Protokół XXIV sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 29 października 2004 r.

XXIV sesja Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Władysława Jagiełłę odbyła się w dniu 29 października 2004 roku w sali konferencyjnej budynku powiatu przy ulicy 11-go Listopada 4 w Bielsku Podlaskim. Obrady XXIV sesji rozpoczęto o godzinie 10.03, zakończono o godzinie 13.10.

Sesję protokołowała Joanna Popławska.

Przewodniczący Rady Powiatu – Władysław Jagiełło otworzył obrady XXIV sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim stwierdzając, iż zgodnie z listą obecności (stanowiącą załącznik do protokołu) na 19 radnych uczestniczy w nich 15 radnych, zatem obrady są prawomocne.

Radni nieobecni to: Mirosław Bałło, Roch Andrzej Charyton, Marek Malinowski, Zdzisław Tworkowski.

Przewodniczący Rady Powiatu powitał obecnych na sali radnych Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim, Zarząd Powiatu, Panią Bożenę Zwolińską – Skarbnika Powiatu, Pana Ryszarda Anusiewicza – Sekretarza Powiatu, Panią Ewę Czerwińską – radcę prawnego, obsługę sesji Rady Powiatu, delegację samorządowców z Białorusi oraz zaproszonych gości (lista obecności osób zaproszonych w załączeniu).

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło poinformował radnych o propozycji porządku obrad sesji, który radni otrzymali wraz z zaproszeniem, zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag oraz propozycji zmian. Radni nie wnieśli żadnych uwag do proponowanego porządku obrad XXIV sesji Rady Powiatu. W związku z powyższym Przewodniczący Rady Powiatu poddał zaproponowany porządek obrad pod głosowanie.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 14 „za”, 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym się przyjęła następujący porządek obrad XXIV sesji Rady Powiatu:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z XXIII Sesji Rady Powiatu.
5. Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
6. Informacja z realizacji Programu Standaryzacji Domu Pomocy Społecznej w Brańsku przyjętego do wykonania w latach 2000-2005.
7. Sprawozdanie z wykonania i finansowania zadań z zakresu ochrony środowiska.
8. Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu powiatu na 2004 rok.
9. Interpelacje i zapytania radnych.
10. Wnioski i oświadczenia radnych.
11. Zamknięcie obrad.
Od godziny 10.05 obradom XXIV sesji przewodniczy radny Jerzy Iwańczuk – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.

Ad 4

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji punktu – Przyjęcie protokołu z XXIII sesji Rady Powiatu, który zgodnie z wymogami Statutu Powiatu wyłożony był do wglądu w biurze Obsługi Rady Powiatu na 7 dni przed sesją oraz w dniu dzisiejszym na sali obrad, radni mieli zatem czas na zapoznanie się z jego treścią. Do ww. protokołu nie zostały wniesione uwagi na piśmie.

O godzinie 10.07 na obrady sesji przybył radny Mirosław Bałło oraz radny Marek Malinowski, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 17 radnych.

Następnie Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Iwańczuk zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do protokołu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż zapoznał się z protokołem XXIII sesji Rady oraz stwierdził w nim brak wypowiedzi Przewodniczącego Rady Powiatu – Pana Władysława Jagiełły dotyczącej tego, iż Przewodniczący Rady nie udzielił formalnej zgody na piśmie na pracę Starosty na Politechnice Białostockiej. W związku z powyższym radny zwrócił się z pytaniem czy protokół został o ww. zapis rozszerzony.

Radny Władysław Jagiełło – Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż zgodnie z wnioskiem radnego Łukaszewicza w protokole XXIII sesji został ujęty następujący zapis: „Formalna zgoda w ww. sprawie nie została udzielona na piśmie przez Przewodniczącego Rady Powiatu”.

Ponieważ radni nie zabierali głosu i nie zgłosili kolejnych uwag do protokołu Wiceprzewodniczący Rady Powiatu zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poddał pod głosowanie kwestię przyjęcia protokołu XXIII sesji.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 15 „za” 0 przeciwnych i 2 wstrzymujących się przyjęła protokół XXIII sesji Rady Powiatu.

Ad 5

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Iwańczuk poprosił Starostę Bielskiego o przedstawienie sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. Głos zabrał Starosta Bielski – Sławomir Jerzy Snarski przedstawiając sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 01 do 29 października 2004 roku (sprawozdanie w załączeniu).

O godzinie 10.15 na obrady sesji przybył radny Roch Andrzej Charyton, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 18 radnych.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Iwańczuk podziękował Staroście Bielskiemu za przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym oraz zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do przedmiotowego sprawozdania.

Radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie dlaczego Zarząd Powiatu podjął decyzję o sprzedaży nieruchomości stanowiącej własność powiatu bielskiego (strona 4, pkt. 3 lit. a przedmiotowego sprawozdania) skoro wydanie takiej decyzji leży w kompetencji Rady Powiatu.

Radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się także z prośbą o wyjaśnienie, jakiego środka trwałego dotyczą podjęte na posiedzeniu Zarządu Powiatu w dniu 19 października 2004 r. uchwała nr 81/199/04 w sprawie nieodpłatnego przekazania mienia Powiatu stanowiącego środek trwały Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim, oraz uchwała nr 81/200/04 w sprawie zbycia środka trwałego będącego na stanie Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim.

O godzinie 10.23 na obrady sesji przybył radny Zdzisław Tworkowski, od tej chwili w obradach sesji uczestniczyło 19 radnych.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski ustosunkowując się do ww. pytań radnego Gołąbieckiego poinformował, iż Zarząd Powiatu po dogłębnym przeanalizowaniu sprawy podjął decyzję o sprzedaży całej nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Bielskiego na terenie Gminy Orla, po uprzednim złożeniu propozycji mieszkańcom budynku mieszkalnego położonego na części nieruchomości, dotyczącej możliwości wykupienia przez nich budynku wraz z użytkowanym budynkiem gospodarczym i przyległej części nieruchomości stanowiącej dojazd do budynków. Wójt Gminy Orla wyraził bowiem zainteresowanie przejęciem części nieruchomości, bez części mieszkalnej. Starosta wyjaśnił, iż Zarząd Powiatu nie podjął uchwały w sprawie zbycia ww. nieruchomości. Formę zbycia zabudowanej nieruchomości oznaczonej numerem geodezyjnym nr 581/3 o pow. 1,07 ha położonej na terenie gminy Orla a stanowiącej własność Powiatu Bielskiego określi Rada Powiatu.

