Protokół XIX sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 30 kwietnia 2004 r.

XIX sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Władysława Jagiełłę odbyła się w dniu 30 kwietnia 2004 roku w sali konferencyjnej budynku powiatu przy ulicy 11-go Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady XIX sesji rozpoczęto o godzinie 9.05, zakończono o godzinie 12.25.

Sesję protokołowała Joanna Popławska.

Przewodniczący Rady Powiatu – Władysław Jagiełło otworzył obrady XIX sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim stwierdzając, iż zgodnie z listą obecności (stanowiącą załącznik do protokołu) na 19 radnych uczestniczy w nich 16 radnych, zatem obrady są prawomocne.

Radni nieobecni to: Marek Malinowski, Roch Andrzej Charyton, Zdzisław Tworkowski.

Przewodniczący powitał obecnych na sali radnych Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim, Zarząd Powiatu, Panią Bożenę Zwolińską – Skarbnika Powiatu, Pana Ryszarda Anusiewicza – Sekretarza Powiatu, Panią Małgorzatę Grażynę Niewińską – radcę prawnego, Pana Eugeniusza Siegienia – Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim oraz obsługę sesji Rady Powiatu.

Następnie Przewodniczący poinformował o propozycji porządku obrad sesji, który radni otrzymali wraz z zaproszeniem, zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag oraz propozycji zmian. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag do proponowanego porządku obrad XIX sesji Przewodniczący wniósł – o przyjęcie porządku obrad w zaproponowanej wersji oraz zarządził głosowanie w sprawie jego przyjęcia.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 15 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) przyjęła następujący porządek obrad XIX sesji Rady Powiatu:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z XVII i XVIII sesji Rady Powiatu.
5. Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
6. Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Powiecie Bielskim w 2003 roku.
7. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2003 rok:
a) przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej z wykonania budżetu,
b) przedstawienie opinii Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu,
c) dyskusja.
8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu:
a) przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej,
b) przedstawienie opinii składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej o wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium.
9. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie utworzenia i określenia zasad funkcjonowania środków specjalnych w szkołach i placówkach oświatowych Powiatu Bielskiego.
10. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z wykonania zadań i gospodarowania Powiatowym Funduszem Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym.
11. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2004 rok.
12. Interpelacje, zapytania radnych.
13. Wnioski i oświadczenia radnych.
14. Zamknięcie obrad.

Ad 4.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – Przyjęcie protokołu z XVII sesji Rady Powiatu, który zgodnie z wymogami Statutu Powiatu wyłożony był do wglądu na 7 dni przed sesją oraz w dniu dzisiejszym. Następnie Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do protokołu. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję oraz zgłosił wniosek – o przyjęcie protokołu XVII sesji Rady Powiatu.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 14 „za” 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się przyjęła protokół XVII sesji Rady Powiatu.

O godzinie 9.08 na obrady sesji przyszedł radny Marek Malinowski, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 17 radnych.

Następnie Przewodniczący przystąpił do realizacji przyjęcia protokołu XVIII sesji Rady Powiatu, który zgodnie z wymogami Statutu Powiatu wyłożony był do wglądu na 7 dni przed sesją oraz w dniu dzisiejszym. Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do treści protokołu XVIII sesji. Ponieważ radni nie zabierali głosu i nie zgłosili żadnych uwag do protokołu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał pod głosowanie kwestię przyjęcia protokołu XVIII sesji.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 14 „za”, 0 przeciwnych i 3 wstrzymujących się przyjęła protokół XVIII sesji Rady Powiatu.

Ad 5.

Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 31 marca do 30 kwietnia 2004 roku przedstawił Starosta Bielski – Sławomir Jerzy Snarski (sprawozdanie w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu podziękował Staroście Bielskiemu za przedstawienie sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. Następnie Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag do sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 6.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Powiecie Bielskim w 2003 roku (informacja stanowi załącznik do protokołu).

O godzinie 9.16 na obrady sesji przyszedł radny Roch Andrzej Charyton, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 18 radnych.

Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Radni nie zgłosili żadnych uwag.

Następnie Przewodniczący zwrócił się z pytaniem czy Pan Eugeniusz Siegień – Komendant Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim chciałby uzupełnić przedmiotową informację.

Pan Eugeniusz Siegień uzupełniając informację na temat stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Powiecie Bielskim w 2003 roku poinformował, iż policja w 2004 roku staje przed nowymi wyzwaniami. W Parlamencie Europejskim został złożony projekt ustawy dotyczący działania policji, który ma na celu podjęcie dwóch odrębnych ustaw: ustawy o policji oraz ustawy o służbie w policji. Pan Eugeniusz Siegień – Komendant Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim poinformował, iż jest w posiadaniu projektu obu ustaw i może udzielić bliższych informacji wszystkim zainteresowanym.

Ponadto Pan Eugeniusz Siegień przedstawił raport z badań społecznej oceny stanu bezpieczeństwa i pracy policji na terenie działania Komendy Powiatowej Bielsk Podlaski za rok 2003. W trzecim kwartale 2003 roku na terenie powiatu bielskiego były przeprowadzone badania ankietowe, którymi objęto 281 osób z terenu powiatu. Badania zostały przeprowadzone bez udziału i wiedzy Komendy Powiatowej Policji. Celem badań było stwierdzenie jak pracuje policja, jak się czują mieszkańcy powiatu oraz czego społeczeństwo powiatu bielskiego oczekuje od policji. Jednym z pytań, na które została udzielona odpowiedź było pytanie: czy miejsce w którym Pan/Pani mieszka jest zdaniem Pana/Pani miejscem bezpiecznym i spokojnym (30,2% badanych oceniło za bezpieczne miejsce w którym mieszka; 57,3% odpowiedziało, iż miejsce w którym mieszka jest raczej bezpieczne, 87,5% odpowiada, że jest bezpiecznie i raczej bezpiecznie, 10% odpowiada, iż jest niebezpiecznie.)

Na pytanie: jakie zjawisko patologiczne i niezgodne z prawem Pana/Pani zdaniem stanowią najwięcej trudności mieszkańcom respondenci udzielili następujących odpowiedzi: 58% uznało za zjawisko patologiczne alkoholizm, 50,2% - brawurową jazdę samochodami i motocyklami, 46,3% - chuligaństwo i wandalizm; ponadto respondenci jako zjawiska patologiczne wymienili narkomanię, napady i rozboje.

O godzinie 9.24 na obrady sesji przyszedł radny Zdzisław Tworkowski, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 19 radnych.

Kontynuując swoją wypowiedź Pan Eugeniusz Siegień poinformował, iż 49,5% respondentów uważa, iż lepsza współpraca policji i społeczeństwa w zakresie zapobiegania przestępczości mogłaby mieć wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa w miejscu ich zamieszkania.

61% respondentów z terenu powiatu bielskiego zetknęło się z tematem przestępczości oraz łamania prawa (dokonano na nich kradzieży), na 8% badanych napadnięto w celu obrabowania, 4,3% badanych pobito, do 8,7% badanych włamano się do domu w celu obrabowania.

Na pytanie – jak Pan/Pani ocenia zachowanie policjanta przyjmującego zgłoszenie o zdarzeniu respondenci udzielili odpowiedzi: 57% respondentów uważa, że policjanci zachowują się kulturalnie i profesjonalnie; 11% uważa, że mało kulturalnie ale za to profesjonalnie; 32% uważa, ze policjanci zachowują się niekompetentnie i zniechęcająco do współpracy.

Na pytanie – czy obawia się Pan/Pani możliwości zostania ofiarą przestępstwa respondenci udzielili następujących odpowiedzi: 33% - tak, 26% - trudno powiedzieć, 6% - nie obawia się.

Jak wynika z ankiety 46% badanych zna dzielnicowego i wie gdzie urzęduje, 21% zna siedzibę przyjmowania dzielnicowego, 13% nie wie gdzie przyjmuje dzielnicowy oraz nie zna dzielnicowego.

