Protokół XXIII z dnia 30 września 2004 r

XXIII sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Władysława Jagiełłę odbyła się w dniu 30 września 2004 roku w sali konferencyjnej budynku powiatu przy ulicy 11-go Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady XXIII sesji rozpoczęły się o godzinie 10.05, zakończyły się o godzinie 16.30.

Sesję protokołowała Joanna Popławska.

Przewodniczący Rady Powiatu – Władysław Jagiełło otworzył obrady XXIII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim stwierdzając, iż zgodnie z listą obecności (stanowiącą załącznik do protokołu) na 19 radnych uczestniczy w nich 17 radnych, zatem obrady są prawomocne.

Radni nieobecni to: Marek Malinowski oraz Zdzisław Tworkowski.

Przewodniczący Rady Powiatu powitał obecnych na sali radnych Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim, Zarząd Powiatu, Panią Bożenę Zwolińską – Skarbnika Powiatu, Pana Ryszarda Anusiewicza – Sekretarza Powiatu, Panią Ewę Czerwińską – radcę prawnego, obsługę sesji Rady Powiatu, oraz zaproszonych gości: Pana Daniela Bańkowskiego – Burmistrza Miasta Brańsk, Pana Anatola Grzegorza Tymińskiego – Przewodniczącego Rady Gminy Bielsk Podlaski (lista obecności osób zaproszonych w załączeniu).

O godzinie 10.07 na obrady sesji przybył radny Zdzisław Tworkowski, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 18 radnych.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu poinformował o propozycji porządku obrad sesji, który radni otrzymali wraz z zaproszeniem, oraz o piśmie czterech radnych Rady Powiatu (Rocha Andrzeja Charytona, Marka Antoniego Łukaszewicza, Aleksandra Gołąbieckiego, Zdzisława Tworkowskiego) w sprawie wprowadzenia do porządku obrad XXIII sesji punktu: „Przyjęcie stanowiska Rady Powiatu w sprawie likwidacji Biura Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku” (pismo w załączeniu). Po konsultacji ww. sprawy z Zarządem Powiatu Przewodniczący Rady uznał, iż porządek obrad XXIII sesji nie zostanie rozszerzony o zaproponowany przez radnych punkt. Uzasadniając swoją decyzję Przewodniczący wyjaśnił, iż pismo radnych może zostać potraktowane jako interpelacja, jak również zawiera się w treści punktu 14 proponowanego porządku obrad sesji, tj.: „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim”. Ponieważ radni otrzymali uzasadnienie w postaci projektu stanowiska merytoryczna dyskusja w tej chwili nie powinna mieć miejsca.

Radny Roch Andrzej Charyton zwrócił się z prośbą o pozwolenie mu na zabranie głosu. Przewodniczący Rady nie przychylił się do prośby radnego Charytona nie udzielając mu tym samym głosu w dyskusji.

Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek czterech radnych w sprawie wprowadzenia do porządku obrad XXIII sesji punktu: „Przyjęcie stanowiska Rady Powiatu w sprawie likwidacji Biura Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku”.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 5 „za”, 11 przeciwnych i 0 wstrzymujących się powyższy wniosek odrzuciła.

Przewodniczący Rady Powiatu – Władysław Jagiełło zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag oraz propozycji zmian do zaproponowanego porządku obrad sesji.

Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż przemyślenia Przewodniczącego i Zarządu Powiatu są przemyśleniami władzy i niekoniecznie muszą zostać podzielone przez Radę Powiatu. Radny stwierdził, iż Przewodniczący Rady Powiatu złamał postanowienia Statutu Powiatu zgodnie, z którymi do porządku obrad sesji powinny zostać wprowadzone punkty zgłoszone przez radnych. Sprawa, którą Przewodniczący Rady chce zmarginalizować nie jest błaha. Na posiedzeniu sesji obecni są mieszkańcy, którzy są zainteresowani pozostawieniem Biura Komunikacji i Transportu w Brańsku. Radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż ponad 1500 osób (mieszkańcy gminy Rudka, gminy Brańsk oraz miasta Brańsk) złożyło podpisy wyrażając tym samym swój sprzeciw na likwidację Biura Komunikacji i Transportu w Brańsku. Próby Wójta Gminy Brańsk w kwestii wstrzymania likwidacji Biura Komunikacji i Transportu w Brańsku nie spotkały się z odzewem nawet w postaci odpowiedzi na pisma.

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż merytoryczna dyskusja nad likwidacją Biura Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku nastąpi w punkcie 14 proponowanego porządku obrad sesji: „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.” W tej chwili radni powinni zgłaszać wnioski oraz propozycje zmian do proponowanego porządku obrad sesji.

Radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż w dniu wczorajszym Starosta Piotr Bożko przesłał do Burmistrza Miasta Brańsk pismo, w którym informuje, iż ustawa o ruchu drogowym nie przewiduje istnienia filii rejestracyjnej Starostw jednak w sąsiednim Ciechanowcu (zgodnie z przepisami prawa) filia Starostwa została pozostawiona. Następnie w związku z obecnością na posiedzeniu sesji mieszkańców zainteresowanych pozostawieniem Biura Komunikacji i Transportu w Brańsku – radny zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku obrad sesji punktu „Przyjęcie stanowiska Rady Powiatu w sprawie likwidacji Biura Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku” (jako punkt 3). Następnie radny Roch Andrzej Charyton przekazał na ręce Przewodniczącego Rady Powiatu „odezwę” Burmistrza Bańkowskiego i Wójta Jaworowskiego do Starosty Bielskiego wraz z podpisami popierających ją mieszkańców gminy Rudka, gminy Brańsk oraz miasta Brańsk.

O godzinie 10.15 na obrady sesji przybył radny Marek Malinowski, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 19 radnych.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż wyniki powyższego głosowania zostały zmanipulowane i sfałszowane („za” przyjęciem wniosku głosowało 6 radnych). Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował także, iż w artykule pt. „Stowarzyszenie Pomocy „Serce Ludzi Ziemi Bielskiej” w Bielsku Podlaskim – trochę historii i co dobrego robi” Monitora Powiatowego została zapisana informacja, iż drugą kadencję funkcję prezesa Stowarzyszenia społecznie pełni Władysław Jagiełło, a także iż dochodami stowarzyszenia mogą być subwencje i darowizny, wpływy z działalności gospodarczej oraz dotacje osób prawnych. Zgodnie z art. 25b ustawy o samorządzie powiatowym radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia powiatu. Radny poinformował, iż podczas kontroli w Bursie Szkolnej Komisja Rewizyjna stwierdziła, iż radny Władysław Jagiełło podpisał umowę na dzierżawę lokalu w Bursie Szkolnej, w związku z czym w dniu 16 lutego 2003 roku mógł stracić mandat. W związku z powyższym radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż do czasu wyjaśnienia ww. sprawy obradom sesji powinien przewodniczyć jeden z Wiceprzewodniczących oraz zgłosił wniosek – aby odsunąć Pana Przewodniczącego z prowadzenia obrad XXIII sesji Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady Powiatu odnosząc się do powyższej wypowiedzi radnego stwierdził, iż funkcję prezesa Stowarzyszenia Pomocy „Serce Ludzi Ziemi Bielskiej” w Bielsku Podlaskim pełni społecznie. Stowarzyszenie to zajmuje się rehabilitacją dzieci z porażeniem mózgowym. Ponadto Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, iż działa społecznie podobnie jak Pani Jadwiga Górska zajmująca się księgowością stowarzyszenia. W dniu 29 września br. również społecznie Przewodniczący Rady Powiatu razem z Panią Górską dokonali rozliczenia środków uzyskanych z I transzy PFRON-u.

Radca prawny – Pani Ewa Czerwińska wyjaśniła, iż przepis art. 25b ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym odnosi się do prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek. Stowarzyszenie prowadzi działalność w zakresie ustalonym przez statut, w związku z tym zyski może przeznaczyć na zapisane w statucie cele. Uczestniczenie w pracach stowarzyszenia poprzez pełnienie funkcji jego prezesa nie można traktować jako prowadzenie działalności. Przewodniczący Rady Powiatu nie osiąga żadnych korzyści z tytułu pełnionej funkcji prezesa stowarzyszenia.

Radny Aleksander Gołąbiecki również wyraził wątpliwości do wyników przeprowadzonego powyżej głosowania. Ponadto radny Aleksander Gołąbiecki przypomniał, iż na poprzedniej sesji Przewodniczący poinformował, że sesje będą prowadzone w kolejności przez Wiceprzewodniczących Rady Powiatu. W związku z powyższym radny stwierdzi, iż nic nie stoi na przeszkodzie, aby do czasu wyjaśnienia sprawy sesjom Rady przewodniczyli Wiceprzewodniczący. Wyjaśnienie zasygnalizowanej przez radnego Łukaszewicza sprawy powinno zostać udzielone na piśmie. Następnie radny Aleksander Gołąbiecki stwierdził, iż radni nie mają prawa zmieniać ustaw, przepisów prawa ani ich interpretować. Radni powinni mieć możliwość wypowiedzenia się na sesji, ponadto wypowiedzi radnych powinny zostać uszanowane przez Zarząd jak i przez Przewodniczącego Rady Powiatu.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk zauważyła, iż XXIII sesja rozpoczęła się w burzliwy sposób. Przedstawione przez radnego Łukaszewicza wątpliwości zostały wyjaśnione przez radcę prawnego. Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk przypomniała, iż w poprzedniej kadencji Rady Powiatu radni podnosili sprawę prowadzenia działalności gospodarczej przez członka Zarządu Powiatu. Odbyło się w tym temacie spotkanie ze Starostą Bielskim Panem Markiem Antonim Łukaszewiczem (obecnie radnym powiatowym). W związku z powyższym radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk zwróciła się do radnego Łukaszewicza z pytaniem – dlaczego radny nie widział wówczas nieprawidłowości w prowadzeniu przez członka Zarządu Powiatu zarejestrowanej działalności gospodarczej na bazie mienia powiatu? Czyżby dopiero teraz radny Marek Antoni Łukaszewicz doszedł do wniosku, iż działania te były nieprawidłowe?

Radny Marek Antoni Łukaszewicz odnosząc się do powyższej wypowiedzi radnej wyjaśnił, iż zapisy ustawy, na które radny powoływał się wcześniej weszły w życie od 1 stycznia 2003 roku. Sprawa prowadzenia działalności gospodarczej przez członka Zarządu Powiatu była badana przez prokuraturę i została umorzona. Ponadto radny podkreślił, iż opiera się na informacji uzyskanej w Monitorze Powiatowym. Do wyjaśnienia sprawy radny Władysław Jagiełło powinien zostać zawieszony, bowiem nie wykluczone jest, iż utracił mandat. Zgłoszenie przez radnego Łukaszewicza wniosku o wprowadzenie do porządku obrad sesji punktu „Przyjęcie stanowiska Rady Powiatu w sprawie likwidacji Biura Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku” zostało spowodowane brakiem informacji na temat likwidacji Biura Zamiejscowego w Brańsku.

Następnie radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż Komisja Rolnictwa wnioskowała o przedstawianie informacji dyrektora SP ZOZ w Bielsku Podlaskim o aktualnej sytuacji finansowej zakładu na piśmie i dostarczenia na 3 dni przed terminem sesji. Zarząd Powiatu w odpowiedzi na ww. wniosek Komisji Rolnictwa przestawił rachunek zysków i strat SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Jeżeli zdaniem Zarządu Powiatu rachunek zysków i strat SP ZOZ wyczerpuje temat aktualnej sytuacji finansowej szpitala bielskiego to radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż punkt 13 a proponowanego porządku obrad sesji nie ma uzasadnienia merytorycznego. Ponadto radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż radni Klubu Prawicy Samorządowej „Jedność” uważają, iż wszelkie informacje na temat szpitala powinny być składane na piśmie w formie sprawozdań, a nie jako polityczne wystąpienia kierownika jednostki. W związku z powyższym radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił kolejny wniosek – o zdjęcie z porządku obrad sesji punktu 13a) „wystąpienie dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej na temat aktualnej sytuacji finansowej zakładu”.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do wypowiedzi radnego Łukaszewicza wyjaśnił, iż słownik języka polskiego mówi, iż wystąpienie jest publicznym zabraniem głosu w jakiejś określonej sprawie, w związku z czym może to być wystąpienie dyrektora SP ZOZ w Bielsku Podlaskim na temat aktualnej sytuacji finansowej zakładu. Obecni na posiedzeniu sesji mieszkańcy Gminy Brańsk jak również powiatu bielskiego będą mogli pozyskać informacje na temat szpitala, zasad zarządzania szpitalem, który jest jednostką samodzielną. Starosta wyjaśnił, iż przy ubieganiu się o środki nie wszystkie informacje powinny być przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej podawane do publicznej wiadomości. Ponadto Starosta poinformował, iż w jego opinii bieżąca sytuacja finansowa SP ZOZ w Bielsku Podlaskim jest dość dobra.