Odnośnie podjętych na posiedzeniu w dniu 19 października 2004 r. uchwał Zarządu Powiatu Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż uchwała nr 81/199/04 w sprawie nieodpłatnego przekazania mienia Powiatu stanowiącego środek trwały Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim dotyczy samochodu marki Opel Astra, który uczestniczył w wypadku samochodowym, w trakcie którego został znacznie uszkodzony przód pojazdu. Kierownik PZD wystąpił z wnioskiem o nieodpłatnie przekazanie ww. samochodu do Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim. Zarząd Powiatu wyraził zgodę na nieodpłatne przekazanie samochodu marki Opel Astra do PZD w Bielsku Podlaskim podejmując uchwałę w przedmiotowej sprawie.

Starosta wyjaśnił, iż uchwała Zarządu Powiatu nr 81/200/04 dotyczy zbycia samochodu marki Polonez będącego na stanie Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim.

Radny Aleksander Gołąbiecki stwierdził, iż wyjaśnienia Starosty są dla radnego wyczerpujące, jednak w sprawozdaniu został ujęty zapis o treści: „Zarząd postanowił dokonać sprzedaży całej nieruchomości”. Zdaniem radnego ww. zapis wiąże się z wydaniem decyzji w sprawie sprzedaży nieruchomości na terenie Gminy Orla, stanowiącej własność Powiatu Bielskiego.

Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do ww. wypowiedzi radnego Gołąbieckiego wyjaśnił, iż ujęty w przedmiotowym sprawozdaniu zapis stanowi dyspozycję dla służb Starostwa do rozpoczęcia procesu zmierzającego do sprzedaży tej nieruchomości. 
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Iwańczuk zwrócił się do radnych z prośbą o zgłaszanie kolejnych uwag do przedmiotowego sprawozdania. Ponieważ radni nie zgłosili kolejnych uwag do sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie.

Rada Powiatu zapoznała się ze sprawozdaniem z pracy Zarządu Powiatu Bielskiego w okresie od 01 do 29 października 2004 roku.

Ad 6

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Iwańczuk przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Informacja z realizacji Programu Standaryzacji Domu Pomocy Społecznej w Brańsku przyjętego do wykonania w latach 2000-2005 (informacja w załączeniu). Następnie powitał Panią Walentynę Tokajuk – Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Brańsku.

Dyrektor DPS w Brańsku Pani Walentyna Tokajuk podziękowała Radzie Powiatu, Komisjom Rady oraz Zarządowi Powiatu za zainteresowanie sprawami Domu Pomocy Społecznej w Brańsku. Rok 1997, kiedy to po raz pierwszy zapoznawano się z wymaganiami standardowymi dotyczącymi Domu Pomocy Społecznej wywołał pewne obawy. Opracowany program standaryzacji i wypracowanie realizacji zadań na poszczególne lata oraz sukcesywne wygospodarowanie środków w budżecie zaowocowało tym, iż Dom Pomocy Społecznej w Brańsku spełnia europejskie standardy. Dzięki temu mieszkańcy mają godziwe warunki bycia, natomiast pracownicy odpowiednie warunki pracy. Pani Walentyna Takajuk poinformowała, iż odpowie na ewentualne pytania radnych.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Iwańczuk zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do przedmiotowej informacji.

Radny Aleksander Gołąbiecki poinformował, iż to dobrze, że na terenie Powiatu Bielskiego powstał Dom Pomocy Społecznej, który spełnia standardy europejskie. Radny Aleksander Gołąbiecki stwierdził, iż z przedmiotowego sprawozdania wynika, iż wskaźnik zatrudnienia w DPS-ie w przeliczeniu na pełne etaty, na jednego mieszkańca, wynosi obecnie 0,38 podczas gdy w domu dla przewlekle somatycznie chorych (do których zaliczany jest Dom Pomocy Społecznej w Brańsku) powinien wynosić nie mniej niż 0,7. Na jednej z poprzednich sesji Rady Powiatu została także poruszona sprawa kosztu utrzymania jednego pensjonariusza, który wynosi około 1.700 zł. W związku z powyższym radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się z pytaniem – czy Dom Pomocy Społecznej w Brańsku będzie w stanie utrzymać się przy takim standardzie, czy samorządowi powiatowemu wystarczy środków na jego utrzymanie (od 1 stycznia b r. koszt utrzymania pensjonariusza DPS-u wszedł w ciężar finansowy powiatów). Następnie radny zwrócił się z pytaniem – ilu pacjentów z terenu powiatu bielskiego mieszka w DPS-ie, a ile z terenu innych powiatów czy województwa podlaskiego oraz ile powiat bielski dopłaca do jednego mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Brańsku.

Pani Walentyna Tokajuk – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Brańsku odnosząc się do wypowiedzi radnego Gołąbieckiego wyjaśniła, iż w 2004 roku nie zmieniły się zasady finansowania, DPS w Brańsku otrzymuje dotację państwową, jest to tzw. dotacja wygasająca. Dotacja celowa obejmuje osoby skierowane do Domu Pomocy Społecznej w Brańsku przed 1 stycznia 2004 roku. Pani Walentyna Tokajuk poinformowała, iż odpłatność mieszkańca domu wynosi 70% z renty lub emerytury, w następnej kolejności zobowiązani są wstępni i zstępni mieszkańca DPS-u do dopłaty do pełnego kosztu utrzymania. Jeżeli rodzina nie ma możliwości aby pokryć koszty utrzymania pensjonariusza koszty te ponosi samorząd właściwy wg. jego miejsca zamieszkania. W DPS-ie według nowych zasad znajduje się jedna osoba z Białegostoku (dopłata Urzędu Miasta w Białymstoku), jedna osoba z Bielska Podlaskiego, której świadczenie emerytalne wystarcza na pokrycie kosztów utrzymania w całości.

