Protokół XII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 października 2003 r.

XII sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Władysława Jagiełłę odbyła się w dniu 30 października 2003 roku w sali konferencyjnej budynku powiatu przy ulicy 11 Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady rozpoczęły się o godzinie 9.00, zakończyły o godzinie 14.05.

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył obrady XII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim. Następnie powitał zaproszonych gości, m.in. Jego Ekscelencję Najczcigodniejszego Księdza Biskupa Diecezji Drohiczyńskiej dr Antoniego Dydycza, jego Sekretarza i osobistego kapelana ks. Pawła Anusiewicza, Dziekana Bielskiego ks. dr Ludwika Olszewskiego, ks. Kazimierza Zalewskiego, ks. Kanonika Mariana Wyszkowskiego, wikariusza Parafii Prawosławnej p.w. Zmartwychwstania Pańskiego ks. Andrzeja Mińko, oraz licznie przybyłych przedstawicieli samorządów lokalnych: wójtów, burmistrzów, przewodniczących rad gmin i rady miasta, pracowników samorządów lokalnych, a także przedstawicieli organizacji społecznych, kombatantów i uczniów szkół powiatu bielskiego.

Ponadto na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu w sesji udział wzięli m.in. (lista gości w załączeniu):
1. Pan Ryszard Anusiewicz – Sekretarz Powiatu.
2. Pani Bożena Zwolińska – Skarbnik Powiatu.
3. Pani Małgorzata Grażyna Niewińska – radca prawny.
4. Pani Urszula Kitlas – Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim.
5. Pani Bożena Grotowicz – Dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim

Przewodniczący zwrócił się z prośbą o wprowadzenie pocztów sztandarowych i delegacji szkół z terenu powiatu noszących imię Jana Pawła II. Zostały wprowadzone poczty sztandarowe: Gimnazjum w Boćkach oraz Zespołu Szkół w Wyszkach.

Zgodnie z porządkiem uroczystości uczczenia Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II uczestnicy uroczystości wysłuchali Hymnu Państwa Kościelnego Watykanu oraz Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.

Następnie Przewodniczący odczytał projekt rezolucji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II (projekt rezolucji w załączeniu), oraz zaproponował przyjęcie rezolucji przez aklamację. W związku z tym, iż radni nie wnieśli żadnych zastrzeżeń rezolucja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 października 2003 roku w sprawie Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II została przez aklamację przyjęta (w obecności 19 radnych). Przewodniczący po podpisaniu rezolucji wręczył ją Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi dr Antoniemu Dydyczowi z prośbą o przekazanie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezji Drohiczyńskiej dr Antoni Dydycz przybliżył sylwetkę Jana Pawła II, który poprzez aktywne działania duszpasterskie, m.in. wizyty w wielu krajach świata zyskał ogromną sympatię i popularność. Do głównych przesłań pontyfikatu Ojca Świętego należą: „nowa ewangelizacja” zarówno społeczeństw krajów zachodnich, jak i postkomunistycznych, respektowanie prawa człowieka, prawa do pracy, przeciwstawianie się bezwzględnej pogoni za zyskiem, ekumenizm, walka o zachowanie pokoju. Jednak Jan Paweł II szczególną uwagę zwraca na człowieka, który jest obdarzony wieloma łaskami i darami, z których najważniejsza jest jego godność.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski podkreślił, iż Jan Paweł II w Encyklice „Centesimus Annus” ukazuje powiązanie demokracji z codziennymi i powszechnymi sprawami zwykłego człowieka – zajęciami w rodzinie, pracą zawodową, nauką w szkole, życiem religijnym. Starosta poinformował, iż to samorządy wprost zobowiązane są do realizacji praw człowieka – prawa do pracy, do zakładania rodziny i wychowania dzieci, opieki zdrowotnej, prawa do działalności publicznej na rzecz społeczności. Na samorządowcach spoczywa szczególna odpowiedzialność, jako na przedstawicielach społeczności lokalnej. Odpowiedzialność ta dotyczy najcenniejszego przymiotu istoty ludzkiej, którą dostrzega i o której nienaruszalność nieustannie woła Jan Paweł II – godności człowieka, rozumianej nie tylko jako przestrzeganie jego praw i dbałości o ich nienaruszalność, ale przede wszystkim jako Daru Bożego, nierozerwalnie związanego z istotą człowieczeństwa i istotę tę definiującego.

Przewodniczący zwrócił się z prośbą o zabieranie głosu przez zaproszonych gości. Zastępca Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Mirosław Gołębiowski w swoim wystąpieniu dokonał podsumowania działalności papieskiej Ojca Świętego Jana Pawła II określając go trzema słowami: „mądrość, miłość i wiara”.

Ponieważ pozostali zaproszeni goście nie zabierali głosu Przewodniczący poprosił o dokonanie odsłonięcia obrazu Ojca Świętego Jana Pawła II. Odsłonięcia obrazu dokonali:
– Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski,
– Dziekan Bielski ks. Ludwik Olszewski,
– pracownik Starostwa Powiatowego – Magda Zawadzka,
– przedstawiciel nauczycieli – Anatol Grzegorz Tymiński.

Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezji Drohiczyńskiej Antoni Dydycz poświęcił obraz Ojca Świętego Jana Pawła II.

W dalszej części uroczystości wystąpił Chór Polskiej Pieśni Narodowej pod dyrekcją Krystyny Kamińskiej, który wykonał kilka pieśni nawiązujących do pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Drohiczynie oraz sławiące piękno Podlaskiej Ziemi.

Następnie Przewodniczący podziękował wszystkim obecnym za udział w uroczystości uczczenia Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II oraz o godzinie 10.10 ogłosił 40-minutową przerwę w obradach sesji.

Po wznowieniu obrad sesji Przewodniczący powitał Krzysztofa Tołwińskiego – Wicemarszałka Województwa Podlaskiego oraz Mariana Łuczaja – Radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Przewodniczący stwierdził, iż zgodnie z listą obecności w obradach sesji uczestniczy 19 radnych, zatem obrady są prawomocne (lista obecności w załączeniu).

Sesję protokołowała: Joanna Popławska.

Ad 4.

Przewodniczący przedstawiając proponowany porządek obrad XII sesji Rady Powiatu wystąpił z wnioskiem formalnym o uzupełnienie go o punkt – wystąpienie Wicemarszałka Województwa Podlaskiego Krzysztofa Tołwińskiego (jako punkt 5).

Następnie Przewodniczący poprosił o zabranie głosu Wicestarostę Piotra Bożko, który w imieniu Zarządu Powiatu wystąpił z wnioskiem o uzupełnienie porządku obrad XII sesji Rady Powiatu o punkt – podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim za rok 2003 (jako punkt 12).

W związku z tym, iż radni nie zgłosili kolejnych wniosków do proponowanego porządku obrad sesji Przewodniczący poinformował, iż wniosek – wystąpienie Wicemarszałka Województwa Podlaskiego Krzysztofa Tołwińskiego powinien być ujęty jako punkt 7. Następnie poddał ww. wnioski pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 17 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się (2 radnych nie brało udziału w głosowaniu) przyjęła wniosek – o ujęcie w porządku obrad sesji punktu: wystąpienia Wicemarszałka Województwa Podlaskiego Krzysztofa Tołwińskiego (jako punkt 7).

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 14 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się (3 radnych nie brało udziału w głosowaniu) przyjęła wniosek – o ujęcie w porządku obrad sesji punktu: podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim za rok 2003 (jako punkt 12).

Ponieważ radni nie zabierali głosu i nie zgłaszali kolejnych wniosków Przewodniczący poddał pod głosowanie proponowany porządek obrad sesji uzupełniony o ww. punkty.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 17 „za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się przyjęła następujący porządek obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Uczczenie Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II (projekt rezolucji).
3. Stwierdzenie quorum.
4. Przyjęcie porządku obrad.
5. Przyjęcie protokołu z XI sesji Rady Powiatu.
6. Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
7. Wystąpienie Wicemarszałka Województwa Podlaskiego Krzysztofa Tołwińskiego.
8. Informacja o stanie przystosowania podmiotów nadzorowanych przez Inspekcję Weterynaryjną do przepisów Unii Europejskiej w aspekcie przystąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej.
9. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w powiecie bielskim w latach 2003 – 2005.
10. Podjecie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie określenia zadań, na które powiat bielski przeznacza środki PFRON w 2003 r.
11. Podjecie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2003 r.
12. Podjecie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim za rok 2003.
13. Interpelacje i zapytania radnych.
14. Sprawy różne.
15. Zamknięcie obrad.