Odnosząc się do Biura Zamiejscowego Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku Starosta Bielski Sławomir Jerzy Sanrski wyjaśnił, iż dyskusja w tej sprawie jest możliwa w punkcie dotyczącym uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim. Ponadto Starosta stwierdził, iż Komisje Rady zaopiniowały materiał sesyjny nie zgłaszając wniosków w kwestii likwidacji biura w Brańsku. Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) składa się z modułu Kierowca i Pojazd. W 2000 roku została podjęta decyzja o nie wdrażaniu w Brańsku systemu Kierowca, w związku z czym zadania związane z wydawaniem praw jazdy były przejęte przez Wydział Komunikacji i Transportu w Bielsku Podlaskim. Natomiast w Ciechanowcu moduł Kierowca został wdrożony. Starosta Bielski poprosił o wyjaśnienie czy konsultacje społeczne zostały przeprowadzone przed podjęciem decyzji o nie wprowadzaniu modułu Kierowca w Brańsku. Następnie Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski zgłosił wniosek – o przyjęcie porządku obrad XXIII sesji w zaproponowanej wersji.

Radny Roch Andrzej Charyton zabierając głos stwierdził, iż Starosta podał nieprawdziwe informacje oraz zwrócił się z prośbą o wyprostowanie wypowiedzi Starosty.

Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie wniosek o reasumpcję głosowania nad wnioskiem czterech radnych w sprawie ujęcia w proponowanym porządku obrad XXIII sesji punktu: „Przyjęcie stanowiska Rady Powiatu w sprawie likwidacji Biura Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku”.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 14 „za”, 0 przeciwnych i 3 wstrzymujących się (2 radnych nie brało udziału w głosowaniu) ww. wniosek przyjęła.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poprosił o wyjaśnienie – czy Przewodniczący Rady Powiatu po otrzymaniu wniosku czterech radnych oraz po konsultacjach z Zarządem Powiatu mógł nie wprowadzić przedmiotowego punktu do porządku obrad sesji.

Radca Prawny – Ewa Czerwińska wyjaśniła, iż zgodnie z § 18 ust. 6 pkt. 2 Statutu Powiatu po otwarciu sesji Przewodniczący Rady przedstawia projekt porządku obrad sesji; z wnioskiem o uzupełnienie lub zmianę projektu porządku obrad może wystąpić każdy radny, wniosek ten podlega pod głosowanie Rady.

Zabierając głos w sprawie formalnej radny Roch Andrzej Charyton przypomniał, iż porządek obrad jest publikowany w miejscach publicznie dostępnych, aby społeczeństwo mogło uczestniczyć w obradach sesji. Działania podjęte przez Burmistrza Miasta Brańsk oraz przez Wójta Gminy Brańsk umożliwiło mieszkańcom zweryfikowanie działań Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło poddał pod głosowanie wniosek czterech radnych – o wprowadzenie (jako punkt 4) do proponowanego porządku obrad XXIII sesji Rady Powiatu punktu: „Przyjęcie stanowiska Rady Powiatu w sprawie likwidacji Biura Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku”.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 7 „za”, 11 przeciwnych i 1 wstrzymującym się ww. wniosek odrzuciła.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło poddał pod głosowanie wniosek radnego Łukaszewicza – o odsunięcie Przewodniczącego od prowadzenia obrad XXIII sesji Rady Powiatu do czasu wyjaśnienia powiązań finansowych wynikających z pełnienia funkcji prezesa Stowarzyszenia Pomocy „Serce Ludzi Ziemi Bielskiej” w Bielsku Podlaskim.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 5 „za”, 11 przeciwnych i 3 wstrzymujących się ww. wniosek radnego Łukaszewicza odrzuciła.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło poddał pod głosowanie kolejny wniosek zgłoszony przez radnego Łukaszewicza – o zdjęcie z porządku obrad sesji punktu: 13a) „wystąpienie dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej na temat aktualnej sytuacji finansowej zakładu”.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 5 „za”, 13 przeciwnych i 1 wstrzymującym się ww. wniosek radnego Łukaszewicza odrzuciła.

Następnie Przewodniczący zwrócił się z prośbą o zgłaszanie kolejnych uwag do proponowanego porządku obrad sesji.

Radny Roch Andrzej Charyton przypomniał, iż jak sugerował Przewodniczący Rady Powiatu dyskusja w kwestii likwidacji Biura Zamiejscowego Wydziału Komunikacji w Brańsku będzie możliwa w punkcie: 14 tj. „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim”. W związku z obecnością mieszkańców zainteresowanych pozostawieniem ww. biura w Brańsku radny Roch Andrzej Charyton zgłosił wniosek – o przeniesienie punktu 14 i przyjęcie go do realizacji jako punkt 7. Ponadto radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż Starosta w swojej wypowiedzi podał nieprawdziwe informacje, bowiem zgodnie z rozporządzeniami istniała możliwość na pozostawienie biura w Brańsku, natomiast Starosta z niej nie skorzystał.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do wypowiedzi radnego Rocha Andrzeja Charytona zwrócił się z prośbą o podanie, w którym momencie skłamał. Istnienie biura w Brańsku dotyczy wewnętrznej organizacji Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim. Wójtowie poszczególnych gmin mogą także podjąć decyzje o utworzeniu placówki zamiejscowej. Rada Powiatu nie przyjęła wniosku w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Powiatu w sprawie likwidacji Biura Komunikacji w Brańsku. W projekcie ww. stanowiska została zapisana informacja, iż: „Rada Powiatu w Bielsku Podlaskim zaniepokojona działaniami Zarządu Powiatu w sprawie likwidacji Biura Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku stwierdza, iż decyzja ta nie była z nią konsultowana”. Starosta Bielski jeszcze raz przypomniał, iż projekt uchwały Rady w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim został zaopiniowany przez Komisje Rady bez wniesienia przez nie wniosków i uwag. Następnie Starosta Bielski w imieniu Zarządu Powiatu zgłosił wniosek – o przyjęcie porządku obrad sesji w zaproponowanej wersji.

W związku z powyższym Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło poddał pod głosowanie zaproponowany porządek obrad sesji.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 11 „za”, 5 przeciwnych i 3 wstrzymujących się przyjęła następujący porządek obrad XXIII sesji:

1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Podjęcie rezolucji w sprawie napaści wojsk sowieckich na Polskę.
5. Przyjęcie protokołu z XXII Sesji Rady Powiatu.
6. Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
7. Informacja Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z działalności Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w roku 2003.
8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań, na które Powiat Bielski przeznacza środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2004 r.
9. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany Regulaminu przyznawania stypendiów dla studentów z Powiatu Bielskiego.
10. Analiza wykonania budżetu za I półrocze 2004 roku.
a) opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2004 r.
b) sprawozdanie z realizacji planów finansowych środków specjalnych.
11. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu powiatu na 2004 rok.
12. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany ramowego planu pracy Rady Powiatu w 2004 roku.
13. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Bielsku Podlaskim za I półrocze 2004 r.
a) wystąpienie dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej na temat aktualnej sytuacji finansowej zakładu.
14. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.
15. Interpelacje, zapytania radnych.
16. Wnioski i oświadczenia radnych.
17. Zamknięcie obrad.

Ad 4

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji punktu – Podjęcie rezolucji w sprawie 65 rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę.

O głos poprosił obecny na posiedzeniu sesji mieszkaniec powiatu. Przewodniczący Rady Powiatu poinformował zainteresowanego zabraniem głosu, iż taka możliwość będzie po zakończeniu dyskusji w tym punkcie. Następnie Przewodniczący Rady poprosił radnych o uwagi do projektu rezolucji, który został dostarczony radnym razem z materiałami sesyjnymi.

Przewodniczący zaproponował przyjęcie ww. rezolucji przez aklamację. Ponieważ radni nie zgłosili zastrzeżeń do treści rezolucji jak również do propozycji dotyczącej przyjęcia rezolucji przez aklamację Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło odczytał treść ww. rezolucji.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu zaproponował, aby ze względów stylistycznych zdanie: „Tego dnia na wschodnie tereny zajętej już w znacznej mierze przez Niemców do Polski wkroczyły – łamiąc postanowienia paktu o nieagresji z 1932 r. oraz umowy wynikające z przynależności do ligi narodów – oddziały Armii Czerwonej.” otrzymało brzmienie: „Tego dnia na wschodnie tereny Polski zajętej już w znacznej mierze przez Niemców wkroczyły – łamiąc postanowienia paktu o nieagresji z 1932 r. oraz umowy wynikające z przynależności do ligi narodów – oddziały Armii Czerwonej.” Radni nie wnieśli uwag do powyższej zmiany jak również do treści projektu rezolucji w sprawie napaści wojsk sowieckich na Polskę

Rada Powiatu przez aklamację przyjęła rezolucję w sprawie 65 rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę (rezolucja w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu udzielił głosu mieszkańcowi powiatu, jednak z powodu jego nieobecności na posiedzeniu sesji zamknął punkt 4 porządku obrad sesji. Następnie o godzinie 10.55 Przewodniczący ogłosił 15-minutową przerwę w obradach sesji.

Ad 5

Po wznowieniu obrad Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – Przyjęcie protokołu z XXII sesji Rady Powiatu, który zgodnie z wymogami Statutu Powiatu wyłożony był do wglądu w biurze Obsługi Rady Powiatu na 7 dni przed sesją oraz w dniu dzisiejszym, radni mieli zatem czas na zapoznanie się z jego treścią.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do protokołu. Ponieważ radni nie zabierali głosu i nie zgłosili żadnych uwag do protokołu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał pod głosowanie kwestię przyjęcia protokołu XXII sesji.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za” 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) przyjęła protokół XXII sesji Rady Powiatu.

Ad 6

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło poprosił Starostę Bielskiego o przedstawienie sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. Głos zabrał Starosta Bielski – Sławomir Jerzy Snarski przedstawiając sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 31 sierpnia do 30 września 2004 roku (sprawozdanie w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło podziękował Staroście Bielskiemu za przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym oraz zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do przedmiotowego sprawozdania. Następnie powitał obecnych na sesji: Pana Krzysztofa Jaworowskiego – Wójta Gminy Brańsk oraz Pana Wojciecha Jakubowskiego – Przewodniczącego Rady Gminy Brańsk.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk poprosiła o wyjaśnienie czy Zarząd Powiatu wyraził zgodę na zatrudnienie w Zespole Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim Pana Mikołaja Babulewicza w wymiarze 3/18 etatu oraz Pana Piotra Osiennika w wymiarze 9/18 etatu, czy też jak przedstawił w swoim wystąpieniu Starosta Bielski Zarząd Powiatu wyraził zgodę na zatrudnienie w Zespole Szkół Nr 3 w Bielsku Podlaskim Pana Piotra Osiennika.

Radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się z prośbą o bardziej szczegółowe informacje odnośnie ujętej w sprawozdaniu informacji: Zarząd Powiatu podjął i podpisał postanowienia w sprawie uzgodnienia projektów decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu odnośnie niekolizyjności z zadaniami samorządowymi Powiatu Bielskiego dotyczących planowanych zamierzeń inwestycyjnych na terenie Powiatu Bielskiego.

W ujętej w sprawozdaniu z pracy Zarządu informacji wynika, iż Zarząd Powiatu rozpatrzył także wniosek Kierownika PZD w Bielsku Podlaskim w sprawie podjęcia ustaleń co do dalszego toku postępowania dotyczącego przebudowy dróg powiatowych na terenie Gminy Orla przy współudziale środków finansowych samorządu gminnego Gminy Orla. Ze względu na brak odpowiedzi Wójta Gminy Orla na pismo w sprawie zawarcia porozumienia na finansowanie opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy drogi powiatowej Nr 1679B od drogi Nr 1681B Topczykały – do drogi krajowej Nr 66, Zarząd Powiatu postanowił ustalić ostateczne stanowisko Gminy Orla i wdrożenie inwestycji do realizacji lub rezygnacji z jej podjęcia. Radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie – czy Zarząd Powiatu postanowił wdrożyć ww. inwestycję do realizacji czy też zrezygnował z jej podjęcia.

Następnie radny Aleksander Gołąbiecki odnosząc się do wyrażenia przez Zarząd Powiatu zgody na zabezpieczenie kwoty 170.000 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie docieplenia dachu budynków szpitala bielskiego oraz łącznika podziemnego zwrócił się z pytaniem – czy Rada Powiatu upoważniła Pana Starostę do podjęcia ww. decyzji, czy powyższe zadanie było zapisane w planie finansowym.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski odpowiadając na pytanie radnej Zinaidy Kuprianiuk-Daniluk wyjaśnił, iż Zarząd Powiatu wyraził zgodę na zatrudnienie w Zespole Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim Pana Mikołaja Babulewicza w wymiarze 3/18 etatu oraz Pana Piotra Osiennika w wymiarze 9/18 etatu. Ponadto Starosta wyjaśnił, iż Zarząd Powiatu nie wyraził zgody na dodatkowe zatrudnienie osób pełniących funkcje dyrektora szkoły lub ich zastępcom.

