Protokół XXIX z dnia 31 marca 2005 r.

Protokół XXIX sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 31 marca 2005 r.

XXIX sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Władysława Jagiełłę odbyła się w dniu 31 marca 2005 roku w sali konferencyjnej budynku powiatu przy ulicy 11 Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady XXIX sesji rozpoczęły się o godzinie 10.05, zakończyły się o godzinie 11.50.

Obradom XXIX sesji przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu – radny Władysław Jagiełło.

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył obrady XXIX sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim stwierdzając, iż zgodnie z listą obecności (stanowiącą załącznik do protokołu) na 19 radnych uczestniczy w nich 14 radnych, zatem obrady są prawomocne.

Radni nieobecni to: Roch Andrzej Charyton, Bazyli Leszczyński, Sergiusz Łukaszuk, Marek Antoni Łukaszewicz, Zdzisław Tworkowski.

Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu w sesji udział wzięli:
1. Pani Bożena Zwolińska – Skarbnik Powiatu,
2. Pan Ryszard Anusiewicz – Sekretarz Powiatu,
3. Pan Marek Kozłowski – radca prawny,
4. Pani Urszula Kitlas – Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim,
5. Pani Katarzyna Pacewicz – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Bielsku Podlaskim,
6. Pan Anatol Grzegorz Tymiński – Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim,
7. Pan Bogdan Komarzewski – Naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.
W posiedzeniu XXIX sesji Rady Powiatu uczestniczył także Pan Eugeniusz Wappa – Przewodniczący Związku Białoruskiego w Rzeczpospolitej Polskiej oraz grupa radnych z Grodzieńszczyzny na Białorusi – uczestnicy projektu „Podlasie – Grodno. Sąsiedzkie spotkania samorządowe”.

Sesję protokołowała Joanna Popławska.

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował radnych o przedstawionym porządku obrad, który radni otrzymali wraz z zaproszeniem, zwracając się z prośbą o zgłaszanie uwag i propozycji.

Radni nie zgłosili żadnych propozycji zmian do proponowanego porządku obrad sesji. Przewodniczący poddał więc porządek obrad pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się przyjęła następujący porządek obrad XXIX sesji Rady Powiatu:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z XXVIII sesji Rady Powiatu.
5. Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
6. Przyjęcie sprawozdania z realizacji uchwał Rady Powiatu podjętych w 2004 roku. (druk nr 1)
7. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim. (druk nr 2)
8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie utworzenia Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, wchodzącej w skład Zespołu Szkół Specjalnych w Bielsku Podlaskim. (druk nr 3)
9. Informacja o działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z zakresu opieki społecznej za 2004 rok. (druk nr 4)
10. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań, na które Powiat Bielski przeznacza środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2005 roku. (druk nr 5)
11. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego w 2005 roku. (druk nr 6)
12. Interpelacje i zapytania radnych.
13. Wnioski i oświadczenia radnych.
14. Sprawy różne.
15. Zamknięcie obrad.

O godzinie 10.07 na obrady sesji przybył radny Sergiusz Łukaszuk oraz radny Marek A. Łukaszewicz, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 16 radnych.

Ad 4.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – Przyjęcie protokołu z XXVIII sesji Rady Powiatu, który zgodnie z wymogami statutowymi wyłożony był wraz z załącznikami do wglądu w Wydziale Organizacyjno-Prawnym Starostwa Powiatowego (pok. nr 309) na 7 dni przed sesją oraz w dniu dzisiejszym na sali obrad. Do ww. protokołu nie zostały wniesione uwagi na piśmie.

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do radnych z pytaniem czy chcą zgłosić uwagi do protokołu. Radni nie zabierali głosu, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał pod głosowanie projekt protokołu z XXVIII sesji.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 12 „za” 0 przeciwnych i 4 wstrzymujących się przyjęła protokół z XXVIII sesji Rady Powiatu.

Ad 5.

Starosta Bielski – Sławomir Jerzy Snarski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 01 do 31 marca 2005 roku (sprawozdanie w załączeniu).

O godzinie 10.09 na obrady sesji przybył radny Roch A. Charyton, natomiast o godzinie 10.15 radny Zdzisław Tworkowski. W obradach sesji uczestniczyło 18 radnych.

