pytanie poinformował, iż SP ZOZ w Bielsku Podlaskim w 2002 roku wytworzył 18 ton niebezpiecznych odpadów szpitalnych.

W związku z tym, iż radni nie zabierali głosu i nie zgłaszali kolejnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie oraz podziękował Panu Lechowi Januszko za udział w posiedzeniu sesji Rady Powiatu. Następnie poddał przedmiotową informację pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 18 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się przyjęła informację Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Białymstoku o stanie środowiska na terenie powiatu bielskiego.

O godzinie 10.50 Przewodniczący ogłosił 10-minutową przerwę w obradach sesji.

Ad 7.

Po wznowieniu obrad Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zmieniającą uchwałę nr II/11/02 w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty Bielskiego (projekt uchwały w załączeniu).

Wicestarosta Bielski Piotr Bożko przedstawił wnioski Komisji dotyczące przedłożonego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. W związku z tym, iż radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały i zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 12 „za”, 0 przeciwnych i 6 wstrzymujących się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) przyjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr XIII/68/03 w załączeniu).

Ad 8.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: Przyjęcie informacji o stanie bezrobocia w powiecie bielskim oraz o stosowanych formach i efektach przeciwdziałania bezrobociu (informacja w załączeniu). Następnie powitał Panią Beatę Dawidziuk – Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim.

Członek Zarządu Powiatu radna Helena Buszko przedstawiła wnioski Komisji dotyczące przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Uzupełniając odpowiedź na wnioski Komisji radna Helena Buszko poinformowała, iż w gminie Rudka nie został utworzony zamiejscowy ośrodek Urzędu Pracy. Bezrobotni potwierdzają gotowość do podjęcia pracy w pomieszczeniu, które zostało udostępnione przez urząd gminy (wyposażone w telefon i inny sprzęt biurowy). Wójt gminy Rudka pokrywa również koszty związane z dojazdem pracownika Urzędu Pracy do Rudki oraz powrót do Bielska Podlaskiego. Radna Helena Buszko poinformowała, iż w gminie Rudka jest wysokie bezrobocie. Bezrobotni potwierdzając gotowość do pracy na terenie gminy (która jest najbardziej oddalona od siedziby urzędu) nie będą ponosić dodatkowych kosztów związanych z dojazdem do siedziby Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim. Wejście w życie w 2004 roku ustawy o promocji zatrudnienia spowoduje konieczność wprowadzenia zmian organizacyjnych w Urzędzie Pracy. W związku z tym realizacja wniosku Komisji będzie możliwa po wejściu w życie ww. ustawy. Radna Helena Buszko poinformowała, iż na posiedzeniu Powiatowej Rady Zatrudnienia w dniu 27 listopada 2003 r. żaden z wójtów nie złożył zapotrzebowania na zastosowanie podobnego rozwiązania. Ponieważ koszty utworzenia ośrodka zamiejscowego pokrywa samorząd gminny z inicjatywą takiego rozwiązania powinni wystąpić wójtowie zainteresowanych gmin z terenu powiatu.

Radna Helena Buszko poinformowała również, iż część złożonych wniosków na staże absolwenckie została niezrealizowana z powodu: rezygnacji pracodawcy, braku kandydatów spełniających wymogi pracodawcy (dotyczy kwalifikacji lub miejsca zamieszkania kandydata), braku środków w okresie złożenia wniosku na aktywizację zawodową absolwentów (w takich przypadkach proponowano zatrudnienie np. w ramach prac interwencyjnych), braku zgody absolwenta na odbywanie stażu u wnioskującego pracodawcy, upadłości pracodawcy, lub postawienie go w stan likwidacji. W przypadku rezygnacji pracodawcy Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku Podlaskim nie ma żadnych instrumentów prawnych, aby przymusić pracodawcę do realizacji wcześniejszych ustaleń.

Radna Helena Buszko przypomniała, iż radni otrzymali wykaz jednostek samorządu terytorialnego oraz zakładów pracy, które skorzystały z dofinansowania zatrudnienia z Funduszu Pracy. Następnie radna Helena Buszko poinformowała, iż w związku z wnioskami Komisji przedstawi w tej chwili wykaz zakładów pracy, które skorzystały z dofinansowania zatrudnienia z Funduszu Pracy.

W związku z opiniami radnych, którzy otrzymali tą informację jako odpowiedź Zarządu Powiatu na wnioski Komisji Przewodniczący zaproponował, aby nie czytać tego wykazu.

Radna Helena Buszko poinformowała, iż radni otrzymali wykaz jednostek samorządu terytorialnego oraz zakładów pracy korzystających z dofinansowania zatrudnienia z Funduszu Pracy.

Przewodniczący podziękował radnej Helenie Buszko za przedstawienie odpowiedzi na wnioski Komisji. Następnie zwrócił się do Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim z pytaniem czy chce uzupełnić przedmiotową informację. Kierownik PUP – Beata Dawidziuk poinformowała, iż nie ma nic do dodania w tym temacie.

Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poprosił o wyjaśnienie – czy informacja, którą miała przedstawić radna Helena Buszko została radnym dostarczona, czy jest to uzupełnienie tej informacji.

Radna Helena Buszko poinformowała, iż Komisje wnioskowały o podanie imiennie firm, które ubiegały się o środki na zatrudnienie osób w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych, staży absolwenckich oraz podanie informacji, które podmioty otrzymały dofinansowanie – w jakiej wysokości i ile osób zatrudniły.

W związku z tym, iż miało to być uzupełnienie odpowiedzi na wnioski Komisji radny Marek Antoni Łukaszewicz, zwrócił się z prośbą o przedstawienie tej informacji.

Ponieważ radni byli zainteresowani przedstawieniem wykazu firm, które skorzystały z pomocy przy zatrudnianiu osób bezrobotnych z Funduszu Pracy Przewodniczący zwrócił się do radnej Heleny Buszko o zabranie głosu w tej sprawie.

Radna Helena Buszko poinformowała, iż na zatrudnianie pracowników w ramach form subsydiowanych z Funduszu Pracy w Starostwie Powiatowym oraz Powiatowym Urzędzie Pracy konieczna jest zgoda Powiatowej Rady Zatrudnienia. Oba ww. zakłady pracy uzyskały zgodę Powiatowej Rady Zatrudnienia na skorzystanie z dofinansowania zatrudnienia z Funduszu Pracy. Następnie radna Helena Buszko przedstawiła wykaz zakładów pracy korzystających z dofinansowania zatrudnienia z Funduszu Pracy (wykaz stanowi załącznik do protokołu).

Uzupełniając przedłożoną informację radna Helena Buszko poinformowała, iż w niektórych przypadkach gdzie umowa została podpisana z dniem 1 sierpnia br. do zatrudnienia dochodziło 1 września br. Poprzez takie opóźnienia ze strony zakładów pracy podmioty te nie skorzystały ze wszystkich środków przeznaczonych na zatrudnienie wnioskowanych osób.

Przewodniczący podziękował Członkowi Zarządu Powiatu radnej Helenie Buszko za przedstawienie ww. informacji. Następnie otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zadawanie pytań.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż Komisje wnioskowały o podanie tej informacji na piśmie. Natomiast przedstawienie ww. informacji na sesji w dniu dzisiejszym doprowadziło do znużenia radnych oraz osób zaproszonych. Radny podkreślił, iż temat bezrobocia jest tematem bardzo trudnym i Komisje mogły wypracować więcej wniosków w tym temacie. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził także, iż informacja o stanie bezrobocia w powiecie bielskim oraz o stosowanych formach i efektach przeciwdziałania bezrobociu budzi wątpliwości czy środki przeznaczone na aktywne walki z bezrobociem rozdzielane są we właściwy sposób, szczególnie w zakresie przyznawania środków w ramach robót publicznych. Z przedmiotowej informacji wynika, iż większość środków przeznaczonych na roboty publiczne zamiast do samorządów trafia do prywatnych podmiotów gospodarczych.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował uczestniczących w posiedzeniu sesji radnych z Białorusi, iż w skład Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim wchodzi sześciu radnych opozycyjnych, których głosy są karcone przez Przewodniczącego Rady Powiatu.

Przewodniczący przypomniał o toczącej się dyskusji w punkcie informacja o stanie bezrobocia w powiecie bielskim oraz o stosowanych formach i efektach przeciwdziałania bezrobociu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz kontynuując swoją wypowiedź poinformował, iż w Radzie Powiatu w Bielsku Podlaskim radni opozycyjni mają prawo głosu. Radny stwierdził także, iż radni opozycyjni nie będą się wdawać w ostrą dyskusję na sesji w dniu dzisiejszym, aby radni z Białorusi nie przenieśli tych zwyczajów do swoich samorządów.

Ponadto radny Marek Antoni Łukaszewicz odnosząc się do wypowiedzi radnej Heleny Buszko poinformował, iż Komisje wnosząc o utworzenie „ośrodków zamiejscowych” wyraz ośrodek zamiejscowy zapisały w cudzysłowie. Radny stwierdził, iż jak wynika z odpowiedzi Zarządu Powiatu na wnioski Komisji, nie ma możliwości utworzenia podobnego rozwiązania w innych gminach, ponieważ pozostałe gminy nie złożyły takiego zapotrzebowania. W związku z tym, iż codziennie do Wyszek i Rudki jeździ samochód po osoby niepełnosprawne radny zaproponował, aby tą samą drogą raz w miesiącu jeździł pracownik PUP w Bielsku Podlaskim, co rozwiązałoby kwestię pokrycia kosztu dojazdu pracownika urzędu do poszczególnych gmin. Ponadto radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż zasłanianie się przepisami ustawy, która wejdzie w życie w 2004 roku jest ucieczką od rozwiązania tego problemu. Radny poinformował także, że osoba bezrobotna niezależnie, z której gminy pochodzi nie ma środków na utrzymanie oraz na opłacenie przejazdu do Bielska Podlaskiego w celu potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy. Jeżeli nie ma możliwości zastosowania podobnych rozwiązań we wszystkich gminach powiatu nie powinno się tego tworzyć w jednej gminie.

Odnosząc się do poziomu bezrobocia w powiecie bielskim, które według danych statystycznych wynosi 8,4 proc. radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż bezrobocie w powiecie jest dużo wyższe. Szansą na uzyskanie środków z Funduszu Pracy na przeciwdziałanie bezrobociu jest wskazanie wyższego poziomu osób bezrobotnych.

Przewodniczący przypomniał, iż kwestię ilości wystąpień radnych na sesji Rady Powiatu reguluje Statut Powiatu.

Radny Zdzisław Tworkowski zwrócił się z prośbą – aby w czasie wystąpienia radnego Przewodniczący nie przerywał radnemu wypowiedzi oraz go nie pouczał. Odnosząc się do wypowiedzi radnej Heleny Buszko radny poinformował, iż najdalej położona miejscowość w gminie Wyszki jest równoważna do miejscowości położonej w gminie Rudka. Radny Zdzisław Tworkowski stwierdził, iż wypowiedź radnej Heleny Buszko w temacie niezrealizowanych wniosków przez podmioty gospodarcze z powodu rezygnacji zakładu, braku środków z Funduszu Pracy lub z innych względów jest niezrozumiała.