Starosta Bielski wyjaśnił, iż Zarząd Powiatu rozpatruje wnioski Gmin oraz stwierdza czy planowana do realizacji budowa nie koliduje z zadaniami samorządowymi Powiatu Bielskiego dotyczących planowanych zamierzeń inwestycyjnych na terenie powiatu. Bardziej szczegółowych informacji w tym temacie może udzielić Pani Helena Buszko – Członek Zarządu Powiatu.

Odnośnie drogi powiatowej na terenie Gminy Orla Starosta Bielski poinformował, iż Rada Powiatu przyjęła wieloletni plan inwestycyjny, który obejmuje zaplanowane do wykonania drogi ze środków własnych oraz przy pomocy środków z funduszy strukturalnych. Samorządy wyraziły także możliwość partycypowania w kosztach wykonania dróg powiatowych. Gmina Orla zgłosiła chęć partycypacji w kosztach wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy drogi powiatowej na terenie gminy Orla. Nowy Wójt Gminy Orla nie odpowiada na pisma w sprawie zawarcia porozumienia na finansowanie opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy drogi powiatowej Nr 1679B od drogi Nr 1681B Topczykały – do drogi krajowej Nr 66. W związku z powyższym Zarząd Powiatu upoważnił Pana Leszka Aleksiejuka – Kierownika Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim do podjęcia rozmów w ww. sprawie. Zarząd Powiatu po wyrażeniu zgody Gminy Orla na partycypację w kosztach wykonania inwestycji wdroży ją do realizacji, natomiast przy braku woli na partycypację ze strony Gminy zrezygnuje z jej podjęcia.

Odnośnie pytania radnego Aleksandra Gołąbieckiego dotyczącego SP ZOZ w Bielsku Podlaskim Starosta wyjaśnił, iż dyrektor szpitala zwróciła się do Zarządu z wnioskiem o przyznanie środków finansowych w kwocie 500.001 zł. Rada Powiatu podjęła uchwałę, w której wyraziła zgodę na zapisanie w rezerwie budżetowej kwoty 370.000 zł (uzyskaną ze sprzedaży budynku przy ul. Mickiewicza 20 w Bielsku Podlaskim) na potrzeby szpitala. Kwota 200.000 zł została już na potrzeby szpitala przekazana. Zarząd Powiatu wyraził więc zgodę na zabezpieczenie zapisanej w rezerwie kwoty 170.000 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie docieplenia dachu budynku szpitala oraz łącznika poziemnego. Starosta poinformował także, że Pani dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim złożyła do Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) wniosek o dofinansowanie termoizolacji budynku SP ZOZ i zakupu nowej aparatury medycznej, wniosek został pozytywnie zaopiniowany na panelu ekspertów. Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski również zdeklarował chęć wsparcia szpitala bielskiego.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz odnosząc się do rozpatrzenia przez Zarząd Powiatu wniosku kierownika Wydziału Oświaty w sprawie wyrażenia zgody na zatrudnienie nauczycieli oraz nauczycieli emerytów, którzy są zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy w innej szkole (strona 1, pkt 1, lit b przedmiotowego sprawozdania) stwierdził, iż jego zdaniem powinno zostać zapisane, iż Zarząd Powiatu rozpatrzył wniosek kierownika Wydziału Oświaty w sprawie wyrażenia zgody na zatrudnienie nauczycieli, którzy są zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy w innej szkole oraz nauczycieli emerytów.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się prośbą o podanie przez Starostę informacji w jakiej wysokości Zarząd Powiatu zamierza zaciągnąć kredyt oraz na jakie cele długoterminowy kredyt komercyjny zostanie zaciągnięty.

Następnie radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż Komisja Rewizyjna podczas kontroli w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim stwierdziła uchybienia w przetargu. W związku z czym radny Łukaszewicz poinformował, iż Komisja Rewizyjna zwróciła się do Zarządu Powiatu z prośbą o przeanalizowanie zamówień publicznych w szpitalu. W zamówieniu publicznym na wymianę stolarki okiennej mogło dojść do naruszenia prawa: procedurę przetargową przeprowadzono na początku roku, odbioru robót dokonano w miesiącu czerwcu 2004 r. natomiast faktura za usługę została opłacona 30 kwietnia 2004 r., czyli przed odbiorem robót. Radny stwierdził, iż jest to darowizna na rzecz wykonawcy. W związku z powyższym radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z pytaniem – jakie działania zostały w ww. sprawie podjęte przez Zarząd Powiatu.

Starosta Bielski – Sławomir Jerzy Snarski donosząc się do powyższej wypowiedzi radnego Łukaszewicza poinformował, iż w uchwale Rady Powiatu Nr XVI/89/04 z dnia 27 lutego 2004 r. w sprawie budżetu Powiatu Bielskiego na 2004 rok przewiduje się zaciągnięcie kredytu długoterminowego w wysokości 2.587.688 zł. Zarząd Powiatu podjął starania zmierzające do uzyskania kredytu. Obecnie wykonane i odebrane są trzy drogi ze środków SAPARD-u, płatności powinny nastąpić w listopadzie br. Starosta przypomniał, iż przy ogłaszaniu przetargów i składaniu ofert przetargowych VAT wynosił 7%, natomiast przy podpisywaniu umów VAT wynosił 22%. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zaproponowała podpisanie aneksów do zawartych umów w celu rezygnacji z podatku VAT. Po otrzymaniu środków pomocowych kredyt zostanie zaciągnięty w mniejszej wysokości, ale przy braku środków pomocowych konieczne będzie zaciągnięcie kredytu w wyższej wysokości. Starosta wyjaśnił, iż Zarząd Województwa nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji o przyznaniu środków z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) na ul. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim. Ubiegając się o środki z ZPORR należy sfinansować całe zadanie, opłacić fakturę i dopiero wówczas nastąpi zwrot poniesionych kosztów. Starosta Bielski wyjaśnił, iż może nastąpić sytuacja, w której płatność za wykonaną inwestycję nastąpi w miesiącu styczniu 2005 roku. Zaciągnięcie kredytu nie spowoduje zwiększenia wprost deficytu budżetu powiatu niż zostało to zapisane w budżecie.

Odnośnie kontroli Komisji Rewizyjnej w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim Starosta Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż zlecił służbom Starostwa przeprowadzenie kontroli w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim w kwestii wyjaśnienia tej sprawy.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż Starosta w swojej wypowiedzi nie przekonał radnego do konieczności zaciągnięcia długoterminowego kredytu komercyjnego dla potrzeb nieopłaconych zobowiązań w ARiMR oraz powstałych ze ZPORR. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż ww. zobowiązania można pokryć kredytem krótkoterminowym.

Radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się z pytaniem – czy Zarząd Powiatu zastanawiał się nad problemem, jakim może być konieczność zapłacenia odsetek z tytułu niepłacenia przez Starostwo Powiatowe podatku VAT.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski poinformował, iż przetarg został ogłoszony i rozstrzygnięty na kwotę brutto, która jest przez powiat płacona. Według stanowiska radców prawnych oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej wynika, iż powiat nie powinien dla firm dopłacać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można podpisać aneksu do umowy po rozstrzygnięciu przetargu, bowiem spowoduje to naruszenie dyscypliny finansów –zostanie wówczas zmieniona wartość brutto inwestycji. Radcy prawni twierdzą, iż istnieje możliwość odzyskania tych środków po udowodnieniu rażącej straty na danej inwestycji.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie kolejnych uwag do przedmiotowego sprawozdania. Ponieważ radni nie zgłosili kolejnych uwag do sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 7

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Informacja Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z działalności Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w roku 2003. Następnie Przewodniczący Rady Powiatu powitał autorów przedmiotowej informacji: Panią Urszulę Kitlas – kierownika PCPR w Bielsku Podlaskim oraz Panią Wiesławę Lucynę Brzanę – Przewodniczącą Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bielsku Podlaskim.

Mieszkaniec powiatu bielskiego ponownie zwrócił się z prośbą o zabranie głosu na XXIII sesji Rady Powiatu. Przewodniczący Rady Powiatu poinformował zainteresowanego, iż udzielił mu głosu w punkcie 4 porządku obrad sesji.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował gości obecnych na posiedzeniu sesji Rady Powiatu, iż zasadą Rady było uszanowanie gości przybyłych na obrady sesji. Na tym posiedzeniu ww. zasada została po raz pierwszy złamana. Ponadto poinformował, iż wielokrotnie wcześniej zmieniano porządek obrad.

Mieszkaniec powiatu bielskiego podziękował za udzielenie mu głosu w przerwie sesji.

Radny Aleksander Gołąbiecki zgłosił wniosek formalny – o udzielenie głosu dla przedstawiciela mieszkańców obecnych na posiedzeniu XXIII sesji Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło wyjaśnił, iż Rada Powiatu przyjęła porządek obrad, który jest realizowany. Wcześniejsze przesunięcia punktów wynikały z obecności na sesji gości z poza powiatu, którzy udzielali wyjaśnień do przedmiotowego materiału.

Wójt Gminy Brańsk – Pan Krzysztof Jaworowski wyraził zdziwienie tym, iż Rada Powiatu jest zamknięta dla ludzi. Zarówno Wójt Gminy Brańsk jak i Burmistrz Miasta Brańsk prosili o spotkania ze Starostą (odbyło się tylko jedno spotkanie). Mieszkańcy nie mogą zabrać głosu na sesji Rady Powiatu. Następnie Pan Krzysztof Jaworowski zaproponował rozpatrzenie przeniesienia punktu komunikacji do Rudki. Pan Krzysztof Jaworowski stwierdził, iż polityka powinna się zamknąć najpóźniej pół roku po wyborach, natomiast tutaj cały czas zauważa się grę polityczną. Wójt Gminy Brańsk poinformował, iż wspólnie z Burmistrzem Miasta Brańsk rozważa wypowiedzenie dalszej współpracy z obecnym Zarządem Powiatu oraz Radą Powiatu. Ponadto poinformował, iż za czasów komunistycznych były liczne konsultacje i można się było wypowiedzieć w sprawach ważnych, natomiast dzisiaj nie można się w ważnej sprawie dla miasta i gminy Brańsk wypowiedzieć.

O głos poprosił radny Roch Andrzej Charyton, jednak Przewodniczący Rady Powiatu nie udzieli radnemu Charytonowi głosu. Następnie o godzinie 12.00 ogłosił 5 minutową przerwę w obradach sesji.

Po wznowieniu obrad Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do przedmiotowej informacji. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Rada Powiatu zapoznała się z informacją Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z działalności Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w roku 2003 (informacja w załączeniu).

Ad 8

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań, na które Powiat Bielski przeznacza środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2004 r. (projekt uchwały w załączeniu).

Wicestarosta Piotr Bożko przedstawił wnioski Komisji dotyczące przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk – Przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny poinformowała członków Komisji, iż przy ostatecznym redagowaniu wniosku postanowiła rozszerzyć wniosek Komisji o treść: „Uwzględniając ponad 100% wzrost środków przeznaczonych na rehabilitację dzieci i młodzieży w 2004 roku w porównaniu do roku 2003 Komisja prosi o przybliżenie rozdziału środków na konkretne cele i jednocześnie pyta – czy w ramach tych środków możliwe jest pozyskanie funduszy dla Zespołu Szkół Specjalnych w Bielsku Podlaskim na działania tej placówki w ramach rehabilitacji społecznej jej podopiecznych?” Radna wyjaśniła, iż na terenie powiatu bielskiego Zespół Szkół Specjalnych jest placówką skupiającą największą grupę dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Na posiedzeniach Komisji Zdrowia oraz Komisji Oświaty radni podnosili sprawę związaną z młodzieżą kształcącą się w Zespole Szkół Specjalnych. Radna zgodziła się z odpowiedzią Zarządu Powiatu, iż brak jest możliwości prawnej przelania środków na wnioskowany przez Komisję cel. Jednak sprawa możliwości skorzystania przez poszczególne osoby uczące się w Zespole Szkół Specjalnych powinna być przybliżona rodzicom. W związku z powyższym radna zwróciła się do pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim z prośbą – aby w ramach spotkań lub zebrań przybliżyć rodzicom dzieci niepełnosprawnych możliwość ubiegania się o środki pomocowe z PFRON-u oraz o wskazanie im w jaki sposób środki te można pozyskać.

Wicestarosta Piotr Bożko zgodził się z wypowiedzią radnej Zinaidy Kuprianiuk-Daniluk oraz stwierdził, iż PCPR w Bielsku Podlaskim stara się docierać do osób zainteresowanych pozyskaniem środków z PFRON-u. Informacje na ten temat umieszcza się w Monitorze Powiatowym jak również przekazywane są dla dziennikarzy prasy lokalnej.