Ad 5.

Przewodniczący przystąpił do głosowania nad przyjęciem protokołu z XI sesji. Poinformował radnych, iż protokół zgodnie z zapisami statutowymi wyłożony był wraz z załącznikami do wglądu w obsłudze Rady Powiatu na 7 dni przed sesją. Radni mieli zatem czas na zapoznanie się z jego treścią. Następnie Przewodniczący zwrócił się do radnych z pytaniem, czy chcą zgłosić uwagi do protokołu.

Radni nie zabierali głosu, w związku z tym Przewodniczący poddał pod głosowanie kwestię przyjęcia protokołu XI sesji Rady Powiatu.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 11 „za”, 6 przeciwnych i 1 wstrzymującym się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) przyjęła protokół XI sesji Rady Powiatu.

Ad 6.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił Radzie Powiatu sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie od 01 do 30 października 2003 roku (sprawozdanie w załączeniu).

Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do przedstawionego sprawozdania.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz odnosząc się do przedstawionego sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej odpowiedzi w kwestii przyznania dotacji dla Stowarzyszenia Pomocy „Serce Ludzi Ziemi Bielskiej” w Bielsku Podlaskim, jak to się ma do uchwały nr XIII/67/99 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 31 sierpnia 1999 roku w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu powiatu podmiotom nie zaliczonym do sektora finansów publicznych i nie działających w celu osiągnięcia zysku.

W związku z tym, iż radni nie zgłaszali kolejnych uwag do sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 7.

Przewodniczący przystępując do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji poprosił o zabranie głosu Wicemarszałka Województwa Podlaskiego – Krzysztofa Tołwińskiego.

Marszałek podziękował za zaproszenie na sesję Rady Powiatu oraz poinformował, iż jako radny wojewódzki odpowiada za powiat bielski.

Następnie odnosząc się do kwestii ochrony zdrowia powiatu bielskiego Marszałek poinformował, iż zasady przyznawania dotacji z Funduszu Osób Niepełnosprawnych na szczeblu wojewódzkim uległy zmianie. Województwo dysponuje funduszem na rehabilitację (wyposażenie, budowa, rozbudowa), nie współuczestniczy natomiast w realizacji wniosków związanych z likwidacją barier architektonicznych. Zmiana przepisów w lipcu br. oraz zła praktyka legislacyjna spowodowały, iż na 30 zgłoszonych wniosków w województwie podlaskim tylko 6 kwalifikowało się do ich realizacji. Domy Pomocy Społecznej otrzymały środki (z Funduszu Osób Niepełnosprawnych) na wyposażenie sal rehabilitacyjnych.

Odnośnie struktury właścicielskiej i szpitali powiatowych Marszałek poinformował, iż w jego opinii kontakt z Narodowym Funduszem Zdrowia będzie znacznie trudniejszy i niekorzystny. Nominalnie nastąpił wzrost środków, natomiast realnie możliwości wykorzystania i wydatkowania wykazują, iż NFZ przeznaczył więcej środków na refundację leków. Marszałek poinformował, iż w polityce zdrowotnej jest okres stagnacji, okres dalszego zadłużenia jednostek ochrony służby zdrowia. Marszałek stwierdził, iż w obecnej sytuacji szpitale powinny sobie radzić, aby zarządzając zakładami opieki zdrowotnej nie doprowadzić do ich likwidacji. Wszyscy powinni być zdecydowani na wspólne działanie w ramach populacji regionalnej m.in. współpraca w kwestii ochrony zdrowia powiatów bielskiego, siemiatyckiego oraz wysokomazowieckiego. Marszałek poinformował, iż konieczne będzie podjecie strategicznych decyzji. W każdym powiecie powinien być szpital. Jednak ze względu na brak środków w budżecie państwa szpitale powinny być niepełnoprofilowe i nie każdy profil w każdym powiecie. Marszałek stwierdził, iż trzeba dopracować dobry system, poinformować o tym mieszkańców oraz wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za podejmowane decyzje.

Odnośnie kwestii rolnictwa Marszałek poinformował, iż w powiecie zauważalne są duże problemy, które nie wynikają z zaniedbań systemowych. Wygląd gospodarstw rolnych, środowisk wiejskich oraz powiatu bielskiego zależy od przemysłu przetwórczego. Jeżeli jest przemysł przetwórczy są gospodarstwa rolne, natomiast brak przemysłu przetwórczego powoduje upadek gospodarstw rolnych. Gospodarstwa są bowiem wypadkową przemysłu przetwórczego, jego kondycji i jego możliwości. Powstanie luki na rynku jest wypełniane przez konkurencyjne gospodarstwa Unii Europejskiej.

Odnośnie klasyfikacji zakładów, szczególnie zakładów przetwórstwa mięsa czerwonego (klasyfikacja A, B1, B2) Marszałek poinformował, iż w związku z brakiem środków w budżecie państwa przedsiębiorcy powiatu nie mają możliwości działania. Jak wynika z wypowiedzi Ministra Rolnictwa zakłady, które nie uzyskają kategorii B1 nie zostaną objęte żadną klauzulą ochronną. Może to spowodować upadek ⅓ zakładów przemysłu przetwórczego, co poza wzrostem bezrobocia doprowadzi do upadku gospodarstw rolnych.

Odnośnie Inspekcji Weterynaryjnej Marszałek poinformował, iż podobne inspekcje działają w każdym unijnym kraju. Również kraje Unii Europejskiej borykają się z podobnymi problemami w zakresie weterynarii. Polska w chwili obecnej jako kraj kandydujący do Unii Europejskiej jest w tzw. okresie dostosowawczym do UE. W maju 2004 roku będąc pełnoprawnym członkiem UE w Polsce zaczną obowiązywać takie same zasady jak w innych krajach członkowskich.

Marszałek wskazał również na brak informacji i zasad produkcji lokalnego rynku rolnego. Państwo suwerenne podejmując decyzje o przyznaniu certyfikatu dla wyrobu lokalnego, określa rynek lokalny oraz wymogi do jego produkcji. Dla małych przedsiębiorstw stwarza to duże możliwości, ponieważ 30proc. unijnego rynku stanowią produkty regionalne.

Marszałek poinformował również, iż Polska nie potrafi udowodnić, co się dzieje z tuszami zwierząt, które padły, czy zostają one poddawane utylizacji?

Marszałek Krzysztof Tołwiński poinformował, iż województwo podlaskie, Sejmik Województwa Podlaskiego oraz Zarząd Województwa Podlaskiego są odpowiedzialne za regionalna politykę zdrowotną oraz regionalną politykę rolną. Województwo podlaskie w swojej specyfice jest i pozostanie województwem rolniczym.

Z punktu widzenia Zarządu Województwa w województwie podlaskim są duże zapóźnienia. Wchodząc do Unii Europejskiej zapomniano o tym, iż UE wymaga od każdego narodowego państwa jego narodowej polityki w jego regionie. Dopiero na tej podstawie podejmowane są dalsze działania.

Odnośnie przemysłu mleczarskiego Marszałek poinformował, iż w województwie podlaskim są obszary gdzie są gospodarstwa mleczarskie, oraz obszary, na których nie ma gospodarstw mleczarskich i nie ma szans na ich powstanie. Po wejściu przepisów ochrony środowiska i kwestii dostosowania do wymogów Unii Europejskiej niektóre gospodarstwa mleczarskie upadną. Powinno się zatem przeznaczać pieniądze na dostosowanie gospodarstw do wymogów Unii Europejskiej, zamiast przeznaczać je na działania, które z góry skazane są na niepowodzenie.

Są również problemy z wprowadzeniem Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli AJAX, m.in. brak pieniędzy na sprawy geodezyjne. Marszałek podkreślił, iż pomimo problemów z wprowadzeniem systemu, system AJAX musi zostać wprowadzony w terminie. Szansą na uzyskanie dopłat są rozmowy z Komisją Europejską, która może przyznać środki pomijając te zapóźnienia.

Marszałek Krzysztof Tołwiński poprosił radnych o zadawanie pytań, na które udzieli odpowiedzi.