Radny zwrócił się także z pytaniem do Kierownika PUP z prośbą – o podanie ile osób posiadających uprawnienia do nauki języka polskiego jest zarejestrowanych jako bezrobotni w PUP. Następnie radny zwrócił się z pytaniem – czy w sytuacji gdzie są osoby pozostające bez pracy przedłużenie umowy osobie, która przechodzi na emeryturę jest formą przeciwdziałania bezrobociu. Radny Zdzisław Tworkowski wystąpił również z wnioskiem – o kontynuowanie dyskusji w tym temacie po zabraniu głosu przez osoby bezrobotne. Następnie zgłosił wniosek formalny – aby informacja przedstawiona przez radną Helenę Buszko została przedłożona radnym na piśmie, co pozwoli na przeanalizowanie które podmioty ubiegały się o środki z Funduszu Pracy i pomoc otrzymały, które podmioty nie otrzymały środków w ramach dofinansowania zatrudnienia i dlaczego.

Przewodniczący zgodził się z wypowiedzią radnego Zdzisława Tworkowskiego w kwestii przedłożenia na piśmie radnym wykazu zakładów pracy, które skorzystały z dofinansowania zatrudnienia z Funduszu Pracy.

Radny Roch Andrzej Charyton zgłosił wniosek – aby informację o stanie bezrobocia w powiecie bielskim oraz o stosowanych formach i efektach przeciwdziałania bezrobociu ponownie rozpatrzyć na kolejnej sesji Rady Powiatu po uzupełnieniu ww. informacji o odpowiedź na wnioski Komisji. Uzasadniając ww. wniosek radny poinformował, iż radni odpowiedź Zarząd Powiatu na wnioski Komisji otrzymali wczoraj, a w związku z tym nie wszyscy radni zapoznali się z tym materiałem. Radny Roch Andrzej Charyton podkreślił, iż z porównania odpowiedzi na wnioski Komisji z przedmiotowym materiałem wynika, iż kierunki działań PUP dotyczące form zatrudnienia bezrobotnych niekoniecznie pokrywają się ze stanem bezrobocia (strona 2 opracowania). Rozdział środków na poszczególne gminy i jednostki organizacyjne tych gmin nie pokrywa się ze stopą bezrobocia gmin powiatu bielskiego. Analizując zapotrzebowanie gmin w stosunku do otrzymanych środków można stwierdzić, iż środki były dzielone instrumentalnie. Radny podkreślił, iż niektóre gminy mogły nie składać wniosków ze względu na układ władz w Radzie Powiatu. Radny Roch Andrzej Charyton poinformował także, iż na posiedzeniach Komisji radni rozmawiali na temat kierunków rozwoju powiatu bielskiego na tle sytuacji w kraju oraz wejścia Polski do Unii Europejskiej. Radny podkreślił, iż powinno się wspierać sektory mające rację bytu w Unii Europejskiej. W związku z tym, iż kierunki rozwoju gospodarczego to nie jest kadencja kilku osób nie powinno się zatrudniać bezrobotnych „po kumotersku” oraz ze względów politycznych.

Radny Roch Andrzej Charyton zwrócił się z pytaniem – czy są instrumenty lub kierunki PUP w Bielsku Podlaskim w temacie walki z bezrobociem. Następnie radny zgłosił wniosek – aby Komisja Rewizyjna ujęła w planie pracy na 2004 roku kontrolę Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim w celu zbadania dystrybucji tych środków. Radny Roch Andrzej Charyton poprosił Kierownika PUP o odpowiedź na pytanie – czy do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęły środki pozabudżetowe (od darczyńców, jednostek organizacyjnych) jeżeli tak to od kogo i w jakiej kwocie. Ponadto radny zwrócił się z wnioskiem – o udzielenie głosu obecnym na posiedzeniu sesji Rady Powiatu osobom poszukującym pracy.

Starosta zaproponował aby Kierownik PUP zabrała głos po wyczerpaniu dyskusji przez radnych i odniesieniu się do tych wypowiedzi przez Zarządu Powiatu.

Radna Raisa Rajecka w imieniu trzech komisji, które zgłosiły wnioski o utworzenie podobnych jak w gminie Rudka „ośrodków zamiejscowych” na terenie pozostałych gmin powiatu poinformowała, iż Zarząd Powiatu odpowiadając na wnioski Komisji również zapisał wyrazy ośrodek zamiejscowy w cudzysłowie. W kwestii utworzenia takich ośrodków w poszczególnych gminach Komisje wnioskowały o udzielenie informacji – czy propozycje utworzenia „ośrodków zamiejscowych” zostały złożone innym wójtom lub burmistrzom.

Radny Aleksander Gołąbiecki poinformował, iż z przedmiotowej informacji wynika, iż w porównaniu do stopy bezrobocia w województwie podlaskim, które wynosi 14 proc., bezrobocie w powiecie bielskim jest niskie – wynosi 8,4 proc. W powiecie bielskim osób pozostających bez pracy jest znacznie więcej, osoby te nie mają prawa do zasiłku, oraz żadnych źródeł utrzymania. Odnosząc się do wypowiedzi przedmówców radny stwierdził, iż dobrze, że jest niskie bezrobocie natomiast źle, że się to wykazuje. Radny zwrócił się z pytaniem – jakie są warunki otrzymania pracy przez osoby bezrobotne w ramach staży absolwenckich, robót publicznych, prac interwencyjnych. Czy osoby korzystające z ww. pomocy znalazły stałe zatrudnienie, a jeżeli nie to czy zakłady poniosły konsekwencje z tytułu nie zatrudnienia tych osób. Następnie radny Aleksander Gołąbiecki wystąpił z wnioskiem – o wypowiedzenie się w temacie bezrobocia osób najbardziej zainteresowanych, czyli pozostających bez pracy Pana Ireneusza Kotyni – Przedstawiciela Stowarzyszenia BIEDA.

Przewodniczący poinformował, iż informacja na temat efektywności dalszego zatrudnienia osób zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych, staży absolwenckich i subsydiowanego zatrudnienia absolwentów znajduje się na 15 stronie przedmiotowego materiału.

Radny Sergiusz Łukaszuk odnosząc się do ww. wypowiedzi radnych dotyczących koalicji rządzącej w obecnej kadencji (m.in. niesprawiedliwy podział środków, nie składanie wniosków przez wójtów poszczególnych gmin, ponieważ z góry wiadomo, iż wójtowie ci nie otrzymają środków) zwrócił się z pytaniem do radnego Marka Antoniego Łukaszewicza – Starostę poprzedniej kadencji – czy w Powiatowej Radzie Zatrudnienia był przedstawiciel miasta Bielsk Podlaski. Radny poinformował, iż w poprzedniej kadencji w Powiatowej Radzie Zatrudnienia nie było przedstawiciela miasta, które liczy prawie 50 proc. mieszkańców powiatu bielskiego. Natomiast w obecnej kadencji w Powiatowej Radzie Zatrudnienia są przedstawiciele wszystkich gmin powiatu, a w związku z tym radny nie powinien mówić o dyskryminacji.

Przewodniczący stwierdził, iż radny Sergiusz Łukaszuk zwrócił się z pytaniem, na które sam udzielił odpowiedzi.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz odpowiadając na pytanie radnego Łukaszuka wyjaśnił, iż w poprzedniej kadencji połowę Powiatowej Rady Zatrudnienia stanowili mieszkańcy miasta Bielsk Podlaski.

Radny Aleksander Gołąbiecki odnosząc się do wypowiedzi Przewodniczącego dotyczącej 15 strony przedmiotowej informacji ponownie zwrócił się z pytaniem – jakie warunki musiały spełnić zakłady pracy ubiegające się o dofinansowanie zatrudnienia z Funduszu Pracy oraz jakie poniosły konsekwencje za niedotrzymanie tych warunków.

Radna Helena Buszko poinformowała, iż w poprzedniej kadencji radni otrzymywali niedokładne informacje o stanie bezrobocia w powiecie bielskim. Natomiast informacja przedłożona na dzisiejszej sesji została przygotowana w sposób merytoryczny, krótki oraz czytelny. Radna Helena Buszko wyjaśniła, iż w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku Podlaskim radni mogą sprawdzić zgodność rozdziału środków z regułami ustalonymi przez Powiatowa Radę Zatrudnienia oraz czy zostały spełnione postanowienia wynikające z ustawy. Radni otrzymali informację, w której dofinansowanie zatrudnienia z Funduszu Pracy zostało podzielone na sektor publiczny oraz na pozostały sektor. W informacji została również przedstawiona wielkość składanych wniosków, wielkość uzyskanych miejsc oraz środków. Radna wyjaśniła, iż nie wszystkie podmioty chcą aby informacja na ich temat znajdowała się w obiegu publicznym. Wszystkie dokumenty dostępne są w PUP w Bielsku Podlaskim.

Ustawa nie określa jaki podmiot może ubiegać się o subsydiowane miejsca pracy, poza podmiotem postawionym w stan likwidacji lub upadłości. Dofinansowanie zatrudnienia z Funduszu Pracy na roboty publiczne może otrzymać tylko samorząd. Odnosząc się do wypowiedzi radnego Łukaszewicza, iż nie wszystkie gminy skorzystały ze środków z Funduszu Pracy radna Helena Buszko poinformowała, iż wszystkie samorządy powiatu bielskiego otrzymały subsydiowane miejsca pracy w ramach robót publicznych, prac interwencyjnych i staży absolwenckich. Żadna gmina nie została pozbawiona pomocy, co miało miejsce w poprzedniej kadencji, kiedy miasto Bielsk Podlaski nie otrzymało żadnego subsydiowanego miejsca pracy.

W skład Powiatowej Rady Zatrudnienia wchodzą przedstawiciele gmin powiatu (wójtowie, burmistrzowie), przedstawiciele organizacji związkowych oraz przedstawiciele pracodawców. Powiatowa Rada Zatrudnienia określa kierunki działania, zasady rozdziału środków oraz na bieżąco analizuje wdrażanie tych postanowień przez Powiatowy Urząd Pracy.

Radna Helena Buszko wyjaśniła, iż samochód marki Mercedes po osoby niepełnosprawne do Wyszek i Rudki zaczął jeździć w poprzedniej kadencji.