32% respondentów czuje się bezpiecznie widząc policjanta w pobliżu miejsca zamieszkania; natomiast raczej bezpiecznie w obecności policjanta czuje się 45% respondentów.

Pan Eugeniusz Siegień – Komendant Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim poinformował, iż pracę policji na terenie całego powiatu ocenia dobrze i raczej dobrze 59% mieszkańców powiatu. Natomiast na terenie miasta Bielsk Podlaski pracę policji ocenia dobrze i raczej dobrze prawie 80% mieszkańców. Policji ufa 77,2% mieszkańców powiatu bielskiego.

36% badanych uznało okolicę w której mieszka za bezpieczną w porównaniu do roku poprzedniego, 35% badanych nie ma zdania, natomiast 26 %twierdzi, iż nie jest bezpiecznie.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski poinformował, iż na spotkaniu w dniu 23 stycznia 2004 roku Komendant Wojewódzkiej Komendy Policji bardzo wysoko ocenił pracę policji w powiecie bielskim. Następnie Starosta podziękował Komendantowi za dobrą, profesjonalną współpracę pomiędzy Starostwem Powiatowym a Komendą Powiatową Policji w Bielsku Podlaskim. Ponadto Starosta poinformował, iż nie otrzymał żadnej skargi na pracę policji.

Przewodniczący podziękował Komendantowi Komendy Powiatowej Policji – Panu Eugeniuszowi Siegieniowi za uzupełnienie przedmiotowej informacji, z której wynika, iż miasto Bielsk Podlaski jak i powiat bielski są bezpieczne.

Radni nie zgłosili żadnych uwag, w związku z czym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 7.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2003 rok.

Przewodniczący odczytał opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej z wykonania budżetu oraz opinię Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu (opinia RIO oraz opinia Komisja Rewizyjnej w załączeniu). Następnie Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag w tym punkcie.

Radny Sergiusz Łukaszuk – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego poinformował, iż Komisja Oświaty również nie zauważyła nieprawidłowości w sprawozdaniu z wykonania budżetu powiatu za 2003 rok oraz stwierdził, iż Rada Powiatu powinna udzielić absolutorium Zarządowi Powiatu.

Ponieważ radni nie zgłosili kolejnych wniosków Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 8.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji kolejnego punku porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu (projekt uchwały w załączeniu). Następnie Przewodniczący zwrócił się z prośbą do Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o przedstawienie wniosku.

Radny Tadeusz Wielanowski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił wniosek Komisji w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu (wniosek w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu odczytał opinię składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej o wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium (uchwała Nr II.0131-2-54/04 Składu Orzekającego RIO w Białymstoku z dnia 21.04.2004 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu Bielskiego wniosku o udzielenie Zarządowi absolutorium za 2003 rok w załączeniu).

Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję. Następnie Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 14 „za”, 0 przeciwnych i 5 wstrzymujących się podjęła uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu (uchwała Nr XIX/103/04 w załączeniu).

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski w imieniu Zarządu Powiatu podziękował Radzie Powiatu za udzielenie Zarządowi absolutorium.

Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał, iż jest to pierwszy budżet autorstwa Zarządu Powiatu obecnej kadencji.

Ad 9.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie utworzenia i określenia zasad funkcjonowania środków specjalnych w szkołach i placówkach oświatowych Powiatu Bielskiego (projekt uchwały w załączeniu).

Starosta Bielski – Sławomir Jerzy Snarski przedstawił wnioski Komisji dotyczące przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu). Uzupełniając odpowiedź na wnioski Komisji Starosta poinformował, iż Zarząd Powiatu wniósł autopoprawkę do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie proponując przyjęcie zapisu § 3 ust. 9 o treści: „9. wynagrodzenia pracowników i pochodne od wynagrodzeń za wyjątkiem wynagrodzeń wynikających z podstawowego stosunku pracy w jednostce budżetowej”.

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie wraz z ww. autopoprawką Zarządu Powiatu.

O godzinie 10.00 za zgodą Przewodniczącego Rady Powiatu obrady sesji opuściła radna Raisa Rajecka, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 18 radnych.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 15 „za”, 0 przeciwnych i 3 wstrzymujących się podjęła uchwałę w sprawie utworzenia i określenia zasad funkcjonowania środków specjalnych w szkołach i placówkach oświatowych Powiatu Bielskiego (uchwała Nr XIX/104/04 w załączeniu).

Ad 10.

Przewodniczący Rady Powiatu – Władysław Jagiełło przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z wykonania zadań i gospodarowania Powiatowym Funduszem Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym (projekt uchwały w załączeniu).

Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag. Ponieważ radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie Przewodniczący odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 3 przeciwnych i 2 wstrzymujących się podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z wykonania zadań i gospodarowania Powiatowym Funduszem Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym (uchwała Nr XIX/105/04 w załączeniu).

Ad 11.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2004 rok.

Wicestarosta – Piotr Bożko przedstawił wnioski Komisji dotyczące przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wnioski wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w tym punkcie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż Zarząd Powiatu odnosząc się do wniosku Komisji dokonał podziału powiatu. Ponadto radny Łukaszewicz poinformował, iż radni zawsze pracują na rzecz obywateli całego powiatu bielskiego. Odnosząc się do odmowy przyznania dotacji dla NSZZ „Solidarność” radny Łukaszewicz stwierdził, iż Zarząd Powiatu przyznał dotację dla stowarzyszenia działającego wyłącznie na rzecz gminy Rudka.

Ponieważ radni nie zgłosili kolejnych uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie Przewodniczący poinformował, iż należy poddać pod głosowanie wnioski Komisji Rady Powiatu, które Zarząd Powiatu uznał za niezasadne.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zabierając głos w sprawie formalnej stwierdził, iż w sprawozdaniu z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym Zarząd Powiatu przeprasza mieszkańców wsi Łubin Kościelny, Sierakowizna i Truski. Ponadto radny Łukaszewicz przypomniał, iż adresatem listu była Rada Powiatu a nie Zarząd Powiatu. W związku z powyższym radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił wniosek formalny – o przekazanie pisma do właściwego adresata czyli do Rady Powiatu.

Przewodniczący w odniesieniu do wypowiedzi radnego Łukaszewicza wyjaśnił, iż kopia pisma została odnaleziona oraz sprawa została wyjaśniona z mieszkańcami ww. wsi.

Uzupełniając wypowiedź Przewodniczącego Sekretarz Powiatu – Ryszard Anusiewicz wyjaśnił, iż Kierownik Powiatowego Zarządu Dróg został zobowiązany do wyjaśnienia sprawy z mieszkańcami wsi. Ponadto Sekretarz Powiatu wyjaśnił, iż kopia pisma w przedmiotowej sprawie znajduje się w posiadaniu Zarządu Powiatu.

Przewodniczący poinformował, iż nic nie stoi na przeszkodzie aby radni otrzymali kopię pisma, które było adresowane do Rady Powiatu.

Radny Zdzisław Tworkowski zażądał rzeczywistej i prawidłowej odpowiedzi na złożoną przez radnego interpelację (dotyczącej pisma adresowanego do Rady Powiatu przez mieszkańców ww. wsi).

Przewodniczący poddał pod głosowanie odrzucone przez Zarząd Powiatu wnioski Komisji. Jako pierwszy poddał pod głosowanie wniosek Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, która wnioskuje o ujęcie w limitach wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne na lata 2004-2006 (załącznik Nr 3 do projektu uchwały w sprawie zmian budżetowych) inwestycji o nazwie: droga Olszewo-Truski-Łubin Kościelny.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 6 „za”, 11 przeciwnych i 1 wstrzymującym się odrzuciła powyższy wniosek Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie (odrzucony przez Zarząd Powiatu) wniosek: „Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska wnioskuje o przeznaczenie z rezerwy budżetowej 2 tys. zł na udział w mistrzostwach Polski drużyny powiatowej w piłce nożnej, na które została zakwalifikowana”, spójny z wnioskiem: „Komisja Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego wnioskuje o udzielenie wsparcia finansowego dla drużyny reprezentującej powiat bielski w rozgrywkach piłki nożnej, która zakwalifikowała się do finału krajowego w halowej piłce nożnej samorządowców. Komisja Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego informuje, iż kapitanem drużyny jest Pan Waldemar Boroń.”