Ponieważ radni nie zgłosili kolejnych uwag Przewodniczący Rady Powiatu zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 19 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia zadań, na które Powiat Bielski przeznacza środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2004 roku (uchwała Nr XXIII/133/04 w załączeniu).

Ad 9

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany Regulaminu przyznawania stypendiów dla studentów z Powiatu Bielskiego (projekt uchwały w załączeniu). Następnie powitał Pana Anatola Grzegorza Tymińskiego – Kierownika Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż w obiegu pojawiły się sprzeczne informacje dotyczące potrzebnych zaświadczeń, dowodów przy ubieganiu się o stypendia. W związku z powyższym radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż kwestia wymaganych dokumentów przy składaniu wniosków o stypendia powinna zostać prześledzona przez Kierownika Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim Pana Anatola Grzegorza Tymińskiego oraz podana do publicznej informacji w Monitorze Powiatowym.

Radni nie zgłosili żadnych uwag do projektu uchwały w ww. sprawie, w związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 19 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany Regulaminu przyznawania stypendium dla studentów z Powiatu Bielskiego (uchwała Nr XXIII/134/04 w załączeniu).

Ad 10

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Analiza wykonania budżetu za I półrocze 2004 roku. Następnie poinformował, iż Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała przedłożoną przez Zarząd Powiatu informację o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2004 r. (informacja o przebiegu wykonania budżetu powiatu w Bielsku Podlaskim za I półrocze 2004r. oraz uchwała Nr II-0131-5-58/04 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 03.09.2004 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonej przez Zarząd Powiatu Bielskiego informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu z I półrocze 2004 r. w załączeniu).

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił wniosek Komisji dotyczący przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłosili uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Rada Powiatu zapoznała się z informacją o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Bielskiego za I półrocze 2004 roku oraz opinią Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie tej informacji.

Ad 11

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu powiatu na 2004 rok.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przychylił się do prośby Zarządu Powiatu i o godzinie 12.35 zarządził 10 minutową przerwę w obradach sesji.

Po wznowieniu obrad głos zabrał Wicestarosta Piotr Bożko, który przedstawił wniosek Komisji dotyczący przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu). Ponadto Wicestarosta poinformował, iż w autopoprawce Zarządu Powiatu (ze względu na brak możliwości finansowania przez PFRON przedsięwzięć jednostek powiatowych) punkt 1 stał się bezprzedmiotowy, a przez to pkt. 2 staje się pkt. 1, a pkt. 3 pkt. 2.

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się (w obecności 18 radnych) podjęła uchwałę w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2004 rok (uchwała Nr XXIII/135/04 w załączeniu).

Ad 12

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany ramowego planu pracy Rady Powiatu w 2004 roku (projekt uchwały w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 15 „za”, 0 przeciwnych i 3 wstrzymujących się (w obecności 18 radnych) podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia ramowego planu pracy Rady Powiatu na 2004 rok (uchwała Nr XXIII/136/04 w załączeniu).

O godzinie 12.55 za zgodą Przewodniczącego Rady Powiatu obrady XXIII sesji opuścił radny Bazyli Leszczyński. Na obrady sesji przyszedł radny Aleksander Gołąbiecki, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 18 radnych.

Ad 13

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Bielsku Podlaskim za I półrocze 2004 r. (projekt uchwały w załączeniu). Następnie Przewodniczący odczytał wniosek Komisji dotyczący przedmiotowego materiału oraz poinformował, iż ustosunkowując się do wniosku Zarząd Powiatu przedłożył radnym rachunek zysków i strat SP ZOZ w Bielsku Podlaskim za okres styczeń – sierpień 2004 r. (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zabierali głosu i nie zgłaszali żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się podjęła uchwałę w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu w Bielsku Podlaskim do wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim za rok 2004 (uchwała Nr XXIII/137/04 w załączeniu).

Ad 13a

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – wystąpienie dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej na temat aktualnej sytuacji finansowej zakładu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż na sesji powinny zostać przedstawione wnioski Komisji.

Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał, iż odczytał wnioski Komisji oraz podał informację o przekazaniu radnym materiału, o który wnioskowała Komisja.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z pytaniem – czy wniosek Komisji o zastąpienie wystąpienia dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim na pisemną informację na temat aktualnej sytuacji finansowej szpitala Zarząd Powiatu uważa za zrealizowany czy za odrzucony.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do ww. wypowiedzi radnego poinformował, iż Komisje wnioskowały o przedstawienie na piśmie sytuacji finansowej szpitala. Zarząd Powiatu przedłożył radnym rachunek zysków i strat, w związku z czym wniosek został uznany przez Zarząd za zrealizowany. Bardziej szczegółowe informacje poda w swoim wystąpieniu dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się z prośbą o zabranie głosu przez Panią Bożenę Grotowicz – dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim.

Głos zabrała Pani Bożena Grotowicz, która poinformowała, iż odpowiadając na wniosek Komisji przedstawiła sprawozdanie w najbardziej treściwej formie bez podania formy opisowej, tj. rachunek zysków i strat. Obowiązki dyrektora szpitala bielskiego zostały powierzone Pani Bożenie Grotowicz w grudniu 2002 roku. Za 2001 rok strata SP ZOZ w Bielsku Podlaskim wynosiła 4 mln zł., za rok 2002 – strata wynosiła kolejne 3,5 mln zł. W grudniu 2002 roku zostały przez komornika zablokowane konta, możliwa była jedynie realizacja bieżących wypłat; od trzech miesięcy nie były płacone umowy cywilno-prawne, świadczenia za dyżury, od kilku miesięcy nie był płacony ZUS, podatek do Urzędu Skarbowego, podatek od nieruchomości. Zaległości z tytułu dostaw i usług sięgały do października 2000 roku. Zostały zablokowane dostawy leków, żywności, oleju opałowego. Dzięki pożyczce udzielonej przez powiat bielski w wysokości 150.000 zł, która w całości została przekazana pracownikom możliwe było przekonanie załogi o tym aby nie kierowali oni roszczeń do komornika. Kolejna pożyczka w wysokości 300.000 zł również została przeznaczona na wypłaty zaległych zobowiązań. Udało się także osiągnąć ciągłość leczenia wszystkich pacjentów. Pani Bożena Grotowicz poinformował, iż odsetki za nieterminowe regulowanie należności wynosiły 142 tys. zł w 2002 roku, natomiast w roku 2003 i okresie od stycznia do końca sierpnia 2004 roku odsetki za nieterminowe regulowanie należności wyniosły 35 tys. zł. Po objęciu funkcji dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim Pani Bożena Grotowicz odbyła liczne spotkania z wierzycielami i dostawcami. Wynikiem tych rozmów było podpisane ugody o przesunięciu terminu spłaty z najpoważniejszymi dostawcami a także umorzenie należnych odsetek w całości lub zrezygnowanie z ich naliczania. Za 2003 rok i 8 miesięcy roku 2004 szpitalowi bielskiemu umorzono odsetki w kwocie 36 tys. zł.

Otrzymany z Banku Gospodarstwa Krajowego w sierpniu 2003 roku kredyt w wysokości 2 mln zł pozwolił na uregulowanie najdawniejszych zaległości. Przez okres roku 2003 i I półrocze roku 2004 szpital spłacił zaległe zobowiązania pracownikom z tytułu tzw. „ustawy 203”. Z tytułu podwyżki tzw. 203 i tzw. 313 w roku 2003 wypłacono 2.729.000 zł. Kwota ok. 170 tys. zł została wpłacona na konto komornika. Pani Bożena Grotowicz poinformowała, iż w roku 2003 do sierpnia 2004 roku szpital spłacił bankom kwotę 818 tys.zł z tytułu zaciągniętych kredytów oraz należnych odsetek.

SP ZOZ uzyskał umorzenie podatku z Powiatowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie ok. 60 tys. zł. Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski również umorzył szpitalowi zaległy podatek od nieruchomości w kwocie 900 tys. zł. Od maja 2003 roku SP ZOZ płaci na bieżąco kwotę 6 tys. zł miesięcznie podatku od nieruchomości.

Ponadto Pani Bożena Grotowicz poinformowała, iż pojawiają się informacje, iż pracując w Podlaskiej Regionalnej Kasie Chorych (PRKCh) nie pomogła a wręcz zaszkodziła SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Pani Grotowicz przypomniała, iż do 2001 roku włącznie szpital bielski nie miał usług, które po wykonaniu nie zostały opłacone przez Kasę Chorych. Natomiast za 2002 rok kwota nieopłacenia usług wykonanych w szpitalu wyniosła ok. 10 tys. zł, za 2003 rok – 86 tys. zł, a w br. kwotę 2 mln zł. Na terenie powiatu bielskiego nie wystąpiła epidemia, w szpitalu bielskim leczy się z roku na rok więcej pacjentów. Błąd z uzyskaniem środków może polegać na sposobie ułożenia katalogu i na sposobie rozliczania pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia a szpitalami. Całoroczny kontrakt na noworodki został wykonany w maju br., w czerwcu szpital wykonał całoroczny kontrakt na oddziale dziecięcym, w lipcu na oddziale ortopedycznym, we wrześniu prawdopodobnie skończy się kontrakt na oddziale chirurgicznym i zakaźnym. Pani Bożena Grotowicz wyjaśniła, iż uznając kontrakt za osiem miesięcy br. za 100%, na oddziale chorób wewnętrznych wykonano 114%, na oddziale chorób zakaźnych wykonano 134% kontraktu, na oddziale pediatrycznym wykonano 176% kontraktu, na oddziale neonatologii 237% kontraktu, na oddziale chirurgicznym 121% kontraktu, na oddziale ortopedyczno-urazowym 166% kontraktu, na oddziale ginekologiczno-położniczym wykonanie jest w pobliżu zakontraktowanych usług.

Podlaski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymał dwie transze zwiększonej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Z pierwszej transzy wynoszącej 4,7 mln zł szpitale powiatowe nie otrzymały środków. Marszałek Województwa Podlaskiego publicznie obiecał, iż większość lub znaczna część drugiej transzy zostanie przekazana do szpitali powiatowych. Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Pan Adam Kurluta na jednym ze spotkań poinformował, iż z nadwyżki może zostać opłacone nadwykonanie na oddziałach intensywnej opieki medycznej, nadwyżka ta może również zostać przeznaczona na 15% nadwykonania na pozostałych oddziałach. Uzyskana kwota nie pozwoli nawet na pokrycie leków i materiałów medycznych. Szpitalny Oddział Ratunkowy SP ZOZ w Bielsku Podlaskim pełni funkcję Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej, bowiem na SOR trafiają pacjenci potrzebujący natychmiastowej pomocy lekarskiej. Pacjenci po otrzymaniu pierwszej pomocy i znalezieniu im miejsca na OIOM-ie na terenie województwa podlaskiego są na te oddziały przewożeni. Często gotowość do podjęcia pracy przez całą dobę (tzw. dobogotowość) na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym powoduje zużycie przez pacjenta dobowej dawki leków i środków opatrunkowych w ciągu kilku godzin. Odnośnie specjalistycznego lecznictwa ambulatoryjnego kontrakt został zawarty na poziomie wyższym niż w roku ubiegłym.

Pani Bożena Grotowicz poinformowała, iż upublicznianie informacji na temat SP ZOZ w Bielsku Podlaskim nie zawsze dobrze służy szpitalowi. W negocjacjach z NFZ używa się innych argumentów niż przy negocjacjach z wierzycielami lub dostawcami.

Przez 2003 rok i I półrocze 2004 r. w szpitalu bielskim zostały wykonane remonty, przy pomocy osób prywatnych, sponsorów, instytucji, darowizn. Pacjenci także przekazują dobrowolne datki na rzecz szpitala. Dzięki wsparciu ze strony samorządu powiatowego możliwe było zakupienie gastroskopu i wideokolonoskopu z myjką automatyczną. Czynione są także starania o zakup kolejnej aparatury medycznej. O zaangażowaniu społeczeństwa w sprawy szpitala bielskiego świadczy także fakt dostarczenia przez gospodarzy ziemniaków, zboża, warzyw, mąki. Pani dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim podziękowała Gminom Bielsk Podlaski, Wyszki, Rudka, które zaopatrzyły szpital w ziemniaki na cały rok. Również w tej chwili Gmina Bielsk Podlaski oraz Gmina Orla deklarują pomoc w postaci kolejnych dostaw żywności do szpitala. Ponadto Gmina Bielsk Podlaski oraz Gmina Boćki zaangażowały się w dostarczenie do szpitala żwiru potrzebnego na zasypanie dziury po dawnym basenie p-pożarowym.

Odnośnie szpitala w Hajnówce Pani Bożena Grotowicz poinformowała, iż szpital ten ma tylko 8 lat, a już wymaga gruntownego remontu. Sponsorami szpitala w Hajnówce są wszyscy wójtowie i burmistrz z terenu powiatu hajnowskiego.

