Protokół XLVI z dnia 26 października 2006 r.

Protokół XLVI sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 26 października 2006 r.

XLVI sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Władysława Jagiełło odbyła się 26 października 2006 r. w sali konferencyjnej budynku Powiatu przy ul. 11 Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady sesji rozpoczęto o godz. 10.00, zakończono o godz. 13.00.

Przewodniczący Rady Powiatu powitał Zarząd Powiatu oraz osoby zaproszone na sesję Rady Powiatu. Następnie udzielił głosu osobom, które wyraziły chęć wystąpienia na forum Rady. Głos zabrały następujące osoby:
1) Pan Andrzej Anusiewicz – Wójt Gminy Rudka,
2) Pan Marian Łuczaj – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego,
3) Pan Anatol Grzegorz Tymiński – Przewodniczący Rady Gminy Bielsk Podlaski,
4) Pan Jan Opaliński – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bielsku Podlaskim,
5) Pan Jan Szkoda – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim.

Wójt Gminy Rudka podziękował za czteroletnią współpracę obu samorządów wręczając Staroście Bielskiemu upominek w postaci albumu wraz z życzeniami dalszej współpracy.

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego dziękując za zaproszenie do wzięcia udziału w obradach sesji Rady Powiatu, wyraził wdzięczność za dotychczasową pracę Rady. Wszystkim kandydatom życzył miłej atmosfery w nadchodzących wyborach samorządowych.

Przewodniczący Rady Gminy Bielsk Podlaski podziękował za dobrą współpracę obu samorządów wskazując na główniejsze zadania inwestycyjne realizowane we współpracy samorządu gminnego i powiatowego.

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w imieniu własnym i Komendanta Powiatowego Policji w Bielsku Podlaskim Pana Mirosława Zwady podziękował za czteroletnią współpracę policji z samorządem powiatowym. Kandydatom startującym w wyborach samorządowych życzył sukcesu wyborczego.

Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim podziękował Zarządowi Powiatu oraz radnym za współpracę, dzięki której jednostka pozyskała dodatkowe pojazdy samochodowe, poprawiły się warunki socjalne załogi oraz utworzono Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Po zakończeniu wystąpień gości przystąpiono do realizacji proponowanego porządku obrad sesji.

Obrady XLVI sesji Rady Powiatu otworzył Przewodniczący Rady Powiatu informując, iż zgodnie z listą obecności (stanowiącą załącznik do protokołu) na 19 radnych w obradach uczestniczy 19, zatem są one prawomocne.

Ponadto w obradach sesji udział wzięli:
1) Sekretarz Powiatu – Ryszard Anusiewicz,
2) Skarbnik Powiatu – Bożena Zwolińska,
3) Radca Prawny – Ewa Czerwińska,
oraz zaproszeni goście (zgodnie z listą stanowiącą załącznik do protokołu).

Ad 3.

Przystępując do realizacji punktu 3 proponowanego porządku obrad sesji Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie przedstawionego porządku obrad XLVI sesji.
Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 16 głosów „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się – przyjęła następujący porządek obrad XLVI sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim

1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z XLV sesji Rady Powiatu.
5. Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
6. Informacja o stanie środowiska na terenie powiatu bielskiego.
7. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań, na które Powiat Bielski przeznacza środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2006 roku.
8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie przyjęcia Programu współpracy Powiatu Bielskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2007.
9. Przyjęcie informacji z działalności Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Brańsku za I półrocze 2006 roku.
10. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zaciągnięcia przez Powiat Bielski komercyjnego kredytu długoterminowego oraz zmiany uchwały nr XXXVII/209/05 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 29 grudnia 2005 roku w sprawie budżetu Powiatu Bielskiego na 2006 rok.
11.Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2006 rok.
12. Interpelacje i zapytania radnych.
13. Wnioski i oświadczenia radnych.
14. Sprawy różne.
15. Zakończenie II kadencji Rady Powiatu.
16. Zamknięcie obrad.

Ad 4.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu dotyczącego przyjęcia protokołu XLV sesji Rady Powiatu informując, iż zgodnie ze statutem protokół był dostępny w biurze obsługi rady w przepisowym terminie.

W związku z brakiem uwag do jego treści, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu.

W głosowaniu jawnym – stosunkiem 14 głosów „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się – protokół XLV sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim został przyjęty przez Radę.