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 9 „za” 7 przeciwnych i 2 wstrzymujących się przyjęła powyższy wniosek Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Pani Bożena Zwolińska – Skarbnik Powiatu poinformowała, iż przyjęcie przez Radę Powiatu ww. wniosku Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska spowodowało naruszenie prawa.

Starosta Bielski – Sławomir Jerzy Snarski poinformował, iż wniosek Komisji Rolnictwa nie spełnia wymogu, ponieważ nie jest to stowarzyszenie; do Zarządu Powiatu nie wpłynął wniosek w sprawie udzielenia dotacji dla drużyny piłkarskiej, która reprezentowałaby powiat na Mistrzostwach Polski w Halowej Piłce Nożnej. Ponadto Starosta poinformował, iż Zarząd Powiatu wniesie do Regionalnej Izby Obrachunkowej uwagę dotyczącą uchwały w przedmiotowej sprawie (powyżej przyjętego wniosku Komisji).

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż wolą Rady Powiatu jest aby wspomóc grupę sportowców, która pokrywa koszty wyjazdów na organizowane turnieje z własnych środków lub od sponsorów. Zadaniem Zarządu Powiatu jest znalezienie sposobu na przekazanie pieniędzy zgodnie z prawem. Ponadto radny Łukaszewicz zgodził się z wypowiedzią Pani Skarbnik, iż dotacji gotówkowej udzielić nie można. Radny Marek Antoni Łukaszewicz zaproponował wycofanie się z wniosku Komisji oraz zapisanie w budżecie powiatu środków na wyjazd dla drużyny piłkarskiej reprezentującej powiat bielski w rozgrywkach piłki nożnej.

Przewodniczący zwrócił się do radnego Łukaszewicza z pytaniem czy radny wnosił o reasumpcję głosowania nad wnioskiem Komisji Rolnictwa.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż wnosił o wycofanie sprawy dotacji dla drużyny powiatowej reprezentującej powiat w Mistrzostwach Polski w Halowej Piłce Nożnej. Rada Powiatu wyraziła wolę na wsparcie finansowe drużyny. Radny stwierdził, iż środki mogą zostać przekazane poprzez zapisanie ich w wydatkach bieżących budżetu powiatu a następnie przez sfinansowanie wyjazdu drużyny przez Starostę Bielskiego.

Radny Aleksander Gołąbiecki przypomniał, iż w poprzedniej kadencji osobą nadzorującą sport w powiecie bielskim był Członek Zarządu Powiatu, obecnie radny Rady Powiatu – Marek Malinowski. Radny poinformował, iż inne drużyny mają jednakowe koszulki, spodenki, buty. Natomiast drużyna reprezentująca powiat bielski nie ma koszulek a nawet jeździ własnymi samochodami na organizowane turnieje. Radny Aleksander Gołąbiecki stwierdził, iż drużyna reprezentująca powiat bielski powinna mieć stroje z napisem Bielsk Podlaski lub powiat bielski. Powiat powinien także udostępnić samochód którym drużyna wyjechałaby na organizowany turniej.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do wypowiedzi radnego Gołąbieckiego poinformował, iż Zarząd Powiatu udziela dotacji dla stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych w wysokości 1.000 zł. Ponadto powiat bielski bierze udział w spartakiadzie samorządowej. Starosta wyjaśnił, iż do Zarządu Powiatu nie wpłynął żaden wniosek w sprawie udzielenia wsparcia dla drużyny piłkarskiej. W składzie drużyny piłkarskiej, która będzie reprezentować powiat bielski w Mistrzostwach Polski w Halowej Piłce Nożnej nie ma pracowników jednostek organizacyjnych powiatu. W związku z powyższym Starosta stwierdził, iż Zarząd Powiatu nie może podejmować decyzji bez pisemnego wniosku w przedmiotowej sprawie; kwota 2.000 zł nie jest adekwatna do pomocy jaką otrzymują jednostki samorządowe powiatu. Ponadto Starosta poinformował, iż środki z budżetu powiatu są przeznaczane dla uczniów szkół powiatowych, którzy biorą udział w organizowanych imprezach powiatowych.

Radny Zdzisław Tworkowski stwierdził, iż jest zbudowany troską Starosty o prawidłowe zapisy budżetowe, o prawidłowe przydziały środków dla poszczególnych organizacji i stowarzyszeń. Natomiast rok temu na posiedzeniu Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego zażądał rozliczenia poszczególnych stowarzyszeń z poprzedniej działalności. Pani Skarbnik przyniosła dokumenty, z których wynikało, iż dla jednej organizacji nie było rozliczenia, co zamykało drogę na udzielenie dla tego stowarzyszenia dotacji. Jednak wolą Zarządu Powiatu stowarzyszenie dotację otrzymało (z naruszeniem przepisów prawa). W związku z powyższym radny Tworkowski zwrócił się z pytaniem – dlaczego w tej chwili Starosta odmawia udzielenia dotacji skoro Rada Powiatu wyraziła wolę na jej udzielenie.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski zwrócił się z prośbą o wskazanie konkretnego przypadku.

Przewodniczący przystąpił do przegłosowania kolejnych wniosków Komisji odrzuconych przez Zarząd Powiatu: „Komisja Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego wnioskuje o przyznanie dotacji z budżetu powiatu dla NSZZ „Solidarność” Oddział Zarządu Regionu w Bielsku Podlaskim w wysokości 1.000 zł”.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 7 „za”, 6 przeciwnych i 5 wstrzymujących się przyjęła ww. wniosek Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego. W związku z tym, iż Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska wnioskowała o przekazanie na powyższy cel kwoty 500 zł bezzasadne stało się głosowanie nad wnioskiem Komisji Rolnictwa w przedmiotowej sprawie.

Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie kolejny wniosek Komisji, który został odrzucony przez Zarząd Powiatu: „Komisja Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego wnioskuje o zwiększenie dotacji Powiatowemu Szkolnemu Związkowi Sportowemu w Bielsku Podlaskim o 1.500 zł z uwagi , iż jest to organizacja o charakterze powiatowym zajmująca się organizacją imprez eliminacji dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ponadto Komisja informuje, iż samorząd miejski przeznaczył na działalność tego związku kwotę 3.000 zł.

Komisja Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego proponuje zwiększenie dotacji Powiatowemu Szkolnemu Związkowi Sportowemu o ww. kwotę z rezerwy budżetowej. W przypadku braku środków finansowych w rezerwie budżetowej zaproponowane dotacje trzem szkolnym klubom sportowym przeznaczyć na Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.”

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 9 „za”, 6 przeciwnych i 3 wstrzymujących się przyjęła ww. wniosek Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego.

Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, iż wniosek zgłoszony przez radnego Łukaszewicza – o wycofanie wniosku Komisji w tym punkcie jest zasadny. Jednak jak podkreślił Przewodniczący radny Łukaszewicz nie miał prawa zgłosić wniosku formalnego w przedmiotowej sprawie. Z wnioskiem o wycofanie przyjętego przez Radę Powiatu wniosku oraz o zwrócenie się do Zarządu Powiatu o wsparcie finansowe drużyny mogą wystąpić Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisja Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego.

Radny Aleksander Gołąbiecki odnosząc się do wypowiedzi Przewodniczącego zwrócił się z pytaniem do Starosty – czy można pomóc finansowo drużynie w inny sposób.