Przewodniczący podziękował Marszałkowi za wystąpienie. Następnie otworzył dyskusję w tym punkcie oraz zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. W związku z tym, iż radni nie zadawali pytań Przewodniczący poprosił o zabranie głosu Panią Bożenę Grotowicz – dyrektora SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Bożena Grotowicz poinformowała o planowanym spotkaniu z Wicemarszałkiem Województwa Podlaskiego Krzysztofem Tołwińskim w dniu 4 listopada br. Dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim poprosiła o odpowiedź na pytanie – jakie są szanse na uwzględnienie przez Narodowy Fundusz Zdrowia postulatów szpitala bielskiego, czy wykonywane przez szpital procedury, które w katalogu są zarezerwowane dla szpitali specjalistycznych będą refundowane.

Marszałek odpowiadając na pytanie poinformował, iż protesty mają skutek przy silnej władzy, która może coś zaoferować. Protesty nie mają żadnego sensu i skutku, gdy władza jest bezsilna, lub gdy jej nie ma.

Marszałek poinformował, iż NFZ nie zwiększy kontraktu dla województwa podlaskiego. W katalogu ujęte są wyraźne preferencje jednostek specjalistycznych – kliniki, które są ministerialną strukturą właścicielską. Marszałek stwierdził, iż powinno się walczyć o kwestię wewnętrznego podziału.

Spotkanie w dniu 4 listopada br. będzie dotyczyło nie tylko zasad kontraktowania, ale również należnej ustawowo kwoty 203. W roku 2004 skarb państwa nie ma pieniędzy na ten cel, natomiast w 2005 roku będą to zobowiązania Skarbu Państwa (poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz oddziały wojewódzkie). W 2005 r. część wierzycieli może nie istnieć.

Wicestarosta zabierając głos w dyskusji stwierdził, iż Zakłady Opieki Zdrowotnej, aby pozostać na rynku i być konkurencyjne powinny się rozwijać mimo złej kondycji i zadłużenia. W szpitalu bielskim konieczne jest przeprowadzenie remontu bloku operacyjnego. Powstały również koncepcje doposażenia szpitala w program komputerowy. Wicestarosta podkreślił, iż ww. działania będą miały sens, jeżeli dla danego świadczenia będzie rynek. Ponieważ powiat bielski jest rynkiem zbyt małym dla dużych inwestycji konieczne jest zawarcie porozumienia z ośrodkami ościennymi: Hajnówką, Siemiatyczami i Wysokim Mazowieckiem. W związku z powyższym Wicestarosta poprosił o odpowiedź na pytanie – czy Urząd Marszałkowski zamierza w jakiś sposób pośredniczyć w ustaleniu wspólnej polityki zdrowotnej dla danego obszaru, czy kontrakty zostaną pozostawione do ustalenia pomiędzy samorządami i dyrektorami ZOZ-ów.

Marszałek odpowiadając na pytanie poinformował, iż Sejmik Województwa Podlaskiego nie może się ograniczyć tylko do struktury właścicielskiej, bowiem jest zobowiązany do realizowania polityki oraz do pomagania Starostwom Powiatowym przez przedstawianie pewnych koncepcji, które niekoniecznie są akceptowane.

Marszałek Krzysztof Tołwiński jeszcze raz podkreślił, iż konieczna jest współpraca pomiędzy powiatami: bielskim, siemiatyckim oraz wysokomazowieckim. Hajnówka ma bardzo dobry lobbing polityczny oraz korzystne położenie graniczne. Szpital w tym zakresie, takiej strategii oraz polityce państwowej i regionalnej może być preferowany. W związku z tym, iż jesteśmy skazani na układ trzech powiatów bardzo ważne są profile, specjalistyka i odpowiedni podział rynku. Nie ma informacji jak będzie wyglądała struktura prawno-organizacyjna szpitala, czy będzie to szpital publiczny, czy też spółka użyteczności publicznej. Przed podjęciem działań musi być ostateczna decyzja Ministerstwa co do kierunku tych zmian.

Marszałek poinformował, iż w związku z tym, iż państwo oraz Zarząd Województwa Podlaskiego nie ma pieniędzy muszą powstać spółki użyteczności publicznej. W 2005 roku do kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia przystąpią podmioty niezależne z kapitałem zagranicznym, które mogą adoptować pomieszczenia specjalistyczne. Może to doprowadzić do powstania sytuacji, w której szpitale nie będą potrzebne, czego konsekwencją będzie przejęcie długów przez organy założycielskie.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk odnosząc się do wypowiedzi Marszałka Tołwińskiego poinformowała, iż Marszałek przedstawił aktualny stan oraz prawdopodobną wizję szpitali, wizję która nie jest budująca dla radnych Rady Powiatu. Przedstawiony obraz podlaskich szpitali nie będzie trafiać do przekonania biednej społeczności lokalnej, a także do pracowników szpitali w miejscowościach gdzie szpitale są jednym z największych zakładów pracy. Przemiany związane będą z redukcją zatrudnienia. Radna stwierdziła, iż nie wierzy w porozumienie pomiędzy szpitalem bielskim a siemiatyckim i wysokomazowieckim, ponieważ porozumienie dotyczące wykonywania jednego typu zabiegów w jednym miejscu, natomiast innego typu zabiegów w innym miejscu nie jest realne. Istotne jest także przywiązanie społeczności lokalnej do lekarza i ośrodka. Radna podkreśliła, iż została przedstawiona katastroficzna wizja dla służby zdrowia. Radna Kuprianiuk-Daniluk zwróciła się również z pytaniem – jak przekonać wyborców, iż tego rodzaju przemiany są słusznymi przemianami.

Marszałek Krzysztof Tołwiński odnosząc się do wypowiedzi radnej Zinaidy Kuprianiuk-Daniluk poinformował, iż przedstawił scenariusz optymistyczny, natomiast scenariusz prawdopodobnie będzie jeszcze gorszy. Marszałek stwierdził, iż czasami trzeba wystąpić przeciwko swoim wyborcom. Działanie radnych polega na podejmowaniu odpowiednich decyzji i musi być oparte na perspektywie kilku lat.

Wicestarosta poinformował, iż zgadza się z wypowiedzią radnej Zinaidy Kuprianiuk-Daniluk, która jest wieloletnim lekarzem. Wicestarosta podkreślił, iż czasami warto narazić się części osób, w celu poprawienia sytuacji większości. Zauważa się brak działań zmierzających do poprawienia sytuacji szpitali (od lat mówi się o sieci szpitali). Wicestarosta poinformował, iż w województwie podlaskim cześć szpitali nie ma racji bytu. W związku z tym powinno się je zlikwidować, natomiast pieniądze przeznaczyć dla innych szpitali, które mogą funkcjonować. Proponowane zmiany Ministra Zdrowia (polegające na utworzeniu przedsiębiorstw) spowodują zdjęcie odpowiedzialności z rządu i samorządu. Wówczas większość szpitali upadnie niezależnie od ich formy (Samodzielne Publiczne ZOZ-y, spółki prawa handlowego, spółki użyteczności publicznej).

Marszałek Krzysztof Tołwiński odnosząc się do wypowiedzi Wicestarosty poinformował, iż za długi szpitala odpowiada społeczeństwo powiatu. Z punktu widzenia kodeksu handlowego w środowisku medycznym spółki użyteczności publicznej dotychczas nie występowały i należy je stworzyć.

Dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim Bożena Grotowicz zabierając głos w dyskusji poinformowała, iż wskutek działań oszczędnościowych w 2003 roku szpital bielski uzyska 20proc. oszczędność na kosztach w stosunku do roku poprzedniego. Oszczędność jest wypracowywana kosztem załogi, która zrezygnowała m.in. z należnych 313 złotych w br. Przekazanie szpitalom o ¼ mniej pieniędzy w 2004 roku stawia pod znakiem zapytania cel tych wyrzeczeń. Pani Bożena Grotowicz poinformowała, iż w szpitalu bielskim nie jest opłacona gotowość do interwencji, jak to ma miejsce w straży pożarnej i policji. W związku z nakładanymi normami zachowania standardów zatrudnienia powinno się płacić szpitalom za gotowość do interwencji, przynajmniej w znacznej części.

Pan Ireneusz Kotynia członek Ogólnopolskiej Fundacji „Bezrobotna Inicjatywa Ekonomiczna Dla Aktywnych” poprosił o wyjaśnienie proponowanej przez Ministra Gospodarki Jerzego Hausnera odpłatności za leczenie np. odpłatności za leczenie zębów (bezpłatne leczenie do 4 zębów). Ponieważ szpitale są finansowane ze środków samorządowych dopłaty do leczenia mogą być różne, od kilku do kilkudziesięciu złotych najbardziej ucierpią na tym osoby biedne i bezrobotne. Pan Kotynia zwrócił się do Marszałka z prośbą o odpowiedź na następujące pytania: czy będą podejmowane decyzje przez Urząd Marszałkowski w celu zrównania ww. dopłat; czy zostaną zwiększone środki na funkcjonowanie publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz jakie są zmiany związane z działaniami PFRON-u.