Ad 5.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie od 29 września 2006 roku do 26 października 2006 roku (stanowiące załącznik do protokołu).

Następnie Przewodniczący Rady otworzył dyskusję w przedmiotowym punkcie.

Wobec braku uwag do omawianego punktu, Przewodniczący stwierdził, iż Rada Powiatu przyjęła do wiadomości powyższe sprawozdanie.

Ad 6.

Przystępując do realizacji kolejnego punktu obrad sesji – „Informacja o stanie środowiska na terenie powiatu bielskiego”, Przewodniczący Rady Powiatu powitał Pana Lecha Januszko – Zastępcę Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Otworzył dyskusję w punkcie.

Wobec braku dyskusji w temacie, Przewodniczący stwierdził, iż Rada Powiatu przyjęła informację o stanie środowiska na terenie powiatu bielskiego.

Ad 7.

Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia zadań, na które Powiat Bielski przeznacza środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2006 roku, otwierając dyskusję w przedmiotowym temacie.

Wobec braku uwag do tematu Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w ww. sprawie, a następnie poddał pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 19 głosów „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się – podjęła uchwałę nr XLVI/259/06 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie określenia zadań, na które Powiat Bielski przeznacza środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2006 roku. Uchwała w pełnym brzmieniu stanowi załącznik do protokołu.

Ad 8.

Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu współpracy Powiatu Bielskiego z organizacjami pozarządowymi na 2007 rok, otwierając dyskusję w przedmiotowym temacie.

Radni nie wnieśli uwag do przedstawionego materiału. Wobec powyższego Przewodniczący odczytał projekt uchwały w ww. sprawie, a następnie poddał pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 19 głosów „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się – podjęła uchwałę nr XLVI/260/06 w sprawie przyjęcia Programu współpracy Powiatu Bielskiego z organizacjami pozarządowymi na 2007 rok. Uchwała w pełnym brzmieniu stanowi załącznik do protokołu.

Ad 9.

Przystępując do realizacji kolejnego punktu obrad sesji – „Przyjęcie informacji z działalności Domu Pomocy Społecznej w Brańsku za I półrocze 2006 roku, Przewodniczący Rady Powiatu powitał Panią Walentynę Tokajuk – Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Brańsku. Następnie otworzył dyskusję w temacie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał o złożonej na jednej z poprzednich sesji prośbie odnośnie udzielenia informacji dotyczącej obsługi bankowej Domu Pomocy Społecznej. Poinformował, iż nie otrzymał odpowiedzi w poruszonej wówczas kwestii, wobec czego zwrócił się do Zarządu Powiatu o ustnie wyjaśnienie.

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej wyjaśniła, iż Dom Pomocy Społecznej został upoważniony przez Zarząd Powiatu do podpisania umowy na obsługę bankową z wybranym przez siebie bankiem. Kwota zaoferowana przez Bank Spółdzielczy w Brańsku pozwoliła na zawarcie umowy z wyłączeniem ustawy o zamówieniach publicznych.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz, oczekując wyjaśnień bezpośrednio od Zarządu Powiatu, powtórzył iż jego wątpliwości nie ograniczały się do stosowania trybu ustawy o zamówieniach publicznych, tylko do ustawy o finansach publicznych, o czym dyskutował na ówczesnej sesji z radcą prawnym.

Radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się z prośbą o przybliżenie zagadnienia w kwestii kolejności umieszczania pensjonariuszy w Domu Pomocy Społecznej, zarówno tych pochodzących z powiatu bielskiego, jak i spoza powiatu oraz udzielenie informacji na temat ilości miejsc wolnych, którymi obecnie dysponuje placówka. Ponadto wniósł o wyjaśnienie przyjętej dziennej stawki dziennej wyżywienia jednego pensjonariusza w wysokości 4,80 zł, sugerując iż jest to kwota zbyt niska.

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej ustosunkowując się do pytań Radnego Gołąbieckiego wyjaśniła, iż Dom przyjmuje wszystkie osoby skierowane do placówki, o ile w danym czasie są wolne miejsca. W takim przypadku przyjmowani są również pensjonariusze pochodzący spoza powiatu bielskiego. Ogólnie jednak zachowana jest zasada, iż w pierwszej kolejności przyjmowane są osoby pochodzące z powiatu bielskiego. Obecnie Dom Pomocy Społecznej nie dysponuje wolnymi miejscami dla pensjonariuszy.