Rok 2003 został zakończony bez straty, koszty funkcjonowania szpitala zostały obniżone. SP ZOZ w Bielsku Podlaskim nie odmówił przebywającym w szpitalu pacjentom wykonania badań, wykonania zabiegu lub zakupu leków. Wywieszka na drzwiach szpitala o przyjmowaniu w szpitalu przypadków wyłącznie zagrażających zdrowiu i życiu pacjentów wynika z nałożonego przez NFZ obowiązku leczenia w ramach posiadanego kontraktu. Spowodowało to ograniczenie leczenia pacjentów, którzy mogą być leczeni w warunkach ambulatoryjnych.

Pani Bożena Grotowicz odnosząc się do informacji o rzekomym popełnieniu przestępstwa przy realizacji przetargu na wymianę stolarki okiennej wyjaśniła, iż na początku 2003 roku został ogłoszony i przeprowadzony przetarg na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. W umowie został zawarty zapis o wystawieniu faktury po realizacji całego zadania. Pani Bożena Grotowicz wyjaśniła, iż wystawienie faktury na dzień 30 kwietnia zaoszczędziło szpitalowi 15% VAT-u, bowiem do 30 kwietnia br. VAT wynosił 7%, (faktura otrzymana po 1 maja br. zawierałoby VAT w wysokości 22%). Komisja Rewizyjna w protokole z kontroli SP ZOZ napisała nieprawdziwą informację. Data wystawienia faktury (30 kwietnia 2004 r.) nie jest równoznaczna z jej opłaceniem. Opłacenie faktury nastąpiło po odebraniu prac i po podpisaniu protokołu.

Przewodniczący Rady Powiatu podziękował Pani Bożenie Grotowicz za przedstawienie informacji na temat aktualnej sytuacji finansowej SP ZOZ. Następnie zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag oraz pytań.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż wysłuchał politycznego wystąpienia. Wyraził także zdziwienie brakiem reakcji ze strony Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej na wypowiedź dyrektor szpitala o sfałszowaniu protokołu kontroli Komisji Rewizyjnej. Publiczny komentarz protokołu Komisji Rewizyjnej przez urzędnika nie powinien mieć miejsca. Komisja Rewizyjna podczas kontroli SP ZOZ w Bielsku Podlaskim zapoznała się z kopią faktury wystawioną na dzień 30 kwietnia, dokument był nieczytelny. Ponieważ radny nie mógł odczytać pieczątek na odwrocie kopii ww. faktury zwrócił się z pytaniem do Pani Ewy Koryckiej-Sarnackiej z-cy dyrektora ds. lecznictwa SP ZOZ w Bielsku Podlaskim z pytaniem – czy data wystawienia faktury jest datą przepływu środków, datą opłacenia faktury. Pani Ewa Korycka-Sarnacka w obecności Komisji Rewizyjnej potwierdziła tą informację. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż nie rozumie, dlaczego dyrektor podległej Staroście jednostce organizacyjnej pokusza się o opinie w stosunku do Komisji Rewizyjnej, brak jest reakcji Starosty na te opinie, oraz zwrócił się z pytaniem – dlaczego Pani dyrektor nie sprostowała informacji podanej przez z-cę dyrektora ds. lecznictwa SP ZOZ do protokołu Komisji Rewizyjnej. Ponadto radny zauważył, iż Przewodniczący Komisji Rewizyjnej po otrzymaniu sprostowania powinien powiadomić o tym Komisję.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż Pani dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim w swoim wystąpieniu podała wykonanie na oddziałach w wysokości 120%, 170% w stosunku do kontraktu. W szpitalu nie ma epidemii, nie leczy się więcej pacjentów w stosunku do lat poprzednich. Radny stwierdził, iż podpisanie kontraktu na poziomie lat poprzednich pozwoliłoby na wykonanie zakontraktowanych usług na oddziałach szpitala w 85%, 100%. Taki sam system funkcjonował za czasów Kasy Chorych, tylko stawka za usługę była niższa. Wywoływanie przez Panią dyrektor szpitala wykonania i 100% płatności za usługi za 2001 rok jest niepotrzebne. PRKCh musiała zapłacić za każdą wykonaną w szpitalu usługę, jednak stawka za tą usługę przy znajdującej się w kasie kwocie 80 mln zł była bardzo niska. Radny stwierdził, iż nie rozumie jak można planować wykonanie porodów na poziomie 50% porodów w roku ubiegłym. W związku z powyższym radny zwrócił się z pytaniem, dlaczego dyrektor szpitala bielskiego podpisała tak zły kontrakt z NFZ, czy Zarząd Powiatu zaakceptował podpisany przez szpital kontakt na usługi medyczne w 2004 roku. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia nie pozwolił na podpisanie innego kontraktu, czy też jest to gra polityczna. Radny stwierdził, iż nie chce posądzać nikogo o grę polityczną, ale chce uwierzyć w to, iż podpisanie kontaktu było możliwe tylko na takich warunkach. Radny zwrócił się także z pytaniem czy tak duże zaległości płatności w stosunku do wykonanych usług są efektem źle podpisanego kontraktu czy też kontaktu narzuconego przez NFZ. Jeżeli kontrakt został źle podpisany to powinno się znaleźć osobę odpowiedzialną za zaistniałą sytuację, jeżeli natomiast kontrakt został przez NFZ narzucony należy wspierać dyrektora szpitala oraz Zarząd Powiatu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż obecny spokój pracowników szpitala może wynikać z usunięcia ze szpitala wszystkich niewygodnych osób (bez względu na to kto kim był, jakie zajmował stanowisko) z racji podejrzenia o to, że będzie miał odrębne zdanie do sprawy. Jako przykład radny podał: dr Tołwińskiego, dr Sawickiego, dr Kosidło, którzy zostali ze szpitala bielskiego zwolnieni. Radny zwrócił się z pytaniem dlaczego doprowadzono do sytuacji, w której tak dobrzy specjaliści zostali ze szpitala usunięci. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż obecnie w szpitalu jest bardzo silny mobbing, pracownicy nie mogą powiedzieć, iż mają odmienne zdanie niż dyrektor szpitala. W opinii Pani dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim nie można nic złego powiedzieć na temat szpitala. W szpitalu został stworzony system, który może doprowadzić do patologii. Radny stwierdził, iż nie jest w stanie ocenić sprawozdania z punktu widzenia wartości, które chciałby usłyszeć o faktycznym stanie szpitala. Starosta Bielski na dzisiejszej sesji podał informację, iż sytuacja szpitala jest dobra. Natomiast jeszcze miesiąc temu prasa donosiła o tym, iż SP ZOZ w Bielsku Podlaskim nie przyjmuje, pacjenci leżą pod drzwiami szpitala. Wynika z tego, iż radni otrzymują sprzeczne informacje.

Radny Aleksander Gołąbiecki stwierdzi, iż z informacji Starosty wynika, iż umowa na wymianę stolarki okiennej w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim została zawarta przed 1 maja br., więc należało zapłacić 7% podatku VAT. Natomiast Pani dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim poinformowała, iż umowa została zawarta w grudniu lub w styczniu. Skoro odebranie robót i sporządzenie protokołu nastąpiło po wystawieniu faktury, czyli po dniu 1 maja br. to zdaniem radnego mogło nastąpić podrobienie dokumentów. Jeżeli zgodnie z przepisami należy zapłacić VAT w wysokości jaki obowiązywał w momencie rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umowy to działanie to było zbędne. W związku z powyższym radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się z prośbą – o dostarczenie radnemu oraz pozostałym radnym na piśmie wyjaśnienia w tej sprawie.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do powyższych wypowiedzi radnych wyjaśnił, iż po zapoznaniu się z protokołem Komisji Rewizyjnej zlecił przeprowadzenie kontroli w celu wyjaśnienia tej sprawy. Zgodnie z wyjaśnieniami Pani dyrektor SP ZOZ najpierw nastąpiło ogłoszenie i rozstrzygniecie przetargu, później podpisanie umowy, wystawienie faktury i płatność.

Odnośnie wypowiedzi radnego Łukaszewicza Starosta wyjaśnił, iż radny jako poprzedni Starosta Bielski dobrze wie, w jakiej sytuacji pozostawiono szpital bielski. Wygenerowanie przez szpital bielski długu w wysokości 7,5 mln zł uniemożliwiło inwestowanie w rozwój szpitala, konieczne jest bowiem spłacanie długu. Szpital nie może sobie pozwolić na odmówienie podpisania kontraktu, ponieważ w takiej sytuacji pacjenci otrzymaliby pomoc lekarską na oddziałach szpitali w Hajnówce lub w Wysokiem Mazowieckiem. Starosta Bielski poinformował, iż jego zdaniem sieć szpitali jest zbyt rozległa, w systemie nie ma środków na jej utrzymanie. W poprzedniej kadencji Rady Powiatu były dużo lepsze warunki kontraktowania, szpital mógł otrzymać więcej środków. Środki przez Narodowy Fundusz Zdrowia rozdzielane są centralnie a nie regionalnie jak to było czynione przez Kasy Chorych. Pierwsza transza nadwyżki została rozdzielana przez NFZ dla szpitali wojewódzkich, natomiast szpitale powiatowe nie otrzymały żadnych środków. Z kolejnej nadwyżki wynoszącej 6 mln zł dzięki licznym staraniom i zabiegom niewielki procent może trafić do szpitala bielskiego. Starosta poinformował, iż szpitale powiatowe powinny się łączyć w celu uzyskania większej siły negocjacyjnej przy pozyskiwaniu środków z NFZ. W poprzedniej kadencji Rady ordynatorzy oddziałów szpitala zostali powołani z naruszeniem przepisów prawa, sprawa ta została uregulowana.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk poinformowała, iż sprawa szpitala jest bardzo bliska dla radnych Rady Powiatu, wspólnym celem jest bowiem dobro szpitala dla mieszkańców powiatu. Radna poinformowała, iż sprawę szpitala zna bardzo dobrze. Dyrekcji szpitala nie można osądzać na podstawie jednego faktu. Zawarte w sprawozdaniach informacje wskazują, iż w szpitalu nie następuje dalsze pogłębianie deficytu budżetowego, są natomiast przesłanki do możliwości osiągnięcia stabilizacji szpitala. Jest to zasługa osób zarządzających zakładem jak również pracowników szpitala. Obecny brak konfliktów nie jest zasługą tylko i wyłącznie pozbycia się niewygodnych lub inaczej myślących ludzi. Radna podkreśliła, iż środowisko medyczne jest środowiskiem specyficznym, każdy człowiek, lekarz, pielęgniarka ma swoje zdanie. W poprzedniej kadencji Rady Powiatu nie było zrozumienia, pracownicy byli traktowani z góry, pomiatano nimi. Pracownicy zwracali się do ówczesnego Starosty Bielskiego Pana Marka Antoniego Łukaszewicza (obecnego radnego powiatowego) z prośbą o pomoc. Pracownikom zależało na współpracy jednak nie mogli się zgodzić na jawne oszustwa, przekręty, krętactwa. Obecne zrozumienie spraw pracowników przez kierownictwo szpitala bielskiego jest korzystniejsze. Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk stwierdziła, iż wielką szkodę w środowisku medycznym wyrządzono osobom, którym powierzono stanowiska ordynatorów wbrew przepisom. Wystąpienie przeciwko Izbom Lekarskim nie przyniosło nikomu pożytku.

Radna poinformowała, iż brała udział w rozmowach, negocjacjach z Podlaską Regionalną Kasą Chorych i wie jak trudne są negocjacje. Zdaniem radnej Zinaidy Kuprianiuk-Daniluk kontrakt podpisany przez SP ZOZ w Bielsku Podlaskim na 2004 rok nie jest szczególnie krzywdzący dla szpitala bielskiego. Najistotniejszą sprawą jest, aby SP ZOZ w Bielsku Podlaskim funkcjonował w dalszym ciągu jako placówka publiczna. Społeczeństwo powiatu bielskiego jest zbyt ubogie i nie może partycypować w kosztach istnienia placówki prywatnej. Ponadto radna podkreśliła, iż dla kierownictwa oraz dla pracowników szpitala należą się słowa uznania za to, iż udaje im się wspólnym wysiłkiem nie pogłębiać deficytu.