Marszałek Krzysztof Tołwiński odpowiadając na pytanie Ireneusza Kotyni poinformował, iż jest za dopłatami do leczenia. Wszyscy bezrobotni potrzebujący opieki medycznej nie zostaną jej pozbawieni. Natomiast osoby pracujące i osiągające dochód powinny ponosić składki na ubezpieczenie.

Odnosząc się do wypowiedzi dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim Marszałek poinformował, że upadek jednostki w województwie podlaskim spowoduje, iż nie będzie szansy na jej uratowanie. W związku z tym podejmowane są decyzje o zwalnianiu części załogi szpitala, aby pozostali pracownicy mogli pracować.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż podobnie jak radna Kuprianiuk-Daniluk z wielkim przerażeniem myśli o służbie zdrowia. Bariera jaką jest brak pieniędzy lub brak woli politycznej aby te pieniądze się pojawiły jest nie do pokonania. Radny podkreślił, iż błędem było mocne upolitycznienie publicznych szpitali. Służba zdrowia zamiast opieki nad pacjentem, służy jako instrument do rozgrywek i gier politycznych. Wszystkie kłopoty, zaniedbania, zaległości wynikają przede wszystkim z polityki centralnego zarządzania publicznymi pieniędzmi. Radny poinformował, iż na pytanie skierowane do Starosty – co się zmieniło w służbie zdrowia, co Starosta jako odpowiedzialny za służbę zdrowia widzi w tej kwestii, nie oczekuje odpowiedzi. Radny poprosił jednak o odpowiedź na pytanie – jakimi kompetencjami, instrumentami dysponuje Marszałek jako zarządzający pieniędzmi województwa i jak widzi sytuację powiatu bielskiego na tle innych powiatów.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż jest za tworzeniem obszarów na bazie trzech powiatów, które wspólną polityką spróbują obronić się przed rynkiem. Dyskusja w tym temacie będzie trudna, ponieważ jak wynika z informacji uzyskanej od dyrektora (podczas kontroli w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim wiosną br.), za sukces uznaje się przejęcie badań laboratoryjnych od Hajnówki. W związku z powyższym radny poprosił o odpowiedź na pytanie – czy jest realna szansa, aby Urząd Wojewódzki mając jakieś instrumenty prawne wpływał na sytuację szpitali powiatowych. Następnie radny poprosił Starostę o odpowiedź na pytanie – czy w ciągu ostatnich lat z punktu widzenia systemu prawnego coś się zmieniło.

Marszałek Krzysztof Tołwiński odpowiadając na pytanie radnego Marka Antoniego Łukaszewicza wyjaśnił, iż rząd nie podjął jeszcze decyzji o utworzeniu krajowej sieci szpitali. W chwili obecnej tworzona jest regionalna sieć szpitali. Marszałek poinformował, iż obejmując stanowisko również zastał różne sytuacje m.in. spory, kłótnie pomiędzy dyrektorami. W chwili obecnej jest mniej polityki w służbie zdrowia, jest również szansa na całkowite jej wyeliminowanie. Marszałek podkreślił, iż musi być dyscyplina właścicieli, czyli Starosty i Rady Powiatu, Sejmiku i Zarządu Województwa Podlaskiego.

Przewodniczący poprosił Wicestarostę Piotra Bożko o udzielenie odpowiedzi na drugie pytanie radnego Marka Antoniego Łukaszewicza.

Wicestarosta zabierając głos w dyskusji poinformował, iż dyrektor szpitala bielskiego nie konkuruje z innymi dyrektorami. Poprzednia dyrekcja SP ZOZ w Bielsku Podlaskim ustawiła ceny na takim poziomie, że badania laboratoryjne przestały być konkurencyjne i podstawowa opieka zdrowotna zaczęła wykonywać je w białostockiej placówce. Działania obecnej dyrekcji zmierzały do urealnienia cen, konkurencyjności tych cen oraz zdobycia zamówień z podstawowej opieki zdrowotnej do wykonywania badań w laboratorium bielskiego szpitala. Wicestarosta stwierdził, iż poprzednio mogło być tak jak mówił radny Marek Antoni Łukaszewicz, natomiast w chwili obecnej nie jest wywierany nacisk kadrowy na dyrektora SP ZOZ.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz wyjaśnił, iż mówił o kontrakcie zawartym pomiędzy szpitalem bielskim a podstawową opieką zdrowotną w Hajnówce. Radny jeszcze raz przypomniał, iż pytał jak Starosta widzi sytuację szpitala bielskiego w kontekście wypowiedzi Marszałka oraz rzeczywistej sytuacji szpitala. Radny poinformował, iż w związku z brakiem wyjaśnień w tej sprawie nie oczekuje odpowiedzi na ww. pytanie.

W związku z tym, iż radni nie zabierali głosu i nie zgłaszali uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie podziękował Wicemarszałkowi Województwa Podlaskiego Krzysztofowi Tołwińskiemu za udział w obradach sesji.

O godzinie 12.10 Przewodniczący ogłosił 10-minutową przerwę w obradach sesji.

Ad 8.

Po wznowieniu obrad Przewodniczący poinformował, iż na obrazie Ojca Świętego Jana Pawła II znajduje się tabliczka, na której jest napis w 25-lecie Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II Wielkiemu Polakowi – Rada Powiatu w Bielsku Podlaskim, 16 października 2003 roku. Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o dokonanie dobrowolnych wpłat mających na celu pokrycie kosztu wykonania obrazu i tabliczki, który wynosi 2.100 zł.

Następnie Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: Informacja o stanie przystosowania podmiotów nadzorowanych przez Inspekcję Weterynaryjną do przepisów Unii Europejskiej w aspekcie przystąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej (informacja w załączeniu). Następnie powitał Bogdana Zawalicha – Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bielsku Podlaskim.

Bogdan Zawalich uzupełniając przedmiotowy materiał poinformował, iż w dniu 29 października br. została przeprowadzona kontrola w Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita Bielmlek sp. z o.o. w Bielsku Podlaskim. Jak wynika z kontroli zakład jest w 100proc. przystosowany do wymogów Unii Europejskiej i bardzo prawdopodobne jest, iż zakład otrzyma kategorię A.

Bogdan Zawalich poinformował, iż nie ma definicji rynku lokalnego. Obecnie rynek lokalny utożsamia się w kraju z rynkiem krajowym, co wiąże się ze spełnieniem wszystkich rozporządzeń Ministra Rolnictwa. Jak wynika z ostatnich informacji zakłady, które nie spełnią dyrektyw unijnych być może nie będą zamykane, ale będą produkowały w tzw. małym zakresie, co doprowadzi do ich upadku. Bogdan Zawalich podkreślił, iż Inspekcji Weterynaryjnej nie zależy na zamykaniu zakładów, co wiąże się nie tylko z aspektem ekonomicznym, gospodarczym, ale również z aspektem społecznym.

Ponadto Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował, iż będzie problem z tzw. hacapem. Ustawa żywnościowa nakłada obowiązek jego wprowadzenia 1 stycznia 2004 roku w zakładach zatrudniających powyżej 50 pracowników. Inspekcja Sanitarna podejmuje działania w celu wprowadzenia hacapu w każdym zakładzie spożywczym.

Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zadawanie pytań do Powiatowego Lekarza Weterynarii. W związku z tym, iż radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie oraz podziękował Bogdanowi Zawalichowi za uzupełnienie przedmiotowej informacji.

O godzinie 12.40 obrady za zgodą Przewodniczącego Rady Powiatu opuścił radny Bogdan Wróblewski (wizyta u lekarza). Od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 18 radnych.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 18 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się przyjęła jednogłośnie informację o stanie przystosowania podmiotów nadzorowanych przez Inspekcję Weterynaryjną do przepisów Unii Europejskiej w aspekcie przystąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej.

Ad 9.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: Podjecie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w powiecie bielskim w latach 2003 – 2005 (projekt uchwały w załączeniu). Następnie powitał Panią Urszulę Kitlas – kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim.