Odnośnie podziału środków radna Helena Buszko przypomniał, iż o środki na prace interwencyjne i staże absolwenckie mogą ubiegać się wszystkie podmioty oraz samorządy, natomiast ze środków na roboty publiczne może skorzystać tylko samorząd. Radna Helena Buszko wyjaśniła także, iż umowy nie są zawierane tylko na okres subsydiowania. Umowy są podpisywane w taki sposób, aby zapewnić efektywność danego programu. Pozyskiwane są środki w ramach konkretnego programu, m.in. program bezrobotni 18-24, który dotyczył tylko osób w tym przedziale wiekowym. Każdy wniosek jest rozpatrywany pod kątem czy po zakończeniu okresu zatrudnienia objętego refundacją pracodawca gwarantuje dalsze zatrudniane tej osobie. Jeżeli pracodawca wycofa się z dalszego zatrudnienia to składając kolejne wnioski są one rozpatrywane na innych zasadach, przy większych oczekiwaniach ze strony Powiatowego Urzędu Pracy.

Radna Helena Buszko wyjaśniła, iż odpowiedź Zarządu Powiatu na wnioski Komisji została dostarczona radnym w możliwie najkrótszym terminie. W związku z tym, iż materiał nie był zbyt obszerny i trudny radni nie powinni mieć problemów, aby się z nim zapoznać.

Radna Helena Buszko potwierdziła, iż stopa bezrobocia nie odzwierciedla faktycznego poziomu osób pozostających bez pracy. Jest ona opracowana przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie opracowanych i przedłożonych zgodnie z przepisami sprawozdawczości. Radna poinformowała, iż w powiecie bielskim znaczna część bezrobocia ukrytego to rolnicy. Powiatowy Urząd Pracy nie ma instrumentów prawnych do zmuszenia osób bez prawa do zasiłku do zarejestrowania się jako bezrobotni oraz do comiesięcznego potwierdzania gotowości do podjęcia pracy.

Ponadto radna odnosząc się do wypowiedzi radnego Marka Antoniego Łukaszewicza podkreśliła, iż nie było żadnego „kumoterstwa”, sąsiedzkiego lub politycznego podziału środków, co miało miejsce w poprzedniej kadencji Rady Powiatu (gmina Orla i miasto Bielsk Podlaski nie otrzymały żadnych subsydiowanych środków). W obecnej kadencji wszystkie samorządy skorzystały ze środków z Funduszu Pracy. W niektórych przypadkach proponowane przez PUP w Bielsku Podlaskim osoby nie odpowiadały pracodawcy lub jak w przypadku gminy Brańsk realizacja umowy była odkładana. Wójt gminy Brańsk w kilku przypadkach podpisywał umowy z dniem 1 sierpnia 2003 roku, natomiast do zatrudnienia dochodziło od 1 września br. W wyniku takich działań środki traciła gmina oraz osoby bezrobotne.

Odnośnie środków pozabudżetowych radna Helena Buszko przypomniała, iż w przedmiotowej informacji zostały ujęte programy, na które pozyskano środki oraz programy, które zostały uruchomione i zrealizowane. Zarząd Powiatu pozyskał dodatkowo darowizny od różnych podmiotów (publicznych i niepublicznych), za które dokonano wymiany części stolarki okiennej w PUP w Bielsku Podlaskim.

Odnosząc się do krytyki radnych opozycyjnych radna Helena Buszko podkreśliła, iż politykę najłatwiej jest uprawiać na bezrobociu. W powiecie bielskim nie powstają nowe miejsca pracy. PUP nie ma instrumentów, poprzez które zmusiłby zakłady pracy do ich tworzenia.

Radna Helena Buszko poinformowała także, iż obecnie obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu bezrobociu, natomiast w 2004 roku wejdzie w życie ustawa o promocji zatrudnienia, która zagwarantuje pomoc w szkoleniu, przekwalifikowaniu i poszukiwaniu miejsca pracy osobom bezrobotnym. Zarejestrowani bezrobotni, którzy oczekują od Urzędów Pracy miejsca pracy będą zmuszeni sami o to miejsce zabiegać. Poszukujący pracy są to często osoby, które straciły pracę po kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu latach nienagannej pracy i trudno im się odnaleźć w obecnej sytuacji.

Radna Helena Buszko wyjaśniła, iż Pan Ireneusz Kotynia przychodzi codziennie do Urzędu Pracy przedstawiając propozycje rozwiązania problemu osób bezrobotnych. Pomysły te powinny być jednak kierowane na szczebel centralny (gdzie się tworzy prawo) lub na szczebel organu to prawo wykonującego.

Odnosząc się do wypowiedzi radnego Marka Antoniego Łukaszewicza radna Helena Buszko poinformowała, iż w poprzedniej kadencji – w 2000 roku plan środków na aktywne formy działania do walki z bezrobociem wynosił 1.299.483 zł, z tego wykorzystano 1.114.074 zł, w związku z tym zwrócono kwotę 185.409 zł, która pozwoliłaby na dofinansowanie na trzy miesiące miejsc pracy dla 100 osób. W związku z ww. działaniem Zarządu Powiatu w 2000 roku powiat na 2001 rok otrzymał 757.700 zł, z tego wydał 735.382 zł, oraz zwrócił 22.318 zł. W roku 2002 powiat bielski otrzymał 460.400 zł, wydano 457.701 zł, zwrócono 2.699 zł. Natomiast w 2003 roku na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu powiat bielski pozyskał środki najwyższe w porównaniu do lat poprzednich. W związku z powyższym radna Helena Buszko poinformowała, iż radny Marek Antoni Łukaszewicz – Starosta poprzedniej kadencji nie powinien krytykować obecnie realizujących zadania.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z prośbą o zabranie głosu w celu odniesienia się do wypowiedzi radnej Heleny Buszko.

W związku z tym, iż o głos prosili obecni na sali goście – radni z Białorusi Przewodniczący nie udzielił głosu radnemu Markowi Antoniemu Łukaszewiczowi.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz jeszcze raz zwrócił się z prośbą o możliwość zabrania głosu i odniesienia się do wypowiedzi radnej Heleny Buszko w tej chwili.

Przewodniczący wyjaśnił, iż przy dalszym zakłóceniu obrad sesji przez radnego Marka Antoniego Łukaszewicza zostanie ogłoszona przerwa w obradach sesji. Następnie poprosił o zabranie głosu przez uczestniczących w posiedzeniu gości.

W związku z decyzją Przewodniczącego Rady Powiatu radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż udzielanie głosu zaproszonym gościom przed zakończeniem dyskusji przez radnych powoduje złamanie zasad Statutu Powiatu.

Głos zabrał Michał Androsiuk – Przewodniczący Międzynarodowego Forum Samorządowego z Białorusi, który podziękował władzom powiatu za umożliwienie wstępu do różnych jednostek samorządowych oraz instytucji. Michał Androsiuk poinformował, iż dyskusja na posiedzeniu sesji Rady Powiatu jest ciekawa i kształcąca dla gości z Białorusi, jednak harmonogram zajęć nie pozwala na uczestniczenie w dalszej części obrad sesji.

Przewodniczący podziękował radnym z Białorusi za udział w posiedzeniu XIII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim. Następnie zwrócił się z prośbą do Zarządu Powiatu o ustosunkowanie się do wniosku formalnego o odłożenie przyjęcia przedmiotowej informacji na następną sesję Rady Powiatu oraz do Komisji Rewizyjnej o rozważenie i ewentualne rozszerzenie planu pracy Komisji na 2004 rok o kontrolę PUP w Bielsku Podlaskim.

O godzinie 12.50 Przewodniczący ogłosił 10-minutową przerwę w obradach sesji.

Po wznowieniu obrad głos zabrała Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim Pani Beata Dawidziuk, która odnośnie pytania radnego Zdzisława Tworkowskiego poinformowała, iż na dzień dzisiejszy w Urzędzie Pracy nie ma zarejestrowanej osoby o kwalifikacjach do nauki języka polskiego w szkole średniej.

W związku z tym, iż radni wnosili o umożliwienie kontaktu z pracownikiem Urzędu Pracy na terenie innych gmin Kierownik PUP wyjaśniła, iż tylko wójt gminy Rudka wystąpił z takim wnioskiem zapewniając jednocześnie dowóz pracownika oraz pomieszczenie z telefonem. Podczas wizyty pracownika Urzędu Pracy w gminie osoby bezrobotne, bez prawa do zasiłku (około 70 osób) potwierdzają gotowość do podjęcia pracy. Założeniem urzędu jest również umożliwienie aktywizacji tych osób, czyli przedłożenie oferty poradnictwa zawodowego, oferty szkoleniowej lub ofert pracy. Jednak jak wynika z obserwacji Powiatowego Urzędu Pracy osoby pozostające bez środków utrzymania niechętnie korzystają ze szkoleń i poradnictwa. Ponadto Kierownik PUP poinformowała, iż możliwe jest zrezygnowanie z zawartego porozumienia, jeżeli współpraca nie będzie przebiegała zgodnie z założeniami urzędu.

Umożliwienie bezrobotnym potwierdzanie gotowości do podjęcia pracy poza Urzędem Pracy w Bielsku Podlaskim spowoduje zwiększenie stopy bezrobocia, a w związku z tym uzyskanie większych środków na walkę z bezrobociem. W powiecie bielskim tak jak w innych powiatach istnieje więcej osób bezrobotnych niż zarejestrowanych w Urzędzie Pracy jako bezrobotni. Stopa bezrobocia w powiecie bielskim, która wynosi – 8,4 proc. jest podobna do stopy bezrobocia w powiecie hajnowskim – 9,3 proc. i siemiatyckim – 6,8 proc. Niska stopa bezrobocia wynika z tego, iż powiat bielski jest obszarem rolniczym. W kraju w rolnictwie indywidualnym pracuje około 28 proc. ludności, natomiast na terenie województwa podlaskiego w rolnictwie indywidualnym pracuje 48 proc. ludności. Jeżeli tak jak w krajach Unii Europejskiej w rolnictwie będzie pracowało 7 proc. ludności to w województwie podlaskim stopa bezrobocia wzrośnie z 14,7 proc. do 50 proc.

Według ustawy bezrobotnymi mogą być osoby zarejestrowane w urzędzie pracy. Jednocześnie ustawa nie pozwala na zarejestrowanie osób posiadających ponad 2 ha przeliczeniowe ziemi oraz współmałżonków i domowników tych osób.

Kierownik poinformowała również, że praca urzędu skoncentrowana jest na przekazaniu osobom bezrobotnym jak największej liczby ofert oraz możliwości wyjścia z bezrobocia.

Odpowiadając na pytanie dotyczące warunków zawierania umów i rozdziału środków Kierownik PUP wyjaśniła, iż na dzień dzisiejszy ponad 350.000 zł zostało przeznaczone na organizację robót publicznych. Samorządy zawsze ubiegały się na przeznaczenie większej ilości środków na roboty publiczne. Refundacja w ramach robót publicznych wynosi 800 zł + składki na ubezpieczenie społeczne od tej kwoty, natomiast w ramach prac interwencyjnych wynosi 400 zł + składki na ubezpieczenie społeczne od tej kwoty. Planując podział środków brane są także pod uwagę potrzeby osób bezrobotnych. Kierownik PUP poinformowała, iż w drugim półroczu br. urząd realizował dwa programy, które dotyczyły osób długotrwale bezrobotnych (zarejestrowanych i pozostających bez pracy powyżej 12 miesięcy) oraz osób pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Pracodawca nie zawsze zgadzał się na zatrudnianie w ramach dofinansowania z Funduszu Pracy na prace interwencyjne osób długotrwale bezrobotnych, którzy stanowią ponad 50 proc. wszystkich zarejestrowanych.