Przewodniczący przypominał, iż za wykonanie budżetu powiatu odpowiada Zarząd Powiatu.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski zwrócił się z pytaniem do radcy prawnego uczestniczącego w posiedzeniu sesji – czy przegłosowany wniosek Komisji może zostać wycofany. Odnosząc się do wypowiedzi radnego Gołąbieckiego Starosta poinformował, iż w 2003 roku zgłosił się Pan Waldemar Boroń informując o kwotach i sposobie partycypacji, w związku z czym środki zostały przekazane. Obecnie Komisje złożyły wnioski o przekazanie 2 tys. zł bez wskazania sposobu partycypacji przez inne samorządy. Ponadto Starosta stwierdził, iż Zarząd Powiatu rozważy możliwość przekazania środków dla drużyny piłkarskiej po uzyskaniu bardziej szczegółowych informacji.

Radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż w ubiegłym roku przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” był organizowany konkurs w tematyce Ojca Świętego Jana Pawła II, na którym młodzież powiatu bielskiego została posegregowana (Brańsk nie otrzymał nagród książkowych). Ponadto radny stwierdził, iż nie prawdą jest, iż w powiecie bielskim pracuje się nad integracją powiatu.

Przewodniczący Rady Powiatu odnosząc się do wypowiedzi radnego Charytona poinformował, iż nie był to konkurs w temacie Ojca Świętego ale Diecezjalny Turniej Wiedzy Biblijnej. Powiat zakupił nagrody książkowe szkołom ponadgimnazjalnym, które podlegają pod powiat bielski. Szkoła ponadgimnazjalna w Brańsku podlega pod Miasto Brańsk w związku z czym nagrody książkowe powinny zostać zakupione przez Urząd Miasta w Brańsku.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż Zarząd Powiatu przeznaczył kwotę 300 zł na zakup nagród książkowych dla zwycięzców Diecezjalnego Turnieju Wiedzy Biblijnej. Ponadto Starosta poinformował, iż w powiecie bielskim funkcjonuje Powiatowy Szkolny Związek Sportowy działający na rzecz sportu w szkołach gimnazjalnych i podstawowych oraz Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Bielsku Podlaskim mający swoją siedzibę w Zespole Szkół w Brańsku działający na rzecz sportu w szkołach ponadgimnazjalnych. Następnie Starosta wyjaśnił, iż przekazując środki na imprezy sportowe nie ma selekcji, ani segregacji.

Ponadto Starosta poinformował, iż przeznaczył kwotę podatku na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Szansa” oraz stwierdził, iż pozostali radni również mogą w taki sposób wspomóc finansowo stowarzyszenia.

O godzinie 10.40 Przewodniczący ogłosił 10-minutową przerwę w posiedzeniu sesji w celu zajęcia stanowiska przez Komisję Budżetu oraz Komisję Rolnictwa.

Po wznowieniu obrad głos zabrał Przewodniczący Rady Powiatu, który zwrócił się z prośbą o zabranie głosu przez Przewodniczącego Komisji Budżetu.

O godzinie 10.55 obrady sesji za zgodą Przewodniczącego Rady Powiatu opuścili radny Marek Malinowski oraz radny Bazyli Leszczyński, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 16 radnych.

Radny Mirosław Bałło – Przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego poinformował, iż Komisja wnosi o – zastąpienie zapisu „wsparcia finansowego” zapisem „wsparcia w ramach partycypowania w transporcie, zapłacenia za noclegi”.

Przewodniczący zwrócił się z pytaniem – czy kwota pozostaje bez zmian.

Radny Mirosław Bałło stwierdził, iż Komisja Budżetu wnosi o wsparcie finansowe lub rzeczowe bez podania konkretnej kwoty.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się z prośbą o zajęcie stanowiska przez z-cę Przewodniczącego Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Ponieważ z-ca Przewodniczącego Komisji nie był obecny na posiedzeniu sesji głos zabrał członek Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska – radny Aleksander Gołąbiecki.

Radny Aleksander Gołąbiecki przedstawił stanowisko Komisji Rolnictwa, informując, iż Komisja Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska zwraca się z prośbą – o wsparcie finansowe lub rzeczowe drużyny samorządowej zakwalifikowanej na Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej.

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się z pytaniem czy Zarząd Powiatu odniesie się do wniosków Komisji.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski poinformował, iż w pierwszej kolejności powinna zostać przeprowadzona reasumpcja głosowania nad przyjętym przez Radę Powiatu wnioskiem. Następnie wniosek Komisji powinien zostać ponownie poddany pod głosowanie. Powyżej zgłoszone wnioski Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego powinny zostać poddane pod głosowanie w punkcie: wnioski i oświadczenia radnych.

Przewodniczący poprosił radcę prawnego uczestniczącego w posiedzeniu sesji o wyjaśnienie kolejności głosowania w ww. sprawie.

Radca prawny – Małgorzata Grażyna Niewińska poinformowała, iż po przyjęciu przez Radę Powiatu wniosek nie może zostać wycofany. Konieczne jest przeprowadzenie reasumpcji głosowania nad wnioskiem Komisji, natomiast zmodyfikowane wnioski Komisji Rolnictwa oraz Komisji Budżetu zostaną zapisane w punkcie: wnioski i oświadczenia radnych.

Radny Aleksander Gołąbiecki poinformował, iż Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska wnosi – o reasumpcję głosowania; poddanie pod głosowanie wniosku „o przekazanie z rezerwy budżetowej 2 tys. zł na udział w mistrzostwach Polski drużyny powiatowej w piłce nożnej, na które została zakwalifikowana” oraz poddanie pod głosowanie zmodyfikowanych wniosków Komisji.

Radni nie zgłosili kolejnych wniosków. Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek o – reasumpcję głosowania wniosku Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, która wnioskuje o przeznaczenie z rezerwy budżetowej 2 tys. zł na udział w mistrzostwach Polski drużyny powiatowej w piłce nożnej, na które została zakwalifikowana.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 16 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się powyższy wniosek przyjęła.

W związku z powyższym Przewodniczący ponownie poddał pod głosowanie odrzucone przez Zarząd Powiatu wnioski Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 0 „za”, 14 przeciwnych i 1 wstrzymującym się (1 radny nie brał udziału w głosowaniu) wnioski ww. Komisji odrzuciła.

Następnie Przewodniczący poinformował, iż konieczne jest poddanie pod głosowanie zmodyfikowanych wniosków Komisji Budżetu oraz wniosku Komisji Rolnictwa dotyczących wsparcia finansowego drużyny reprezentującej powiat bielski w rozgrywkach piłki nożnej.

Radca prawny – Małgorzata Grażyna Niewińska poinformowała, iż zmodyfikowane wnioski Komisji powinny zostać poddane pod głosowanie w punkcie: wnioski i oświadczenia radnych.

Radny Aleksander Gołąbiecki przypomniał, iż Komisje zgłaszając wniosek nie określają kwoty jaka ma zostać przekazana na wskazany we wniosku cel.

Radca prawny – Małgorzata Grażyna Niewińska przypomniała o toczącej się dyskusji w punkcie podjęcie uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2004 rok. W związku z tym powinien zostać poddany pod głosowanie projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.

Radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż ujęcie w budżecie rzeczowego zadania powinno wskazywać także zabezpieczenie środków. Ponadto radny Charyton zgodził się z wypowiedzią radcy prawnego, iż wprowadzenie zadania bez wskazania źródła jego pokrycia nie powinno mieć miejsca.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż intencję Rady Powiatu należy zapisać w protokole. Rada Powiatu powinna wystosować prośbę do Zarządu Powiatu o wsparcie finansowe drużyny piłkarskiej.

Przewodniczący zwrócił się prośbą o zgłaszanie kolejnych uwag do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie. Ponieważ radni nie zabierali głosu i nie zgłaszali uwag Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie. Następnie odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz poddał ją pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 2 przeciwnych i 1 wstrzymującym się podjęła uchwałę w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego na 2004 rok (uchwała Nr XIX/106/04 w załączeniu).