Wicestarosta Pan Piotr Bożko przedstawił wnioski dotyczące przedłożonego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu). Uzupełniając odpowiedź na wnioski Wicestarosta poinformował, iż Zarząd Powiatu widzi potrzebę utworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej. Zostały przeprowadzone rozmowy z Powiatową Komisją ds. Obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych w tym temacie. Jednak zmiany sposobu finansowania odstraszają od rozpoczęcia działań w kierunku utworzenia warsztatów. W sąsiednich powiatach czynione są starania, aby powstały jednostki o podobnym zakresie działania do Warsztatów Terapii Zajęciowej. Natomiast w powiecie bielskim około 35 osób korzysta z warsztatów terapii zajęciowej na podstawie ich użyczenia. Wicestarosta poinformował, iż Zarząd Powiatu stoi na stanowisku, aby w chwili obecnej w Programie Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych nie ujmować Warsztatów Terapii Zajęciowej

Ponadto Wicestarosta wyjaśnił, iż Powiatowy Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych był konsultowany z przedstawicielami Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Szansa” oraz Stowarzyszeniem Pomocy „Serce Ludzi Ziemi Bielskiej”. Również Społeczna Powiatowa Rada ds. Osób Niepełnosprawnych zaopiniowała pozytywnie ww. program. Ponieważ warunkiem ubiegania się o środki z PFRON-u jest zapisanie danych w programie powiatowym zostały przeprowadzone konsultacje w tym temacie z samorządami szczebla podstawowego. Wicestarosta poinformował również, iż możliwe jest wprowadzenie przez samorządy nowych zadań do Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie. Ponieważ radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały i zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 16 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się (2 radnych nie brało udziału w głosowaniu) przyjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr XII/64/03 w załączeniu).

Ad 10.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: Podjecie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie określenia zadań, na które powiat bielski przeznacza środki PFRON w 2003 r. (projekt uchwały w załączeniu).

Starosta przedstawił wnioski dotyczące przedłożonego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie. Ponieważ radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały i zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 18 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się przyjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr XII/65/03 w załączeniu).

Ad 11.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: Podjecie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2003 r. (projekt uchwały w załączeniu).

Starosta przedstawił wniosek dotyczący przedłożonego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie. Ponieważ radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały i zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się przyjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr XII/66/03 w załączeniu).

Ad 12.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji: Podjecie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim za rok 2003 (projekt uchwały w załączeniu).

Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie. Ponieważ radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały i zarządził głosowanie nad jej przyjęciem.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się przyjęła przedmiotową uchwałę (uchwała nr XII/67/03 w załączeniu).

Ad 13.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji interpelacje i zapytania radnych. Następnie zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu w tym punkcie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz wystąpił z wnioskiem formalnym o przygotowanie przez Zarząd Powiatu (na następną sesję) projektu uchwały w sprawie samorozwiązania się Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim. Radny umotywował swój wniosek tym, iż wydarzenia XII sesji daleko wykroczyły poza kompetencje Rady Powiatu. Zmiana godziny sesji bez poinformowania radnych o jej uroczystym charakterze oraz liczne audytorium na sesji Rady Powiatu, to przekroczenie wszelkich granic. 25-lecie Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II zostało wykorzystane do gry politycznej. Radny poinformował, iż nie pamięta, aby Rada Powiatu podjęła dyskusję na temat pokrycia kosztu wykonania obrazu. Radny poprosił o wyjaśnienie – dlaczego o uroczystym charakterze sesji zadecydowała grupa ludzi a nie Rada Powiatu; co to za grupa ludzi, która postawiła radnych w takiej sytuacji; kiedy zapadła decyzja w tej kwestii.

Przewodniczący przypomniał, iż z inicjatywą podjęcia uchwały może wystąpić grupa radnych, w związku z tym wniosek radnego jest nieformalny.

Odpowiadając na pytanie radnego Marka Antoniego Łukaszewicza Przewodniczący przypomniał, iż wymieniał już osoby, które przyczyniły się do zorganizowania XII sesji Rady Powiatu, których radny nazywa „niezidentyfikowaną grupą”. Na efekt dzisiejszej sesji pracowali: Starosta Bielski, Przewodniczący Rady Powiatu, Sekretarz Powiatu, cały Wydział Organizacyjno-Prawny z kierownikiem Bogdanem Komarzewskim. Przewodniczący poinformował, iż poświęcając społeczny czas razem ze Starostą był na audiencji w Drohiczynie, gdzie JE ks. Biskup wyraził zadowolenie i chęć uczestniczenia w tej uroczystości. Radni zostali wyręczeni z organizowania uroczystości, zostali natomiast poproszeni o przyjęcie rezolucji w przedmiotowej sprawie.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk zabierając głos w dyskusji poinformowała, iż również nie wiedziała o uroczystym charakterze XII sesji Rady Powiatu. Ranga sesji była szczególna i radni powinni zostać o niej poinformowani. Radna jako Przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny poinformowała, iż komisja nie wniosła uwag na piśmie, jednak prosiła Sekretarza Powiatu o wyjaśnienie w sprawie treści rezolucji. W związku z powyższym radna nie zgodziła się ze stwierdzeniem, że do projektu rezolucji nie zostały wniesione uwagi.

Starosta komentując powyższe wypowiedzi radnych poinformował, iż jest zdumiony tonem tych wystąpień. Starosta wyjaśnił, iż Zarząd Powiatu nie podjął działań w kierunku zmiany treści projektu rezolucji w związku z tym, iż uwagi komisji nie zostały sformułowane na piśmie.

Ponadto Starosta przypomniał, iż w proponowanym porządku obrad sesji zostało ujęte uczczenie Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II (jako punkt 2). W związku z tym, iż wszystkie posiedzenia sesji są otwarte dla publiczności radni nie powinni być zdziwieni, iż na posiedzeniu sesji uczestniczą zaproszone osoby. Starosta poinformował, iż włączając się do realizacji tego punktu porządku obrad sesji dobrze wypełnił swój obowiązek.

Przesunięcie terminu sesji z godziny 10.00 na godzinę 9.00 nastąpiło w związku z propozycją wniesioną przez JE Biskupa Diecezji Drohiczyńskiej ks. Antoniego Dydycza, który wyraził chęć wzięcia udziału w tej uroczystości o godzinie 9.00.

Starosta poinformował, iż radni mają prawo składać wnioski, do których ustosunkuje się Zarząd Powiatu. Jednocześnie Starosta stwierdził, iż niestosowne jest wywoływanie dyskusji w tym temacie podczas posiedzenia XII sesji Rady Powiatu.

Radny Roch Andrzej Charyton odnosząc się do wypowiedzi Starosty poinformował, iż radni nie kwestionują zmiany godziny sesji, tylko podjęcie decyzji o uroczystym jej charakterze (przez niektórych radnych, Starostów i Wydział Organizacyjno-Prawny) bez wiedzy Rady Powiatu. 25- lecie Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II zdarza się raz w historii Polski. Radny poinformował, iż na poprzedniej sesji Rady Powiatu powinna zostać przedstawiona informacja na temat uroczystych obchodów rocznicy pontyfikatu oraz powinna zostać wyłoniona delegacja do zorganizowania uroczystości i wystosowania zaproszeń. Radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż niektórzy radni mogą czuć się niedowartościowani. Rada Powiatu jest instrumentem przy zachowaniu procedur, nie jest natomiast osobistym instrumentem Przewodniczącego Rady Powiatu i referatu organizacyjnego. To Rada Powiatu poprzez Zarząd Powiatu i Starostę wydaje decyzje referatowi organizacyjnemu i podległym pracownikom.

Radna Raisa Rajecka wyjaśniła, iż radni nie są przeciwni i niezadowoleni z przebiegu dzisiejszej sesji Rady Powiatu. Radna poinformowała, iż w piśmie przewodnim powinna się znaleźć informacja o uroczystym uczczeniu Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Radna zasugerowała, iż otrzymanie przez radnych propozycji uczestniczenia w przygotowaniu punktu 2 porządku obrad XII sesji Rady Powiatu spowodowałoby włączenie się radnych do tych przygotowań. Radna poinformowała, iż radni, którzy nie są pracownikami administracji samorządowej mogli nie wiedzieć o uroczystym charakterze dzisiejszej sesji, a w związku z tym mogli poczuć się pominięci.