Przewodniczący Rady Powiatu – Władysław Jagiełło podziękował Staroście Bielskiemu za przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym oraz zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do przedmiotowego sprawozdania.

Radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie czy obecnie Pan Leszek Aleksiejuk pełni funkcję – Kierownika czy też Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim.

Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, iż w dniu 13 stycznia 2005 roku Zarząd Powiatu podjął uchwałę nr 93/218/05 w sprawie zmiany Regulaminu Organizacyjnego Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim, którą dokonano zmianę nazwy z Kierownika PZD na Dyrektora PZD.

Radni nie zgłosili kolejnych uwag do treści przedmiotowego sprawozdania, w związku z czym dyskusja w tym punkcie została zamknięta.

Rada Powiatu zapoznała się ze sprawozdaniem z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

Ad 6.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – Przyjęcie sprawozdania z realizacji uchwał Rady Powiatu podjętych w 2004 roku (druk nr 1 w załączeniu).

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił wniosek Komisji dotyczący przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Starosta Bielski wyjaśnił, iż rowy odwadniające służą wyłącznie do odprowadzania wód z pasa drogowego, natomiast zabezpieczenie odprowadzania wód z przyległych posesji jest zadaniem gmin miejskich oraz gmin wiejskich. Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim organizuje spotkania i prowadzi rozmowy z mieszkańcami oraz samorządami lokalnymi w celu współpracy przy dokonywaniu napraw zniszczonych rowów.

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż na posiedzeniu Rady Miasta Bielsk Podlaski zgłoszono inicjatywę powołania merytorycznego zespołu składającego się z pracowników z terenu powiatu, miasta i gminy. Powołanie ww. zespołu pozwoliłoby na rozwiązanie problemu, m.in. podtopienia okolicznych posesji i jezdni na ul. 11 Listopada w Bielsku Podlaskim.

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie uwag do przedmiotowego sprawozdania. Radni nie zgłosili żadnych uwag, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie poddał przedmiotowe sprawozdanie pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 12 „za”, 0 przeciwnych i 6 wstrzymujących się przyjęła sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Powiatu podjętych w 2004 roku.

Ad 7.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim (druk nr 2 w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie. Radni nie zgłosili żadnych uwag, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 12 „za”, 0 przeciwnych i 6 wstrzymujących się podjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr XXIX/171/05 w załączeniu).

Ad 8.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie utworzenia Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, wchodzącej w skład Zespołu Szkół Specjalnych w Bielsku Podlaskim (druk nr 3 w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż w § 1 projektu uchwały w przedmiotowej sprawie nastąpił błąd pisarski: „§ 1. Tworzy się z dniem 1 września 2005 roku Szkołę Specjalna Przysposabiającą do Pracy, wchodzącą w skład Zespołu Szkól Specjalnych w Bielsku Podlaskim ul. Klaszczelowska 5.”, należy wpisać właściwą nazwę ulicy, tj.: ul. Kleszczelowska 5.

Radni nie wnieśli żadnych uwag do powyższej zmiany zapisu § 1 oraz do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie, w związku z czym Przewodniczący po odczytaniu projektu uchwały w ww. sprawie poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 16 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się podjęła uchwałę w przedmiotowej sprawie z uwzględnieniem ww. zmiany w § 1 (uchwała nr XXIX/172/05 w załączeniu).

Ad 9.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – Informacja o działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z zakresu opieki społecznej za 2004 rok (druk nr 4 w załączeniu).

Wicestarosta Bielski radny Piotr Bożko przedstawił wnioski Komisji dotyczące przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

O godzinie 10.35 na obrady sesji przybył radny Bazyli Leszczyński, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 19 radnych.

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie uwag do przedmiotowej informacji.

Przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny radna Zinaida Kuprianiuk–Daniluk zwróciła się z pytaniem – czy zdarzyły się przypadki niewłaściwego sprawowania opieki nad dziećmi w rodzinach zastępczych; jeżeli tak to jakie były podejmowane kroki celem ich usunięcia.