Wicestarosta Piotr Bożko odnosząc się do wypowiedzi radnego Łukaszewicza wyjaśnił, iż w latach kiedy dyrektorami szpitala powiatowego w Bielsku Podlaskim był dr Guszcz oraz dr Modzelewski nie było problemów z atmosferą pracy, porządkiem ani z dyscypliną pracy w zakładzie. Bałagan zaczął się za kadencji poprzedniego Starosty Pana Marka Antoniego Łukaszewicza, kiedy dyrektorem SP ZOZ w Bielsku Podlaskim został Pan Hryniewicki. Politykę kadrową można było zauważyć za poprzedniej kadencji Rady kiedy to lekarze byli wmontowani w układ. Układ ten miał służyć odsunięciu na bok zatrudnionych lekarzy z Bielska Podlaskiego. Radny Marek Antoni Łukaszewicz zarzuca Zarządowi odwołanie Pana Kosidły ze stanowiska dyrektora szpitala. Wicestarosta Piotr Bożko wyjaśnił, iż dr Kosidło został powołany bez akceptacji załogi na dyrektora SP ZOZ w Bielsku Podlaskim na dwa tygodnie przed końcem kadencji Rady. Radny Marek Antoni Łukaszewicz w swojej wypowiedzi stwierdził także, iż Zarząd Powiatu zainteresowany był podpisaniem niższego kontraktu w celu wykazywania nadwykonania. Odnosząc się do tego stwierdzenia Wicestarosta poinformował, iż radny nie ma żadnych podstaw do takich oskarżeń. Wicestarosta, Starosta, dyrektor, a także ordynatorzy szpitala bielskiego wielokrotnie prowadzili rozmowy z NFZ zabiegając o jak najwyższy kontrakt.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż dyskusja do niczego nie doprowadzi, dlatego też zwracał się z prośbą o przedłożenie sprawozdania na piśmie. Radny Łukaszewicz stwierdził, iż to radny a nie Starosta powinien zwracać się z pytaniem, dlaczego szpital w Bielsku Podlaskim nie otrzymał pieniędzy z pierwszej transzy. Starosta jako reprezentant powiatu powinien powiaty konsolidować a nie rozbijać. Natomiast Pani Bożena Grotowicz pracując w Kasie Chorych bardzo szybko rozbiła powiaty.

Odnosząc się do wypowiedzi radnej Zinaidy Kuprianiuk-Daniluk radny przypomniał, iż składane były donosy do Prokuratury Rejonowej w Bielsku Podlaskim na działania ówczesnego dyrektora szpitala. Po upływie roku Prokurator poinformował opinię publiczną o umorzeniu postępowania. Informacja na temat prowadzenia postępowania prokuratorskiego i braku powodów na skierowanie sprawy do sądu ukazała się na łamach „Kuriera Porannego”. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż szpital funkcjonował inaczej za czasów kiedy dyrektorem był Pan Bożko, inaczej gdy radny był Starostą, a inaczej funkcjonuje dzisiaj. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż słowa pochwały należą się za to, iż szpital bielski nie pogłębia deficytu. Ponadto radny poinformował, iż zawsze uważał, iż szpital w Bielsku Podlaskim powinien być publiczny a nie prywatny. Radny podkreślił, iż chce wierzyć w to, że osoby opłacane za publiczne pieniądze działają szczerze i uczciwie oraz nie wykorzystują sytuacji do spraw politycznych. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż rozumie że brak było możliwości wywalczenia większej kwoty niż proponował NFZ. Za czasów kiedy dyrektorem Podlaskiej Regionalnej Kasy Chorych była Pani Bożena Grotowicz 80 mln zł było ukrytych na kontach. Kontrakt na rok obecny został zaakceptowany przez Zarząd Powiatu i podpisany na poziomie 50% wykonania usług z roku ubiegłego. Nie podpisanie kontraktu doprowadziłoby do sytuacji, w której szpital nie otrzymałby żadnych środków. Taka sama sytuacja miała miejsce za czasów Kasy Chorych. Następnie radny zwrócił się do Starosty Bielskiego (pracującego za ciężkie pieniądze z budżetu powiatu) z prośbą o podjęcie działań w celu otrzymania przez szpital bielski środków z drugiej transzy.

Radna Helena Buszko – Członek Zarządu Powiatu odnosząc się do powyższej wypowiedzi przypomniała, iż radny Marek Antoni Łukaszewicz jako Starosta Bielski pracował za takie same pieniądze jakie otrzymuje obecny Starosta Pan Sławomir Jerzy Snarski. Ponadto radna przypomniała, iż na sesjach poprzedniej Rady radni wskazywali na niewłaściwe przygotowanie dokumentów. Uchwały po podjęciu przez Radę Powiatu z powodu niewłaściwego przygotowania dokumentów były uchylane.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk poinformowała, iż radny Łukaszewicz w swoim wystąpieniu powołał się na doniesienia prokuratorskie, z którymi nie miała nic wspólnego. Radna poinformowała, iż o wszelkich zauważonych nieprawidłowościach oraz o stanie faktycznym szpitala bielskiego informowała dyrektora, pracowników zakładu oraz Starostę Bielskiego. Sprawa prowadzenia działalności przez członka Zarządu Powiatu została oficjalnie podniesiona na spotkaniu ze Starostą Panem Markiem Antonim Łukaszewiczem. Radna poinformowała, iż obowiązujące wówczas przepisy nie zezwalały na udziały członka Zarządu Powiatu w szpitalu bielskim. Starosta na ww. spotkaniu zapewnił, iż sprawa ta zostanie rozwiązana. Prokuratura badając sprawę nie znalazła żadnych nieprawidłowości w przekazaniu przez Członka Zarządu udziałów żonie, która pełniła obowiązku dyrektora ds. lecznictwa SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przeprosił radną Zinaidę Kuprianiuk-Daniluk oraz stwierdził, iż w swojej wypowiedzi chciał wykazać że sprawa została zbadana przez Prokuraturę Rejonową. Ponadto radny Łukaszewicz stwierdził, iż w szpitalu bielskim został stworzony szczelny system, który nie pozwala na uzyskanie jakichkolwiek informacji na jego temat.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk przyjęła przeprosiny radnego.

Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż Komisje wnioskowały o przedstawienie informacji na temat aktualnej sytuacji finansowej SP ZOZ w Bielsku Podlaskim na piśmie. Pani Bożena Grotowicz w poprzedniej kadencji Rady zręcznie manipulowała sytuacją polityczną, która tworzyła się przy okazji pogłębiania się długu szpitala. Radny stwierdził, iż zapytania do informacji na temat aktualnej sytuacji finansowej szpitala złoży na piśmie.

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się z prośbą do Starosty, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej oraz do dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim aby po zakończeniu kontroli sprawę zamknąć oraz udzielić wyjaśnień na następnej sesji Rady Powiatu.

Radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż w protokole Komisji Rewizyjnej został ujęty zapis: w związku z mogącymi wystąpić nieprawidłowościami w temacie zamówienia publicznego SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Radny Zdzisław Tworkowski stwierdził, iż wysłuchał spektakularnego spektaklu na temat SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Radny stwierdził, iż Wicestarosta Piotr Bożko w swojej wypowiedzi poruszył kwestię pełnienia funkcji dyrektora szpitala przez Pana Modzelewskiego i Pana Guszcza. Radny stwierdził, iż gdyby w okresie kierowania szpitalem przez Pana Modzelewskiego i Pana Guszcza wydano odrobinę pieniędzy na poprawę sytuacji szpitala to środki przekazane na szpital w poprzedniej kadencji oraz w tej kadencji Rady Powiatu zostałyby wydatkowane na inne cele, np. na sprzęt specjalistyczny. Powiat bielski przejmując szpital zastał 40-letni budynek, który nie był remontowany. Radny stwierdził, iż zarówno w poprzedniej kadencji Rady jak i obecnie jest grupa trzymająca władzę w SP ZOZ. Ponadto radny poinformował, iż cały czas był i jest przeciwny prywatyzacji szpitala bielskiego. Jednak obserwując sytuację jaka ma miejsce w szpitalu dochodzi do wniosku, iż lepszym rozwiązaniem może być jego prywatyzacja. Kierownik prywatnego szpitala sam odpowiadałby za zmiany personalne, negocjował kontrakty z NFZ.

Wicestarosta Piotr Bożko odnosząc się do wypowiedzi radnego Tworkowskiego wyjaśnił, iż w szpitalu dostępne są dane na temat wykonanych remontów szpitala bielskiego oraz zakupionej aparatury medycznej w okresie od stycznia 1997 – 1999, kiedy pełnił funkcję dyrektora SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. W ostatnich latach ranga odbioru szpitala przez społeczeństwo powiatu spadła.

Radny Zdzisław Tworkowski wyjaśnił, iż wie jakie remonty zostały w SP ZOZ przeprowadzone. Jednak w momencie przejęcia przez powiat szpitala bielskiego kotły były rozpadające się, dach budynku szpitala przeciekał, okna wypadały.

Dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim Pani Bożena Grotowicz jeszcze raz wyjaśniła, iż w dniu 30 kwietnia br. była wystawiona faktura, a nie jej opłacenie jak to zostało zapisane w protokole z kontroli Komisji Rewizyjnej. Kwestia wystawienia po 1 maja br. faktury z podatkiem VAT w wysokości 7% lub też 22% była konsultowana w Urzędzie Zamówień Publicznych. Pani Bożena Grotowicz stwierdziła, iż nie rozumie jak można upolityczniać szpital. Ponadto dyrektor szpitala przypomniała, iż mówiła, iż winą nadwykonania jest nowy katalog usług na 2004 rok. Ordynatorzy wszystkich oddziałów szpitala wspólnie z dyrekcją przygotowywali katalog usług. Służby medyczne potrafiły doskonale znaleźć się w nowej rzeczywistości ekonomiczno-rozrachunkowej.

Pani dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim zwróciła się z prośbą o skrupulatne zapisanie w protokole XXIII sesji wypowiedzi radnego Marka Antoniego Łukaszewicza. Oskarżenie dyrektora SP ZOZ w Bielsku Podlaskim o mobbing i tworzenie tajnego systemu jest poważnym oskarżeniem.

Następnie Pani Bożena Grotowicz wyjaśniła, że dr Tołwiński, dr Sawicki odeszli ze szpitala z własnej woli. W programie restrukturyzacji i zatrudnienia, który został zatwierdzony przez związki zawodowe zostały ujęte osoby, które w większości (38 osób z 40) nabywały świadczenia emerytalne.

Ponadto Pani Bożena Grotowicz zwróciła się z prośbą aby nie mieszano polityki do spraw szpitala. W poprzedniej kadencji były zamiary utworzenia w Bielsku Podlaskim szpitala prywatnego. Przygotowany projekt uchwały Rady został wycofany a następnie usunięty z dokumentów, pozostał jednak zapis w protokole z posiedzenia Zarządu Powiatu.

Grupa radnych oraz załoga szpitala rozmawiała ze Starostą Bielskim Panem Łukaszewiczem, które miały na celu zdyscyplinowanie działań Pana Hryniewieckiego. Od tego momentu dług szpitala zaczął narastać. Obecnie personel szpitala podnosi swoje kwalifikacje, a więc zabezpieczenie medyczne jest coraz lepsze. Sukcesem jest obniżenie kosztów funkcjonowania szpitala o około 3-4 mln zł w skali roku. Pani dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim podziękowała załodze szpitala, która poniosła największy ciężar restrukturyzacji.

Ponieważ radni nie zgłosili kolejnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie o godzinie 14.45 Przewodniczący Rady Powiatu ogłosił 10-minutową przerwę w obradach sesji. Na posiedzenie sesji wrócił radny Bazyli Leszczyński, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 19 radnych.

Ad 14

Po wznowieniu obrad Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim (projekt uchwały w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag.

Radny Roch Andrzej Charyton zwrócił się z prośbą o podanie faktycznych przyczyn likwidacji Biura Zamiejscowego wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nie przewiduje ani nie zabrania utworzenia ww. biura zamiejscowego, mówi natomiast o systemie teleinformatycznym jaki ma zostać stworzony w celu przepływu informacji. Radny poinformował, iż podane przez Starostwo informacje na temat kosztów utworzenia biura zamiejscowego w Brańsku w trakcie toczących się rozmów zostały sfałszowane. Radny Roch Andrzej Charyton przypomniał, iż zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym wszelkie zmiany opiniuje Sekretarz Powiatu. W związku z czym radny zwrócił się z pytaniem – czy została sporządzona przez Sekretarza Powiatu opinia w tej kwestii.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło powitał Pana Andrzeja Niewińskiego – kierownika wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.