Ad 12.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Interpelacje, zapytania radnych oraz zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie interpelacji i zapytań. Ponieważ radni nie zabierali głosu Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 13.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Wnioski i oświadczenia radnych. Następnie Przewodniczący otworzył dyskusję w tym punkcie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz odnosząc się do przekazanych dotacji dla organizacji spoza sfery budżetowej wyjaśnił, iż w swojej wypowiedzi nie mówił o dotacji na rzecz sportu na terenie gminy Rudka. Radny mówił o dotacji jaką Rada Powiatu na wniosek Zarządu Powiatu przyznała dla Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Rudka w Rudce na zadanie pod nazwą „Akcja Happening Edukacyjny „Las mój przyjaciel” organizowany na terenie Gminy Rudka z okazji 80-lecia Lasów Państwowych, „Dni Ziemi” i Inicjatywy Obywatelskiej „Posprzątajmy Swój Dom na wejście do Unii Europejskiej” w kwocie 300 zł. Radny stwierdził, iż Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Rudka działa wyłącznie na rzecz Gminy Rudka.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż Starosta torpeduje wnioski radnych oraz informuje w swojej wypowiedzi, iż nikt się do niego nie zgłaszał, nikt nie monitował. Radny stwierdził, iż to nie Starosta udzielił radnym mandatu i to nie Starosta może radnym mandat odebrać. Ponadto radny Łukaszewicz stwierdził, iż radni mają prawo do reprezentowania, zgłaszania wniosków w imieniu swoim jak również w imieniu grup społecznych czy też swoich wyborców.

Ponadto radny Łukaszewicz przypomniał, iż radny Tworkowski nie uzyskał odpowiedzi na zgłoszoną interpelację dotyczącą zaginięcia pisma adresowanego do Rady Powiatu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż w artykule pt.: „Rekordowa sesja w Bielsku Podlaskim” Wicestarosta – Piotr Bożko informuje społeczeństwo powiatu bielskiego, iż: „spór dotyczy interpretacji przepisów, my uważamy, że z tego funduszu część pieniędzy może zostać przeznaczona na płace a kolegium RIO stoi na stanowisku, że nie”. Odnosząc się do powyżej przytoczonego artykułu radny stwierdził, iż nie uczestniczył na posiedzeniu sesji, na której padło takie stwierdzenie. W związku z powyższym radny Łukaszewicz zwrócił się z pytaniem – kiedy odbyła się sesja na której Rada Powiatu rozstrzygała ww. sprawę i dlaczego radny nie został na nią zaproszony.

Następnie radny Marek Antoni Łukaszewicz odniósł się do artykułu, pt.: „Tego nie da się ukryć” (prawdopodobnie w „Serwisie Podlasia”), w którym został powtórzony zapis z wypowiedzi Starosty Sławomira Jerzego Snarskiego z sesji Rady Powiatu : „uzupełnieniem słów Starosty jest przykład przekazania na lutowej sesji Rady Powiatu działki w centrum Brańska na rzecz miasta pod budowę ronda” oraz poinformował, iż nie uczestniczył na sesji Rady Powiatu na której została podjęta uchwała w sprawie przekazania działki na rzecz Miasta Brańsk. W związku z powyższym radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z pytaniem – kiedy odbyła się sesja na której Rada Powiatu pojęła uchwałę w ww. sprawie i dlaczego radny nie został na nią zaproszony.

O godzinie 11.17 za zgodą Przewodniczącego Rady Powiatu obrady sesji opuścił radny Jan Czarniawski, od tej chwili w posiedzeniu sesji uczestniczyło 15 radnych.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż otrzymał pismo od Starosty Bielskiego, w którym Starosta zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej poinformował radnego, iż protokół sesji Rady Powiatu zostanie mu udostępniony. Radny stwierdził, iż Starosta odnośnie wniosku o udostępnienie protokółu sesji podporządkowuje się ustawie o dostępie do informacji publicznej. Natomiast odnośnie wniosku dotyczącego udostępnienia stanowiska grupy radnych przeciwnego do stanowiska radnych o odwołanie Przewodniczącego Starosta informuje, iż to stanowisko jest załącznikiem do protokółu. Radny przypomniał, iż od prowadzącego obrady – Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Bazylego Leszczyńskiego uzyskał informację, iż stanowisko to będzie w aktach XVIII sesji. Ponadto radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż prosił o udostępnienie mu kopii ww. stanowiska. W związku z powyższym radny Marek Antoni Łukaszewicz ponownie zwrócił się z prośbą – o udostępnienie mu zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej kopii stanowiska grupy radnych przeciwnego do wniosku radnych o odwołanie Pana W. Jagiełły z funkcji Przewodniczącego Rady Powiatu lub wydanie decyzji w sprawie odmowy udostępnienia ww. stanowiska. Ponadto radny poinformował, iż oczekuje zachowania administracji zgodnie z przepisami prawa.

Radny Aleksander Gołąbiecki podziękował Staroście za udzielenie odpowiedzi na zgłoszone zapytanie (zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej). Na poprzednich sesjach radca prawny oraz Przewodniczący Rady Powiatu informowali, iż radnym nie powinno się kserować protokołu. Radny stwierdził, iż zamieszanie na sesji jak również niezgodna z ustawą o dostępie do informacji publicznej opinia radcy prawnego nie były potrzebne. Następnie radny Aleksander Gołąbiecki zacytował fragment odpowiedzi Starosty na wniosek radnego: „W myśl ww. przepisów każdy radny ma prawo i obowiązek zapoznania się z protokołem sesji Rady Powiatu wyłożonym w Biurze Obsługi Rady Powiatu na 7 dni przed terminem kolejnej sesji, a także możliwości kopiowania informacji publicznej albo jej wydruku”.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do wypowiedzi radnego Marka Antoniego Łukaszewicza wyjaśnił, iż nie odbiera radnemu mandatu ani prawa do występowania z wnioskami. Złożony wniosek musi być jednak pełny i zgodny pod względem formalnym. Mieszkańcy zgłaszając się do radnego z prośbą o pomoc w sfinansowaniu wyjazdu na organizowany turniej samorządowy powinni zostać przez radnego poinformowani o konieczności złożenia wniosku na piśmie oraz o wskazaniu we wniosku celu, który wynika z podjętych przez Radę Powiatu uchwał. Środki mogą zostać przekazane w formie dotacji dla stowarzyszenia, które wskaże we wniosku cel powiatowy. Ponadto Starosta poinformował, iż podczas składania wniosku o wsparcie finansowe ze strony powiatu powinna być udzielona informacja o sposobie partycypacji przez Starostwo Powiatowe oraz przez inne samorządy.

Odnosząc się do artykułu pt.: „Rekordowa sesja w Bielsku Podlaskim” Starosta wyjaśnił, iż nie zna artykułu dotyczącego XVIII sesji Rady Powiatu. Starosta stwierdził, iż jak pamięta radny Marek Antoni Łukaszewicz uczestniczył w posiedzeniu XVIII sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w dniu 15 kwietnia 2004 roku. Ponadto Starosta wyjaśnił, iż spór dotyczy samorządności, tego czy wraz z zadaniami samorządowymi idą środki. Spór dotyczy także interpretacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Zdaniem Rady Powiatu Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym jest funduszem powiatowym a nie państwowym. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury ogranicza jednak możliwość dysponowania środkami z Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym traktując go jako fundusz państwowy. Starosta stwierdził, iż jeżeli ww. fundusz jest w dyspozycji Starosty to plan finansowy może przewidywać wydatki zatwierdzane prze Radę Powiatu. Natomiast jeżeli jest to fundusz centralny procedura przekazania środków jest zatwierdzana przez Urząd Marszałkowski i Głównego Geodetę Kraju, który nie wyraża zgody na pokrycie z ww. funduszu płac pracowników (o czym mówił Wicestarosta).