Odnosząc się do wysokości dziennej stawki żywieniowej na jednego pensjonariusza Dyrektor DPS poinformowała, iż jednostka w sposób wystarczający zaspokaja potrzeby żywieniowe pensjonariuszy dzięki zakupom żywności po niższych cenach.

Wicestarosta, odnosząc się do kwestii udzielenia informacji Radnemu Łukaszewiczowi, poinformował iż odpowiedź była przedmiotem obrad Zarządu Powiatu, wobec czego Radny powinien był ją otrzymać. Wyjaśnił, iż w momencie podejmowania decyzji odnośnie obsługi bankowej jednostek powiatowych wyłączono Dom Pomocy Społecznej z tej uchwały ze względów funkcjonalnych. Dodał jednocześnie, iż ustawa o finansach publicznych dopuściła możliwość zastosowania wyłączenia.

Wobec wyczerpania dyskusji Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie informacji z działalności Domu Pomocy Społecznej w Brańsku za I półrocze 2006 roku.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 18 głosów „za”,0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się – przyjęła informację z działalności Domu Pomocy Społecznej w Brańsku za I półrocze 2006 roku.

Ad 10.

Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia przez Powiat Bielski komercyjnego kredytu długoterminowego oraz zmiany uchwały nr XXXVII/209/05 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 29 grudnia 2005 roku w sprawie budżetu Powiatu Bielskiego na 2006 rok, otwierając dyskusję w temacie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z prośbą o przedstawienie wysokości deficytu budżetowego, jaki nas czeka na koniec 2006 roku. Kontynuując temat Radny odniósł się do sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu, w którym mowa jest o braku środków na wydatki bieżące oraz środków finansowych w kasie. Obecnie proponuje się zaciągnięcie kredytu komercyjnego, czyli wysokooprocentowanego.

Starosta wyjaśnił, iż w kolejnym dokumencie wskazana jest wielkość deficytu budżetowego. Uznał, iż pewne zadania będą realizowane w części z zaciąganego kredytu, a oprocentowanie kredytu nie jest wysokie.

Radny Aleksander Gołąbiecki uznał, iż w sytuacji, kiedy Rada będzie zaciągać kredyty, nie będzie dysponować środkami finansowymi na pokrycie dopłat do środków unijnych.

Starosta mówiąc o różnicy między planem a rzeczywistym wykonaniem budżetu powiatu wyjaśnił, iż w przypadku ubiegania się o środki finansowe nie ma szans, aby wszystkie wnioski zostały zrealizowane, kiedy nie ma źródeł pokrycia.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz uznał, że odwołanie się do budżetu oraz do tego, iż Rada wcześniej uchwaliła znacznie większy deficyt jest informacją mocno przekłamującą tamtą atmosferę, ponieważ radni dali wiarę Staroście, że przyzwolenie zaciągnięcia kredytu i doprowadzenie do tego deficytu będzie spowodowane potężnymi inwestycjami z udziałem środków unijnych. Ten deficyt miał pokryć ewentualnie brakujące środki własne na inwestycje realizowane z udziałem środków unijnych, a tymczasem w przedkładanych dokumentach widnieją środki pochodzące ze źródeł zagranicznych w wysokości 90 tys. zł, czy też środki pochodzące z budżetu państwa w wysokości 50 tys. zł w odniesieniu do całego roku. Nie ma natomiast „milionowych dotacji”. Kontynuując swoją wypowiedź Radny uznał, iż nic z tych obietnic nie zostało zrealizowane. Powiat poszedł w kierunku inwestycji, nie uzyskał środków unijnych, zatem sięga po kredyt komercyjny. W ten sposób blokuje swoją możliwość na kolejne lata, bowiem kredyty trzeba spłacać.

Starosta uznał, iż nie będzie polemizować z Radnym w tym temacie.

Radny Roch Andrzej Charyton uznał, iż należy prowadzić dyskusję i mówić o tym, o czym nie wiemy. Dodał, iż budżet powiatu tej kadencji jest budżetem konsumpcyjnym, a nie proinwestycyjnym. Radny Charyton nawiązując do rankingów powiatów w realizacji inwestycji przypomniał, iż powiat bielski znalazł się na 12 pozycji, natomiast w czasie, kiedy Starostą Bielskim był Pan Marek Antoni Łukaszewicz – na 7 miejscu. Wyraził również opinię, iż w przyszłości wystąpi tendencja spadkowa powiatu w kolejnych latach. Kończąc wypowiedź Radny Charyton uznał iż, należałoby poinformować radnych o trendach, jakie miały miejsce w tej kadencji.