PUP podpisując umowę na staż absolwencki, prace interwencyjne lub roboty publiczne sprawdza czy po skończeniu okresu dofinansowania z Funduszu Pracy osoba zostanie zatrudniona z własnych środków pracodawcy. Prywatni pracodawcy, którzy tworzą miejsca pracy w ramach robót publicznych chętniej niż samorządy deklarują zatrudnienie z własnych środków po zakończeniu okresu subsydiowania.

Staż absolwencki umożliwia osobom młodym, dopiero wkraczającym na rynek pracy możliwość zdobycia doświadczeń zawodowych. Przy zawieraniu umów na staż urząd pracy również bierze pod uwagę zatrudnienie u pracodawcy z własnych środków oraz zdobycie przez absolwenta nowych doświadczeń. Kierownik PUP w Bielsku Podlaskim poinformowała, iż absolwenci najczęściej zainteresowani są odbyciem stażu np. w Sądzie Rejonowym, Urzędzie Skarbowym, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, oraz w bankach.

Jeżeli pracodawca we wniosku deklaruje dalsze zatrudnienie po zakończeniu okresu subsydiowania, jest to zawierane w umowie. Urząd nie ma jednak możliwości prawnej wyegzekwowania tego zapisu. Pracodawca, który pomimo deklaracji nie zatrudni danej osoby traci wiarygodność i zgłaszając zapotrzebowanie w kolejnych wnioskach są one rozpatrywane po wnioskach pracodawców, którzy wywiązali się z podpisanych umów.

Na czerwcowym posiedzeniu Powiatowej Rady Zatrudnienia wójt gminy Rudka zaproponował potwierdzanie gotowości do podjęcia pracy przez osoby bezrobotne na terenie gminy jednocześnie zobowiązując się do pokrycia części kosztów. Obecni na tym posiedzeniu wójtowie pozostałych gmin oraz burmistrz miasta Brańsk nie podtrzymali wniosku. Kierownik poinformowała, iż wójtowie uważają, iż rozwiązanie zastosowane w gminie Rudka ma swoje dobre i złe strony. Czasami włożenie wysiłku w dojazd do PUP w Bielsku Podlaskim i zapoznanie się oraz możliwość skorzystania z oferty doradczej, szkoleniowej wpływa mobilizująco na osoby bezrobotne. Po wejściu w życie nowej ustawy, która dostosowuje się do wymogów Unii Europejskiej osoby bezrobotne same będą zabiegły o miejsca pracy. W Unii Europejskiej poszukujący pracy, którzy chcą skorzystać ze środków subsydiowanych muszą mieć pomysł i przygotowany projekt dalszej aktywności zawodowej po skorzystaniu z tej pomocy.

Przewodniczący podziękował Kierownik PUP za udzielenie odpowiedzi na pytania radnych. Następnie zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz odnosząc się do wypowiedzi radnej Heleny Buszko nie zgodził się ze stwierdzeniem, iż zgłosił wszystkie pytania, na które radna udzieliła odpowiedzi. Radny przypomniał, iż radna Helena Buszko poinformowała, iż z subsydiowanych form pomocy może korzystać tylko samorząd, natomiast Zarząd Powiatu udzielając odpowiedzi na wnioski Komisji podał, iż z pomocy w ramach robót publicznych skorzystały inne podmioty gospodarcze fizyczne i prawne (w tym ZOZ) – 24 osoby. Ponadto radna Helena Buszko stwierdziła, iż w poprzedniej kadencji miasto Bielsk Podlaski oraz gmina Orla nie otrzymały żadnego subsydiowanego miejsca pracy – co jest kłamstwem rzuconym w twarz poprzedniej kadencji. Radny poinformował, iż popiera wniosek zgłoszony przez radnego Rocha Andrzeja Charytona – o przełożenie przedmiotowej informacji na następną sesję oraz przedłożenie Radzie Powiatu informacji o rozdziale środków finansowych (samorządy) w latach 1999-2002.

Następnie radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił wniosek formalny – o rozszerzenie na następną sesję Rady Powiatu informacji o stanie bezrobocia w powiecie bielskim oraz o stosowanych formach i efektach przeciwdziałania bezrobociu o rozdział środków w ramach robót publicznych, prac interwencyjnych oraz staży absolwenckich dla samorządów.

Radny Roch Andrzej Charyton wyraził zdziwienie tym, iż zgłoszone wnioski formalne nie zostały poddane pod głosowanie. Ponadto radny poinformował, iż zwrócił się z wnioskiem do Rady Powiatu, w związku z czym zaopiniowanie zgłoszonego wniosku przez Zarząd Powiatu nie powinno mieć miejsca. Ponieważ środki gminne są przekazywane na subsydiowane miejsca pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy, Komendzie Powiatowej Policji, SP ZOZ-ie radny Roch Andrzej Charyton zwróci się z wnioskiem – o uzupełnienie przedmiotowej informacji o środki, które otrzymał PUP od darczyńców, jednostek samorządów organizacyjnych (wnioski Komisji).

Starosta ustosunkowując się do zgłoszonego wniosku poinformował, iż informacja o środkach uzyskanych od darczyńców może zostać sporządzona. Jednostki dobrowolnie przekazały środki na zatrudnienie w SP ZOZ-ie. Starosta poinformował, iż nie widzi powodów dla których informacja o stanie bezrobocia w powiecie bielskim oraz o stosowanych formach i efektach przeciwdziałania bezrobociu nie może zostać przyjęta na sesji w dniu dzisiejszym. Natomiast wnioski zgłoszone przez Komisje o przedstawienie wykazu darczyńców nie dotyczą ww. informacji. W związku z powyższym Starosta w imieniu Zarządu Powiatu wniósł o przyjęcie przedmiotowej informacji na sesji w dniu dzisiejszym.

Przewodniczący poinformował, iż zostały zgłoszone wnioski formalne, które należy poddać pod głosowanie. W pierwszej kolejności Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek – o odłożenie na następną sesję Rady Powiatu przyjęcia informacji o stanie bezrobocia w powiecie bielskim oraz o stosowanych formach i efektach przeciwdziałania bezrobociu.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 4 „za”, 9 przeciwnych i 4 wstrzymujących się (2 radnych nie brało udziału w głosowaniu) ww. wniosek odrzuciła.

Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie zgłoszony wniosek formalny – o udzielenie głosu przedstawicielowi osób bezrobotnych.

Radny Aleksander Gołąbiecki przypomniał, iż zgłaszał wniosek – o udzielenie głosu dla przedstawiciela osób bezrobotnych Pana Ireneusza Kotyni – członka stowarzyszenia BIEDA.

Przewodniczący zgodził się z wypowiedzią radnego Aleksandra Gołąbieckiego. Ponadto wyjaśnił, iż podobny wniosek zgłaszali również radny Marek Antoni Łukaszewicz oraz radny Roch Andrzej Charyton. Następnie poddał zgłoszony wniosek pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 18 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) przyjęła wniosek o – udzielenie głosu przedstawicielowi osób bezrobotnych.

W związku z powyższym Przewodniczący poprosił o zabranie głosu przez przedstawiciela osób bezrobotnych oraz o potwierdzenie na piśmie swojej wypowiedzi.

Ireneusz Kotynia Przedstawiciel Bezrobotnej Inicjatywy Ekonomicznej Dla Aktywnych odnosząc się do skuteczności przeciwdziałania bezrobociu poinformował, iż w 1995 roku stan bezrobotnych wynosił 3.895 osób, natomiast na dzień 30.09.2003 r. stan bezrobotnych wynosi 2.778 osób. W ciągu kilku lat bezrobocie zmniejszyło się o 1.117 osób w wyniku zabiegów urzędniczych, przejścia na tzw. bezpieczną emeryturę w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz ubiegania się o pomoc z Miejskich lub Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej. W związku z tym, iż w powiecie bielskim stopa procentowa nie odzwierciedla faktycznego stanu osób pozostających bez pracy Ireneusz Kotynia zwrócił się z prośbą – o weryfikację danych oraz o znalezienie sposobu prawnego na uznanie tych osób jako osoby poszukujące pracy, a nie jako zarejestrowane osoby bezrobotne.

Ponadto Kotynia poinformował, iż brak możliwości prawnych na rozwiązanie powyższego problemu spowoduje podjęcie działań w tym kierunku przez organizacje pozaprawne.

Odnośnie skuteczności działań związanych z likwidacją skutków bezrobocia w powiecie bielskim Kotynia stwierdził, iż na sesji w dniu dzisiejszym nie została podana informacja dotycząca skuteczności działań pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim związanych z likwidacją skutków bezrobocia w powiecie. Kotynia poinformował, iż w ciągu ostatnich trzech kwartałów br. zatrudnienie stałe na czas określony, związane z ustawą i dzięki pomocy pracowników PUP znalazło77 osób. W PUP pracuje około 40 osób, średnia płaca brutto wynosi około 1.200 zł, natomiast efektywność jednego miejsca pracy (podpisanie umowy na czas określony poprzez działania pracowników PUP w tym kierunku) wynosi 9.042 zł rocznie. Ponadto Ireneusz Kotynia stwierdził, iż szkolenia organizowane przez PUP nie pomagają w znalezieniu pracy osobom tej pracy poszukującym (szkolenia organizowane są dla małych dzieci).

Kotynia stwierdził, iż ustawa proponowana przez premiera Jerzego Hausnera doprowadzi do podziału ludzi na dwie kategorie m.in. poprzez nie wliczanie dwóch miesięcy pracy do stażu pracy.

Ireneusz Kotynia przypomniał, iż Starosta na jednej z poprzednich sesji obiecał zwrócić uwagę na to co dzieje się ze środkami publicznymi, które mogłyby zostać przeznaczone m.in. na zakup chleba, opłacenie rachunku za energię elektryczną, opłacenie czynszu. Starosta również stwierdził, iż pomoże osobom bezrobotnym w zatrudnieniu w komisjach referendalnych. W związku z tym, iż podczas wyborów uzupełniających w komisjach referendalnych osoby bezrobotne nie zostały zatrudnione Ireneusz Kotynia jeszcze raz zwrócił się z prośbą o zatrudnianie osób poszukujących pracy w ww. komisjach.

Ireneusz Kotynia zwrócił się z pytaniem – w jaki sposób odbywała się rekrutacja na pływalni Wodnik w Bielsku Podlaskim, dlaczego Starosta i PUP w Bielsku Podlaskim nie wykazali inicjatywy w zatrudnieniu osób bezrobotnych na miejskiej pływalni w ramach dofinansowania zatrudnienia z Funduszu Pracy.