Odnośnie artykułu dotyczącego działki w Rudce Starosta wyjaśnił, iż na jednej z poprzednich sesji (XIV sesji Rady Powiatu w dniu 29 grudnia 2003 roku) Rada Powiatu w Bielsku Podlaskim podjęła uchwałę w sprawie przekazania części działki w Brańsku na rzecz Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, na której będzie budowane rondo.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do dostępu do informacji publicznej poinformował, iż Starostwo Powiatowe może udostępnić dokumenty, które są w posiadaniu Starostwa. Oświadczenie w sprawie stanowiska grupy radnych przeciwnego do stanowiska radnych o odwołanie Pana W. Jagiełły z funkcji Przewodniczącego zostało złożone w imieniu radnych przez radnego Bazylego Leszczyńskiego –Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu oraz zapisane w treści protokołu XVIII sesji Rady Powiatu. Ponadto Starosta poinformował, iż od maja br. wszystkie protokoły Rady Powiatu zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.

Przewodniczący Rady Powiatu – Władysław Jagiełło potwierdził wypowiedź Starosty, iż od pierwszego maja radni jak również mieszkańcy powiatu będą mogli zapoznać się z treścią protokołu Rady Powiatu w Biuletynie Informacji Publicznej. Również stanowisko grupy radnych będące treścią protokołu XVIII sesji, który został przyjęty na dzisiejszej sesji Rady Powiatu zostanie udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej.

Przewodniczący poinformował także, iż z oświadczeniami majątkowymi radnych zgłoszonymi w ubiegłym roku można się było zapoznać w Starostwie Powiatowym (dwie osoby także informacje uzyskały). Natomiast oświadczenia majątkowe złożone w br. zostaną opublikowane w BIP-ie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz odnosząc się do wypowiedzi Starosty stwierdził, iż Starosta nie rozumie co to jest Gmina Miejska w Brańsku, samorząd województwa oraz nie potrafi wyjaśnić, iż powiat bielski przekazał działkę dla województwa podlaskiego, a nie dla Gminy Brańsk. Po wysłuchaniu wyjaśnień Starosty i przeczytaniu artykułów w prasie radny stwierdził, iż społeczeństwu udzielane są informacje, które nie mają potwierdzenia w faktach.

Radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż w dniu 29 kwietnia 2004 roku odbyła się sesja Rady Miejskiej w Brańsku, na której Burmistrz Miasta Brańsk cytował pismo Starosty w sprawie przekazania środków dla szpitala bielskiego. Radny stwierdził, iż to beneficjent powinien podjąć działania w kierunku pozyskania środków. Uchwała Rady Miejskiej w Brańsku jednoznacznie określiła przyznanie środków jako wsparcie dla szpitala w Bielsku Podlaskim. Burmistrz Miasta Brańsk oraz radni Rady Miejskiej w Brańsku wyrazili oburzenie sposobem i tonem wypowiedzi Starosty.

Ponadto radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż środki zostały przekazane dla policji ponieważ policja czyniła starania w kierunku ich otrzymania.

Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż Starosta cytuje w prasie, iż: „znamiennym jest fakt, że Sekretarz wypowiada się w sprawach powiatu”. Skoro Sekretarz nie ma prawa wypowiadać się w sprawie powiatu to także mieszkaniec powiatu bielskiego nie powinien wypowiadać się w sprawach powiatu.

Odnosząc się do wypowiedzi Przewodniczącego Rady Powiatu o dostępie do oświadczeń majątkowych radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż dwie osoby uzyskały informację w Starostwie Powiatowym, natomiast kilkadziesiąt osób starało się uzyskać informację o oświadczeniach majątkowych radnych drogą internetową.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do wypowiedzi radnego Charytona stwierdził, iż beneficjent musi zostać poinformowany o tym, iż wystąpił o środki i je otrzymał. Jak informował radny Roch Andrzej Charyton o środki do Urzędu Miasta Brańsk zwrócił się dr Tymosiak oraz została podjęta uchwała przez Radę Miejską w Brańsku w sprawie przekazania tych środków na rzecz szpitala. Skoro nie została przekazana informacja do Starostwa Powiatowego w ww. sprawie to nie można oczekiwać, iż Starosta podejmie działania w kierunku pozyskania przyznanych przez Radę Miejską w Brańsku środków. Ponadto Starosta stwierdził, iż dyskusja na sesji w ww. sprawie jest zbędna i niepotrzebna, ponieważ po wystosowaniu pisemnego wniosku, a następnie podjęciu uchwały przez Radę Miejską w Brańsku powinna zostać przekazana do Starostwa Powiatowego informacja o podjęciu uchwały w ww. sprawie.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski poinformował, iż po uzyskaniu informacji o podjęciu uchwały przez Radę Miejską w Brańsku w sprawie przekazania środków dla SP ZOZ zostanie sporządzone porozumienia w tej sprawie.

O godzinie 11.35 za zgodą Przewodniczącego Rady Powiatu obrady sesji opuścili Starosta Bielski – Sławomir Jerzy Snarski oraz Wicestarosta Bielski – Piotr Bożko w celu podpisania aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży budynku powiatowego przy ul. Mickiewicza 20 w Bielsku Podlaskim dla PPHU „Poczta Polska” w Białymstoku. Od tej chwili w posiedzeniu sesji uczestniczyło 13 radnych.

Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie zmodyfikowany wniosek Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, które wnioskują – o wsparcie organizacyjne lub rzeczowe drużyny samorządowców w piłce nożnej, która zakwalifikowała się do ogólnopolskiego finału.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się przyjęła ww. wniosek Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Przewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie kolejnych wniosków.

Radny Roch Andrzej Charyton poinformował, iż na sesji Rady Miejskiej w Brańsku, na której została podjęta uchwała w sprawie przekazania środków dla szpitala bielskiego byli obecni przedstawiciele SP ZOZ-u w Bielsku Podlaskim. W związku powyższym radny wyjaśnił, iż informacja w ww. sprawie została przekazana dyrekcji szpitala bielskiego. Ponadto radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż Starosta nie powinien obrażać się na radnych Rady Miejskiej w Brańsku jak również nie powinien sugerować radnym Rady Miejskiej w Brańsku, iż nie została wykonana uchwała budżetowa, co może skutkować nieudzielaniem absolutorium. Radny Roch Andrzej Charyton poinformował także, iż Starosta nie odpowiedział na zgłoszone wnioski (6-7 wniosków) Burmistrza Miasta Brańsk.

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do Pani Skarbnik Powiatu z prośbą – o poinformowanie jak wygląda ścieżka dochodzenia od darczyńcy do beneficjenta.

Pani Skarbnik Powiatu – Bożena Zwolińska wyjaśniła, iż w świetle prawa dyrektor szpitala ani dr Tymosiak nie są osobami uprawnionymi do pozyskania informacji o przekazaniu środków dla szpitala, stroną zainteresowaną jest bowiem Zarząd Powiatu. Po podjęciu uchwały Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim w sprawie dotacji przekazywana jest informacja do Zarządu samorządu, który dotację otrzymał. Również w tym przypadku po podjęciu uchwały przez Radę Miejską w Brańsku w sprawie przekazania środków dla szpitala bielskiego Zarząd Powiatu powinien otrzymać informację w tej sprawie. Po otrzymaniu informacji zostałaby wprowadzona zmiana do budżetu powiatu, oraz nawiązane porozumienie ze Skarbnikiem lub Burmistrzem w sprawie ustalenia projektu porozumienia. Po podjęciu uchwały przez Radę Powiatu zawarta zostałaby umowa z dyrektorem SP ZOZ w Bielsku Podlaskim, w związku z czym środki byłyby wykorzystane we właściwy cel. Ponadto Pani Skarbnik wyjaśniła, iż pomoc szpitalowi jest bardzo potrzebna, środki powinny być jednak przekazywane zgodnie z określonymi wymogami.