Radny Aleksander Gołąbiecki potwierdził, iż o uroczystym charakterze dzisiejszej sesji i wyświęceniu obrazu dowiedział się od osoby postronnej, co postawiło radnego w niezręcznej sytuacji. Radny podkreślił, iż jako radny Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim powinien informować inne osoby o tym, iż sesja Rady Powiatu będzie miała uroczysty charakter, a nie uzyskiwać od nich informację w tym temacie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż Rada Powiatu do niczego nie upoważniła Przewodniczącego Rady Powiatu. Przewodniczący informując obecnych na sesji o podjęciu decyzji przez Radę Powiatu w tej kwestii wielokrotnie kłamał przed obrazem Ojca Świętego Jana Pawła II. Radny podkreślił, iż w rzeczywistości decyzje podejmowali Przewodniczący Rady Powiatu, Starosta, Wicestarosta, Zarząd Powiatu.

W związku z ww. stwierdzeniami i zarzutami Przewodniczący poinformował, iż każdy z radnych ma prawo do wypowiedzenia swego zdania.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz z racji zaistniałej sytuacji wystąpił z prośbą o udzielenie informacji na piśmie – kiedy Rada Powiatu upoważniła Przewodniczącego Rady Powiatu do podejmowania działań w kwestii uroczystego uczczenia Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II na XII sesji Rady Powiatu.

Przewodniczący przypomniał, iż zgodnie ze Statutem Powiatu Zarząd Powiatu ustosunkuje się do zapytania radnego złożonego w formie pisemnej.

W związku z tym, iż radni nie wnieśli kolejnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w punkcie interpelacje i zapytania radnych.

Ad 14.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji sprawy różne. Następnie zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu.

Wicestarosta odnosząc się do pytania radnego Marka Antoniego Łukaszewicza (punkt 6 porządku obrad sesji – sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym) poinformował, iż w sprawozdaniu nie ma mowy o dotacji dla Stowarzyszenia Pomocy „Serce Ludzi Ziemi Bielskiej” w Bielsku Podlaskim. W Bursie Szkolnej remontowane są dwa pomieszczenia po byłej pralni i umywalni, do których nie ma bezpośredniego dojścia. W związku z tym, iż Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Szansa” doszło do porozumienia ze Stowarzyszeniem Pomocy „Serce Ludzi Ziemi Bielskiej” Zarząd Powiatu podjął decyzję o umiejscowieniu Stowarzyszeń blisko siebie, co pozwoli im na wspólne korzystanie z niektórych pomieszczeń. Remontowane pomieszczenia będą służyły niepełnosprawnym znajdującym się w obu Stowarzyszeniach. Zarząd Powiatu postanowił zabezpieczyć kwotę na ten cel, ponieważ przy obecnych nakładach nie byłoby możliwe pozyskanie najemcy tych lokali. Wicestarosta wyjaśnił, iż nie ma tutaj mowy o dotacji dla Stowarzyszenia, są to nakłady poniesione na własny obiekt.

Przewodniczący uzupełniając wypowiedź Wicestarosty powtórzył, iż są to nakłady poniesione na majątku powiatu. Dotyczy to m.in. Stowarzyszenia „Serce Ludzi Ziemi Bielskiej”, które pomaga dzieciom z porażeniem mózgowym z miasta i powiatu oraz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Szansa”. Oba Stowarzyszenia dzięki umiejscowieniu obok siebie będą wspólnie korzystały ze sprzętu rehabilitacyjnego.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwróci się z pytaniem do Rady Powiatu – jakie jest przeznaczenie obrazu, który został odsłonięty i poświęcony na tej sesji.

W związku z tym, iż radni nie wnosili kolejnych uwag Przewodniczący wystąpił z propozycją – aby obraz Ojca Świętego Jana Pawła II pozostał w sali konferencyjnej Domu Nauczyciela w Bielsku Podlaskim, gdzie odbywają się posiedzenia sesji Rady Powiatu.

Następnie Przewodniczący poinformował o uroczystościach związanych z obchodami 85 rocznicy Święta Niepodległości Polski, które odbędą się w dniu 10 i 11 listopada 2003 roku (informacja w tej sprawie w załączeniu). Również w dniu 10 listopada 2003 roku Zespół Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim zaprasza radnych powiatu bielskiego na uroczystość 10 rocznicy nadania szkole imienia i sztandaru (program uroczystości w załączeniu).

Następnie Przewodniczący odczytał sprawozdanie z przeprowadzonej analizy oświadczeń majątkowych radnych powiatowych (informacja stanowi załącznik do protokołu).

Przewodniczący poprosił o zabranie głosu przez Pana Jana Prokopiuka – Prezesa Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Szansa”.

W związku z tym, iż o głos prosił również radny Marek Antoni Łukaszewicz Pan Jan Prokopiuk zrezygnował z zabrania głosu w tej chwili.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz jeszcze raz wystąpił z prośbą – o rozważenie przez Zarząd Powiatu propozycji zagospodarowania i wykorzystania obrazu oraz o przestawienie tej propozycji na kolejnej sesji Rady Powiatu. Radny poinformował, iż nie może się zgodzić na pozostawienie obrazu na sali, w której podczas obrad sesji padają kłamstwa.

Starosta odnosząc się do wypowiedzi radnego Marka Antoniego Łukaszewicza (kiedy Rada Powiatu upoważniła Przewodniczącego Rady Powiatu do podejmowania decyzji w sprawie reprezentowania Powiatu Bielskiego) poinformował, iż Przewodniczący został wybrany przez Radę Powiatu. W związku z tym Przewodniczący ma prawo reprezentować Radę Powiatu, występować na zewnątrz, kontaktować się i wypowiadać się w imieniu Rady Powiatu. Starosta poinformował, iż Zarząd Powiatu nie będzie składał żadnych propozycji, ponieważ wolą Zarządu Powiatu jest pozostawienie obrazu Ojca Świętego na sali konferencyjnej Domu Nauczyciela, w której odbywają się posiedzenia sesji Rady Powiatu.

Radny Roch Andrzej Charyton zabierając głos w dyskusji stwierdził, iż Przewodniczący reprezentuje Radę Powiatu po zasięgnięciu jej opinii lub zgody w tematach reprezentowanych. Radny zgodził się również ze stwierdzeniem radnego Marka Antoniego Łukaszewicza, iż miejsce, gdzie odbywają się sesje Rady Powiatu może służyć do profanacji obrazu Ojca Świętego Jana Pawła II. Radny podkreślił, iż radni podczas obrad sesji przedstawiają nieprawdziwe informacje i kłamią m.in. manipulacja protokołem obrad sesji Rady Powiatu. Radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż dysponuje dowodem w tej sprawie (kserokopia protokołu) i sprawa może trafić do sądu. W związku z tym radny zwrócił się z prośbą – o wskazanie godniejszego miejsca dla obrazu Ojca Świętego Jana Pawła II.

Przewodniczący poinformował, iż jako Przewodniczący statutowo został zobowiązany przez Radę Powiatu m.in. do ustalania porządku sesji, czy listy zaproszonych gości. Starosta Powiatu reprezentuje sprawy powiatu bielskiego na zewnątrz.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz wyjaśnił, iż nikt nie odbiera Staroście i Przewodniczącemu Rady Powiatu prawa do reprezentowania powiatu. Jednakże podejmując działania przez kilka osób nie powinno się informować o podjęciu decyzji przez Radę Powiatu. Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż Przewodniczący ma prawo i obowiązek do przekazywania na zewnątrz decyzji Rady Powiatu. Przewodniczący nie ma jednak prawa do podejmowania decyzji za Radę Powiatu. W związku z powyższym radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z pytaniem do Rady Powiatu – kiedy Rada Powiatu podjęła decyzję w tej kwestii.

Przewodniczący wyjaśnił, iż w obecności wszystkich radnych odczytał projekt rezolucji, następnie poprosił radnych o uwagi. W związku z tym, iż radni nie wnieśli zastrzeżeń Rada Powiatu przyjęła treść rezolucji – przez aklamację, którą Przewodniczący podpisał, a następnie wręczył JE ks. Biskupowi Antoniemu Dydyczowi.

Przewodniczący zwrócił się z prośbą o zabranie głosu przez Jana Prokopiuka – Prezesa Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Szansa” w Bielsku Podlaskim.

Głos zabrał Jan Prokopiuk, który w imieniu osób niepełnosprawnych, Zarządu oraz członków Stowarzyszenia „Szansa” podziękował Przewodniczącemu Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim – Panu Władysławowi Jagiełło i Wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim – Panu Bazylemu Leszczyńskiemu za pomoc w zorganizowaniu I Integracyjnej Spartakiady Sportowej Osób Niepełnosprawnych Powiatu Bielskiego. Następnie wręczył podziękowania ww. osobom na piśmie (stanowiące załącznik do protokołu).