Wicestarosta Piotr Bożko odnosząc się do wypowiedzi radnego Charytona wyjaśnił, iż ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. nr 58, poz. 515 ze zm.) nie przewiduje istnienia filii starostw, koszty związane z funkcjonowaniem systemu (CEPiK) w filii zamiejscowej będą więc kosztami Starostwa. Wicestarosta wyjaśnił, iż Zarząd cały czas informował o tym, iż ww. ustawa nie przewiduje istnienia filii a ich utworzenie jest kosztem Starostwa. Wicestarosta Piotr Bożko przypomniał, iż Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) składa się z dwóch modułów: Kierowca i Pojazd. W dniu 23 sierpnia 2001 roku został skonfigurowany, zainstalowany i przekazany do prowadzenia moduł Kierowca w Starostwie Powiatowym w Bielsku Podlaskim. Zarząd Powiatu poprzedniej kadencji uznał, iż system Kierowca zostanie utworzony tylko w Starostwie Powiatowym w Bielsku Podlaskim, nie wdrażając go tym samym w filii zamiejscowej w Brańsku. Zgodnie z przepisami system CEPiK zostałby utworzony w Biurze Zamiejscowym w Brańsku na takich samych zasadach jak w Starostwie, w związku z czym przepływ dokumentów, informacji, archiwizacja, zabezpieczenia, transfer informacji do powiatowego węzła sieci teleinformatycznego CEPiK odbywałyby się na takich samych zasadach jak w Starostwie Powiatowym w Bielsku Podlaskim. Rodzi to więc koszty, takie jak podłączenie nowego Starostwa. Korespondencja w sprawie utworzenia systemu CEPiK w Starostwie Powiatowym oraz w Biurze Zamiejscowym w Brańsku zaczęła się pod koniec 2003 roku. Koszty utworzenia systemu CEPiK w Starostwie Powiatowym w Bielsku Podlaskim oraz w filii zamiejscowej w Brańsku określone w tych pismach były wysokie. Określono je na jednorazową kwotę około 130 tys. zł oraz na kwotę około 100 tys. zł rocznie. W związku z powyższym Wydział Komunikacji i Transportu przeprowadził analizę obciążenia pracownika w Biurze Zamiejscowym w Brańsku w stosunku do ponoszonych kosztów oraz w stosunku do kosztów społecznych likwidacji tego punktu. Z analiz tych wynika, iż w 2003 roku w filii w Brańsku rejestrowano dwa pojazdy dziennie oraz wydawano średnio 3 dowody rejestracyjne. Pracownicy Starostwa Powiatowego pełniący pracę na zastępstwie zatrudnionego w Biurze Zamiejscowym pracownika, informowali, iż nie ma obciążenia pracą zatrudnionego tam pracownika. Wicestarosta wyjaśnił, iż pracownicy Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim poza wydawaniem dowodów rejestracyjnych zajmują się również nadzorem nad Stacjami Kontroli Pojazdów, nadzorem nad Ośrodkami Szkolenia Kierowców, nadzorem nad Powiatowym Zarządem Dróg, zadaniami związanymi z wydawaniem praw jazdy, licencjami, zaświadczeniami, zezwoleniami, zadaniami związanymi z zamówieniami.

Stowarzyszenie Przewoźników wniosło protest przeciwko utrudnieniu ich pracy poprzez likwidację ww. filii. Wicestarosta wyjaśnił, iż wszelkie zmiany w dowodach rejestracyjnych przewoźników muszą zostać potwierdzone w Starostwie Powiatowym w Bielsku Podlaskim (sprawy związane z uzyskaniem licencji, zaświadczeń i zezwoleń prowadzone są w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim). Osoby nabywające samochody na wolnym rynku również muszą opłacić podatek w Urzędzie Skarbowym w Bielsku Podlaskim. W Biurze Zamiejscowym w Brańsku realizowane były zadania Wydziału Komunikacji i Transportu dla obszaru Miasta Brańsk oraz Gmin Brańsk i Rudka. Natomiast dla mieszkańców Gmin Boćki, Orla, Wyszki zadania te były realizowane w Bielsku Podlaskim. Wicestarosta stwierdził, iż żałuje że na posiedzeniu sesji nie ma mieszkańców powiatu bielskiego.

Wicestarosta Piotr Bożko w imieniu Zarządu Powiatu zgłosił wniosek – o przyjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim w wersji zaproponowanej przez Zarząd Powiatu.

Starosta Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do pytania w sprawie opinii projektu przedmiotowej uchwały przez Sekretarza Powiatu wyjaśnił, iż nie ma potrzeby ani obowiązku opiniowania projektu uchwały w ww. sprawie przez Sekretarza Powiatu, Sekretarz bowiem ten materiał przygotowuje.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przypomniał, iż radni otrzymali materiał, który został przez radcę prawnego zaopiniowany od strony formalno-prawnej i redakcyjnej bez zastrzeżeń.

Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż zgodnie z § 34 Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego projekt aktu prawnego dotyczący spraw organizacyjnych powinien być uzgodniony z Sekretarzem przed wniesieniem pod obrady Zarządu.

Starosta Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do powyższej wypowiedzi radnego stwierdził, iż projekt uchwały w przedmiotowej sprawie został sporządzony zgodnie z zapisem Regulaminu Organizacyjnego. Sekretarz uczestniczy w posiedzeniu Zarządu Powiatu, w związku z czym projekt uchwały w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim został z nim uzgodniony.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło poinformował radnych, iż zarówno Sekretarz jak i Skarbnik uczestniczą w posiedzeniach Zarządu Powiatu.

Sekretarz Powiatu Ryszard Anusiewicz odnosząc się do wypowiedzi radnego Charytona stwierdził, iż radny zmierza do skompromitowania Sekretarza w opinii mieszkańców Brańska i jego okolic. Sekretarz wyjaśnił, iż po zebraniu od kierowników wszystkich wydziałów propozycji zmian do Regulaminu Organizacyjnego Starostwa został sporządzony projekt Regulaminu. Obowiązkiem Sekretarza jest przygotowanie projektu Regulaminu Organizacyjnego i jego przedłożenie pod obrady Zarządu Powiatu, co zostało uczynione.

Z posiedzenia sesji za zgodą Przewodniczącego Rady Powiatu został zwolniony radny Roch Andrzej Charyton, od tej chwili w sesji uczestniczyło 18 radnych.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż jest współautorem wniosku o przyjęcie Stanowiska Rady Powiatu w sprawie likwidacji Biura Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku. Radny poinformował, iż wydział Komunikacji i Transportu w Brańsku został już zamknięty, natomiast w Regulaminie Organizacyjnym Biuro Zamiejscowe jest jeszcze zapisane. Radni zostali postawieni przed faktem dokonanym, radni nie zostali bowiem w odpowiednim czasie wprowadzeni w temat likwidacji ww. biura. Ponieważ sprawa likwidacji Biura Komunikacji i Transportu w Brańsku nie została skonsultowana z Radą w projekcie ww. stanowiska radni piszą o tym, iż: „Jako organ stanowiący i nadzorujący a tym samym odpowiedzialny uznaje, iż decyzje Zarządu Powiatu dotyczące bezpośrednio społeczeństwa powiatu bielskiego powinny być z nią konsultowane.” Radni nie uzurpują sobie praw jakie ma Zarząd Powiatu. Jednak skoro radni mają się tłumaczyć przed społeczeństwem to powinni wiedzieć dlaczego decyzje już zapadły, co było przesłanką ich podjęcia. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż jak rozumie w tej chwili główną przesłanką nie jest prawo tylko ekonomia. Radni powinni przedyskutować problem w aspekcie korzyści jakie można osiągnąć, oraz konsekwencji i skutków społecznych. Ponadto radny stwierdził, iż forma jest nie do przyjęcia. Jako przykład radny odczytał zdanie z wniosku w sprawie przyjęcia projektu uchwały w przedmiotowej sprawie: „Proponuje się wprowadzenie nowego brzmienia dotychczasowego § 13 ust. 2 „Powiatowy Rzecznik Konsumentów działa poza strukturą wydziałów i w swojej działalności podlega Sekretarzowi”, gdyż tak wynika z Zarządzenia Starosty”. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż temat likwidacji Biura Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku powinien zostać przedstawiony pod obrady sesji wcześniej. Przygotowując stanowisko w sprawie likwidacji filii w Brańsku radni mieli na celu przedyskutowanie sprawy przed podjęciem decyzji o likwidacji biura. Nie można także zaakceptować faktu, iż propozycja współuczestniczenia finansowego w kosztach funkcjonowania biura zamiejscowego przez samorządy została przez Zarząd odrzucona.

W związku z powyższym radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił formalny wniosek – o poddanie pod głosowanie projektu stanowiska Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie likwidacji Biura Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku przed poddaniem pod głosowanie projektu uchwały w sprawie podjęcia uchwały w przedmiotowej sprawie. Następnie radny Marek Antoni Łukaszewicz zaapelował o rozsądek, aby nie przesądzać tej sprawy w dniu dzisiejszym.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do wypowiedzi radnego Łukaszewicza wyjaśnił, iż wszystkie sprawy, którymi zajmuje się Zarząd Powiatu dotyczą ludzi. Spotkanie z Wójtami i Burmistrzami w temacie likwidacji Biura Zamiejscowego w Brańsku się odbyło. Na spotkaniu tym poruszona została także obawa, iż po likwidacji Biura Zamiejscowego wydziału Komunikacji zostanie zlikwidowana także filia, w której prowadzone są sprawy z zakresu geodezji. Starosta wyjaśnił, iż obecni na spotkaniu przedstawiciele samorządów zostali zapewnieni, iż Zarząd Powiatu nie zamierza likwidować Biura Zamiejscowego Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości w Brańsku. Ponadto Starosta Bielski poinformował, iż nie została zgłoszona żadna propozycja partycypacji w kosztach przez samorządy. Dopiero w dniu 10 września br. wpłynęło pismo, w którym Burmistrz Miasta Brańsk zaproponował odstąpienie od pobierania kosztu czynszu w wysokości 220 zł miesięcznie.

Starosta poinformował, iż wynajmowane pomieszczenie nie spełnia wszystkich wymogów, konieczne byłoby wygospodarowanie miejsca na archiwum, zabezpieczenie przed włamaniami i kradzieżami. Radny Marek Antoni Łukaszewicz uzasadniając wniosek o przegłosowanie stanowiska stwierdził, iż nie posiada informacji w tym temacie. Starosta poinformował, iż radny Marek Antoni Łukaszewicz od dawna posiadał informacje na temat systemu CEPiK. System Kierowca został wdrożony w Starostwie Powiatowym w Bielsku Podlaskim w 2001 roku, Starostą Bielskim był wówczas obecny radny powiatowy Pan Marek Antoni Łukaszewicz.

Starosta Bielski jeszcze raz przypomniał, iż Komisje przeanalizowały projekt uchwały w przedmiotowej sprawie nie wnosząc żadnych uwag ani wniosków w kwestii zachowania w Regulaminie Organizacyjnym Biura Zamiejscowego w Brańsku. Radni natomiast wywołali szum i dyskusję na sesji.

Starosta Bielski stwierdził, iż organizacja wewnętrzna, którą ustala Starosta a zatwierdza Rada Powiatu daje możliwość na utworzenie zamiejscowej filii każdego z wydziałów.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż nie rozumie dlaczego na posiedzeniu Komisji miałby zgłosić wniosek o pozostawienie Biura Zamiejscowego Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku, radny bowiem nie posiadał informacji w tej sprawie. Ponadto radny stwierdził, iż nie widzi nic złego w projekcie uchwały w przedmiotowej sprawie. Na Komisjach nie zostały złożone wnioski o zachowanie biura w Brańsku, ponieważ radni nie mieli żadnej wiedzy w tym temacie. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż Starosta ma obowiązek przekazania wiedzy i informacji oraz odbycia konsultacji w danej sprawie.

Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał, iż podczas posiedzeń Komisji do dyspozycji radnych są Członkowie Zarządu Powiatu, Sekretarz oraz Skarbnik Powiatu.

Sekretarz Powiatu Ryszard Anusiewicz przypomniał, iż to Starosta Bielski Pan Marek Antoni Łukaszewicz bez wiedzy Zarządu Powiatu podjął decyzję o likwidacji systemu Kierowca w Biurze Zamiejscowym Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku. O decyzji tej nie wiedziała także Rada Powiatu. Sekretarz Powiatu wyjaśnił, iż w poprzedniej kadencji nie zostały wprowadzone stosowne zmiany do Regulaminu Organizacyjnego, natomiast obecnie radny próbuje coś prostować. Ponadto Sekretarz Powiatu Ryszard Anusiewicz wyjaśnił, iż od początku drugiej kadencji Rady Powiatu porządkowane są pewne sprawy, poprzez nowe regulacje w Regulaminie Organizacyjnym bądź Statucie Powiatu.

Radny Zdzisław Tworkowski poinformował, iż kilkakrotnie na posiedzeniu Komisji prosił o wyjaśnienie przez Panią Skarbnik, Sekretarza, Starostów, którzy nie byli obecni. W związku z tym radny zwrócił się z pytaniem – w jaki sposób ma skorzystać z pomocy ww. osób podczas posiedzeń Komisji.

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do radnego Tworkowskiego z prośbą o podanie godziny, w której prosił o udzielenie wyjaśnień przez Członków Zarządu Powiatu, Sekretarza lub Skarbnika Powiatu.