Pani Walentyna Tokajuk wyjaśniła, iż Stowarzyszenie Dyrektorów i Menadżerów Pomocy Społecznej, do którego Pani Tokajuk należy, prowadzi z Ministerstwem negocjacje w temacie obniżenia wskaźnika zatrudnienia w DPS-ie. Wynoszący 0,7 wskaźnik zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty, na jednego mieszkańca jest wysoki, a spełnienie tej normy wiązałoby się z koniecznością zatrudnienia dodatkowo około 30 osób. Pani Walentyna Tokajuk poinformowała, iż około 70% mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Brańsku stanowią mieszkańcy z terenu Powiatu Bielskiego.

Radny Sergiusz Łukaszuk zwrócił się z pytaniem – czy wskaźnik 0,7 jest wskaźnikiem obowiązkowym, czy jego niewykonanie będzie się wiązało z konsekwencjami.

Pani Walentyna Tokajuk odpowiadając na pytanie radnego Łukaszuka wyjaśniła, iż wskaźnik 0,7 jest obowiązkowy. Dom Pomocy Społecznej w Brańsku znajduje się na tzw. liście warunkowej Wojewody Podlaskiego. Do końca 2006 roku DPS w Brańsku ma do spełnienia warunek jakim jest spełnienie pełnego standardu dotyczącego bazy, opieki i zatrudnienia. Pani Walentyna Tokajuk wyjaśniła, iż obecnie około 70% kosztów funkcjonowania jednostki stanowią koszty zatrudnienia pracowników.

Ponieważ radni nie zgłosili kolejnych uwag Wiceprzewodniczący Rady Powiatu zamknął dyskusję w tym punkcie oraz poinformował, iż Rada Powiatu zapoznała się z informacją z realizacji Programu Standaryzacji Domu Pomocy Społecznej w Brańsku przyjętego do wykonania w latach 2000-2005.

Ad 7

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Iwańczuk przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Sprawozdanie z wykonania i finansowania zadań z zakresu ochrony środowiska (sprawozdanie w załączeniu). Następnie powitał Pana Tadeusza Leszczyńskiego – Naczelnika Wydziału Architektury, Budownictwa, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.

Pani Helena Buszko – Członek Zarządu Powiatu przedstawiła wniosek Komisji dotyczący przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu). Uzupełniając odpowiedź na wnioski Komisji Pani Helena Buszko poinformowała, iż opłaty i kary pieniężne nie trafiają do Wójtów lub Starosty. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. nr 62, poz. 627) opłaty trafiają do Zarządu Województwa Podlaskiego, natomiast kary pieniężne do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Zgodnie z ustalonym w ww. ustawie algorytmem środki te przekazywane są do budżetów gmin, powiatów, Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu. Powiat Bielski otrzymuje około 10 % wpływów z tytułu opłat i kar pieniężnych. Zasady i sposób rozliczania kar zostały szczegółowo określone w ustawie Prawo ochrony środowiska. Pani Helena Buszko poinformowała, iż w roku bieżącym do Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska trafiło 1.105 zł z tytułu kar oraz 63.008 zł z tytułu opłat.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Iwańczuk zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag do przedmiotowej informacji. Radni nie zgłosili żadnych uwag, w związku z tym Przewodniczący obrad zamknął dyskusję w tym punkcie.

Rada Powiatu zapoznała się ze Sprawozdaniem z wykonania i finansowania zadań z zakresu ochrony środowiska.

Ad 8

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Iwańczuk przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu powiatu na 2004 rok (projekt uchwały w załączeniu).

Starosta Bielski – Sławomir Jerzy Snarski przedstawił wniosek Komisji dotyczący przedmiotowego materiału oraz odpowiedź Zarządu Powiatu (wniosek wraz ze stanowiskiem Zarządu w załączeniu). Uzupełniając odpowiedź na wnioski Komisji Starosta wyjaśnił, iż Zarząd Powiatu przedłożył radnym przed rozpoczęciem obrad dzisiejszej sesji Rady autopoprawkę do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie (autopoprawka w załączeniu). Starosta wyjaśnił, iż proponowane zmiany polegają na:
1. Zmianie załącznika nr 5 (Zestawienie przychodów i wydatków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rok 2004, po zmianach), polegającej na:
a) zmniejszeniu kwoty dotacji przeznaczonej dla Zespołu Szkół Rolniczych w Rudce na zadanie „Remont ogrodzenia zabytkowego parku pałacowego w Zespole Szkól Rolniczych w Rudce” o 20.000 zł tj. z kwoty 40.000 zł na 20.000 zł
b) wprowadzenia nowego zadania pn. „Zakup samochodu gaśniczego, dowodzenia i łączności” przez Komendę Powiatowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim i przyznaniu środków PFOŚiGW dotacji do budżetu powiatu w wysokości 20.000 zł z przeznaczeniem na wydatki w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej na ww. zadanie.
Zmiana przedstawiona w pkt. 1a) wynika z wykonania zaplanowanych prac przy udziale pracowników Zespołu Szkół Rolniczych w Rudce oraz z potrzeby wsparcia finansowego zakupu samochodu przez KP PSP, służącego ochronie środowiska.
2. wprowadzeniu do załącznika nr 1 (Zmiany w planie dochodów budżetu Powiatu Bielskiego w 2004 roku) dotacji celowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w kwocie 25.000 zł na zadanie o którym mowa w pkt. 1. b).
Starosta Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż powyższe zmiany powodują konieczność dokonania zmian treści uchwały, a także załączników nr 1, 2, 3, 5 i 7 tejże uchwały.
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Iwańczuk powitał obecnego na posiedzeniu sesji Kierownika Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim Pana Leszka Aleksiejuka. Następnie otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie uwag.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił dwa wnioski formalne w sprawie:
1. przerwania dyskusji w tym punkcie porządku obrad sesji,
2. oraz zdjęcia z porządku obrad sesji punktu 8 o treści: „Podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu powiatu na 2004 rok”, ze względu na to, iż przedmiotowy materiał zawiera błędy merytoryczne (załącznik nr 7 – „Objaśnienia”, strona 22).

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu zwrócił się z prośbą o ustosunkowanie się do ww. wniosku formalnego przez radcę prawnego.