Pani Urszula Kitlas – Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim wyjaśniła, iż w rodzinach zastępczych zdarzają się nieprawidłowości. Ustalane są wówczas zasady według których jakość opieki nad dziećmi powinna zostać poprawiona. W przypadku gdy nie przynosi to oczekiwanych skutków zgłoszany jest postulat do sądu rodzinnego z prośbą o weryfikację rodziny zastępczej poprzez zwiększony nadzór kuratorski. Pani Urszula Kitlas poinformowała, iż w jednym przypadku pomimo braku opieki nad dzieckiem i przeniesienia dziecka do innej rodziny sąd rodzinny nie pozbawił rodziny zastępczej opieki nad dzieckiem.

Radni nie zgłosili kolejnych uwag, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Rada Powiatu zapoznała się z informacją o działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z zakresu opieki społecznej za 2004 rok.

Ad 10.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań, na które Powiat Bielski przeznacza środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2005 roku (druk nr 5 w załączeniu).

Wicestarosta Bielski radny Piotr Bożko przedstawił wnioski Komisji dotyczące przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż w § 1 pkt. 1 lit a) projektu uchwały w przedmiotowej sprawie błędnie wpisano rok 2004. W § 1 pkt. 1 lit a) projektu uchwały w przedmiotowej sprawie zamiast zapisu: „a) finansowanie zobowiązań przypadających do wypłaty w 2004 r. z tytułu realizacji umów zawartych z pracodawcami do dnia 31 grudnia 2002 r., dotyczących zwrotu wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych w kwocie 43.234 zł,”, powinien być zapis: „a) finansowanie zobowiązań przypadających do wypłaty w 2005 r. z tytułu realizacji umów zawartych z pracodawcami do dnia 31 grudnia 2002 r., dotyczących zwrotu wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych w kwocie 43.234 zł,”.

Radni nie wnieśli żadnych uwag do powyższej zmiany zapisu § 1 oraz do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie, w związku z czym Przewodniczący po odczytaniu projektu uchwały w ww. sprawie poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 16 „za”, 0 przeciwnych i 3 wstrzymujących się podjęła uchwałę w przedmiotowej sprawie (uchwała nr XXIX/173/05 w załączeniu) z uwzględnieniem ww. zmiany w § 1 pkt. 1 lit a).

O godzinie 10.45 Przewodniczący Rady Powiatu ogłosił 15-minutową przerwę w posiedzeniu sesji.

Ad 11.

Po wznowieniu obrad Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego w 2005 roku (druk nr 6 w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie. Radni nie zgłosili żadnych uwag, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 14 „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się podjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr XXIX/174/05 w załączeniu).

Ad 12.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – Interpelacje i zapytania radnych. Następnie Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie interpelacji.

Radny Zdzisław Tworkowski zwrócił się z pytaniem – kiedy planowane jest zakończenie remontu ul. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim oraz kiedy Powiatowy Zarząd Dróg w Bielsku Podlaskim przystąpi do łatania dziur na drogach powiatowych. Radny Zdzisław Tworkowski zgłosił także wniosek – o przystąpienie przez Powiatowy Zarząd Dróg w Bielsku Podlaskim do uporządkowania rowów na terenie gminy Wyszki oraz na terenie innych gmin poprzez wycięcie rosnących tam drzew i krzaków.

Radny Mirosław Bałło zwrócił się z pytaniem – kiedy otrzyma odpowiedź na dwa wnioski, z których jeden został złożony rok wcześniej, a drugi w miesiącu styczniu br. Wnioski dotyczyły remontów dróg na terenie gminy Orla. Radny przypomniał, iż na terenie powiatu bielskiego znajduje się sześć gmin wiejskich oraz dwie gminy miejskie. Z weryfikacji dokumentów oraz zakresu wykonanych prac wynika, iż w obecnej kadencji na terenie gminy Orla nie są wykonywane inwestycje drogowe. Środki jakie zostały poniesione na gminę Orla to kwota 17.600 zł, którą powiat przeznaczył na wykonanie projektu drogi Orla – Spiczki. Radny podkreślił, iż w gminie Orla wiele dróg wymaga remontu np. droga Bielsk Podlaski – Orla.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż w poprzedniej kadencji Rady Powiatu na terenie gminy Orla wykonano wiele inwestycji drogowych.

Odnosząc się do ww. wypowiedzi radny Mirosław Bałło przypomniał, iż w poprzedniej kadencji na terenie gminy Orla wykonane zostały niewielkie inwestycje w porównaniu z innymi gminami powiatu.