Radny Aleksander Gołąbiecki odnosząc się do wypowiedzi Przewodniczącego dotyczącej sprawowanej władzy poprosił Przewodniczącego Rady Powiatu o zapoznanie się z ustawą o samorządzie powiatowym i ze Statutem Powiatu.

Radny Mirosław Bałło poprosił o udzielenie przez pracowników Starostwa Powiatowego informacji – czy w związku z rozpoczęciem się okresu zimowego poczyniono kroki w kierunku pomocy osobom bezdomnym (noclegownie, gorące posiłki itp.).

Wicestarosta Piotr Bożko odpowiadając na pytanie radnego Mirosława Bałło wyjaśnił, iż na wniosek Urzędu Marszałkowskiego została przeanalizowana sytuacja osób bezdomnych nie mających miejsca zamieszkania oraz osób niepełnosprawnych ruchowo lub finansowo. Sytuacja każdej gminy była analizowana przez samorząd gminny, miejskie lub wiejskie ośrodki pomocy społecznej. Zbierane są informacje na ten temat z poszczególnych gmin, a po uzyskaniu wszystkich danych pełna informacja zostanie wysłana do Urzędu Marszałkowskiego. Wicestarosta poinformował, iż w chwili obecnej Dom Pomocy Społecznej w Brańsku dysponuje dwoma wolnymi miejscami oraz posiłkami dla osób potrzebujących pomocy.

W związku z tym, iż na sesji w dniu dzisiejszym Rada Powiatu głosowała nad przyjęciem protokołu XI sesji radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się do z pytaniem – czy radni zapoznali się z treścią ww. protokołu. Radny poinformował, iż raz przeczytał protokół z sesji (w maju lub czerwcu br.) oraz wyraził swoją opinię na sesji, na której protokół był przyjmowany. Ponieważ wypowiedzi radnego Marka Antoniego Łukaszewicza zgadzały się z zapisem w protokole radny pochwalił służby i Przewodniczącego Rady Powiatu. Radny potwierdził, iż w Biuletynie Prawicy Samorządowej „Jedność” znalazł się artykuł, którego treść została przepisana z protokołu (o czym mówił radny Roch Andrzej Charyton). Po ukazaniu się artykułu w Biuletynie PSJ radnym próbuje się udowodnić, iż takiego zapisu w protokole nie ma. W związku z tym radny poprosił o wyjaśnienie – nad którym tekstem protokołu sesji Rady Powiatu głosowali radni, kiedy treść protokołu została zmieniona – czy przed sesją na której protokół był przyjmowany, czy po sesji. Radny poinformował, iż przeczytał ww. protokół, głosował nad jego treścią, natomiast dzisiaj protokół ten ma inną treść. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził również, iż radni nie mają czasu zapoznać się z treścią protokołów Rady Powiatu, w związku z czym głosują nad przyjęciem protokołu w 90proc. nie znając jego treści. Radny poinformował, iż radni nie mogą podejmować dyskusji na sesji, bez wskazania wypaczeń, kłamstw oraz błędów. W sytuacji kiedy Przewodniczący podejmuje decyzje w imieniu Rady Powiatu zasadne jest postawienie wniosku o samorozwiązanie się Rady Powiatu. Radny podkreślił, iż nie powinno się funkcjonować na podkładaniu nieprawdziwych informacji, bowiem za dwa lata pozostaną tylko protokoły, które będą odzwierciedlały przebieg dyskusji z posiedzenia sesji Rady Powiatu. W związku z tym radny Marek Antoni Łukaszewicz wystąpił z prośbą, aby protokół przed poddaniem go pod głosowanie na sesji kolejnej był dostarczany radnym (razem z materiałami sesyjnymi). Radny stwierdził, iż protokół jako dowód powinien obejmować około 15 – 20 stron sensownej treści oraz być dostarczany radnym, którzy nie mogą się z nim zapoznać. W związku z tym, iż pozostali radni nie wyrazili chęci otrzymywania protokołu razem z materiałami sesyjnymi radny Marek Antoni Łukaszewicz wystąpił z prośbą do Przewodniczącego o – dostarczanie mu jednego egzemplarza protokołu razem z materiałami sesyjnymi.

Przewodniczący odnosząc się do wypowiedzi radnego wyjaśnił, iż protokół sporządza się w jednym egzemplarzu, który jest przechowywany w obsłudze Rady Powiatu, każdy radny może się z nim zapoznać, przeczytać, zrobić notatki. Przewodniczący stwierdził, iż Sekretarz, Starosta, służby obsługi Rady Powiatu zbadają tę sprawę. Natomiast posiadanie przez radnego Rocha Andrzeja Charytona kserokopii protokołu powinno zostać udostępnione, co pozwoli na porównanie treści protokołu i ewentualne wskazanie zaistniałych nieprawidłowości.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż radni nie wiedzą nad którą wersją protokołu głosowali. Wszyscy radni mają prawo wnosić do protokołu uwagi na piśmie. Za protokoły Rady Powiatu odpowiedzialny jest Przewodniczący Rady Powiatu, który nie powinien obarczać za to odpowiedzialnością Starosty Powiatu i służb Starostwa.

Starosta ustosunkowując się do wypowiedzi radnych poinformował, iż oczekuje od radnego Rocha Andrzeja Charytona kserokopii protokołu, gdzie jest inny zapis niż w protokole znajdującym się w obsłudze Rady Powiatu. Starosta wyjaśnił, iż jest zainteresowany wykryciem każdej osoby, która fałszuje dokumenty oraz oczekuje złożenia do Prokuratury wniosku w tej sprawie. Wszelkie dowody na fałszowanie protokołu lub innych dokumentów powinny zostać ujawnione. Starosta poinformował, iż jeżeli nie zostanie złożony wniosek do Prokuratury wypowiedź radnych uzna za demagogię, która jest rozpowszechniana w celu wywołania zamieszania. Ponieważ osoba protokołująca przykłada wysoką staranność do odzwierciedlenia w protokole wypowiedzi radnych Starosta uznał, iż są to pomówienia. Starosta podkreślił, iż Starosta, Wicestarosta, ani inne osoby nie ingerują w zapisy protokołu Rady Powiatu.

Radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż pierwszy zapis protokołu został odczytany i skserowany w miesiącu sierpniu podczas posiedzenia Komisji Rewizyjnej (25.08.2003 r.). Radny zaprzeczył, iż mówił o fałszowaniu protokołu przez obsługę Rady Powiatu, Wicestarostę, lub innych pracowników Starostwa Powiatowego. Radny poinformował, iż przeprowadził telefoniczną rozmowę z Wicestarostą w celu uzyskania informacji w temacie zapoznania się Wicestarosty z protokołem sesji Rady Powiatu. Prosił również o zabezpieczenie nagrania z tej sesji. W związku z tym radny zwrócił się z pytaniem – czy Wicestarosta dysponuje tym nagraniem z sesji Rady Powiatu. Artykuł, który ukazał się w Biuletynie Prawicy samorządowej „Jedność” oparty został na cytatach protokołu sesji Rady Powiatu. Ponadto radny podkreślił, iż w 100proc. jest pewny, iż treść protokołu została zmieniona. Radny zwrócił się do Wicestarosty z pytaniem – ile razy czytał protokół z tej sesji.

Przewodniczący jeszcze raz przypomniał, iż radni mogą czytać protokół oraz robić z niego notatki i odpisy. Przewodniczący wyjaśnił, iż nie zatrudnia pracowników obsługi Rady Powiatu. Zwierzchnikiem służbowym do wszystkich pracowników Starostwa Powiatowego jest Starosta Powiatu.

Sekretarz Powiatu – Ryszard Anusiewicz zabierając głos w dyskusji poinformował, iż jest zaskoczony wypowiedziami radnych, ponieważ służby nie zgłaszały żadnych wniosków w sprawie zmiany treści protokołu. Protokoły są dostępne do wglądu na kilka dni przed sesją, na której są przyjmowane. Z chwilą przyjęcia protokołu przez Radę Powiatu jest to dokument, w którym nie dokonuje się żadnych zmian. Sekretarz zapewnił, iż przeprowadzi wewnętrzną kontrolę w Wydziale Organizacyjno-Prawnym Starostwa Powiatowego.

Przewodniczący potwierdził, iż na wniosek radnego zostanie przeprowadzona wewnętrzna kontrola.