Radny Zdzisław Tworkowski stwierdził, iż ww. osoby powinny być dyspozycyjni podczas posiedzeń Komisji bez względu na godzinę posiedzenia.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do wypowiedzi radnego Tworkowskiego poinformował, iż był tylko jeden przypadek, kiedy to radny prosił o wyjaśnienie przedłożonego materiału przez Starostę. Ponieważ Starosta był już w okolicach Rudki telefonicznie polecił Wicestaroście stawienie się na posiedzeniu Komisji. Członkowie Komisji po przybyciu na jej posiedzenie Wicestarosty stwierdzili, iż wyjaśniania Wicestarosty nie są już potrzebne. Po tym zdarzeniu Starosta zlecił pytanie Przewodniczących Komisji, czy obecność Członków Zarządu, Sekretarza, Skarbnika będzie na Komisji potrzebna.

Radca prawny Pani Ewa Czerwińska odnosząc się do powyższej dyskusji wyjaśniła, iż ustawa – Prawo o ruchu drogowym nie przewiduje możliwości cedowania na gminy zadań wynikających z centralnej ewidencji pojazdów.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się do radcy prawnego z pytaniem – czy zna przepis, który pozwala na przeniesienie pieniędzy z gminy do powiatu na budowę dróg.

Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, iż w kwestii dróg nie ma takiego zakazu, natomiast w kwestii filii starostw jest stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w tej sprawie. Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, iż wszystkie uchwały Rady, które wiążą się ze skutkami finansowymi winny być wcześniej uzgodnione i zaakceptowane przez Zarząd Powiatu. Ponowne utworzenie Biura Zamiejscowego Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku poniesie konkretne skutki finansowe.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się z prośbą o sprecyzowanie wniosku przez radnego Łukaszewicza.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż Rada Powiatu odrzuciła wniosek w sprawie przyjęcia do porządku obrad XXIII sesji punktu: „Przyjęcie stanowiska Rady Powiatu w sprawie likwidacji Biura Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku”. Przewodniczący Rady zapewnił, iż projekt stanowiska zostanie rozpatrzony w punkcie dotyczącym podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.

Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie kwestię przyjęcia zaproponowanego przez czterech radnych stanowiska Rady Powiatu w sprawie likwidacji Biura Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 5 „za”, 12 przeciwnych i 1 wstrzymującym się (w obecności 18 radnych – nieobecny radny Roch Andrzej Charyton) odrzuciła projekt stanowiska Rady Powiatu w sprawie likwidacji Biura Wydziału Komunikacji i Transportu w Brańsku.

Ponieważ radni nie zgłosili kolejnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 4 przeciwnych i 1 wstrzymującym się (w obecności 18 radnych – nieobecny radny Roch Andrzej Charyton) podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim (uchwała Nr XXIII/138/04 w załączeniu).

Ad 15

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Interpelacje i zapytania radnych. Następnie Przewodniczący poinformował, iż z dalszej części posiedzenia sesji Rady Powiatu zostali zwolnieni radni: Tadeusz Wielanowski oraz Jan Czarniawski, od godziny 16.00 w posiedzeniu sesji uczestniczyło 16 radnych.

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie interpelacji i zapytań.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z pytaniem – jakie było ustne rozstrzygnięcie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w związku z doniesieniem przez Starostę Bielskiego na niezgodności z prawem w uchwale Rady Powiatu w sprawie trybu pracy nad projektem uchwały budżetowej. W związku z brakiem odpowiedzi radny zwrócił się z pytaniem – czy przedstawiciele powiatu byli obecni na posiedzeniu RIO.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż wiosną br. Rada Powiatu złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rozstrzygnięcie Regionalnej Izby Obrachunkowej. W związku z powyższym radny zwrócił się z pytaniem – czy już jest, a jeżeli tak to jakie jest rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ww. sprawie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił interpelację – o dostarczenie mu potwierdzonej za zgodność z oryginałem uchwały Rady Powiatu w sprawie sprzedaży nieruchomości „Poczcie Polskiej”.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż w artykule „Serwisu Podlasia” pojawiła się informacja o tym, iż Starosta Bielski jest zatrudniony na kilku etatach. W związku z powyższym radny zgłosił interpelację – na jakich zasadach Pan Sławomir Jerzy Snarski jest od 16 listopada 2002 roku zatrudniony na Politechnice Białostockiej i na innych uczelniach, w jakie dni i w jakich godzinach świadczy pracę na rzecz tych zakładów pracy. Następnie radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż w maju 2003 roku pojawiły się artykuły poruszające kwestię podwójnych płac radnych powiatowych. W maju 2003 roku radny dwukrotnie stawiał interpelacje w tej sprawie. Starosta Bielski w odpowiedzi na interpelacje zapewnił radnego, iż podwójne płace w Starostwie Powiatowym wystąpiły w stosunku do kilku osób. Z pisma wynika także, iż radny Sławomir Jerzy Snarski jeden raz w momencie wybrania na Starostę otrzymał podwójną gażę, tj. dietę i wynagrodzenie. Rady poinformował, iż z przeprowadzonej przez niego rozmowy telefonicznej wynika, iż stosunek pracy radnego Sławomira Jerzego Starskiego po objęciu funkcji Starosty na Politechnice się nie zmienił. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż wykonywanie pracy na kilku etatach może odbywać się kosztem powiatu bielskiego. Radny stwierdził, iż rozumie teraz dlaczego na sesji jest tak dużo niezrozumienia, materiały sesyjne nie są uporządkowane, są w nich błędy. Ponadto radny przypomniał, iż głosował „za” zaproponowanym przez Zarząd wynagrodzeniem Starosty. Radny zwrócił się także z pytaniem – czy Przewodniczący Rady Powiatu udzielił pozwolenia Staroście Bielskiemu na pracę na Politechnice Białostockiej.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż ww. interpelacje złoży na piśmie.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do wypowiedzi radnego Łukaszewicza, wyjaśnił, iż nie donosił na Radę Powiatu. Starosta po zasygnalizowaniu przez radcę prawnego wątpliwości prawnych co do podjętej przez Radę uchwały podjął decyzję o skierowaniu tych wątpliwości do Regionalnej Izby Obrachunkowej celem wyjaśnienia. RIO podzieliło wątpliwości Starosty.

Starosta Bielski wyjaśnił, iż posiedzenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zostało przełożone na 6 października 2004r. w sprawie rozpatrzenia skargi Rady Powiatu na rozstrzygnięcie nadzorcze RIO.

Starosta Sławomir Jerzy Snarski poinformował, iż pracuje uczciwie, maksymalnie poświęca swój czas dla powiatu i dla uczelni. Obowiązki radnego Sławomira Jerzego Snarskiego na Politechnice Białostockiej są niewielkie i wykonywane poza pracą w Starostwie Powiatowym. Odnośnie pracy w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku, Starosta wyjaśnił, iż zakończył w niej pracę z końcem roku akademickiego 2001/2002. Ponadto Starosta Sławomir Jerzy Snarski stwierdził, iż to między innymi dzięki polityce i zachowaniu radnego Łukaszewicza nie pracuje już w Zespole Szkół Rolniczych w Rudce. Starosta podkreślił, iż otrzymuje pieniądze za uczciwą, codzienną pracę w Starostwie Powiatowym.

Wicestarosta Piotr Bożko stwierdził, iż nigdy nie miał żadnych problemów z kontaktami ze Starostą, niejednokrotnie w soboty i niedziele wspólnie ze Starostą pełnili obowiązki reprezentując Starostwo oraz powiat bielski. Wicestarosta podkreślił, iż nigdy praca na Politechnice Białostockiej nie przeszkadzała Staroście Bielskiemu w kontaktach ze Starostwem Powiatowym w Bielsku Podlaskim.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż powyższa wypowiedź Starosty nie przekonała radnego. Następnie radny poinformował, iż jako Starosta wyraził zgodę Panu Snarskiemu na pracę na Politechnice Białostockiej. Radny poinformował także, iż to Pan Sławomir Jerzy Snarski złożył wniosek o zwolnienie z pracy w Zespole Szkół Rolniczych w Rudce. W związku z powyższym radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił wniosek – o publiczne odczytanie ww. wniosku na sesji Rady Powiatu. Ponadto radny zwrócił się do Przewodniczącego Rady Powiatu z pytaniem – czy Przewodniczący wyraził zgodę na pracę Starosty w innych jednostkach.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło wyjaśnił, iż na początku kadencji odbył rozmowę ze Starostą Bielskim w tym temacie. Pan Sławomir Jerzy Snarski pracuje na Politechnice Białostockiej w soboty i niedziele, co nie koliduje z pracą w Starostwie Powiatowym w Bielsku Podlaskim.

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił radnych o zabieranie głosu i zgłaszanie dalszych interpelacji i zapytań, a wobec ich braku zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 16

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Wnioski i oświadczenia radnych. Następnie otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu w tym punkcie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz jeszcze raz zwrócił się do Przewodniczącego Rady Powiatu z pytaniem – czy Starosta wystąpił do Przewodniczącego z wnioskiem o wyrażenie mu zgody na pracę w innych jednostkach. Starosta jest reprezentantem powiatu i Rada nie może przejść obojętnie wobec artykułów w prasie na temat podwójnych płac Starosty. Radny stwierdził, iż powyższa sprawa została utajniona.

Przewodniczący Rady Powiatu odnosząc się do wypowiedzi radnego wyjaśnił, iż Starosta w trakcie rozmowy oświadczył, iż praca na Politechnice Białostockiej nie będzie kolidowała z pracą w Starostwie Powiatowym w Bielsku Podlaskim. Formalna zgoda w ww. sprawie nie została udzielona na piśmie przez Przewodniczącego Rady Powiatu.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się z prośbą o zabranie głosu przez Prezesa Ochotniczych Straży Pożarnych.

Głos zabrał Piotr Bożko Prezes Ochotniczych Straży Pożarnych, który poinformował, iż w mistrzostwach Polski w sportach pożarniczych jako reprezentacja województwa podlaskiego startowały dwie drużyny z powiatu bielskiego: żeńska drużyna z OSP Boćki oraz męska drużyna z OSP Rudka. Wicestarosta razem ze Starostą oraz radnym Mirosławem Bałło mieli okazję uczestniczyć w zawodach. Na krajowych zawodach sportowo pożarniczych drużyna żeńska OSP Boćki zajęła 8 miejsce, natomiast drużyna męska OSP Rudka zajęła 10 miejsce w Polsce.

Radny Aleksander Gołąbiecki stwierdził, iż zasługa zajęcia przez ww. drużyny wysokich miejsc na krajowych zawodach sportowo pożarniczych należy do Wójta Gminy Rudka oraz Wójta Gminy Boćki.

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż spośród trzech drużyn, które reprezentowały województwo podlaskie na krajowych zawodach sportowo pożarniczych w Parczewie dwie drużyny stanowili reprezentanci powiatu bielskiego.

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż w klasyfikacji powiatów w sporcie dzieci i młodzieży za rok szkolny 2003/2004 powiat bielski zajął 8 miejsce na 17 sklasyfikowanych jednostek (pismo Podlaskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Białymstoku w tej sprawie w załączeniu). Przewodniczący Rady poinformował, iż w imieniu Starosty Bielskiego odebrał puchar Marszałka Województwa Podlaskiego za zajęcie przez powiat bielski 8 miejsca. Następnie Przewodniczący przekazał ww. puchar Staroście Bielskiemu.

Przewodniczący poinformował, iż na jego ręce wpłynęło także pismo Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Pana Jana Szafrańca dotyczące przesłanej rezolucji Rady Powiatu w sprawie 65 rocznicy wybuchu II wojny światowej (pismo w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż Prezydent Rzeczypospolitej Polski Pan Aleksander Kwaśniewski pogratulował grupie wieńcowej województwa podlaskiego – Gmina Boćki otrzymanego wyróżnienia w Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy prezentowany na Dożynkach Prezydenckich – Spała 2004 (pismo w tej sprawie w załączeniu).

Przewodniczący oraz Rada Powiatu otrzymali także podziękowania za współpracę od Pana Artura Macieja Żukowskiego – ustępującego Przewodniczącego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci z Chorobami Nowotworowymi GONG (pismo stanowi załącznik do protokołu).

Radna Raisa Rajecka poinformowała, iż w Szepietowie odbył się Wojewódzki Turniej Wsi, na którym powiat bielski reprezentowany był przez wieś Łubin Kościelny. Powiat bielski zajął ex-aequo 5 miejsce. Radna podziękowała Staroście Bielskiemu za ufundowanie pucharu oraz nagrody rzeczowej.

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił radnych o zabieranie głosu i zgłaszanie dalszych wniosków, a wobec ich braku zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 17

Porządek obrad został wyczerpany. W związku z tym Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło podziękował wszystkim obecnym za udział w sesji, po czym o godzinie 16.30 zamknął posiedzenie XXIII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Joanna Popławska

 

Władysław Jagiełło
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Wprowadzający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data wprowadzenia: 2004-11-02

Data modyfikacji: 2004-11-02

Opublikował: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data publikacji: 2004-11-02