Radca Prawny Pani Ewa Czerwińska wyjaśniła, iż § 18 ust. 7 Statutu Powiatu stanowi, iż: „Rada może uchwalić w trakcie obrad uzupełnienie lub zmianę ustalonego porządku obrad wyłącznie z ważnych powodów, na wniosek Przewodniczącego Rady, komisji lub Zarządu”.

Wicestarosta Piotr Bożko poinformował, iż podjęcie uchwały w przedmiotowej sprawie jest konieczne ze względu na to, iż zostały rozpoczęte działania zmierzające do kupna samochodu dla KP PSP w Bielsku Podlaskim oraz zwrócił się do radnego Łukaszewicza z prośbą o wskazanie, w którym miejscu nastąpił błąd.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż na 22 stronie załącznika nr 7 do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie zostało zapisane niedokończone zdanie: „1) Dział 600, rozdział 60014 – zmniejsza się plan finansowy wydatków o kwotę 363.705 zł oraz jednocześnie zwiększa się o kwotę 382.021 zł (przeniesienia między §§ tj. z § 6050 do § 6052 na kwotę 363.705 zł oraz 18.316 zł będące dodatkowym”. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż nikt nie czyta materiałów, które są przedkładane do głosowania na sesji Rady Powiatu.

Pani Bożena Zwolińska – Skarbnik Powiatu przeprosiła za błąd techniczny, jakim było nie skserowanie jednej strony przedmiotowego materiału.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Iwańczuk zwrócił się z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie kolejnych uwag. Ponieważ radni nie zabierali głosu Wiceprzewodniczący Rady Powiatu odczytał numer, tytuł i treść projektu uchwały w przedmiotowej sprawie. 
Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż w jego opinii w dalszym ciągu materiał został źle przygotowany. Radny zwrócił się do Pani Skarbnik z pytaniem – czy radni otrzymali materiał (autopoprawka Zarządu), w którym zostało zapisane, iż: „Zmianie ulegają również dane analityczne przedstawione na stronach 23-25”.Radny poinformował, iż nie otrzymał materiału, w którym zostały przedstawione ww. zmiany.

Pani Skarbnik wyjaśniła, iż materiał jest dosyć szczegółowo opracowany, na końcu każdego rozdziału zostało zamieszczone zestawienie tabelaryczne, które wynika z programu komputerowego Starostwa.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz ponownie stwierdził, iż w autopoprawce zostało zapisane, iż: „Zmianie ulegają również dane analityczne przedstawione na stronach 23-25”, natomiast w analityce zmiany te nie zostały przedstawione.

Pani Skarbnik odnosząc się do ww. wypowiedzi radnego Łukaszewicza wyjaśniła, iż wprowadzenie jednej poprawki do budżetu powoduje szereg zmian. Wprowadzenie dodatkowej dotacji po stronie dochodów z WFOŚ jak również z PFOŚ w łącznej kwocie 45.000 zł powoduje zmianę po stronie wydatków. Po stronie wydatków jest więc kwota wyższa o 5.000 zł od kwoty jak była zapisana w pierwotnym materiale. Natomiast w analityce ulega zmianie podział na jednostki, została wprowadzona Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż jak rozumie dołączona do projektu w przedmiotowej sprawie analityka (strona 23 – 25) jest niewłaściwa bowiem powinna uwzględniać wprowadzone zmiany. Ponadto radny stwierdził, iż radni nie powinni głosować nad projektem uchwały w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego w 2004 roku, który w ostatecznej wersji prawdopodobnie będzie miał inną treść. Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z prośbą o wskazanie, w którym miejscu przedmiotowy materiał powinien zostać poprawiony. Zmiany bowiem powinny zostać naniesione przed poddaniem projektu uchwały w przedmiotowej sprawie pod głosowanie Rady Powiatu, a nie po podjęciu uchwały, co może wskazywać na fałszowanie dokumentu.

Starosta Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do powyższej dyskusji wyjaśnił, iż radni nie mają do czynienia z fałszowaniem dokumentów. Po przygotowaniu projektu uchwały, a następnie autopoprawki Zarządu do tej uchwały może zostać przedstawiona autopoprawka oraz tekst jednolity tejże uchwały lub autopoprawka która stanowi całość. Przedstawiony projekt uchwały w przedmiotowej sprawie oraz autopoprawka Zarządu stanowią całość. Ponadto Starosta poinformował, iż materiał został zaopiniowany przez Komisje stałe Rady Powiatu, które nie wniosły uwag w sprawie zapisu na stronie 22 przedmiotowego materiału.

Następnie Starosta Sławomir Jerzy Snarski zgłosił wniosek – o przyjęcie projektu uchwały w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego w 2004 rok wraz z autopoprawką Zarządu do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie, które stanowią integralną całość.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż większość radnych obecnych na posiedzeniu sesji nie rozumie jak powinien prawidłowo wyglądać projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.

Radny Aleksander Gołąbiecki zgłosił wniosek – o 10 minut przerwy w celu zajęcia ostatecznego stanowiska przez Zarząd Powiatu.

Radni nie wnieśli żadnych uwag do ww. wniosku radnego Gołąbieckiego, w związku z czym Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Iwańczuk ogłosił 10-minutową przerwę w posiedzeniu sesji.

Po wznowieniu obrad głos zabrała Pani Bożena Zwolińska – Skarbnik Powiatu, która szczegółowo przedstawiła autopoprawkę Zarządu Powiatu do projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego w 2004 roku.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z pytaniem – czy omówiony przez Panią Skarbnik zakres zmian jest treścią autopoprawki Zarządu Powiatu. W związku z tym, iż omówione przez Panią Skarbnik zmiany stanowią załącznik do uchwały w przedmiotowej sprawie i są jednocześnie treścią autopoprawki zgłoszonej przez Zarząd to radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż radni Rady Powiatu uczestniczyli w posiedzeniu Zarządu Powiatu. Odnośnie merytorycznej treści projektu uchwały w przedmiotowej sprawie radny wyraził nadzieję, iż wszystkie zmiany zostaną przez Panią Skarbik naniesione.