Ireneusz Kotynia poinformował także, iż Stowarzyszenie BIEDA zgłaszało inicjatywę pomocy przy rozdziale środków na prace interwencyjne i roboty publiczne w przypadku problemów z podziałem środków ze strony samorządu.

Na sesji Rady Miasta Bielsk Podlaski radna Helena Buszko stwierdziła, iż wszystkie wnioski o pracę w tym roku zostały rozpatrzone pozytywnie, nawiązano również współpracę ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców w Bielsku Podlaskim. Kotynia poinformował, iż w dniu 20 lipca br. do wszystkich samorządów skierował własne podanie o pracę. W dniu 12 listopada br. otrzymał odpowiedź, iż w związku z brakiem wolnych etatów nie jest możliwe pozytywne rozpatrzenie podania i zatrudnienie w Starostwie Powiatowym, a w związku z tym wypowiedź radnej Heleny Buszko jest nieprawdziwa.

Ponadto Ireneusz Kotynia poinformował, iż na początku 2003 roku pracownicy PUP w Bielsku Podlaskim nie wiedzieli gdzie znajduje się ustawa o zatrudnieniu absolwent – pierwsza praca. Organizowane przez PUP szkolenia przygotowujące do podjęcia samodzielnej działalności gospodarczej nie dają pozytywnego rezultatu. Młodzi ludzie po odbyciu takiego szkolenia nie zakładają własnych firm, a w związku z tym nie tworzą nowych miejsc pracy. W związku z powyższym Ireneusz Kotynia zgłosił wniosek – aby kontrole nad stażami absolwenckimi były bardziej skuteczne oraz aby wpływ na przepływ tych środków miały osób najbardziej potrzebujący pomocy. Zarówno na szczeblu krajowym jak i na szczeblu wojewódzkim jest reprezentant osób bezrobotnych w Radzie Zatrudnienia. Ponieważ na szczeblu powiatu nie ma przedstawiciela osób bezrobotnych w Powiatowej Radzie Zatrudnienia Ireneusz Kotynia zwrócił się z prośbą o włączenie do Powiatowej Rady Zatrudnienia tych osób.

Następnie Ireneusz Kotynia zgłosił wniosek – o rozpoczęcie realizacji ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz o wsparciu realizacji przez Starostwo Powiatowe i Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku Podlaskim ww. ustawy, która dotyczy osób długotrwale bezrobotnych, osób mających problem z alkoholem, narkotykami. Ponadto przedstawiciel stowarzyszenia BIEDA poinformował, iż do Poradni Pedagogiczno-Zawodowej w Bielsku Podlaskim nie mogą się zgłosić osoby powyżej 18 roku życia. W związku z powyższym Ireneusz Kotynia zgłosił wniosek – aby poprzez tworzenie i wspieranie Centrum Integracji Społecznej umożliwić osobom dorosłym mającym problem psychologiczny i społeczny uzyskanie pomocy w poradni.

Odnośnie pomocy socjalnej osobom bezrobotnym (rozdawanie konserw) Ireneusz Kotynia zwrócił się z pytaniem – gdzie były odpowiednie służby społeczne i co zrobiły w kierunku sprawiedliwego podziału konserw pomiędzy osoby najbardziej potrzebujące pomocy.

W związku z powyższą wypowiedzią Przewodniczący zwrócił się z pytaniem czy konserwy były rozdawane przez służby powiatu bielskiego.

Ireneusz Kotynia poinformował, iż konserwy są przykładem, w jaki sposób odbywa się podział innych środków w powiecie bielskim oraz zwrócił się z apelem o rozważenie wniosku – aby na posiedzeniu Powiatowej Rady Zatrudnienia uczestniczyły osoby bezrobotne. 

Przewodniczący zwrócił się z prośbą o ustosunkowanie się do wypowiedzi Ireneusza Kotyni przez Zarząd Powiatu.

Starosta zabierając głos w imieniu Zarządu Powiatu poinformował, iż uregulowania prawne nie zawsze mogą wyjść naprzeciw spełnieniu zgłoszonych wniosków. Skład komisji referendalnych jest uregulowany przepisami prawa i nie ma możliwości wymuszenia zatrudnienia w nich osób bezrobotnych, czyli najbardziej potrzebujących pomocy.

Pracodawcą dla osób zatrudnionych na pływalni miejskiej Wodnik w Bielsku Podlaskim jest burmistrz miasta Bielsk Podlaski, który ma prawo doboru i zatrudnienia pracowników. Starosta wyjaśnił, iż nie może przeszkolić a następnie wymusić na burmistrzu zatrudnienia tych bezrobotnych osób. Istnieje możliwość (po złożeniu wniosku przez burmistrza miasta Bielsk Podlaski) wsparcia przez PUP zatrudnienia pracowników pływalni miejskiej w ramach dostępnych środków. Starosta podkreślił, iż są to sprawy ważne i trudne. Prowadzona przez PUP w Bielsku Podlaskim działalność koncentruje się na sprawach ważnych dla osób bezrobotnych. Ustawa o promocji zatrudnienia, która wejdzie w życie w 2004 roku będzie pozwalała na większą kontrolę rozdziału dostępnych środków. Starosta poinformował, iż działalności Urzędu Pracy nie powinno się widzieć tylko przez ilość podpisanych umów stałych. Zmiana przepisów pozwala pracodawcy na zawieranie z pracownikiem umowy na czas określony, a nie jak dotychczas umowy stałej.

Odnośnie poradni Starosta wyjaśnił, iż w Bielsku Podlaskim działa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, która związana jest bezpośrednio z placówkami oświatowymi i wykonuje określone zadania skierowane do młodzieży. Natomiast w kwestii porady zawodowej osobom bezrobotnym pomagają pracownicy PUP, o czym szerzej może wypowiedzieć się Kierownik PUP w Bielsku Podlaskim. Również na temat organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy szkoleń i kursów wyjaśnień może udzielić Kierownik PUP. Starosta poinformował także, iż opinie na temat organizowanych przez PUP szkoleń i kursów są pozytywne. Ponadto Starosta stwierdził, iż cieszy się z zabierania głosu w tym punkcie przez osobę bezrobotną – Ireneusza Kotynię, który działa aktywnie w trosce o los osób bezrobotnych. Problem bezrobocia w powiecie bielskim jest możliwy do rozwiązania małymi kroczkami poprzez podejmowanie działań w tym kierunku. Dane statystyczne powodują, iż problem bezrobocia jest zamazany i nieczytelny. Starosta zgodził się ze stwierdzeniem Ireneusza Kotyni, iż można przeprowadzić własne statystyki na użytek powiatu.

Przewodniczący zwrócił się do Kierownika PUP w Bielsku Podlaskim z pytaniem czy chce uzupełnić wypowiedź Starosty.

Beata Dawidziuk – Kierownik PUP w Bielsku Podlaskim oznajmiła, iż nie ma nic do dodania.

Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie kolejnych uwag i pytań do przedmiotowego materiału.

Radny Marek Antoni Łukaszwicz poinformował, iż Komisje wnosiły o uzupełnienie przedmiotowej informacji, co nie zostało przez Zarząd Powiatu uczynione. Wszystkie Komisje uznały, iż pomysł z wyjściem w teren jest słuszny, natomiast Zarząd Powiatu odpowiadając na wniosek Komisji poinformował, iż nie jest to możliwe, ponieważ wójtowie nie zgłosili wniosków w tym temacie. Radny podkreślił, iż żaden z radnych nie powiedział, że umożliwienie potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy poza siedzibą Urzędu Pracy jest złym rozwiązaniem. PUP powinien zwrócić się do wójtów pozostałych gmin z pytaniem czy są w stanie ponieść koszty z tym związane. W związku z tym, że dyskusja w tym temacie do niczego nie prowadzi radny zgłosił wniosek – o zakończenie dyskusji w punkcie przyjęcie informacji o stanie bezrobocia w powiecie bielskim oraz o stosowanych formach i efektach przeciwdziałania bezrobociu.

Przewodniczący poddał pod głosowanie zgłoszony przez radnego Marka Antoniego Łukaszewicza wniosek formalny – o zamknięcie dyskusji w tym punkcie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) przyjęła wniosek o zamknięcie dyskusji w tym punkcie.

Radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż Ireneusz Kotynia zgłosił wniosek, do którego Przewodniczący się nie ustosunkował. Ponadto radny zarzucił Przewodniczącemu nie zachowanie zasad Statutu Powiatu (poddanie pod głosowanie Rady Powiatu wniosku o dopuszczenie do głosu przedstawiciela osób bezrobotnych przed wyczerpaniem listy mówców), nie udzielenie radnemu głosu ad vocem. Radny Roch Andrzej Charyton wyjaśnił, iż nie mówił o zastraszaniu, a o sięganiu po środki. Radny zarzucił także Przewodniczącemu gmatwanie i niewłaściwe prowadzenie posiedzenia obrad sesji Rady Powiatu.

Przewodniczący poinformował, iż Ireneusz Kotynia ww. wnioski obiecał złożyć na piśmie. Odnośnie wypowiedzi radnego poinformował, iż radny Roch Andrzej Charyton zabiera głos z zamiarem zgłoszenia wniosku formalnego, natomiast krytykuje sposób prowadzenia sesji.

W związku z tym, iż dyskusja w tym punkcie została zamknięta Przewodniczący poddał pod głosowanie informację o stanie bezrobocia w powiecie bielskim oraz o stosowanych formach i efektach przeciwdziałania bezrobociu.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 9 „za”, 0 przeciwnych i 8 wstrzymujących się (2 radnych nie brało udziału w głosowaniu) przyjęła informację o stanie bezrobocia w powiecie bielskim oraz o stosowanych formach i efektach przeciwdziałania bezrobociu.

Ad 9.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2003 r. (projekt uchwały w załączeniu).

Skarbnik Powiatu – Bożena Zwolińska przedstawiła autopoprawkę do projektu uchwały w sprawie zmian w planie budżetu powiatu bielskiego na 2003 rok wraz z tekstem jednolitym ww. projektu uchwały (projekt uchwały w załączeniu). Pani Skarbnik wyjaśniła, iż zmiana jednej cyfry w projekcie uchwały powoduje zmianę w załącznikach projektu tej uchwały.

Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż projekt uchwały w przedmiotowej sprawie zawiera zbyt dużo omyłek.

Skarbnik Powiatu odnosząc się do wypowiedzi radnego Marka Antoniego Łukaszewicza jeszcze raz podkreśliła, iż zmiana jednej cyfry w projekcie uchwały powoduje szereg zmian w załącznikach do tej uchwały.

Przewodniczący stwierdził, iż zauważenie i przyznanie się do omyłki przez Zarząd Powiatu powoduje poddanie pod głosowanie rzetelnie przygotowanego projektu uchwały.

Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zadawanie kolejnych pytań i zgłaszanie uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie. W związku z tym, iż radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

O godzinie 14.15 za zgodą Przewodniczącego Rady Powiatu obrady sesji z powodu wyjazdu służbowego opuściła radna Raisa Rajecka. Od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 18 radnych.

Następnie Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały i zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 12 „za”, 0 przeciwnych i 6 wstrzymujących się przyjęła uchwałę w sprawie zmian w planie budżetu powiatu bielskiego na 2003 rok (uchwała nr XIII/69/03 stanowi załącznik do protokołu).

Ad 10.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zatwierdzenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2004 rok (projekt uchwały w załączeniu).

Następnie Przewodniczący przypomniał, iż na sesji w dniu dzisiejszym (punkt ósmy porządku obrad sesji) został zgłoszony wniosek – o ujęcie w planie pracy Komisji Rewizyjnej na 2004 rok kontroli w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku Podlaskim oraz poprosił Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o ustosunkowanie się do ww. wniosku.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Tadeusz Wielanowski poinformował, iż Komisja Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny oraz Komisja Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego zgłosiły wnioski o ujęcie w planie pracy Komisji Rewizyjnej w 2004 roku kontroli w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Tadeusz Wielanowski stwierdził, iż Komisja Rewizyjna wnosi o zatwierdzenie przez Radę Powiatu planu kontroli wypracowanego przez Komisję, natomiast ewentualne proponowane kontrole Rada Powiatu może wprowadzić do planu kontroli w terminie późniejszym. Komisje zgłaszając wniosek nie podały zakresu kontroli. Ponadto Przewodniczący Komisji Rewizyjnej zgłosił autopoprawkę do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie – czas trwania wszystkich kontroli 1 dzień.

Przewodniczący poinformował, iż Komisja Rewizyjna wnosi o przyjęcie planu kontroli wypracowanego przez Komisję Rewizyjną. W związku z tym, iż wnioski Komisji zostały odrzucone przez Komisję Rewizyjną należy je poddać pod głosowanie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z prośbą o zabranie głosu w tym punkcie.

W związku z tym, iż dyskusja w tym punkcie nie została otwarta Przewodniczący nie udzielił głosu radnemu Markowi Antoniemu Łukaszewiczowi. Następnie poddał pod głosowanie wnioski (zgłoszone przez ww. Komisje)– o ujęcie w planie pracy Komisji Rewizyjnej na 2004 rok kontroli w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 4 „za”, 3 przeciwnych i 7 wstrzymujących się (4 radnych nie brało udziału w głosowaniu) przyjęła wnioski zgłoszone przez Komisję Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny oraz Komisję Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego – o ujęcie w planie kontroli Komisji Rewizyjnej kontroli SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej wyjaśnił, iż w projekcie uchwały w przedmiotowej sprawie musi być zapisany zakres oraz termin przeprowadzenia kontroli w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim, w związku z tym wnioski zgłoszone przez Komisję nie spełniają wymogów prawnych.

Przewodniczący przypomniał, iż Rada Powiatu w głosowaniu jawnym wyraziła wolę, aby w 2004 roku Komisja Rewizyjna przeprowadziła kontrolę w SP ZOZ. Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek – o ujęcie w planie pracy Komisji Rewizyjnej na 2004 rok kontroli w PUP w Bielsku Podlaskim.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 3 „za”, 3 przeciwnych i 9 wstrzymujących się (3 radnych nie brało udziału w głosowaniu) odrzuciła wniosek o ujęcie w planie pracy Komisji Rewizyjnej na 2004 rok kontroli Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim.

Następnie Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. W związku z tym, iż radni nie zabierali głosu Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały.

Ponieważ Komisja Rewizyjna na sesji w dniu dzisiejszym nie może ustalić zakresu oraz terminu kontroli Komisji Rewizyjnej w 2004 roku w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim Przewodniczący poinformował, iż po jego ustaleniu zakres oraz termin ww. kontroli zostanie aneksem dopisany do planu kontroli. Następnie Przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały w przedmiotowej sprawie.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przerwał procedurę głosowania, a następnie poinformował, iż w projekcie uchwały zapisanie kontrola SP ZOZ w Bielsku Podlaskim bez podania terminu oraz zakresu kontroli spowoduje, iż plan kontroli Komisji Rewizyjnej nie będzie zgodny ze Statutem Powiatu. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ponownie zaproponował przyjęcie planu kontroli wypracowanego przez Komisję Rewizyjną oraz przypomniał, iż Rada Powiatu może zlecić przeprowadzenie kontroli w terminie późniejszym.

Przewodniczący zgodził się z wypowiedzią radnego Tadeusza Wielanowskiego oraz poinformował, iż skraca kontrolę Komisji Rewizyjnej w 2004 roku o zapis kontrola SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż projekt planu pracy Komisji Rewizyjnej został dostarczony radnym. Komisje na swoich posiedzeniach wypracowały wnioski, o przeprowadzenie kontroli SP ZOZ w Bielsku Podlaskim, natomiast na sesji w dniu dzisiejszym został zgłoszony wniosek o przeprowadzenie kontroli w PUP w Bielsku Podlaskim. W materiałach sesyjnych radni powinni otrzymać proponowany plan kontroli Komisji Rewizyjnej ze zgłoszonymi wnioskami Komisji. Radny poinformował, iż nie brał udziału w głosowaniu ponieważ nie wiedział jaka jest intencja Przewodniczącego Rady Powiatu. Ponadto radny stwierdził, iż Przewodniczący Komisji Rewizyjnej wypowiadał się w swoim imieniu nie konsultując wniosków Komisji z pozostałymi członkami Komisji Rewizyjnej. Radny poinformował także, że Rada Powiatu przyjęła lub odrzuciła zgłoszone wnioski, które Przewodniczący ponownie chce poddać pod głosowanie, co powinien uczynić przez reasumpcję głosowania.

Radny Aleksander Gołąbiecki zgłosił wniosek formalny – o ogłoszenie 5-minutowej przerwy w obradach w celu ustalenia planu kontroli Komisję Rewizyjną na 2004 rok.

Przewodniczący zgodził się z wypowiedzią radnego Gołąbieckiego i o godzinie 14.45 ogłosił 5-minutową przerwę w obradach sesji.

Po wznowieniu obrad Przewodniczący zwrócił się z prośbą o zabranie głosu przez Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Tadeusza Wielanowskiego.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej zgłosił wniosek formalny – o przyjęcie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej w wersji wypracowanej przez Komisję wraz z autopopoprawką (termin wszystkich kontroli Komisji Rewizyjnej 1 dzień) oraz o ewentualne wprowadzenie wnioskowanych przez Komisje kontroli w grudniu br. jako zmiana planu kontroli Komisji Rewizyjnej. Tadeusz Wielanowski zwrócił się także z prośbą do Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny oraz do Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego o uzupełnienie zgłoszonego wniosku o zakres kontroli.

Przewodniczący zarządził głosowanie nad powyżej zgłoszonym wnioskiem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 12 „za”, 2 przeciwnych i 3 wstrzymujących się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) przyjęła wniosek radnego Wielanowskiego.

Następnie Przewodniczący zarządził głosowanie nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2004 rok wraz z autopoprawką Komisji Rewizyjnej dotyczącej terminu wszystkich kontroli – 1 dzień.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 12 „za”, 2 przeciwnych i 4 wstrzymujących się przyjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2004 rok (uchwała nr XIII/70/03 stanowi załącznik do protokołu).

Po przyjęciu przez Radę Powiatu uchwały w sprawie zatwierdzenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2004 rok Przewodniczący zgłosił wniosek – aby Komisja Rewizyjna na najbliższym posiedzeniu przyjęła do realizacji wniosek o przeprowadzenie kontroli SP ZOZ w Bielsku Podlaskim, opracowała zakres i termin kontroli po uzyskaniu od Przewodniczących Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny informacji dotyczących zakresu kontroli.

Następnie Przewodniczący poprosił o uwagi do zgłoszonego wniosku. W związku z tym, iż radni nie wnieśli żadnych zastrzeżeń Przewodniczący poddał ww. wniosek pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 15 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) przyjęła ww. wniosek.

Ad 11.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: Interpelacje i zapytania radnych. Następnie zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu w tym punkcie.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk zgłosiła interpelację w sprawie zabezpieczenia w 2004 roku świadczenia usług medycznych w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej na terenie powiatu Bielsk Podlaski (interpelacja stanowi załącznik do protokołu).

Radny Jerzy Iwańczuk zgłosił wniosek, aby Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim poczyniło starania niezbędne do uruchomienia sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i 11 Listopada w Bielsku Podlaskim (wniosek stanowi załącznik do protokołu).

Radny Aleksander Gołąbiecki nawiązując do wniosku zgłoszonego przez radnego Jerzego Iwanczuka wyjaśnił, iż opracowywany jest plan organizacji ruchu na ulicy Piłsudskiego. Według tego planu na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Piłsudskiego będzie rondo, natomiast sygnalizacja świetlna z tego skrzyżowania zostanie przeniesiona na skrzyżowanie ulic 11 Listopada i Piłsudskiego. Ponadto radny poinformował, iż wystąpienie w tej chwili z ww. wnioskiem spowoduje konieczność pokrycia części kosztów tej inwestycji.

Radny Roch Andrzej Charyton zwrócił się do Starosty Bielskiego (powołującego Powiatową Radę Zatrudnienia) z wnioskiem o – uczestniczenie w Powiatowej Radzie Zatrudnienia przedstawiciela osób bezrobotnych – Pana Ireneusza Kotyni z prawem głosu lub jeżeli nie jest możliwe uczestniczenie z prawem głosu to w roli obserwatora.

Starosta ustosunkowując się do wniosku zgłoszonego przez radnego Rocha Andrzeja Charytona przypomniał, iż trwają prace nad ustawą, która wejdzie w życie w 2004 roku. Po wejściu w życie ww. ustawy nastąpi zmiana w składzie Powiatowej Rady Zatrudnienia. Starosta poinformował, iż nie widzi problemu w zaproszeniu i uczestniczeniu Pana Ireneusza Kotyni jako pełnoprawnego członka Powiatowej Rady Zatrudnienia.

Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie kolejnych interpelacji i zapytań, a w związku z ich brakiem zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 12.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: Dyskusja i wole wnioski oraz zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu w tym punkcie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz wyraził zadowolenie z deklaracji Starosty dotyczącej umożliwienia brania udziału Ireneusza Kotyni w Powiatowej Radzie Zatrudnienia.