Radny Mirosław Bałło zgłosił do Zarządu Powiatu Bielskiego w Bielsku Podlaskim pisemny wniosek o następującej treści: „ W imieniu mieszkańców gminy Orla wnoszę o przeznaczenie środków finansowych w ramach bieżącego utrzymania dróg oraz podjęcie stosownych działań w celu naprawy nawierzchni dróg powiatowych położonych na terenie Gminy Orla: droga Nr 719 na odcinku droga krajowa Bielsk – Paszkowszczyzna (odcinek 400 metrów); droga Nr 03707 na odcinku Orla – Krywiatycze (droga powiatowa o długości 800 metrów łącząca dwa powiaty: bielski i hajnowski); oraz droga Nr 03725 na odcinku Malenniki – Gregorowce.

Uzasadnienie: wnioskowane do naprawy drogi są w bardzo złym stanie technicznym. Istniejące ubytki w nawierzchni asfaltowej znacznie umniejszają użyteczność i przejezdność dróg czyniąc ją w pewnych miejscach wręcz niemożliwą. Wymienione wyżej drogi mają duże znaczenie komunikacyjne. Korzystają z nich nie tylko mieszkańcy Gminy Orla ale także mieszkańcy sąsiednich gmin i pozostałych powiatów. Nie podjęcie prac remontowych na przedmiotowych drogach w roku bieżącym spowoduje, iż korzystanie z nich w roku przyszłym będzie wręcz niemożliwe gdyż stan ich nawierzchni pogarsza się z roku na rok i to w bardzo dużym zastraszającym tempie. W celu zapewnienia właściwej sieci dróg powiatowych o określonych standardach jakościowych niezbędne jest położenie nowej nawierzchni na drogach o numerze 719 i 0307 oraz uzupełnienie ubytków na drodze Nr 03725. Mając na względzie dobro mieszkańców powiatu bielskiego wnoszę jak na wstępie wniosku.”

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do radnego z prośbą – o przekazanie wniosku na piśmie, który następnie zostanie przekazany do Zarządu Powiatu.

Radny Mirosław Bałło przekazał ww. wniosek bezpośrednio do Zarządu Powiatu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypominał, iż na poprzedniej sesji Rady Powiatu uzyskał informację, iż Pani Skarbnik Powiatu wypowiada się w imieniu Zarządu Powiatu. Radny stwierdził, iż po wypowiedzi Pani Skarbnik radni zostali wprowadzeni w błąd przez Zarząd Powiatu. Jak wynika ze sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym Zarząd Powiatu (bez upoważnienia Rady Powiatu) podpisał porozumienie z Gminą Bielsk Podlaski w sprawie opracowania dokumentacji technicznych na przebudowę dróg powiatowych.

Ponadto radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż Rada Miejska w Brańsku podjęła uchwałę w sprawie przekazania dotacji dla szpitala bielskiego. W ubiegłym roku podczas udzielania pożyczki dla szpitala Zarząd Powiatu udowadniał, iż powiat nie może przekazać dotacji dla SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Radny stwierdził, iż pozyskanie przekazanych przez Radę Miejską w Brańsku środków to sprawa wyłącznie Zarządu Powiatu i dyrektora szpitala, który zaniedbał swoje obowiązki. Radny stwierdził, iż sprawa pomocy dla szpitala rozpatrywana jest w kwestii działań politycznych. Podsumowując swoją wypowiedź radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż Pani Skarbnik nie powinna się wypowiadać w imieniu Zarządu Powiatu aby nie wprowadzać radnych w błąd.

Radny Aleksander Gołąbiecki poinformował, iż w odpowiedzi na zapytanie zgłoszone na poprzedniej sesji Rady Powiatu otrzymał informację, iż Pani Kozłowska nie figuruje w księdze szpitalnej i nie ma żadnych dowodów, iż ww. osoba zgłosiła się do szpitala. Radny stwierdził, iż nie ma żadnej adnotacji w księgach szpitala ponieważ Pani Kozłowska do szpitala nie została przyjęta. Rodzina zmarłej twierdzi, iż Pani Kozłowska została przez nich zawieziona do szpitala, jednak nie została do niego przyjęta. Następnie radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się do radnej Zinaidy Kuprianiuk-Daniluk z prośbą – o wyjaśnienie jaka jest procedura przyjmowania pacjentów do szpitala bielskiego.

Odnosząc się do wniosku radnego Mirosława Bałło radny Aleksander Gołąbiecki stwierdził, iż w pierwszej kolejności powinny być wykonane roboty drogowe w miejscach gdzie jest to niezbędne (m.in. drogi Bielsk Podlaski-Orla, Orla-Paszkowszczyzna). Radny stwierdził, iż należy zaprzestać wykonywania robót na zaułkach, drogach, które nie mają żadnego znaczenia. Następnie radny Aleksander Gołąbiecki stwierdził, iż popiera wniosek zgłoszony przez radnego Mirosława Bałło, a także wykonywanie robót na drogach o dużym znaczeniu komunikacyjnym na terenie pozostałych gmin.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk odnosząc się do wypowiedzi radnego Gołąbieckiego poinformowała, iż pomimo że kilka lat temu nastąpił rozdział pomiędzy SP ZOZ w Bielsku Podlaskim a Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego oddział w Bielsku Podlaskim to w opinii społeczeństwa obie jednostki nadal funkcjonują jako szpital w Bielsku Podlaskim. Sytuacja ta powoduje liczne nieporozumienia, ponieważ jedna jednostka nie posiada informacji na temat funkcjonowania drugiej jednostki. Pacjent, do którego zostało wezwane pogotowie mógł zostać zawieziony do terenowego oddziału Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego lub do ambulatorium internistycznego, które funkcjonuje również na bazie pogotowia a nie na izbę przyjęć. Jeżeli pacjent został skierowany do ambulatorium analitycznego to dokumentacja dotycząca jego przyjęcia powinna znajdować się na pogotowiu. Skierowanie pacjenta na oddział szpitalny powoduje odnotowanie jego przyjęcia lub odmowy przyjęcia w SP ZOZ-ie w Bielsku Podlaskim (książka odmów, książka porad ambulatoryjnych, książka przyjęć). Brak potwierdzenia w dokumentach SP ZOZ obecności Pani Kozłowskiej w szpitalu nie wyklucza, iż dokumentacja pobytu pacjentki znajduje się w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. W związku z powyższym radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk zwróciła się do radnych z prośbą – o bardziej dokładne formułowanie zgłaszanych wniosków, co pozwoli na udzielenie wyczerpującej odpowiedzi.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk odnośnie zapytania dotyczącego Przychodni Zdrowia przy ul. 3 Maja wyjaśniła, iż na ul. 3 Maja funkcjonuje zarówno Samodzielny Niepubliczny ZOZ “VITA” jak i Niepubliczny ZOZ “Twój Lekarz”.

Radny Jerzy Iwańczuk odnosząc się do wypowiedzi radnego Gołąbieckiego wyjaśnił, iż w dniu 26 kwietnia br. odbyło się posiedzenie Rady Społecznej SP ZOZ, na którym wyjaśniano sprawę, o której mówił radny Gołąbiecki na poprzedniej sesji Rady Powiatu. Radny Jerzy Iwańczuk poinformował, iż w dniu poprzedzającym zgon Pani Kozłowskiej została do niej wezwana karetka pogotowia. Lekarz który przyjechał karetką uznał, iż Pani Kozłowskiej nie należy zabierać do szpitala. W związku z powyższym nie ma adnotacji w dokumentach szpitala bielskiego.

Sekretarz Powiatu – Ryszard Anusiewicz uzupełniając wypowiedź radnej Zinaidy Kuprianiuk-Daniluk i radnego Jerzego Iwańczuka wyjaśnił, iż zostało wystosowane pismo do Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego z prośbą o udzielenie wyczerpującej odpowiedzi w przedmiotowej sprawie.