Starosta Sławomir Jerzy Snarski odnosząc się do powyższej wypowiedzi radnego Łukaszewicza wyjaśnił, iż zgłosił wniosek – o poddanie pod głosowanie Rady Powiatu projektu uchwały z przedmiotowej sprawie wraz z przedstawioną autopoprawką Zarządu. Radni nie zgłosili wniosków w dyskusji, w związku z czym projekt uchwały został odczytany. Dopiero wówczas radny Łukaszewicz stwierdził, iż nie rozumie w jaki sposób kwotę 20.000 zł z PFOŚ oraz kwotę 25.000 zł z WFOŚiGW wprowadza się do budżetu powiatu. Starosta Sławomir Jerzy Snarski wyjaśnił, iż projekt uchwały wraz z autopoprawką Zarządu Powiatu do uchwały w przedmiotowej sprawie stanowią całość. W związku z powyższym Starosta ponownie zgłosił wniosek – o poddanie pod głosowanie projektu uchwały w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu powiatu bielskiego na 2004 rok wraz z autopoprawką Zarządu do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie.

Radny Roch Andrzej Charyton stwierdził, iż jak rozumie wszystkie cyfry przedstawione przez Panią Skarbnik zostaną zapisane w protokole XXIV sesji, skoro stanowią one autopoprawkę Zarządu do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu stwierdził, iż przedstawione przez Panią Skarbnik zmiany nie powodują zmian w projekcie uchwały w przedmiotowej sprawie, która została już odczytana.

Radny Roch Andrzej Charyton ponownie zwrócił się z prośbą o ujęcie omówionych przez Panią Skarbnik kwot w protokole, w celu porównania i zweryfikowania ich z właściwą uchwałą w przedmiotowej sprawie.

Radny Aleksander Gołąbiecki poinformował, iż na posiedzeniu Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego, które odbyło się 25.10.2004 r. nie była sygnalizowana konieczność wprowadzenia jakichkolwiek zmian do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie, natomiast w tej chwili zmiany stanowią około 50% w stosunku do projektu uchwały przedstawionej radnym w pierwotnej wersji. Radny stwierdził, iż pracownicy nie powinni przekazywać do podpisu Starosty niepełnych materiałów. Do radnych powinny trafiać kompletne materiały, które nie będą zawierały błędów.

Radny Aleksander Gołąbiecki zwrócił się także do Starosty z pytaniem – czy prawdą jest (jak podaje lista rankingowa) że Starostwo otrzymało środki na modernizację dróg: ul. Mickiewicza w kwocie 2.174.287 oraz na drogę Olszewo Boćki. Radny wyraził obawę, iż nie przesuniecie otrzymanych środków na przyszły rok może spowodować, iż nie będzie możliwości ich wykorzystania.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż odpowiedź na ww. pytanie radnego nastąpi w punkcie – wnioski i oświadczenia radnych.

Skarbnik Powiatu Pani Bożena Zwolińska wyjaśniła, iż autopoprawka Zarządu polega na wprowadzeniu dwóch zmian do projektu uchwały w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu powiatu bielskiego w 2004 roku. Pani Skarbnik poinformowała, iż wprowadzenie jednej zmiany do budżetu powoduje szereg zmian w załącznikach do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie. Ponadto Pani Skarbnik wyjaśniła, iż z powodu przeoczenia jedna strona przedmiotowego materiału nie została skserowana. Pani Bożena Zwolińska stwierdziła także, iż radny Marek Antoni Łukaszewicz poprzez krytyczne wypowiedzi na sesji w dniu dzisiejszym do projektu uchwały w przedmiotowej sprawie oraz do Pani Skarbnik Powiatu „docenił” pracę wydziału Budżetu i Finansów Starostwa.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz wyjaśnił, iż nie ma pretensji do Pani Skarbnik tylko do Zarządu i Starosty za przedmiotowy materiał, który został przekazany radnym. Ponadto radny przypomniał, iż na jednej z pierwszych sesji I kadencji Rady radni opozycyjni kwestionując jakość materiału wyszli z posiedzenia sesji.

Radny Władysław Jagiełło – Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, iż zasady dochodzenia do budżetu zostały określone w Statucie Powiatu. W tym punkcie porządku obrad sesji odbyła się dyskusja, został zgłoszony przez radnego Łukaszewicza wniosek – o odrzucenie w całości projektu uchwały w przedmiotowej sprawie. Po zamknięciu dyskusji nastąpiło odczytanie projektu uchwały w przedmiotowej sprawie. Następnie po przerwie ponownie zaczęła się dyskusja, został zgłoszony drugi wniosek – o przyjęcie uchwały w przedstawionej wersji wraz z autopoprawką Zarządu zgłoszony przez Starostę. Radny Władysław Jagiełło – Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż przed podpisaniem podjętej przez Radę Powiatu uchwały odsłucha nagranie posiedzenia sesji z kasety magnetofonowej w celu wykluczenia jakichkolwiek nieprawidłowości w uchwale.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z pytaniem – który z przewodniczących (Przewodniczący Rady Powiatu – radny Władysław Jagiełło czy też Przewodniczący obrad XXIV sesji – radny Jerzy Iwańczuk Wiceprzewodniczący Rady Powiatu) będzie podpisywał podjęte na sesji w dniu dzisiejszym uchwały Rady Powiatu.

Radny Władysław Jagiełło Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, iż zasady podpisywania podjętych uchwał Rady określa § 27 Statutu Powiatu.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Jerzy Iwańczuk stwierdził, iż dyskusja w tym punkcie porządku obrad sesji została wyczerpana i zamknięta. Następnie Wiceprzewodniczący Rady Powiatu zarządził głosowanie nad odczytanym powyżej projektem uchwały w przedmiotowej sprawie wraz z autopoprawką Zarządu Powiatu.

Rada Powiatu w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 „za”, 3 przeciwnych i 3 wstrzymujących się podjęła uchwałę w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Bielskiego w 2004 roku (uchwała nr XXIV/139/04 w załączeniu).

Ad 9

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Iwańczuk przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Interpelacje i zapytania radnych.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się z prośbą o możliwość zabrania głosu w sprawie formalnej.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Jerzy Iwańczuk udzielił radnemu Łukaszewiczowi głosu w tym punkcie oraz stwierdził, iż radny Marek Antoni Łukaszewicz swoim zachowaniem zakłóca porządek obrad sesji.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zgłosił formalny wniosek – aby Przewodniczący zaproponował kawę lub herbatę obecnym na posiedzeniu sesji gościom z Białorusi.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż kawa i herbata była proponowana gościom przez Sekretarza Powiatu Pana Ryszarda Anusiewicza oraz iż gospodarzami sesji są wszyscy radni, a nie tylko przewodniczący obrad.