Następnie radny poinformował, iż otrzymał pismo, gdzie w związku z wypowiedziami na poprzedniej sesji Rady Powiatu w sprawie rzekomego fałszowania dokumentów protokołu z obrad sesji Rady Powiatu Starosta zwrócił się z prośbą o przedłożenie dokumentów, kserokopii lub odpisów protokołu, którego treść jest niezgodna z zapisami protokołu sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim drugiej kadencji. Radny stwierdził, iż Starosta oczekuje dowodów na potwierdzenie wypowiedzi radnych z poprzedniej sesji Rady Powiatu. Radny przypomniał, iż sesje Rady Powiatu są nagrywane, a w związku z tym zgodność wypowiedzi radnych z zapisem w protokole może zostać porównana. Ponadto radny przypomniał, iż nie mówił o zgodności wypowiedzi radnych z zapisem w protokole sesji. Na posiedzeniu XII sesji w dniu 30 października br. prosił o dostarczenie jednego egzemplarza protokołu razem z materiałami sesyjnymi, na co Przewodniczący nie wyraził zgody informując, iż jest to niezgodne ze Statutem Powiatu. Radny przypomniał także, iż jako jedyny przeczytał protokół i nie potrafi udowodnić czy treść protokołu została zmieniona przed głosowaniem czy po przyjęciu protokołu przez Radę Powiatu. Radni nie mają możliwości dostarczenia dowodów dotyczących protokołu z sesji Rady Powiatu, ponieważ własnoręcznie zrobione notatki podczas czytania protokołu nie stanowią dowodu w sprawie. W związku z tym radny podkreślił, iż oczekiwanie dowodów na potwierdzenie wypowiedzi radnych jest kolejną próbą „zamknięcia ust radnym”.

Odnosząc się do wypowiedzi radnej Heleny Buszko radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż radna podała nieprawdziwe informacje dotyczące stanu bezrobocia w powiecie bielskim oraz stosowanych formach i efektach przeciwdziałania bezrobociu. Zgłoszony wniosek o uzupełnienie przedmiotowej informacji i odłożenie jej przyjęcia na następnej sesji Rady Powiatu został przez radnych koalicji rządzącej odrzucony.

Starosta ustosunkowując się do wypowiedzi radnego Marka Antoniego Łukaszewicza poinformował, iż na poprzedniej sesji Rady Powiatu radni kwestionowali rzetelność zapisu w protokole sesji z wypowiedziami radnych. Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził także, iż posiada kserokopię protokołu, który został sfałszowany. Starosta wyjaśnił, iż w Obsłudze Rady Powiatu została przeprowadzona wewnętrzna kontrola, która stwierdziła, iż nagrania posiedzeń sesji Rady Powiatu nie odbiegają od zapisu protokołów sesji, które nie zostały sfałszowane. W związku z powyższym pismo tej samej treści zostało wysłane również do radnego Rocha Andrzeja Charytona celem stwierdzenia czy wypowiedzi radnych z XII sesji Rady Powiatu są prawdziwe oraz skonfrontowania kserokopii protokołu z dokumentem znajdującym się w Starostwie Powiatowym. Starosta podkreślił, iż łatwiej jest powiedzieć, iż coś jest fałszowane natomiast trudniej jest to ustalić. Ponadto Starosta poinformował, iż poszukuje osoby odpowiedzialnej za rzekome fałszowanie dokumentów. Jeżeli radny Roch Andrzej Charyton posiada kserokopię protokołu to powinien ją przekazać, wówczas osoby odpowiedzialne za jego fałszowanie poniosą konsekwencje, jeżeli natomiast nie ma dowodów w tej sprawie kontrola zostanie zakończona.

Radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż kilka miesięcy temu jeden z pracowników Starostwa Powiatowego publicznie stwierdził, iż w budynku Starostwa Powiatowego znajdują się niepożądane osoby Pan Roch Andrzej Charyton oraz Pan Marek Antoni Łukaszewicz. Radny zwrócił się do Starosty z pytaniem – czy można udowodnić, że była to wypowiedź pracownika Starostwa Powiatowego Piotra Daniło.

Ponadto radny poinformował, iż czytany i skserowany protokół ma w dniu dzisiejszym inną treść. Radny wyjaśnił także, iż nie będzie dostarczał żadnych dowodów w tej sprawie, ponieważ obawia się nacisków poprzez Przewodniczącego Rady Powiatu na niektórych pracownikach Starostwa Powiatowego. Sprawa fałszowania protokołów powinna zostać zakończona na sesji w dniu dzisiejszym. Radny zwrócił się również z kolejnym pytaniem – czy po dostarczeniu kserokopii protokołu Starosta jest w stanie przeprowadzić śledztwo i wyłonić osobę za to odpowiedzialną. W związku z tym, iż radny wyraził wątpliwości we wskazaniu przez Starostę osoby odpowiedzialnej za zmianę treści protokołu zaproponował, aby dla dobra niektórych pracowników nie powracać do sprawy fałszowania protokołów. Poinformował także, że jeżeli Starosta oczekuje odpowiedzi na piśmie odpowiedź na piśmie zostanie udzielona.

Starosta odnosząc się do wypowiedzi radnego Rocha Andrzeja Charytona poinformował, iż oczekuje odpowiedzi na piśmie. Ponieważ z kontekstu wypowiedzi radnego wynika, iż protokół został sfałszowany odpowiednie organy powinny się tą sprawą zająć. Starosta stwierdził także, iż nie otrzymał informacji o szykanowaniu pracowników przez Przewodniczącego Rady Powiatu, jeżeli takie zdarzenie ma miejsce to powinno się tę sprawę wyjaśnić. Starosta zwrócił się do radnych z prośbą – aby po poruszeniu tematu lub zasygnalizowaniu problemu doprowadzać sprawę do końca albo nie podawać publicznie pewnych informacji a następnie się z nich wycofywać.

Radna Helena Buszko odnosząc się do wypowiedzi radnego Marka Antoniego Łukaszewicza poinformowała, iż o informację dotyczącą wykorzystania środków w poprzedniej kadencji zwróciła się Powiatowa Rada Zatrudnienia. Informacja w tym temacie została dostarczona członkom Powiatowej Rady Zatrudnienia oraz radnym Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.

Ustosunkowując się do wypowiedzi Pana Ireneusza Kotyni dotyczącej nieprawidłowości w informacji o stanie bezrobocia w powiecie bielskim oraz o stosowanych formach i efektach przeciwdziałania bezrobociu radna Helena Buszko wyjaśniła, iż Kotynia zgłasza wiele wniosków i uwag z życia wziętych. Wnioski te nie są złe, jednak to prawo określa zasady wydawania środków przez PUP w Bielsku Podlaskim. Radna zgodziła się z wypowiedzią Pana Kotyni, iż można zrobić rozpoznanie w celu ustalenia ilości osób pozostających bez pracy. Ustawa nie przewiduje jednak wydatkowania środków na przeprowadzenie tego typu badań, a w związku z tym nie można przeprowadzić sprawozdawczości, która nie jest przewidziana w ustawie. Radna wyjaśniła, iż na posiedzeniu Powiatowej Rady Zatrudnienia zwrócono się do Pani Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy z prośbą o informowanie o zmieniających się przepisach, oraz o uwagach wnoszonych przez osoby bezrobotne. Radna poinformowała, iż w Wojewódzkiej Radzie Zatrudnienia są przedstawiciele Stowarzyszenia BIEDA, którzy zgłaszają wnioski. Jednak czy wnioski zgłaszane przez Stowarzyszenie BIEDA znajdą odzwierciedlenie w prawie trudno jest w tej chwili powiedzieć.

Radny Zdzisław Tworkowski poinformował, iż wierzy w wolę Starosty dotyczącą wyjaśnienia sprawy fałszowania protokołów i wyciągnięcia konsekwencji wobec osób za to odpowiedzialnych. Na poprzedniej sesji Rady Powiatu oraz wcześniej pracownicy podlegli Staroście obrażają radnych swoimi wypowiedziami. Radny poinformował, że Skarbnik Powiatu stwierdziła, iż radny Zdzisław Tworkowski jest skąpy. Radny podkreślił, iż Bożena Zwolińska nie jest upoważniona do wygłaszania podobnych stwierdzeń.

Radny Zdzisław Tworkowski odnosząc się do długiego monologu radnej Heleny Buszko w ósmym punkcie porządku obrad sesji –poinformował, iż radna mówiła nie na temat oraz uciekała od odpowiedzi na zadawane pytania. Radna Helena Buszko zabraniała także wypowiadać się w temacie bezrobocia Beacie Dawidziuk – Kierownik PUP w Bielsku Podlaskim, która po zabraniu głosu w kilku słowach udzieliła odpowiedzi na proste pytania radnych. W związku z tym radny zaproponował, aby w pierwszej kolejności głos był udzielany kompetentnym pracownikom.

Radny przypomniał także, iż gmina Rudka oraz najbardziej oddalone miejscowość w gminie Wyszki stanowią odległości równoważne.

Odnosząc się do zgłoszonego pytania o zarejestrowane osoby bezrobotne (polonistów) radny poinformował, iż Zarząd Powiatu nie posiadał informacji na ten temat. Radny zwrócił się więc z pytaniem czy po zgłoszeniu się osób posiadających kwalifikacje do nauki języka polskiego zostaną oni zarejestrowani jako bezrobotni i mogą liczyć na pomoc w znalezieniu zatrudnienia bez względu na poglądy polityczne. Radny przytoczył również przykład gdzie osobie bezrobotnej powiedziano, iż zostanie zatrudniona po wstąpieniu do „Naszego Podlasia”.

Radny Zdzisław Tworkowski stwierdził, iż w drugiej kadencji Rady Powiatu zawiązała się „egzotyczna koalicja”. Na I sesji Rady Powiatu po wyborze Sławomira Jerzego Snarskiego na Starostę Powiatu radni zostali poinformowani, iż Starosta będzie dbał o potrzeby całego społeczeństwa powiatu, będzie sprawował inny styl władzy poprzez rozmowy z samorządami lokalnymi. Po roku sprawowania urzędu Starosta wyjaśnił, iż przy zatrudnianiu pracowników na pływalni miejskiej kwestia zatrudnienia tych pracowników leży w gestii burmistrza miasta Bielsk Podlaski. W związku z tym, iż Starosta nie rozmawiał w tym temacie z burmistrzem nie skorzystano z możliwości przeszkolenia i wspólnego zatrudnienia pracowników na pływalni miejskiej Wodnik.

Ponadto radny poinformował, iż na sesji Rady Miasta Bielsk Podlaski w dniu 25 listopada br. gdzie rozpatrywana była kwestia umorzenia podatku od nieruchomości SP ZOZ w Bielsku Podlaskim nie było Starosty. Na sesji obecny był Wicestarosta Powiatu, który próbował pouczać radnych Rady Miasta, co w konsekwencji doprowadziło do braku woli ze strony Rady Miasta na umorzenie podatku od nieruchomości w kwocie 900.000 zł. Radny podkreślił, iż słowa wypowiedziane na I sesji Rady Powiatu w dniu 16 listopada 2002 roku nie pokrywają się z działaniami Starosty. Ponadto radny poinformował, iż z rozmowy z burmistrzem miasta Bielsk Podlaski wynika, iż Starosta nie rozmawiał z burmistrzem w kwestii umorzenia podatku od nieruchomości dla SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. W związku z powyższym radny zwrócił się z pytaniem czy zawiązana rok wcześniej koalicja jest „egzotyczną koalicją dla stołków”, która niekoniecznie jest dobra dla społeczności powiatu bielskiego.