Starosta Bielski radny Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż prace na ul. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim rozpoczną się 1 kwietnia 2005 roku, natomiast zakończenie inwestycji planowane jest do końca września 2005 roku.

W dniu 25 marca 2005 roku został rozstrzygnięty przetarg nieograniczony na przebudowę drogi powiatowej nr 1691B na odcinku Olszewo-Boćki. Wykonawcą inwestycji będzie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe „MAKSBUD” Spółka z o.o.

Stan wszystkich dróg, nie tylko dróg powiatowych wymaga napraw. Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg na bieżąco monitoruje stan wszystkich dróg oraz wskazuje te drogi, które najpilniej wymagają remontu. Przedłużająca się zima spowodowała znaczne skonsumowanie środków, które zostały przeznaczone dla Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim na bieżące utrzymanie dróg. W związku z powyższym konieczne może być zwiększenie środków dla PZD w Bielsku Podlaskim na bieżące utrzymanie dróg.

Starosta wyjaśnił, iż wnioski, o których wspominał radny Mirosław Bałło zostały rozpatrzone przez Zarząd Powiatu oraz została na nie udzielona odpowiedź. Ponieważ rady nie otrzymał odpowiedzi na ww. wnioski, odpowiedź zostanie radnemu udzielona.

Starosta wyjaśnił, iż gminy oczekują ze strony powiatu środków na realizację inwestycji drogowych. Powiat poza inwestycjami drogowymi realizuje również inne zadania, np. zadania oświatowe. Powiat czyni także starania o pozyskanie środków pomocowych na realizację zaplanowanych inwestycji. Składane są wnioski do INTERREGU, ZPORR-u, Norweskiego Instrumentu Finansowego. Zmiana kursu euro spowodowała, iż do województwa podlaskiego wpłynęło znacznie mniej środków niż planowano, w wyniku czego możliwości finansowania poszczególnych działań zostały zmniejszone. Rozważana jest kwestia realizacji zaplanowanych zadań z własnych środków lub też ubiegania się o środki zewnętrzne na dane inwestycje. Starosta podkreślił, iż będzie konsekwentnie dążył do realizacji przyjętego uchwałą Rady Powiatu nr XX/111/04 z dnia 27 maja 2004 roku Planu Rozwoju Lokalnego dla Powiatu Bielskiego na lata 2004-2007.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż radni zostali pozbawieni możliwości składania wniosków podczas prac nad projektem uchwały budżetowej. W związku z czym rani nie mają wpływu na kształt budżetu powiatu. Jak wynika z informacji prasowych w 2004 roku do powiatu hajnowskiego spłynęło około 16 mln zł ze środków unijnych, natomiast do powiatu bielskiego 11 mln zł. Beneficjentem wniosków był powiat jak również gminy z terenu powiatu bielskiego, podobnie jak w powiecie hajnowskim.

Starosta wyjaśnił, iż radni nie zostali pozbawieni możliwości składania wniosków, radni mogą bowiem składać wnioski na posiedzeniach Komisji stałych Rady Powiatu.
Powiat bielski jest jednym z najskuteczniejszych powiatów w ubieganiu się o środki zewnętrzne. Jednak powiat ma ograniczone możliwości ubiegania się o środki, o wiele większe możliwości mają natomiast gminy. Wykonanie inwestycji drogowych to wieloletni proces, a przygotowane obecnie dokumenty będą realizowane przez kolejny Zarząd Powiatu.

Radni nie zgłosili kolejnych interpelacji, w związku z czym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie porządku obrad sesji.

Ad 13.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – Wnioski i oświadczenia radnych.

Następnie Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie wniosków. W związku z tym, iż radni nie zgłosili żadnych wniosków Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 14.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji kolejnego punktu – Sprawy różne.