Następnie Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Iwańczuk otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu i zgłaszanie interpelacji i zapytań.

Radny Roch Andrzej Charyton odnosząc się do sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym zwrócił się z prośbą o bardziej szczegółowe wyjaśnienie, kwestii zwrócenia się przez Zarząd Powiatu do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie w sprawie zakupu oleju opałowego na potrzeby kotłowni olejowych eksploatowanych przez Starostwo Powiatowe. Radny stwierdził, iż jak rozumie zostały już wyczerpane wszelkie możliwości związane ze stosowaniem ustawy Prawo zamówień publicznych w tym temacie skoro występuje się do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wyrażenie ww. zgody. W związku z powyższym radny zwrócił się z prośbą – o podanie jakich kotłowni olejowych to dotyczy oraz na jaką kwotę ma być realizowane to zamówienie.

Radny Zdzisław Tworkowski zwrócił się z zapytaniem – czy w przyszłorocznym budżecie powiatu zostaną zapisane środki na dalszą wymianę zniszczonego chodnika przy ul. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się do uczestniczących w posiedzeniu sesji gości z pytaniem – czy w ich opinii radny zakłóca porządek obrad sesji lub się na sesji awanturuje. Radny stwierdził, iż zabiera głos po wyrażeniu zgody przez Przewodniczącego obrad. Radny poinformował, iż zdaniem gości radny nie zakłóca porządku obrad sesji. W związku z powyższym radny Marek Antoni Łukaszewicz zwrócił się do Przewodniczącego obrad z pytaniem – jakim prawem Przewodniczący obrad ocenił tak radnego oraz stwierdził, iż oczekuje przeprosin.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Jerzy Iwańczuk stwierdził, iż zgodnie ze Statutem Powiatu radny może zabierać głos w jednym punkcie porządku obrad sesji dwa razy (§ 23 ust 4 Statutu). Przewodniczący obrad nie ograniczał radnemu Markowi Antoniemu Łukaszewiczowi możliwości zabrania głosu (radny zabierał głos w punkcie 8 porządku obrad sesji około dziewięciu razy). W związku z powyższym Wiceprzewodniczący obrad poinformował, iż nie będzie przepraszał radnego Łukaszewicza. Następnie Wiceprzewodniczący zwrócił się do radnych z prośbą o zabieranie głosu w danym punkcie porządku obrad sesji.

Wicestarosta Piotr Bożko odnosząc się do pytania radnego Charytona wyjaśnił, iż zapisana w sprawozdaniu informacja dotyczy zakupu oleju opałowego do sześciu kotłowni: ul. Grunwaldzka w Boćkach; ulic: Jagiellońskiej, Widowskiej, 11-go Listopada w Bielsku Podlaskim, Starostwie Powiatowym oraz Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku Podlaskim. Kwota zakupu oleju opałowego do ww. kotłowni została określona na 60.000 euro. Zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2004 r. nr 19, poz. 177 z późn. zm.) został ogłoszony przetarg. Dwóch oferentów złożyło najkorzystniejsze oferty w tej samej cenie, w związku z czym zostali wezwani do złożenia ofert dodatkowych. Jedyna oferta jaka została wówczas złożona zawierała cenę wyższą od ceny pierwotnej oferty. Zgodnie z przepisami powyżej cytowanej ustawy ww. oferta została odrzucona, a przetarg został unieważniony. Wicestarosta wyjaśnił, iż w związku z powyższym Zarząd Powiatu postanowił wystosować pismo do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie z prośbą o wyrażenie zgody na zastosowanie trybu z wolnej ręki przy zakupach oleju opałowego na potrzeby kotłowni olejowych eksploatowanych przez Starostwo Powiatowe.

Starosta Sławomir Jerzy Snarski odpowiadając na pytanie radnego Tworkowskiego wyjaśnił, iż Zarząd Powiatu pracuje nad budżetem powiatu na 2005 rok. Z jednostek organizacyjnych oraz z jednostek samorządowych z terenu powiatu spływają wnioski o ujęcie zadań w budżecie powiatu na 2005 rok. Starosta wyjaśnił, iż poczynione zostaną starania zmierzające do kontynuowania prac przy wymianie chodnika przy ul. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim.

Odnośnie pytania radego Gołąbieckiego Starosta wyjaśnił, iż Kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim kilkakrotnie rozmawiał ze Starostą w sprawie złożenia wniosków o uzyskanie środków na modernizację dróg powiatowych. Na ul. Mickiewicza został złożony wniosek do ZPORR „Działania 1.1. Modernizacja i rozbudowa regionalnego układu transportowego”. Wniosek po podjęciu uchwały Zarządu Województwa Podlaskiego zostanie przekazany do Wojewody Podlaskiego, celem podpisania umowy. Wojewoda Podlaski przesłał pismo, w którym wskazał jakie dokumenty powinny zostać jeszcze dostarczone w terminie do 8 listopada b r. aby podpisać ww. umowę. Starosta wyjaśnił, iż po zweryfikowaniu dokumentów i podpisaniu umowy zostanie rozstrzygnięty przetarg. Jeżeli po rozstrzygnięciu przetargu okaże się, iż zostały przydzielone środki w mniejszej wysokości to aneksem do umowy zostaną wprowadzone zmiany. Rozpoczęcie prac na ul. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim możliwe będzie prawdopodobnie około 25 listopada b r. Starosta wyjaśnił, iż na etapie aneksowania do umowy będzie ustalany realny harmonogram zadań. Ponadto Starosta wyjaśnił, iż każda zmiana musi zostać monitorowana, przekazana i zaakceptowana przez Urząd Monitorujący którym jest Urząd Wojewódzki.