Starosta poinformował, iż przez kolejne lata powiat utrzymywał się w pierwszej dziesiątce w rankingu powiatów w zakresie realizacji zadań inwestycyjnych. Podzielając pogląd Radnego Charytona w kwestii tendencji spadkowej powiatu w kolejnych rankingach, Starosta stwierdził, iż przyczyną tego zjawiska jest dysproporcja w podziale środków zewnętrznych na poszczególne regiony.

Wobec zakończenia dyskusji w przedmiotowym punkcie, Przewodniczący odczytał treść projektu uchwały, a następnie poddał pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 14 głosów „za”, 1 przeciwnym i 4 wstrzymujących się – podjęła uchwałę nr XLVI/261/06 w ww. sprawie. Uchwała w pełnym brzmieniu stanowi załącznik do protokołu.

Ad 11.

Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2006 rok, otwierając dyskusję w temacie. Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały w ww. sprawie.Wobec powyższego Przewodniczący odczytał treść projektu uchwały, a następnie poddał pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym – stosunkiem 14 głosów „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się – podjęła uchwałę nr XLVI/262/06 w ww. sprawie. Uchwała w pełnym brzmieniu stanowi załącznik do protokołu.

Ad 12.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – „Interpelacje i zapytania radnych”, udzielając głosu radnym. Radni nie zabrali głosu w tym punkcie.

Ad 13.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – „Wnioski i oświadczenia radnych”, udzielając głosu radnym. Radni nie zabrali głosu w tym punkcie.

Ad 14.

Przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu „Sprawy różne” otwierając dyskusję w punkcie.

Radny Roch Andrzej Charyton poruszając problematykę nie rozstrzygania wielu spraw, przypomniał obecnym sprawę nie zajęcia stanowiska w przedmiocie skargi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na działania Starosty Bielskiego. Owa skarga nie została przedłożona do rozpatrzenia przez Radę Powiatu.

Sekretarz Powiatu wyjaśnił, iż skarga ta była rozpatrywana przez służby Starostwa. W wyniku dokonanej analizy nie znaleziono podstaw do uznania jej za skargę, lecz uznano iż jest to wniosek i nie podlega ocenie przez Radę Powiatu. Poinformował, iż Radny Charyton w najbliższym czasie otrzyma szczegółowe wyjaśnienie w poruszanej sprawie.

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż wszyscy radni złożyli oświadczenia majątkowe dodając, iż analiza nie wykazała żadnych nieprawidłowości w złożonych przez radnych oświadczeniach.
Starosta Bielski przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w czasie drugiej kadencji. Treść sprawozdania stanowi załącznik do protokołu.

Ad 15.

W punkcie – „Zakończenie II kadencji Rady Powiatu” Przewodniczący Rady Powiatu dokonał podsumowania działalności Rady Powiatu w II kadencji kierując wyrazy podziękowania do Zarządu Powiatu, Radnych, Wiceprzewodniczących Rady Powiatu, Skarbnika Powiatu, obsługi Rady Powiatu oraz wszystkich podległych Powiatowi jednostkom za pracę na rzecz realizacji nakreślonych zamierzeń. Poinformował o osiągnięciach na przełomie czterech lat, w tym o certyfikacie ISO, nadanym Starostwu Powiatowemu 24 października 2006 roku, jak również wspomniał o niezrealizowanych przedsięwzięciach, takich jak: obiekty sportowe, herb powiatu, czy też budowa zakładu oczyszczalni ścieków.

Kończąc wystąpienie życzył wszystkim samorządowcom oraz mieszkańcom Powiatu Bielskiego mądrego wyboru w nadchodzących wyborach samorządowych.

Ad 16.

Porządek obrad XLVI sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim został wyczerpany, w związku z czym o godz. 13.00 Przewodniczący Rady Powiatu zamknął jej posiedzenie.

Sporządziła: Wioletta Kruczkowska

 

Władysław Jagiełło
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Wprowadzający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data wprowadzenia: 2006-12-19

Data modyfikacji: 2006-12-19

Opublikował: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data publikacji: 2006-12-19