Radny Sergiusz Łukaszuk – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego poinformował, iż stanowisko Rady Powiatu Sokólskiego w sprawie zmiany daty organizacji roku szkolnego zostało przekazane dyrektorom szkół ponadgimnazjalnych. Dyrektorzy zauważyli potrzebę zmiany organizacji roku szkolnego, nie przedstawili jednak żadnych szczegółów oraz terminu, w jakim mogłyby się odbywać egzaminy maturalne. Dyskusja nad ww. stanowiskiem odbyła się także na posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego w dniu 22 marca 2005 roku. Członek Komisji – radny Bazyli Leszczyński zaproponował rozpoczęcie roku szkolnego 1 września a jego zakończenie dnia 31 maja, zlikwidowanie przerw świątecznych oraz przerw wynikających z dni wolnych w ciągu roku szkolnego. W wyniku ww. propozycji w miesiącu czerwcu zostałyby przeprowadzone matury oraz egzaminy na uczelnie wyższe. Podsumowując dyskusję Komisja wypracowała stanowisko, w którym poparła potrzebę zmiany organizacji roku szkolnego.

Radny Sergiusz Łukaszuk zaproponował powrócenie do dyskusji w sprawie zmian organizacji roku szkolnego po przeprowadzeniu matur na sesji w miesiącu czerwcu br. Zaproszenie na sesję dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych powoli na skonsultowanie i wypracowanie stanowiska w ww. sprawie.

Starosta Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż zdaniem Wiceministra Edukacji Narodowej i Sportu trzyletni okres nauki w szkołach średnich jest zbyt krótki. W związku z czym rozważane jest wydłużenie o rok czasu nauki w szkołach ponadgimnazjalnych. Spowoduje to jednak roczną przerwę w rekrutacji do szkół wyższych.

W ramach zadań statutowych szkoły mają obowiązek przeprowadzenia egzaminów maturalnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu uważa, iż lepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie zewnętrznych egzaminów maturalnych. Ministerstwo rozważa także rozwiązanie problemu jakim jest sfinansowanie zastępstw na egzaminach. Do tematu należy powrócić po egzaminach maturalnych w szkołach ponadgimnazjalnych. Należy ponadto rozważyć ewentualne skutki finansowe wynikając z zaangażowania nauczycieli w okresie urlopowym do przeprowadzenia wewnętrznych egzaminów maturalnych. Poza tym konieczne jest przeanalizowanie sytuacji gdy z powodu choroby uczeń nie może przystąpić do egzaminu maturalnego. Według obecnie obowiązujących przepisów uczeń ten może przystąpić do egzaminu dopiero w roku następnym.

Starosta wyjaśnił, iż po maturach możliwe będzie zorganizowanie spotkania z dyrektorami szkół, celem wypracowania stanowiska w sprawie zmiany organizacji roku szkolnego oraz przedstawienia go na Radę Powiatu.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło odczytał pismo Rady Gminy Bielsk Podlaski dotyczące apelu w sprawie podjęcia wspólnych działań zmierzających do utworzenia Samorządowego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt (pismo w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu odczytał także odpowiedź Sejmiku Województwa Podlaskiego na wniosek trzech radnych Rady Powiatu dotyczący dokończenia modernizacji drogi wojewódzkiej nr 659 Topczewo – Hodyszewo (pismo w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż stosownie do art. 25c ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) radni w terminie do 30 kwietnia 2005 roku zobowiązani są do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym (radni otrzymali dwa egzemplarze ww. oświadczenia na sesji w dniu dzisiejszym).

Przewodniczący poinformował, iż radni przed rozpoczęciem obrad dzisiejszej sesji otrzymali odpis postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku na skargę radnego Marka A. Łukaszewicza (odpis w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu radny Władysław Jagiełło poinformował, iż Minister Edukacji Narodowej i Sportu udzielił pozwolenia na utworzenie Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Bielsku Podlaskim. Szkoła wyższa będzie kształcić na dwóch kierunkach, tj.: filologii (filologia angielska, filologia germańska, filologia rosyjska) oraz ekonomii na specjalnościach: skarbowość i polityka finansowa, międzynarodowa i regionalna współpraca gospodarcza.

Kolejnych spraw różnych nie zgłoszono.

Ad 15.

Porządek obrad został wyczerpany. W związku z tym Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło podziękował wszystkim obecnym za udział w sesji, po czym o godzinie 11.50 zamknął posiedzenie XXIX sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Joanna Popławska.

 

Władysław Jagiełło
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Wprowadzający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data wprowadzenia: 2005-06-03

Data modyfikacji: 2005-06-03

Opublikował: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data publikacji: 2005-06-03