Skarbnik Powiatu – Bożena Zwolińska włączając się do dyskusji stwierdziła, iż jest zaskoczona uwagami radnych dotyczących rzetelności sporządzania protokołów Rady Powiatu. W poprzedniej kadencji Rady Powiatu protokoły (zwłaszcza z posiedzeń Zarządu Powiatu) były niedokładnie sporządzane, nie liczono się z opinią i nie zapisywano w protokołach wypowiedzi Skarbnika Powiatu. Pani Skarbnik wyraziła zdziwienie tym, iż radny Marek Antoni Łukaszewicz – Starosta Bielski poprzedniej kadencji wnosi uwagi co do rzetelności obecnych protokołów Rady Powiatu. Pani Bożena Zwolińska jeszcze raz podkreśliła, iż protokoły z sesji Rady Powiatu były sporządzane dokładnie, czego nie można powiedzieć o protokołach z posiedzeń Zarządu Powiatu. Skarbnik Powiatu stwierdziła, iż radny Marek Antoni Łukaszewicz nie powinien zarzucać innym kłamstwa skoro sam podaje nieprawdziwe informacje i obraża innych. Obraz Ojca Świętego Jana Pawła II powinien pogodzić wszystkie strony.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zgodził się z wypowiedzią Starosty, który mówił o złożeniu wniosku do Prokuratury w przypadku fałszowania dokumentów. Radny stwierdził, iż nie rozumie, dlaczego Przewodniczący nie wyraża zgody na przesłanie mu protokołu razem z materiałami sesyjnymi. Ponadto radny przypomniał, iż mówił o zapoznaniu się z protokołem, nie o jego fałszowaniu, gdyż nie wie, nad którą treścią protokołu głosował, czy protokół został zmieniony przed sesją, czy po sesji na której został przyjęty. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż Przewodniczący zasłania się przepisami prawa jednocześnie je łamiąc, m.in. Przewodniczący przeprowadził głosowanie w sprawie przyjęcia rezolucji bez otwarcia sesji.

Przewodniczący poinformował, iż otwierając sesję radny Marek Antoni Łukaszewicz był nieobecny.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż pytał innych radnych, którzy również nie słyszeli otwarcia obrad XII sesji przez Przewodniczący Rady Powiatu. Następnie radny poinformował, iż nie wyobraża sobie sytuacji, w której pracownicy będą dyskutowali z radnymi w kwestii prawdziwości protokołu – od tego są radni.

Odnosząc się do wypowiedzi Bożeny Zwolińskiej, która poinformowała o fałszowaniu dokumentów przez nie wprowadzanie do protokołu wypowiedzi Skarbnika Powiatu radny Marek Antoni Łukaszewicz potwierdził, iż w protokołach nie były zapisywane treści Skarbnika Powiatu. Nie było to jednak fałszowanie, gdyż treści nie wprowadzone do protokołu nie są dokumentem. Jeżeli radny nie ma prawa mówić o zaistniałych nieprawidłowościach to wniosek o samorozwiązanie się Rady Powiatu jest najdalej idący i uzasadniony.

Przewodniczący zaproponował, że po przyjęciu protokołu przez Radę Powiatu podpisze każdą stronę protokołu, który następnie na sesji w obecności radnych zostanie przesznurowany.

Radna Raisa Rajecja przypomniała, iż 27 października minął rok od wyborów, w których wyborcy zadecydowali, iż obecni radni będą ich reprezentować. W związku z tym radna Raisa Rajecka życzyła wszystkim radnym coraz lepszej współpracy na następne lata. Ponadto radna zaproponowała, aby nie powracać do poprzedniej kadencji oraz zakończyć dyskusję w tym temacie.

Radny Aleksander Gołąbiecki wyjaśnił, iż również nie słyszał otwarcia XII sesji przez Przewodniczącego Rady Powiatu.

Ponadto Radny Aleksander Gołąbiecki poinformował, iż w Wiadomościach programu pierwszego TVP wystąpiła Pani Dyrektor i Wicedyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim, która stwierdziła, iż niedługo trzeba będzie kupować kłódki i zamykać szpital. Radny podkreślił, iż w obecnej sytuacji szpitala niedopuszczalne jest podawanie publicznie takich informacji. Jak się zachowają dłużnicy szpitala po usłyszeniu tej wypowiedzi. Radny wystąpił z prośbą – o zwrócenie uwagi, aby dyrekcja szpitala nie popełniała więcej podobnych błędów. Radny poinformował, iż słuchając wypowiedzi Pani Wicedyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim odebrał ją jako dążenie do upadłości i sprywatyzowania szpitala.

Starosta odnosząc się do wypowiedzi radnego Aleksandra Gołąbieckiego wyjaśnił, iż nie zna szczegółów i kontekstu wypowiedzi Pani Wicedyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Obecność telewizji w szpitalu dotyczyła nacisku na Narodowy Fundusz Zdrowia w celu zmiany zasad kontraktowania, bowiem pozostawienie kontraktu na dotychczasowych zasadach spowoduje, iż szpital bielski znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji. Starosta poinformował, że wdrażanie przez szpital bielski programu naprawczego spowodowało, iż szpital nie generuje strat. Starosta wyjaśnił, iż Zarząd Powiatu nie zmierza do prywatyzacji szpitala bielskiego. Podejmowane są działania mające na celu poprawienie sytuacji SP ZOZ m.in. akredytacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, przyznanie rezydentów.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zgodził się z wypowiedzią radnego Aleksandra Gołąbieckiego, ponieważ stworzenie presji na Narodowym Funduszu Zdrowia przez szpital bielski nie ma sensu. Pacjenci, którzy słyszeli wypowiedź Pani Wicedyrektor nie będą chcieli się leczyć w szpitalu gdzie nie ma pieniędzy na leki, jest zimno oraz pozostało już tylko kupić kłódki i zamknąć szpital. Radny podkreślił, iż dyrekcja szpitala bielskiego czyni wszystko, aby odstraszyć pacjentów. Częste pokazywanie szpitala bielskiego w telewizji (co jest grą polityczną) wywołuje mechanizmy odwrotne. Przez takie programy wpływa się na pacjentów, natomiast nie wpływa się na Narodowy Fundusz Zdrowia. Radny postawił pytanie – czy jest to świadoma, prowadzona z premedytacją polityka zmierzająca do doprowadzenia szpitala do ruiny.

Radna Helena Buszko odnosząc się do wypowiedzi radnych poinformowała, iż widziała główne wydanie Wiadomości w TVP 1, gdzie przedstawiona została debata sejmowa. Posłanka Platformy Obywatelskiej mówiła z trybuny sejmowej o bardzo trudnej sytuacji w służbie zdrowia. W tym momencie, jako przerywnik został pokazany szpital bielski oraz wypowiedź Pani doktor Sarnackiej. Pani Wicedyrektor poinformowała o bardzo trudnej sytuacji w Zakładach Opieki Zdrowotnej oraz o tym, iż w tej tragicznej sytuacji finansowej służby zdrowia dyrektorom szpitali (jeżeli sytuacja się nie zmieni) pozostało tylko kupić kłódki do zamknięcia szpitali. Wypowiedź Wicedyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim była w kontekście prowadzonej debaty sejmowej i bardzo trudnej sytuacji finansowej w służbie zdrowia. Radna podkreśliła, iż wypowiedź dotyczyła rządzących, którzy powinni się zastanowić nad poprawieniem sytuacji w służbie zdrowia.

Ponadto radna Helena Buszko zwróciła uwagę, aby mając przed sobą obraz Papieża Jana Pawła II radny Marek Antoni Łukaszewicz wypowiadał się nie tak ostrym tonem.

Przewodniczący wystąpił z prośbą do radnych, obsługi sesji oraz zaproszonych osób – o wyłączanie telefonów komórkowych lub przełączanie ich na funkcję wibracji na posiedzeniach sesji Rady Powiatu. Radni nie wnieśli uwag w tej sprawie.

Przewodniczący poprosił radnych o dalsze wnioski, a wobec ich braku zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 15.

Porządek obrad został wyczerpany. W związku z tym Przewodniczący Rady Powiatu podziękował wszystkim obecnym za udział w sesji, po czym o godzinie 14.05 zamknął posiedzenie XII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.

Na tym protokół zakończono.

 

Protokołowała:
Joanna Popławska

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Wprowadzający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data wprowadzenia: 2004-01-16

Data modyfikacji: 2004-01-16

Opublikował: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data publikacji: 2004-01-16