Starosta komentując powyższą wypowiedź radnego Zdzisława Tworkowskiego uznał, iż jest to demagogia. W kwestii zatrudnienia pod warunkiem wstąpienia do „Naszego Podlasia” Starosta stwierdził, iż jak rozumie radny był obecny podczas tej rozmowy. W związku z tym Starosta zwrócił się z propozycją spotkania z radnym oraz z Panem Margańskim w celu potwierdzenia, iż poszukując kandydata do Zespołu Szkół nr 3 w Bielsku Podlaskim postawił Panu Margańskiemu powyższy warunek. Jednocześnie Starosta poinformował, iż rozmawiał z Panem Margańskim, nie uzależniał jednak otrzymania posady dyrektora szkoły od przystąpienia do „Naszego Podlasia”. Ponadto Starosta wyjaśnił, iż „Nasze Podlasie” jest związkiem, który nie musi zabiegać oraz szantażować nowych członków. W związku z powyższym Starosta jeszcze raz stwierdził, iż wypowiedź radnego Tworkowskiego to demagogia.

Odnosząc się do wypowiedzi dotyczącej nauczyciela posiadającego kwalifikacje do nauki języka polskiego Starosta wyjaśnił, iż Zarząd Powiatu wyraził zgodę na zatrudnienie nauczyciela przechodzącego na emeryturę, bowiem w nie było wówczas zarejestrowanego w PUP nauczyciela polonisty. Zarówno uczniowie, dyrekcja szkoły oraz nauczycielka języka polskiego zgodzili się, aby Pani Irena Nazaruk (emerytowany nauczyciel) doprowadziła klasę maturalną do matury.

Odnosząc się do ww. wypowiedzi Starosta zwrócił się z prośbą do radnego Tworkowskiego – aby radny nie martwił się o koalicję.

Starosta poinformował, iż wielokrotnie rozmawiał z burmistrzem w kwestii umorzenia podatku od nieruchomości SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Burmistrz ma pewne wątpliwości dotyczące restrukturyzacji i dalszych losów szpitala jednak podczas jednej z rozmów obiecał umorzyć ww. podatek. Obecność Starosty na posiedzeniu Rady Miasta Bielsk Podlaski nie wpłynęłoby na zmianę decyzji radnych. Starosta podkreślił także, iż radny Zdzisław Tworkowski podobnie jak pozostali radni również ma wpływ na decyzję Rady Miasta Bielsk Podlaski. Starosta poinformował, iż Wicestarosta oraz Członek Zarządu radna Helena Buszko dobrze wykonują swoją pracę.

Starosta wyraził również zadowolenie z wypowiedzi radnego Tworkowskiego, który stwierdził, iż Kierownik PUP w Bielsku Podlaskim jest dobrym i kompetentnym pracownikiem, podczas gdy kilka miesięcy wcześniej radny twierdził, iż poprzednia osoba na tym stanowisku lepiej wykonuje swoją pracę.

Radny Roch Andrzej Charyton uzupełniając swoją poprzednią wypowiedź wyjaśnił, iż nie informował o niepochlebnym wyrażaniu się o radnych przez Piotra Daniło, lub innych pracowników Starostwa Powiatowego. Radny podkreślił, iż wypowiedź dotycząca niepożądanych osób w budynku Starostwa Powiatowego miała miejsce lub nie. Radny zasygnalizował temat, ponieważ Starosta powinien swoim pracownikom pewne sprawy nakreślić.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk stwierdziła, iż na sesji w dniu dzisiejszym padają poważne oskarżenia, które tylko przedłużają posiedzenie sesji Rady Powiatu. Radna podkreśliła, że po postawieniu zarzutu nie można się wycofywać tylko podać wszystkie dowody, które pozwolą na zbadanie sprawy do końca. Z dzisiejszych wypowiedzi radnych wynikają same pomówienia bez podania konkretnych dowodów.

Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu w tym punkcie. W związku z tym, iż radni nie zabierali głosu Przewodniczący zgodnie ze Statutem Powiatu (§ 23 ust.4 Statutu Powiatu) po wyczerpaniu listy mówców udzielił głosu radnemu Zdzisławowi Tworkowskiemu.

Radny Zdzisław Tworkowski odnosząc się do wypowiedzi Starosty wyjaśnił, iż nie oceniał poprzedniej ani nie ocenia obecnej Kierownik PUP w Bielsku Podlaskim. Radny odniósł się tylko do dzisiejszej odpowiedzi Kierownik na pytania radnych. Ponadto radny poinformował, iż nie interesuje go czas, miejsce i osoby z którymi się Starosta spotyka. Na sesji Rady Powiatu (w styczniu lub lutym) Starosta poinformował, iż czyni starania w sprawie umorzenia podatku od nieruchomości SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Na pytanie o termin umorzenia ww. podatku Starosta wyjaśnił, iż w przeciągu trzech miesięcy podatek od nieruchomości zostanie umorzony. Radny poinformował, iż po upływie kilku miesięcy od tej wypowiedzi burmistrz miasta Bielsk Podlaski podatku od nieruchomości nie umorzył.

Przewodniczący zwrócił się z pytaniem – czy z publiczności ktoś chce zabrać głos w punkcie dyskusja i wolne wnioski.

Ireneusz Kotynia zabierając głos w dyskusji zgłosił wniosek do Zarządu i Rady Powiatu – aby spowodować działania w oparciu o opinie prawników związane z aktualizacją danych dotyczących poziomu osób bez pracy (jest to związane z ustawą o ochronie danych osobowych). Kotynia zadeklarował również pomoc przez członków Stowarzyszenia BIEDA. Następnie Kotynia zgłosił kolejny wniosek – aby Starostwo Powiatowe wykazało niezwłocznie działania dotyczące wspierania także działań organizacji pozarządowych (takich jak Stowarzyszenie BIEDA) oraz jednoznacznego określenia burmistrza miasta w kwestii realizacji ustawy nr 1143 z dnia 13 czerwca 2003 roku o zatrudnieniu socjalnym, której realizacja jest uzależniona od utworzenia Centrum Integracji Społecznej. W nawiązaniu do powyższego oraz w oparciu o ustawę dążyć do utworzenia Poradni Psychologiczno-Zawodowej dla osób dorosłych zlokalizowanej w Centrum Integracji Społecznej.

Ireneusz Kotynia zgłosił również wniosek – aby pracowników Powiatowego Urzędu Pracy rozliczać za ich efektywność w działaniach zawartych w skutecznym tworzeniu miejsc pracy lub ich wskazywaniu ze szczególnym uwzględnieniem osób długotrwale bezrobotnych.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż po przyjęciu przez Radę Powiatu uchwały w sprawie zmian w Statucie Powiatu na sesji kolejnej pytał czy w punkcie sprawy różne radnego obowiązuje zasada dwukrotnego zabrania głosu. Wówczas Przewodniczący poinformował, iż zasada powtórnego zabrania głosu w punkcie dyskusja i wolne wnioski po wyczerpaniu listy mówców nie obowiązuje. Na sesji w dniu dzisiejszym Przewodniczący zasłaniając się przepisami Statutu Powiatu nie pozwala radnym zabierania głosu. W związku z rozbieżnościami w tej kwestii radny Marek Antoni Łukaszewicz zaproponował, aby w każdym punkcie porządku obrad sesji radny zabierał głos dwa razy.

Przewodniczący przypomniał, iż zgodnie ze Statutem Powiatu radny może zabrać głos w jednym punkcie tylko dwa razy.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż Przewodniczący nie udziela głosu radnym jednocześnie zarzucając im niewłaściwe zachowanie na posiedzeniu sesji Rady Powiatu. Radny przypomniał również, iż na zadane pytania nie uzyskuje odpowiedzi. W związku z powyższym radny zwrócił się do Przewodniczącego z prośbą – o wyjaśnienie na czym polega niegrzeczne zachowanie radnych.

Przewodniczący ustosunkowując się do wypowiedzi radnego Marka Antoniego Łukaszewicza poinformował, iż radny swoim wystąpieniem odpowiedział na zadane pytanie, ponieważ zabrał głos w sprawie formalnej, natomiast wypowiedział się w kwestii merytorycznej. Wszyscy radni powinni godnie i wspólnie reprezentować sprawy mieszkańców powiatu bielskiego.

Zgodnie ze Statutem Powiatu głosu radnym udziela Przewodniczący Rady Powiatu. Ponadto Przewodniczący poinformował, iż w przypadku wypowiedzi nie na temat, lub przeszkadzania w obradach sesji może głos radnym odebrać.

Odnośnie wypowiedzi radnych Rocha Andrzeja Charytona i Marka Antoniego Łukaszwicza Przewodniczący przypomniał, że na poprzedniej sesji radni stwierdzili, iż protokoły Rady Powiatu zostały sfałszowane, czyli, że w Biurze Obsługi Rady Powiatu fałszuje się dokumenty. Na wniosek Przewodniczącego została powołana wewnętrzna komisja, która stwierdziła, iż treść dokumentów nie została zmieniona. Natomiast na sesji w dniu dzisiejszym wnioskodawcy (radny Marek Antoni Łukaszewicz oraz radny Roch Andrzej Charyton) nie chcą współpracować, proponują zakończenie sprawy i nie powracanie do tego tematu.

O głos poprosił radny Zdzisław Tworkowski. Przewodniczący zgodnie ze Statutem Powiatu nie udzielił głosu radnemu, ponieważ radny Zdzisław Tworkowski zabierał już dwukrotnie głos w tym punkcie.

Radny Zdzisław Tworkowski poinformował, iż Przewodniczący swoim postępowaniem łamie Statut Powiatu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz oraz radny Roch Andrzej Charyton opuścili posiedzenie XIII sesji Rady Powiatu.

Radny Zdzisław Tworkowski powołując się na możliwość wielokrotnego zabierania głosu w punkcie sprawy różne domagał się udzielenia głosu w tym punkcie.

Przewodniczący jeszcze raz powtórzył, iż nie udziela radnemu Zdzisławowi Tworkowskiemu głosu w tym punkcie.

W związku z tym, iż radni swoimi wystąpieniem zakłócali porządek obrad sesji Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 13.

Porządek obrad został wyczerpany. W związku z tym Przewodniczący podziękował wszystkim obecnym na sesji, po czym o godzinie 15.55 zamknął posiedzenie XIII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.

Na tym protokół zakończono.

 

Protokołowała:
Joanna Popławska

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Wprowadzający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data wprowadzenia: 2004-01-16

Data modyfikacji: 2004-01-16

Opublikował: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data publikacji: 2004-01-16