Radny Aleksander Gołąbiecki odczytał odpowiedź Zarządu Powiatu na wniosek radnego: “Każdy pacjent zgłaszający się do szpitala jest rejestrowany w odpowiedniej księdze. W dniu 23 marca br. nie zgłosiła się do szpitala pacjentka o nazwisku Kozłowska, zamieszkała przy ul. Żeromskiego. Brak jest potwierdzenia w dokumentach SP ZOZ okoliczności, o których mówił Pan radny.” Radny wyjaśnił, iż syn i synowa zmarłej Pani Kozłowskiej twierdzą, iż Pani Kozłowska otrzymała od lekarza rodzinnego skierowanie do szpitala. Po południu synowa zawiozła Panią Kozłowską do szpitala swoim samochodem, gdzie jej nie przyjęli. W nocy pacjentka zmarła. Prawdopodobnie lekarz rodzinna była zdziwiona odmową przyjęcia pacjentki do szpitala. Następnie radny Gołąbiecki poinformował, iż w 90% jest pewny, że pacjent zawieziony do szpitala jest rejestrowany dopiero po jego przyjęciu w szpitalu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się do Przewodniczącego z pytaniem – czy wniosek formalny może zostać zgłoszony w punkcie wnioski i oświadczenia radnych.

Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, iż radni mogą zgłosić wnioski, które zostaną poddane pod głosowanie Rady Powiatu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż jakiś czas temu w prasie była informacja dotycząca inicjatywy samorządów powiatowych w sprawie przejęcia pogotowia znajdującego się w terenie powiatu (przejęcie przez powiat lub szpital bazy, majątku, który funkcjonuje na poziomie powiatu). W poprzednich latach pogotowie ratunkowe funkcjonujące w SP ZOZ przynosiło wysokie dochody. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż Rada Powiatu mogłaby wypracować wniosek i skierować go do rozpatrzenia przez Zarząd Powiatu. W związku z powyższym radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił wniosek formalny – zobowiązać Zarząd Powiatu do wypracowania koncepcji związanej z przejęciem części pogotowia ratunkowego, które funkcjonuje na poziomie powiatu bielskiego. Zarząd Powiatu po rozpatrzeniu wniosku i opracowaniu koncepcji udzieli odpowiedzi Radzie Powiatu.

Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, iż do zastosowania ww. rozwiązania konieczna jest zgoda Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oddział w Bielsku Podlaskim.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk przypomniała, iż nie tak dawno zarówno szpital, pogotowie jak i przychodnie zdrowia pracowały jako jeden zespół. Ponieważ doszło do ich rozdzielenia można wnioskować, iż nie było to dobre rozwiązanie. Karetki, ich wyposażenie a także sprzęt są własnością Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Ponadto radna Kuprianiuk-Daniluk wyjaśniła, iż konieczna jest zgoda obu stron do przejęcia pogotowia ratunkowego przez szpital bielski.

Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał, iż radny Łukaszewicz wnosił o – zobowiązanie Zarządu Powiatu do rozpoznania problemu, a po wskazaniu realnych przesłanek przystąpienie przez Zarząd Powiatu do opracowania koncepcji związanej z przejęciem części pogotowia ratunkowego, które funkcjonuje na poziomie powiatu bielskiego. Następnie Przewodniczący poddał ww. wniosek pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 10 “za”, 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się przyjęła wniosek w sprawie zobowiązania Zarządu Powiatu do rozpoznania problemu, a po wskazaniu realnych przesłanek przystąpienie przez Zarząd Powiatu do opracowania koncepcji związanej z przejęciem części pogotowia ratunkowego, które funkcjonuje na poziomie powiatu bielskiego.

Radny Aleksander Gołąbiecki odnosząc się do swojej wypowiedzi z poprzedniej sesji Rady Powiatu przypomniał, iż mówił o „sępach” którzy przychodzą z lekarstwami. Radny stwierdził, iż przedstawiciele firm farmaceutycznych powinni przychodzić do lekarza w momencie kiedy nie ma pacjentów i nie zabierać lekarzowi dużo czasu (wizyta nie może trwać po 30 minut). Radny stwierdził, iż pacjenci nie składają skarg ponieważ się boją.

Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał iż radny Gołąbiecki zgłaszając pytanie wskazał na miejsce zdarzenia, czyli Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej przy ul. 3 Maja w Bielsku Podlaskim.

Radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk odnosząc się do wypowiedzi radnego Gołąbieckiego wyjaśniła, iż pracuje w Samodzielnym Niepublicznym ZOZ-ie “VITA” przy ul. 3 Maja (I piętro).

Radny Aleksander Gołąbiecki poinformował, iż sytuacja o której mówił radny (przychodzenie „sępów z lekarstwami”) miało miejsce na parterze.

W związku z powyższym radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk stwierdziła, iż pismo w przedmiotowej sprawie powinno zostać skierowane do Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej “Twój Lekarz”. Następnie radna Kuprianiuk-Daniluk zwróciła się z prośbą – o bardziej precyzyjne stawianie zarzutów oraz wskazywanie dokładnego miejsca zdarzenia.

Radny Aleksander Gołąbiecki stwierdził, iż sytuacja półgodzinnej wizyty przedstawiciela firmy farmaceutycznej w gabinecie lekarskim miała miejsce w SNZOZ-ie ”VITA”.

Odnosząc się do powyższej wypowiedzi radnego Gołąbieckiego radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk stwierdziła, iż nie wiedząc gdzie mieści się zakład radny precyzyjnie określa czas trwania wizyty. Radna Kuprianiuk-Daniluk wyjaśniła, iż czasami wizyta reprezentanta firmy farmaceutycznej może się przedłużyć, jednak nigdy nie trwa ona dłużej niż 5 minut. Przedłużenie wizyty może być związane z koniecznością odpoczynku przez lekarza, który przyjmuje dziennie około 60 pacjentów. W SNZOZ-ie “VITA” wszyscy pacjenci są przyjmowani w dniu, w którym zgłaszają się do lekarza. Ponadto radna Zinaida Kuprianiuk-Daniluk poinformowała, iż w przypadku zaistnienia sytuacji, w której pacjenci czują się pokrzywdzeni jest gotowa ich przeprosić podobnie jak inni lekarze pracujący w zespole “VITA”.

Radny Aleksander Gołąbiecki poinformował, iż nie dotyczy to doktor Zinaidy Kuprianiuk-Daniluk.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż nie rozumie dlaczego piętnuje się lekarzy, którzy przyjmują pacjenta pół godziny.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zgodził się z wypowiedzią radnej Kuprianiuk-Daniluk, że wnioski powinny być dokładnie formułowane.

Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał, iż wszyscy radni mają prawo zgłaszać wnioski. Następnie Przewodniczący zaprosił radnych na powiatowe uroczystości obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz poinformował, iż nastąpiła zmiana (uroczystość odbędzie się pod Pomnikiem Niepodległości Polski a nie pod Pomnikiem 1000-lecia Państwa Polskiego).

Radny Roch Andrzej Charyton złożył wszystkim obecnym życzenia z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Przewodniczący Rady Powiatu również złożył wszystkim obecnym życzenia z okazji wstąpienia w dniu 1 maja 2004 roku Polski do Unii Europejskiej.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu zamknął dyskusję w tym punkcie.

Ad 14.

Porządek obrad został wyczerpany. W związku z tym Przewodniczący Rady Powiatu podziękował wszystkim obecnym za udział w sesji, po czym o godzinie 12.25 zamknął posiedzenie XIX sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Joanna Popławska

 

Władysław Jagiełło
Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Wprowadzający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data wprowadzenia: 2004-05-27

Data modyfikacji: 2004-05-27

Opublikował: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data publikacji: 2004-05-27