Droga Olszewo – Boćki została już zaakceptowana przez Zarząd Województwa Podlaskiego. Starosta wyjaśnił, iż 15 pierwszych inwestycji z rankingu uzyskuje dofinansowanie i będzie realizowane w pierwszej kolejności. Starostwo Powiatowe złożyło wniosek o dofinansowanie z budżetu państwa na wsparcie ww. inwestycji. Urząd Wojewódzki przesłał pismo, w którym poinformował, iż inwestycje, które w rankingu inwestycyjnym zajmują miejsca poniżej 15 zostaną wdrożone pod warunkiem uzyskania w b r. zgody od Ministra Gospodarki na przesunięcie środków na realizację tych inwestycji z 2005 roku. Starosta poinformował, iż na początku listopada b r. możliwe będzie uzyskanie formalnej decyzji Ministra Gospodarki w ww. sprawie. Po uzyskaniu zgody nastąpi uruchomienie procedury podpisywania umów z Urzędem Wojewódzkim, możliwe będzie wówczas przesunięcie harmonogramu realizacji zaplanowanych inwestycji. Starostwo Powiatowe wspólnie z Powiatowym Zarządem Dróg przygotowuje się także do składania kolejnych wniosków o dofinansowanie inwestycji. Ponadto rozpoznawana jest także sytuacja w innych działaniach, w którym możliwe byłoby umieszczenie kolejnych inwestycji. Jak wynika z praktyki (z powodu dużej konkurencji) jest mała szansa na ulokowanie więcej niż jednego zadania w danym działaniu. Dlatego też czynione są starania aby umieścić inwestycje w różnych działaniach.

W związku z napiętym programem wizyty uczestniczących w posiedzeniu sesji gości z Białorusi Wicestarosta Piotr Bożko zwrócił się z prośbą o udzielenie głosu przedstawicielowi grupy.

Radni nie wnieśli żadnych uwag do ww. prośby. W związku z czym Wiceprzewodniczący Rady Powiatu zwrócił się z prośbą o zabranie głosu przez Aleksandra Żuczkowa.

Pan Aleksander Żuczkow – przedstawiciel delegacji z Białorusi podziękował za możliwość zwiedzenia miasta Bielsk Podlaski oraz zobaczenia jak pracuje Rada Powiatu Bielskiego. Zdobyte doświadczenie będzie możliwe do wykorzystania w przyszłości w pracy samorządu lokalnego w Białorusi.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu podziękował przedstawicielowi gości z Białorusi za zabranie głosu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż Starosta w swojej wypowiedzi raz poinformował, iż umowa zostanie zawarta z Marszałkiem, innym zaś razem że z Urzędem Wojewódzkim. Odnosząc się do powyższego radny wyjaśnił, iż umowa zostanie zawarta z Wojewodą Podlaskim. Ponadto radny Łukaszewicz zgodził się z tym, iż procedura ubiegania się o środki jest skomplikowana i trudna oraz wymaga cierpliwości.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poprosił radnych o zabieranie głosu i zgłaszanie dalszych interpelacji i zapytań, a wobec ich braku zamknął dyskusję w tym punkcie.

O godzinie 12.40 obrady sesji za zgodą Przewodniczącego obrad opuścił radny Sergiusz Łukaszuk, od tej chwili posiedzeniu sesji uczestniczyło 18 radnych.

Ad 10

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Iwańczuk przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad sesji – Wnioski i oświadczenia radnych. Następnie otworzył dyskusję w tym punkcie zwracając się do radnych z prośbą o zabieranie głosu w tym punkcie.

Radny Władysław Jagiełło – Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, iż na podstawie art. 25c ust. 12 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz.1592 z późn. zm.) Przewodniczący Rady w terminie do 30 października każdego roku przedstawia Radzie sprawozdanie z przeprowadzonej analizy oświadczeń majątkowych radnych powiatowych. Następnie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił sprawozdanie z przeprowadzonej analizy oświadczeń majątkowych radnych powiatowych (pismo w załączeniu). Oświadczenia majątkowe Starosty Bielskiego Sławomira Jerzego Snarskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu – Władysława Jagiełły zostały także sprawdzone przez odpowiednie służby Urzędu Wojewódzkiego.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż stara się przestrzegać Statutu Powiatu, dziewięciokrotne udzielenie mu głosu przez przewodniczącego obrad w jednym punkcie porządku obrad wskazuje na złamanie zasad Statutu nie przez radnego ale przez Przewodniczącego obrad dzisiejszej sesji. Radny stwierdził, iż do porządku obrad dzisiejszej sesji nie został wprowadzony punkt – informacja o oświadczeniach majątkowych. W związku z powyższym radny zwrócił się do radcy prawnego z prośbą – o przytoczenie zapisu Statutu Powiatu, który umożliwia na wprowadzenie do porządku obrad dodatkowego punktu w trakcie trwania posiedzenia sesji. Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż powyżej przedstawione sprawozdanie zostało wprowadzone do porządku obrad z naruszeniem Statutu Powiatu, w związku z czym powinno zostać usunięte z protokołu.

Radca Prawny Pani Ewa Czerwińska odnosząc się do wypowiedzi radnego wyjaśniła, iż Przewodniczący Rady Powiatu nie zgłaszał wniosku formalnego w sprawie zmiany porządku obrad sesji. Intencją Przewodniczącego Rady Powiatu nie była bowiem zmiana porządku obrad sesji ale poinformowanie radnych o złożonych oświadczeniach majątkowych oraz o nieprawidłowościach w tych oświadczeniach. Pani Ewa Czerwińska wyjaśniła, iż § 18 ust. 7 Statutu Powiatu stanowi, iż: „Rada może uchwalić w trakcie obrad uzupełnienie lub zmianę ustalonego porządku obrad wyłącznie z ważnych powodów, na wniosek Przewodniczącego Rady, komisji lub Zarządu”.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło wyjaśnił, iż poinformował Radę Powiatu o przeprowadzonej analizie oświadczeń majątkowych radnych powiatowych w punkcie 10 porządku obrad sesji tj. „Wnioski i oświadczenia radnych”.

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło poinformował także, iż do Rady Powiatu wpłynęła uchwała nr 2900/04 z dnia 29 września 2004 r. Kolegium RIO w Białymstoku w sprawie niezgodności z prawem uchwały nr XXII/131/04 Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim z dnia 31 sierpnia 2004 r. w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej, którą radni otrzymali wraz z materiałami sesyjnymi (ww. uchwała w załączeniu).

Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło poinformował, iż Związek Sportowy przesłał następujące Komunikaty: Mistrzostw Powiatu Bielskiego szkół gimnazjalnych w piłce nożnej chłopców, Mistrzostw Powiatu Bielskiego szkół gimnazjalnych w indywidualnych biegach przełajowych oraz Mistrzostw Powiatu szkół podstawowych w sztafetowych biegach przełajowych (komunikaty w załączeniu).

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło poinformował, iż Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Białymstoku przekazała Informację o wynikach kontroli wywiązywania się organów administracji publicznej z obowiązku udostępniania informacji publicznej, w tym z wykorzystaniem techniki informatycznej w województwie podlaskim, z prośbą o wykorzystanie w pracach Rady i zapoznanie z nią właściwych komisji Rady. Przewodniczący komisji Rady Powiatu zostali poinformowani o możliwości zapoznania się z ww. informacją w pokoju obsługi Rady Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.

Ponadto na ręce Przewodniczącego Rady wpłynęło pismo Pana Jana Radkiewicza, jednak zgodnie z wnioskiem radnego Marka Antoniego Łukaszewicza korespondencja pomiędzy Panem Janem Radkiewiczem i Panem Henrykiem Bańkowskim nie będzie kserowana i wysyłana radnym.

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował także, iż Powiatowy Zespół Ds. Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Patriotycznych zaprasza na uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości Polski, które odbędą się w dniach 10-11 listopada 2004 r. w Bielsku Podlaskim (informacja w tej sprawie w załączeniu). Również w dniu 10 listopada 2004 roku Zespół Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim zaprasza radnych powiatu bielskiego na uroczystość 86 rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz 11 rocznicy nadania Szkole imienia i sztandaru (program uroczystości w załączeniu).

Starosta Sławomir Jerzy Snarski poinformował, iż w dniu 25 października 2004 r. do Starostwa Powiatowego przybyła delegacja z Łotwy. Delegacja zainteresowana była m.in. rozwojem gospodarczym, oświatą, wykorzystaniem środków strukturalnych na terenie powiatu bielskiego. Wizyta ta zmierza do nawiązania kontaktów i współpracy z Łotwą m.in. przy realizowaniu wspólnych projektów przygranicznych w ramach środków Unii Europejskiej.

Starosta poinformował, iż powiat bielski został wstępnie zakwalifikowany przez Rząd Belgijski z rejonu Walonii do nawiązania współpracy przy realizacji programu dotyczącego szkoleń, wymiany kadr ze środków strukturalnych.

Starosta poinformował, iż powiat bielski zajął ósmą pozycję w rankingu Wspólnoty Samorządowej inwestycje na jednego mieszkańca oraz trzecią pozycję w nakładach inwestycyjnych ponoszonych z własnych środków. Starosta poinformował, iż zajęcie tak wysokich lokat stanowi dowód na to, iż budżet powiatu jest proinwestycyjny.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz stwierdził, iż jest zdziwiony przedstawioną przez Pana Władysława Jagiełłę informacją na temat osiągnięć sportowych szkół podstawowych i gimnazjalnych a także sportowców z tych szkół. Radny przypomniał, iż na jednej z poprzednich sesji Rada Powiatu przegłosowała wniosek o przyznanie środków z budżetu powiatu dla NSZZ „Solidarność” na dofinansowanie imprezy kulturalno-oświatowej dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Na sesji tej udowadniano, iż forma dofinansowania mieści się w sferze zadań gminnych, co wyklucza możliwość zaangażowania się finansowego powiatu. Natomiast na sesji w dniu dzisiejszym została przedstawiona informacja na temat osiągnięć sportowych szkół z terenu powiatu.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz przypomniał, iż na poprzedniej sesji Rady Powiatu zwracał się z pytaniem – czy już jest, a jeżeli tak to jakie jest rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie złożonej skargi na rozstrzygnięcie Regionalnej Izby Obrachunkowej. Pani mecenas wyjaśniła wówczas, iż posiedzenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w przedmiotowej sprawie zostało przełożone na październik 2004 r. W związku z powyższym radny ponownie zwrócił się z prośbą o podanie rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ww. sprawie.

Radny Marek Antoni Łukaszewicz poinformował, iż ranking inwestycyjny obejmował lata: 2001, 2002 i 2003. W 2002 roku dzisiejsza koalicja rządząca na czele z „Naszym Podlasiem” w ramach wniosku o odwołanie byłego Starosty zarzucała brak inwestycji. Natomiast dzisiaj osiągnięcia poprzedniej kadencji przypisywane są dla obecnej koalicji rządzącej.

Radca Prawny – Pani Ewa Czerwińska wyjaśniła, iż w dniu 6 października 2004 r. odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie złożonej przez Radę Powiatu skargi na rozstrzygnięcie Regionalnej Izby Obrachunkowej. Skarga została przez WSA uwzględniona, w związku z czym rozstrzygnięcie nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku zostało uchylone. Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem w ww. sprawie na piśmie nie został jeszcze przesłany do Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poprosił radnych o zabieranie głosu i zgłaszanie dalszych wniosków, a wobec ich braku zamknął dyskusję w tym punkcie.

O godzinie 13.05 przewodnictwo nad obradami sesji ponownie obejmuje Przewodniczący Rady Powiatu – Władysław Jagiełło.

Ad 11

Porządek obrad został wyczerpany. W związku z tym Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło podziękował wszystkim obecnym za udział w sesji, złożył wszystkim obecnym życzenia szczęśliwego powrotu po zbliżających się Świętach (01 i 02 listopada 2004 r.). Przewodniczący Rady Powiatu poinformował także, iż mija właśnie drugi rok pracy II kadencji samorządu powiatu bielskiego.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Jagiełło o godzinie 13.10 zamknął posiedzenie XXIV sesji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Joanna Popławska.

 

Władysław Jagiełło
Przewodniczący Rady Powiatu

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Bielskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Wprowadzający: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data wprowadzenia: 2004-12-06

Data modyfikacji: 2004-12-06

Opublikował: Wоjсiесh Сhаrytоn

Data publikacji: 2004-12-06